konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

patron besco

Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem, z kabiny, wanny i baterii: kamień w łazience

data aktualizacji: 18-05-2020, 06:23 – artykuł promocyjny

Łazienka należy do tych miejsc w domu, których utrzymanie w czystości sprawia zazwyczaj dużo kłopotu. Przynajmniej raz w ciągu dnia korzysta z niej każdy domownik, a w pomieszczeniu panuje wilgoć, rozchlapuje się woda, na armaturze i płytkach łatwo osadza się kamień. Jak doczyszczać trudno zmywalny osad i utrzymywać łazienkę w czystości? Możemy stosować do tego sprawdzone domowe środki, takie jak ocet, kwasek cytrynowy i sodę. Możemy też zadziałać bardziej efektywnie, korzystając z urządzeń  do czyszczenia parą. Poniżej przedstawiamy kompleksowy poradnik, jak sobie radzić z usuwaniem uporczywego kamienia w łazience.

Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem, z kabiny, wanny i baterii: kamień w łazience

Osad z kamienia na płytkach i armaturze łazienkowej – skąd się bierze?

 

Każda woda, czy to z wodociągów czy z przydomowej studni, charakteryzuje się określoną twardością. Czym jest twardość wody? Najprościej można powiedzieć, że jest to ilość rozpuszczonych w wodzie minerałów – dokładnie wapnia i magnezu. Twardą wodę cechuje wysoka zawartość składników mineralnych.

Jeśli na przedmiotach codziennego użytku (np. w czajniku czy na armaturze) łatwo osadza się kamień, oznacza to, że najprawdopodobniej do naszego domu dociera twarda woda. Narastający na armaturze i płytkach kamień to efekt działania wysokiej temperatury i wytrącania się z wody węglanu wapnia. To właśnie ten związek gromadzi się w naszej łazience, sprawiając, że z każdym dniem armatura działa coraz mniej wydajnie. Otwory w słuchawce i w kranie się zatykają, a woda przepływa przez nie pod mniejszym ciśnieniem. 

 

Odkamienianie octem, czyszczenie sodą lub kwaskiem cytrynowym – domowe sposoby na osad z kamienia

 

Korzystając z domowych sposobów na usuwanie kamienia w łazienkach, nie tylko oszczędzamy na sklepowych preparatach czyszczących, ale też sprzątamy ekologicznie. Ocet, kwasek cytrynowy i soda to całkowicie bezpieczne dla otoczenia substancje chemiczne. Używając ich do oczyszczania łazienki, nie ryzykujemy zatrucia unoszącymi się w powietrzu związkami lotnymi i nie narażamy się na poważne podrażnienia skóry.

Ocet działa na kamień, rozpuszcza go, pozostawiając płytki czyste. Wystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcji 1:1, żeby otrzymać domowy odkamieniacz.

Dla przykładu: mieszamy 5 łyżek ciepłej wody z 5 łyżkami octu spirytusowego. W roztworze zamaczamy gąbkę lub szmatkę, którą czyścimy powierzchnię i rozprowadzamy mieszankę na płytkach. Pozostawiamy ją na około 5 minut, a następnie spłukujemy. Suchą szmatką (najlepiej z mikrofibry) dokładnie wycieramy płytki, żeby zapobiec zaciekom.

Ocet charakteryzuje się intensywnym i ostrym zapachem. Żeby go zniwelować, do roztworu można dodać kilka kropel płynu do zmywania naczyń. Po oczyszczeniu płytek warto też dokładnie przewietrzyć łazienkę.

Jak usunąć kamień z płytek, wykorzystując sodę oczyszczoną? Przygotujmy ekologiczną domową pastę, dodając do 3 łyżek sody 1 łyżkę wody. Gęsty środek nakładamy na płytki i pozostawiamy na około dwie godziny. Po tym czasie pastę spłukujemy, a płytki wycieramy do sucha. Pasta bardzo dobrze sprawdza się przy czyszczeniu fug.

Z sody oczyszczonej, szarego mydła i olejku eterycznego przygotujemy własne mleczko do czyszczenia, dzięki któremu usuniemy kamień z umywalki czy wanny. Do 100 g sody dodajemy 50 ml rozpuszczonego szarego mydła (ścieramy je na tarce i rozpuszczamy we wrzątku) i 10 kropli olejku eterycznego. Sodę możemy stosować też w roztworze, rozpuszczając 4 łyżki proszku w 1 l wody.
Jeśli chcemy usunąć osad z kamienia gromadzący się na kabinie prysznicowej, najpierw spryskujemy drzwi octem, a następnie przecieramy je gąbką z sodą. Spłukujemy, a pozostałości wody ściągamy np. za pomocą myjki do okien.

