konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Strefy mokre i wilgotne w łazience - dobór hydroizolacji

data aktualizacji: 14-07-2020, 03:47 – artykuł promocyjny

W każdej łazience powinniśmy zapewnić szczelność miejscom narażonym na nadmierne zawilgocenie. W szczególności chodzi tu o obszary w strefach mokrych takich jak kabiny prysznicowe, powierzchnie wokół wanny oraz umywalek. Trzeba przy tym pamiętać, że same okładziny ceramiczne nie stanowią przeszkody dla wnikania wody. Konieczne jest użycie specjalnych preparatów aplikowanych pod płytkami jako warstwa uszczelniająca, najczęściej jest to folia w płynie. Taki system hydroizolacji zapewnia komfort, higienę oraz bezpieczeństwo.

Strefy mokre i wilgotne w łazience - dobór hydroizolacji

Za strefy mokre w łazienkach uznaje się wszystkie powierzchnie bezpośrednio narażone na działanie wody, czyli całą podłogę, okolice wanny, prysznica, umywalki, miski, kompaktu lub bidetu i pralki. I to właśnie te powierzchnie należy odpowiednio zabezpieczyć za pomocą hydroizolacji, którą wykonuje się przed ułożeniem płytek lub innych materiałów wykończeniowych. Pozostałe powierzchnie w przestrzeni łazienki to strefa wilgotna, na której powierzchni nie ma konieczności stosowania hydroizolacji — wystarczającą ochronę gwarantują płytki ceramiczne lub wodoodporne wymalowania.

Strefy mokre i wilgotne w łazience - schemat

Prezentowany schemat przedstawia podział na strefy mokre (zaznaczone kolorem niebieskim) i strefy wilgotne (pozostałe). Na rysunku zostały podane minimalne wymiary powierzchni, która musi zostać zabezpieczona warstwą hydroizolacji.

Wykonanie zabezpieczenia na większej powierzchni zminimalizuje ryzyko przecieków i zawilgoceń, zapewniając jeszcze większą trwałość i bezpieczeństwo użytkowania łazienki.

 

Jak dobrać hydroizolację w zależności od obciążenia wodą

 

Klasa I: krótkotrwałe obciążenie wilgocią rozbryzgową (kabina natryskowa z brodzikiem)


Do pomieszczeń z obciążeniem wilgocią klasy I można zaliczyć łazienki i pomieszczenia sanitarne, w których woda jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji (np. natryski z brodzikami).

W przypadku pomieszczeń z obciążeniem wilgocią klasy I rekomendowane jest zastosowanie systemu hydroizolacyjnego bazującego na folii w płynie weber.tec 822 oraz systemie taśm i kształtek uszczelniających weber.tec uni.

Strefy mokre i wilgotne w łazience - dobór hydroizolacji

  • Hydroizolacja pomieszczeń z obciążeniem wilgocią klasy I

Folia weber.tec 822 to gotowa do użycia, w pełni elastyczna, płynna folia uszczelniająca na bazie dyspersji tworzyw sztucznych do wykonywania hydroizolacji podpłytkowych na powierzchniach ścian i podłóg. Może być stosowana na równych, gładkich podłożach betonowych, jastrychach cementowych lub anhydrytowych (także w systemach ogrzewania podłogowego), tradycyjnych tynkach cementowych i cementowo-wapiennych, podłożach gipsowych (bloczkach, płytach G-K, tynkach) oraz na podłożach z cegły ceramicznej i silikatowej, bloczkach gazobetonowych i keramzytobetonowych.

Istotną częścią systemu hydroizolacyjnego są taśmy i kształtki uszczelniające. Zapewniają one odpowiednie uszczelnienie wszystkich newralgicznych przejść i połączeń, takich jak połączenia płaszczyzn ścian oraz ściany i podłogi, a także przejścia rurowe. Taśmy i kształtki wklejane są przy użyciu folii w płynie weber.tec 822 i nie wymagają stosowania dodatkowego kleju

 

Klasa II: ciągłe obciążenie wodą bieżącą bez spiętrzania (kabina natryskowa typu walk-in)


Do pomieszczeń z obciążeniem wilgocią klasy II zalicza się pomieszczenia sanitarne (zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej) z odpływami w podłodze oraz kabiny natryskowe bez brodzików.

Jeśli w pomieszczeniach mamy do czynienia z II klasą obciążeń wilgocią, zaleca się zastosowanie systemu opartego na bazie dwuskładnikowej mikrozaprawy uszczelniającej webertec Superflex D3 lub jednoskładnikowej mikrozaprawy uszczelniającej weber.tec 824 wraz z systemem taśm i kształtek uszczelniających weber.tec 828. Rozwiązanie to może być stosowane również w przypadku pomieszczeń z I klasą obciążenia wilgocią.

Strefy mokre i wilgotne w łazience - dobór hydroizolacji

  • Hydroizolacja pomieszczeń z obciążeniem wilgocią klasy II

System Weber do zabezpieczenia przed wodą łazienek z odpływem liniowym bazuje na mikrozaprawach uszczelniających: 2-składnikowej webertec Superflex D3 lub 1-składnikowej weber.tec 824.

Są to materiały na bazie cementu, wyselekcjonowanych kruszyw, specjalnych dodatków oraz żywic syntetycznych. webertec Superflex D3 jest produktem 2-składnikowym, który poprzez zmieszanie składnika ciekłego i sypkiego tworzy wysoce elastyczną mikrozaprawę uszczelniającą. weber.tec 824 to gotowy, 1-składnikowy produkt, który po zarobieniu z wodą tworzy elastyczną mikrozaprawę uszczelniającą.

Do odpowiedniego uszczelnienia wszelkich newralgicznych przejść i połączeń (takich jak połączenia płaszczyzn ścian oraz ściany i podłogi, a także przejścia rurowe itp.) służy system taśm i kształtek uszczelniających weber.tec 828, które wkleja się przy użyciu szlamu uszczelniającego bez konieczności stosowania dodatkowego kleju.

 

Zobacz >> Jak poprawnie wykonać hydroizolację łazienki

Kontakt w sprawie produktów:

Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o.
Weber

ul. Cybernetyki 9
02-677 Warszawa
tel. +48 22 457 14 57
infolinia: 801 620 000
www: pl.weber
mail: wyślij wiadomość
Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o.</br>Weber

Weber dla szczególnej ochrony łazienki oraz stref mokrych (szczególnie kabiny prysznicowej, powierzchnie wokół wanny oraz umywalek), przygotował rozwiązania zapewniające szczelność i bezpieczeństwo.

Całkowita eliminacja wilgoci w środowisku życia człowieka zapobiega powstawaniu pleśni oraz grzybów, co wpływa na poprawę jakości życia. Użycie systemu Weber zapewnia komfort, higienę oraz bezpieczeństwo w mieszkaniach, domach oraz budynkach użyteczności publicznej.

Na każdy etap remontu łazienki, Weber dostarcza odpowiednie produkty: preparaty gruntujące, folie w płynie, taśmy uszczelniające, kleje do płytek w strefach mokrych (również białe czyli pod szkło oraz jasny gres) oraz fugi.

Dowiedz się więcej na www.pl.weber

Podobne artykuły
Płytki ceramiczne strukturalne

podłogi i ściany

Płytki ceramiczne strukturalne

Współczesne propozycje wykończenia ścian bazują nie tylko na kolorze, który oczywiście jest ważny... więcej...

Cegła w łazience

podłogi i ściany

Cegła w łazience

Postarzana, czerwona, biała lub specjalnie zdobiona, matowa i błyszcząca, znana już od starożytności i powszechnie... więcej...