konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

patron besco

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie mieszkania od zalania?

data aktualizacji: 14-07-2021, 11:22 – artykuł promocyjny

Likwidacja szkód w mieszkaniu spowodowanych zalaniem bywa bardzo kosztowna. To kluczowy argument przemawiający za posiadaniem odpowiedniego ubezpieczenia, które będzie skutecznie chronić przed finansowymi następstwami tego zdarzenia.

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie mieszkania od zalania?

Największym zagrożeniem dla mieszkań jest zalanie – pokazują statystyki towarzystw ubezpieczeniowych, według których ponad 70 proc. zgłaszanych szkód ma związek z wodą. Powodem są wadliwe systemy kanalizacyjne, krany, urządzenia AGD (pralki i zmywarki) oraz niezakręcone kurki.

 

Zalanie w polisie mieszkaniowej już w podstawie

 

Większość ubezpieczycieli na https://rankomat.pl/nieruchomosci/ubezpieczenie-nieruchomosci-od-zalania uwzględnia zalanie w podstawowej polisie mieszkaniowej chroniącej mury i elementy stałe przed ogniem i innymi  zdarzeniami losowymi (w ramach tzw. pakietu ogniowego).

W niektórych przypadkach zalanie funkcjonuje w charakterze dodatkowo płatnego rozszerzenia. Trzeba zatem zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) i sprawdzić zakres ochrony, nie myląc przy tym zalania z powodzią. To dwa różne zdarzenia mające odrębne definicje ubezpieczeniowe.

 

Jak chronić mieszkanie od zalania?

 

Podstawowa polisa uwzględniająca zalanie to za mało, aby mówić o skutecznej ochronie przed skutkami omawianego zdarzenia. Przede wszystkim należy brać poprawkę na to, że może ono spowodować znaczące szkody na mieniu ruchomym, stąd konieczne jest włączenie do polisy ubezpieczenia wyposażenia mieszkania.

Oprócz tego jej zakres powinien również obejmować usuwanie szkód po akcji ratowniczej i pakiet home assistance zapewniający m.in. organizację lokalu zastępczego na czas remontu zalanego mieszkania oraz usługi hydrauliczne. W polisie nie może też zabraknąć OC w życiu prywatnym, gdyż zalanie mieszkania sąsiada pociąga za sobą konsekwencje – poszkodowany ma prawo do zadośćuczynienia za szkodę, a świadczenie jest wypłacane z OC sprawcy.

 

Ubezpieczenie mieszkania od zalania a suma gwarantowana

 

Skuteczność ubezpieczenia mieszkania od zalania i innych zdarzeń losowych w ogromnej mierze zależy od kwoty, na jakie ubezpieczono lokum oraz poszczególne ryzyka. Sumy gwarantowane wyznaczają górną granicę finansowej odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkodę, co oznacza dokładnie tyle, że maksymalna wysokość odszkodowania za zalanie (i nie tylko) odpowiada wartości sumy gwarantowanej.

Suma ta powinna odzwierciedlać rzeczywistą wartość mienia zgłaszanego do ubezpieczenia – w przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo strat wynikające z niedoubepzieczenia (przy zaniżonej wartości mienia) lub nadubezpieczenia (przy zawyżonej wartości mienia).

 

Ubezpieczenie od zalania a wyłączenia odpowiedzialności

 

Wyłączenia odpowiedzialności, których lista znajduje się w OWU, to nieodłączny element każdej polisy mieszkaniowej. Ubezpieczyciele we własnym zakresie ustalają zdarzenia, za które nie ponoszą finansowej odpowiedzialności.

Pomimo pewnych różnic w tym obszarze w rachubę zwykle wchodzą wykluczenia takie jak np. pęknięcie rury, awarie sieci wodno-kanalizacyjnej spowodowane złym stanem technicznym, uszkodzenie akwarium, samodzielne wykonywanie prac hydraulicznych etc.

Z odmową wypłaty odszkodowania należy się też liczyć w przypadku szkód spowodowanych celowo bądź pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: RankomatPodobne artykuły
Jak urządzić toaletę

porady

Jak urządzić toaletę

Projektując rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w naszym domu czy mieszkaniu, warto pomyśleć o wyodrębnieniu... więcej...

Plamy i zacieki na ścianach - jak się ich pozbyć?

porady

Plamy i zacieki na ścianach - jak się ich pozbyć?

Uporczywe zabrudzenia na ścianach potrafią zepsuć wygląd wnętrza i często wiążą się z koniecznością ponownego... więcej...

Remont łazienki - fakty i mity

porady

Remont łazienki - fakty i mity

Remont łazienki większości osób kojarzy się z dużymi nakładami finansowymi oraz bałaganem panującym w... więcej...