Kamień ze słuchawki prysznicowej łatwo usunąć, umieszczając ją w woreczku z roztworem wody i octu 1:1. Po kilku minutach należy przetrzeć powierzchnię i opłukać akcesorium. Jeśli nawarstwiło się dużo kamienia, proces można powtórzyć aż do uzyskania drożności dysz i pełnej czystości.

Kwasek cytrynowy działa na kamień. Możemy usuwać nim osady i zacieki na umywalce czy wannie. Proszkiem posypujemy czyszczoną powierzchnię, następnie przecieramy ją mokrą gąbką i spłukujemy. Kwasek możemy wymieszać też z wodą i przygotować pastę (proporcje podobne jak przy sodzie oczyszczonej).

Domowe i ekologiczne środki czyszczące to prosta alternatywa dla gotowych preparatów ze sklepu, jednak  samodzielnie przygotowane pasty i roztwory mają swoje wady. Jedną z nich jest czasochłonność. Jeśli chcemy dokładnie doczyścić łazienkę, usuwając kamień nie tylko z płytek, ale i z kabiny prysznicowej, wanny, sedesu i umywalki, sprzątanie zajmie mnóstwo czasu. Najpierw musimy nałożyć domowy środek, poczekać, aż zacznie działać, a potem szorować i doczyszczać poszczególne elementy. To ciężka praca wymagająca dużo cierpliwości i samozaparcia.

Oczywiście, jeśli regularnie czyścimy powierzchnie, zapobiegamy osadzaniu się grubej warstwy kamienia. Armaturę i płytki wystarczy wtedy tylko przetrzeć roztworem z octu. Ale po co się tak męczyć, kiedy możemy mieć zawsze pod ręką niezawodnego pomocnika?

Usuwanie kamienia z łazienki bez chemii

 

Urządzenia do czyszczenia parą – usuwanie kamienia bez środków chemicznych

 

Jak jeszcze skuteczniej i szybciej niż domowymi środkami usunąć kamień z kabiny prysznicowej i płytek pod prysznicem? Wystarczy wykorzystać do tego urządzenia parowe. Nic tak dobrze nie doczyszcza dużych powierzchni i zakamarków jak para wodna wyrzucana pod dużym ciśnieniem. Ogromną zaletą myjek parowych jest to, że możemy używać ich bezpiecznie do czyszczenia każdego pomieszczenia w domu, a nie tylko do usuwania kamienia w łazience. Jeśli chcemy zadbać o dłonie i nie tracić czasu na nużące sprzątanie, urządzenie parowe doskonale zastąpi nam wszelkie preparaty czyszczące, szmatki i specjalne szczotki.

Jak działa parownica? Urządzenie wykorzystuje do czyszczenia wysokie ciśnienie i temperaturę pary . Jej mikroskopijne cząsteczki docierają nawet w najmniejsze szczeliny i odspajają z nich brud. Myjka parowa pozwala utrzymać dom w czystości bez większego wysiłku, a przy tym pozbyć się groźnych dla zdrowia bakterii i wirusów. Urządzenia parowe Kärcher zabijają na gładkich i twardych powierzchniach domowych do 99,999% wirusów otoczkowych, takich jak np. koronawirus lub wirus grypy oraz bakterie.

Dlaczego warto korzystać z parownic? Bo jednym urządzeniem możemy wyczyścić różne powierzchnie. Nie musimy mieć osobnego sprzętu do usuwania kamienia z płytek, osadu z sedesu czy do doczyszczania fug. Już nawet podstawowy i najprostszy model Kärcher SC 1 pomoże nam szybko usunąć zabrudzenia w kuchni czy łazience. W zestawie znajduje się dysza power, która zwiększa skuteczność odspajania brudu, docierając przy tym bez problemu do kątów, szczelin i narożników. Jest poręczna i przez to wygodna w obsłudze oraz łatwa do przechowywania. Parownica ma na wyposażeniu dyszę ręczną i dysze do detali, okrągłą szczotkę i powłoczkę z mikrofibry na dyszę ręczną (dzięki niej możemy czyścić płytki z kamienia).

