konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Fugowanie płytek w łazience - praktyczne porady

data aktualizacji: 29-07-2020, 10:43 – artykuł promocyjny

Fugowanie jest obowiązkowe i możemy je przeprowadzić samodzielnie tuż po wyschnięciu kleju. Każdy z nas z pewnością wie, że żeby fuga była estetyczna i trwała to musimy miejsce fugowania odpowiednio przygotować. Najważniejsze jest pozbycie się brudu i kurzu za pomocą nożyka oraz odkurzacza. Jednak poniżej prezentujemy porady, o których nie wszyscy wiedzą, a które pozwolą ustrzec się błędów i rozczarowania, że fuga wyszła nierówna, ma nierównomierny kolor lub pozostają białe smugi, które psują cały efekt. Dobrze dobrana i wykonana fuga spełniał powierzone jej funkcje i dodatkowo zdobi przestrzeń.

Fugowanie płytek w łazience - praktyczne porady

fot.: ewem

1. Rodzaj fugi dobieramy do rodzaju płytek i pomieszczenia

 

To niezwykle ważna informacja, od której powinniśmy rozpocząć przygodę z fugowaniem. Do wyboru mamy m.in. fugi cementowe, cementowe elastyczne, akrylowe i epoksydowe.

POZNAJ SZCZEGÓŁY >> Fuga cementowa, epoksydowa, czy elastyczna - co wybrać do łazienki

fot.: Knauf - fuga elastyczna 2-10 mm do płytek ściennych i podłogowych, odporna na zabrudzenia, mrozo i wodoodporna

 

2. Używamy fugi z tej samej partii

 

Jest to szczególnie istotna informacja w przypadku, gdy zabraknie nam fugi i mamy dokupić kolejny worek, wówczas musimy sprawdzić numery partii i w sklepie dobrać dokładnie ten sam! Równie ważne, dla zachowania tych samych właściwości wizualnych oraz technicznych, jest trzymanie się tych samych proporcji przy rozrabianiu wody - musimy zachować dokładnie ten sam stosunek wody do ilości zaprawy. Tylko w ten sposób uzyskamy wyrób o takim samym zabarwieniu.

SPRAWDŹ TAKŻE >> Dobór fugi - rodzaje, kolory, szerokości

 

3. Delikatne zwilżanie krawędzi płytek ułatwi pracę

 

Taki zabieg pomoże w sprawnym spoinowaniu, jedank należy zachować umiar, czyli nie można polewać powierzchni wodą, a wystarczy jedynie przetrzeć ranty wilgotną ściereczką.

DOWIEDZ SIĘ >> Fugowanie - płytki, mozaika, kamień

 

4. Płytki z wzorami i delikatną powierzchnią pod szczególnym nadzorem

 

Spoinowanie płytek ceramicznych z fakturą lub o porowatej budowie wymaga od nas większego zaangażowania i ochrony danej powierzchni. Chodzi tu o wykonanie próby, czy fuga nie odbarwi ceramiki i czy uda się nam usunąć resztki materiału ze wgłębień. W tym celu zaleca się wykonanie fugowania próbnego w niewidocznym miejscu oraz na niewielkim fragmencie. Może się okazać, że przed właściwym spoinowaniem musimy wykonać impregnację płytek przeznaczonymi do tego preparatami.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ >> Przyklejanie mozaiki - krok po kroku

fot.: Arte Dizain

 

5. Jak uniknąć smug i zabrudzeń?

 

Fugę zawsze należy nakładać z ostrożnością, starając się w jak najmniejszym stopniu zabrudzić gres. Po zakończeniu fugowania od razu musimy przejść do usunięcia nadmiaru materiału. Jednak mimo zachowania środków ochrony może okazać się, że na spoinie pokazują się smugi i oporne zabrudzenia. W takiej sytuacji powinniśmy rozważyć ich impregancję.

WAŻNE! Do mycia fug używamy zawsze czystej wody i w czystym naczyniu. W innym wypadku możemy sami zanieczyścić fugi, a taki osad jest bardzo trudny do usunięcia, jeśli dostanie się do fugi w czasie wiązania. 

Oczywiście fugowanie należy rozpocząć od razu po rozrobieniu zaprawy. Nakładając ją za pomocą pacy na niewielkie fragmenty. Kolejny krok to wcieranie do momentu aż spoiny zostaną całkowicie i równomiernie wypełnione. Pacę prowadzimy pod kątem i w nachyleniu w stosunku do powierzchni płytek.

WARTO WIEDZIEĆ >> Preparaty używane do pielęgnacji spoin

fot.: Weber

 

6. Kiedy należy fugować silikonem?Nie w każdy miejscu możemy wykorzystać fugę i wtedy z pomocą przychodzi nam silikon. Tego typu fugowanie powinniśmy wykonać w narożnikach, przy połączeniu powierzchni poziomych z pionowymi (podłoga-ściana), a także wszędzie tam, gdzie dochodzi do kontaktu z sanitariatami. W takich miejscach niezastąpione są elastyczne spoiny na bazie silikonu.

ZOBACZ KONIECZNIE >> Silikony do łazienki - przegląd

fot.: Silikon sanitarny Knauf

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Knauf, ewem, Arte Dizain, WeberPodobne artykuły
Czyszczenie i usuwanie fug

podłogi i ściany

Czyszczenie i usuwanie fug

Zniszczone i zagrzybione fugi to najczęstszy z problemów spotykanych w łazience. Jednocześnie czyszczenie... więcej...

Zbuduj bezpieczne i szczelne pomieszczenie mokre

podłogi i ściany

Zbuduj bezpieczne i szczelne pomieszczenie mokre

Firma mira Polska Sp.z o.o. to producent chemii budowlanej. Bogata oferta firmy obejmuje masy do napraw betonu, masy... więcej...

Kamień i płytki dekoracyjne Elkamino Dom do łazienki

podłogi i ściany

Kamień i płytki dekoracyjne Elkamino Dom do łazienki

Kamień dekoracyjny to połączenie unikalnego wyglądu, wyjątkowej trwałości oraz przystępnej ceny. Wykorzystany... więcej...