konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Riho - wanny, kabiny, brodziki

Łazienka prosto z naszych snów

data aktualizacji: 22-07-2020, 08:10 – artykuł promocyjny

Wanna jest elementem wyposażenia prawie każdej łazienki. Niektórzy co prawda rezygnują z niej na rzecz prysznica, ale to właśnie ją należałoby uznać za swoistą “królową kąpieli”. Nie ma nic bardziej relaksującego niż możliwość wylegiwania się w wannie po ciężkim dniu pracy, czy też szczególnie forsownym treningu. Wanny, które pojawiają się w naszych mieszkaniach czy też domach mogą być narożne, przyścienne, czy też wolnostojące. Zwłaszcza te ostatnie robią duże wrażenie. Warto więc przyjrzeć im się z bliska.

Łazienka prosto z naszych snów


1. Dlaczego warto kupić wannę wolnostojącą?
2. Wanna owalna, a może prostokątna? Jaki kształt wanny wybrać?
3. Jak wybrać rozmiar wanny wolnostojącej?
4. Gdzie umieścić wannę wolnostojącą i jak ją zamontować?
5. Jak zaaranżować łazienkę z wanną wolnostojącą?

 

Dlaczego warto kupić wannę wolnostojącą?

 

Wanna wolnostojąca wymaga przede wszystkim sporej przestrzeni do montażu. Na pewno nie jest to przedmiot, który zmieści się w małej łazience. Rozmiary tego typu wanien zaczynają się od około stu pięćdziesięciu centymetrów długości, a więc musimy mieć pod ręką odpowiednią ilość przestrzeni, która pozwoli nam na swobodne operowanie dookoła wanny. Taki przedmiot jak wanna wolnostojąca na pewno zdominuje łazienkę, a jej centralne usytuowanie tylko tę rolę podkreśli. Wanna musi więc mieć określony charakter, w zdecydowany sposób nawiązujący do wystroju łazienki. Pozwoli nam ona na niczym nieskrępowany relaks podczas każdej kąpieli, nieporównywalny z tym, czego możemy doświadczyć pod prysznicem, czy też w wannie przyściennej. Kupno takiej wanny będzie na pewno genialnym posunięciem, na którym zyskają wszyscy potencjalni jej użytkownicy.

 

Wanna owalna, a może prostokątna? Jaki kształt wanny wybrać?

 

To, na jaki kształt wanny się zdecydujemy zależy tylko od nas. W pomieszczeniach zbliżonych planem do kwadratu lepiej będą wyglądać wanny owalne. W łazienkach prostokątnych lepiej się sprawdzą wanny podłużne. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku nieco mniejszych łazienek może być przyścienna wanna wolnostojąca. Najważniejszą rzeczą jest jednak to, by wanna zaspokajała nasze potrzeby estetyczne, była wygodna i odpowiednio prezentowała się w naszej łazience. Istotnym także będzie dobór odpowiedniego materiału, którego wanna będzie wykonana. Kształt, akryl, konglomerat, marmur - światło będzie tu tworzyć zupełnie nową przestrzeń, w której owal nie będzie wyglądał tak samo jak prostokąt. Dla niektórych z nas może to mieć wielkie znaczenie. Estetyka bywa równie ważna jak funkcjonalność.

 

Jak wybrać rozmiar wanny wolnostojącej?

 

Rozmiar wanny każdorazowo powinien uwzględniać rozmiar łazienki, w której ma się ona pojawić. Zbyt duża zdominuje przestrzeń, zbyt mała w dużym pokoju kąpielowym, zniknie. Pamiętajmy także o tym, że duża owalna wanna pozwoli nam na wzięcie romantycznej kąpieli we dwoje, co może być szczególnie ekscytującym przeżyciem. Rozmiar wanny wolnostojącej będzie także bezpośrednio wiązał się z jej potencjalnym ciężarem. Rodzaj materiału, z którego jest ona wykonana plus woda oraz kąpiący się w niej człowiek - to wszystko ma znaczenie i swoją wagę. Na rynku są dostępne wanny akrylowe, konglomeratowe, metalowe oraz marmurowe. Szczególnie te ostatnie trzeba montować w odpowiedzialny oraz bezpieczny sposób.

 

Gdzie umieścić wannę wolnostojącą i jak ją zamontować?

 

Umieszczając wannę wolnostojącą trzeba dokładnie przemyśleć jej lokalizację. Można w tym celu posiłkować się wizualizacjami wykonanymi w specjalnych programach, z których korzystają architekci wnętrz. Większość sklepów ma także dostęp do tego typu rozwiązań, co pozwala na optymalne ustawienie naszej wanny. Na pewno będzie się ona dobrze prezentowała w centrum łazienki, oczywiście o ile ta ostatnia jest odpowiednio duża. W mniejszych pokojach kąpielowych możemy pokusić się o zamontowanie wanny wolnostojącej przyściennej, która też nada odpowiedni urok naszej łazience. Dla tych, których taka wizja jest wyzwaniem, korzystną opcją może być skorzystanie z pomocy architekta wnętrz, który zaprojektuje nam łazienkę naszych marzeń. Montaż wanny dobrze jest zlecić specjaliście, tak aby uniknąć potem niepotrzebnych niespodzianek. Szkoda by było poprawiać coś, co można zamontować raz a dobrze.

 

Jak zaaranżować łazienkę z wanną wolnostojącą?

 

Aranżacja każdego pomieszczenia jest niełatwym wyzwaniem. Co tu dużo mówić - nie każdy posiada po temu odpowiednie zdolności. Jeżeli wiemy, że nie jest nam z tym po drodze, lepiej poszukajmy specjalistki lub specjalisty od tego typu zleceń. Koszt wyposażenia łazienki z wanną wolnostojącą nie należy do najmniejszych, warto więc zrobić to z rękami i głową. Efekt końcowy tej pracy pozostanie z nami na długo. Lepiej więc, by nasza łazienka marzeń wyglądała naprawdę olśniewająco. Dobrze dobrana wanna wolnostojąca będzie pięknie wyglądała zarówno w pomieszczeniu o charakterze rustykalnym, jak i w nowoczesnej, minimalistycznej łazience. Oczywiście każda z łazienek będzie wymagać odpowiedniej wanny. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wydaniu kilku tysięcy złotych trzeba się dobrze zastanowić.
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Castorama
Podobne artykuły
Wanna zabudowana czy wolnostojąca - jaką wybrać

armatura łazienkowa

Wanna zabudowana czy wolnostojąca - jaką wybrać

Wnęka w łazience to doskonałe miejsce na wygospodarowanie kącika kąpielowego. Duża łazienka może z kolei stać... więcej...

SALIT - opływowa propozycja Armatury Kraków

armatura łazienkowa

SALIT - opływowa propozycja Armatury Kraków

SALIT to kolekcja armatury łazienkowej i kuchennej Grupy Armatura, którą spośród innych rozwiązań... więcej...

Wanna w małej łazience

armatura łazienkowa

Wanna w małej łazience

Łazienka to miejsce przeznaczone do relaksu. Każda powierzchnia, mała czy duża powinna być zatem tak zagospodarowana,... więcej...