Dzięki parownicy SC2 Easyfix Premium Home Line żadne sprzątanie w łazience nie będzie nam straszne. Model ten jest większy i wyposażony w dodatkowe akcesoria, w tym dyszę podłogową. Tym sprzętem nie tylko doczyścimy armaturę, umywalkę czy wannę z kamienia, ale zadbamy też o lśniące lustra i podłogi. Urządzenie parowe poradzi sobie z usunięciem większości bakterii i wirusów. Nasza łazienka będzie czysta jak nigdy dotąd, a my nawet nie poczujemy, że ją sprzątaliśmy.

Ile kosztują parownice? Sprawdź ceny, porównaj między sobą modele parownic Kärcher >>

 

Jak usunąć kamień z kabiny prysznicowej? Użyj parownicy

 

Kabina prysznicowa to jeden z najbardziej problematycznych elementów do czyszczenia w łazience. Krople wody stale osadzają się na jej drzwiczkach. Jeśli od razu nie ściągniemy z nich wody (np. myjką do okien Kärcher WV 2 lub WV 5) lub jej nie zetrzemy, szyba szybko stanie się mlecznobiała. Odkamienianie jej octem i sodą wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. I nie zawsze uzyskujemy efekt, jakiego się spodziewaliśmy. Dlatego do usuwania kamienia ze szkła lub z tworzywa najlepiej nadaje się parownica. Osadu z mydła i kamienia gromadzącego się na płytkach i kabinie prysznicowej pozbywamy się przy użyciu chłonnej gąbeczki z mikrofibry zakładanej na dyszę ręczną.

Jak doczyścić zakamarki i fugę przy kabinie? Używamy do tego celu dyszy do detali z okrągłą szczotką lub strumienia pary.. Uważamy jednak na fugi wypełnione silikonem i w ich przypadku stosujemy tylko strumień wody. Po oczyszczeniu powierzchni kabiny i płytek przecieramy je suchą szmatką z mikrofibry.

Jak doczyścić zakamarki i fugę przy kabinie?

 

Czyszczenie kranów i słuchawek prysznicowych. Para wodna zadziała najlepiej!

 

Usuwanie kamienia z baterii łazienkowej czy słuchawki prysznicowej to już teraz żaden problem. Z parownicą zrobimy to szybko i bez zbędnego szorowania. Żeby doczyścić armaturę, a jednocześnie jej nie uszkodzić, używamy dyszy do detali bez okrągłej szczotki. Dyszę trzymamy blisko czyszczonego elementu i puszczamy parę do tego momentu, aż całkowicie usuniemy kamień.

 

Jak usunąć kamień z płytek?

 

Płytki czyścimy tak, jak kabinę prysznicową, używając dyszy z założoną powłoczką z mikrofibry. Okrągłą szczotką i parą dokładnie czyścimy fugi, a strumieniem pary i dyszą do detali docieramy do narożników i trudno dostępnych miejsc. Po zakończeniu parowania wycieramy płytki do sucha.

Kamień i osady z mydła sprawiają więcej problemów, jeśli zaniedbujemy regularne przemywanie płytek. Wystarczy, że po każdym myciu ściągniemy wodę za pomocą ściągaczki lub myjki do okien Kärcher, żeby zapobiec powstawaniu zacieków i gromadzeniu się osadu.

Jak usunąć kamień z płytek pod prysznicem i z innych elementów łazienkowych? Używając parownicy. Dzięki niej nie tylko mamy więcej czasu na przyjemności, ale też chronimy nasze zdrowie. Dłonie są zadbane, plecy podczas pracy wyprostowane, a do naszych dróg oddechowych nie dostają się żadne niebezpieczne opary. I jak tu nie polubić urządzeń parowych!

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Kärcher

Advertisement
Podobne artykuły
Cztery pory roku w łazience

porady

Cztery pory roku w łazience

Funkcjonowanie człowieka podlega zmianom związanym z porami roku. Udziela nam się nastrój, otaczamy się podobną... więcej...

Miejsce do przechowywania środków czystości, misek, mopa...

porady

Miejsce do przechowywania środków czystości,...

Każdy w domu ma szereg przyrządów oraz środków do czyszczenia i sprzątania. Są one niezbędne, ale... więcej...

Drążki prysznicowe rozprężne - montaż i pielęgnacja

porady

Drążki prysznicowe rozprężne - montaż i pielęgnacja

Drążek rozprężny przeznaczony jest do montażu między dwoma równoległymi ścianami i nie wymagają zazwyczaj... więcej...