Jaką umywalkę nablatową wybrać i jak zaaranżować ją w łazience?
artykuł promocyjny
Umywalka to jeden z najważniejszych elementów w każdej łazience. Jako podstawowe wyposażenie musi być nie tylko praktyczna, ale także ciekawie się prezentować. Coraz większą popularnością cieszą się więc modele nablatowe, które zawsze wyglądają bardzo elegancko. Praktyczne i trwałe wyposażenie łazienki to ważna część sukcesu w każdej aranżacji, dlatego poniżej prezentujemy najciekawsze umywalki nablatowe oraz podpowiadamy, w jaki sposób dobrać model idealny do naszych potrzeb.

fot.: Oltens
Umywalki nablatowe - jakie są rodzaje
Umywalki nablatowe występują w różnych konfiguracjach. Przyjmując kryterium kształtu, możemy wyróżnić zlewy z misą okrągłą, prostokątną lub owalną. Wybór konkretnego modelu podyktowany jest stylem, w jakim urządzamy łazienkę oraz dostępną przestrzenią. W nowoczesnych wnętrzach z prostymi i wyraźnymi liniami najczęściej sprawdzają się umywalki prostokątne. Modele okrągłe oraz owalne uwielbiane są przez osoby ceniące powierzchnie łatwe do czyszczenia. Brak rogów powoduje, że pozbywamy się trudnych do wyczyszczenia zakamarków. Te umywalki to strzał w dziesiątkę, jeśli mamy mało miejsca.
fot.: Elements - zobacz więcej zdjęć....
Kolejnym kryterium wyboru jest materiał, z jakiego umywalka została wykonana. Umywalki nablatowe szklane są wyjątkowe, znajdziemy je w zróżnicowanej kolorystyce oraz kształtach, a ich delikatna natura wniesie do wnętrza lekkość. Nie są wymagające w czasie czyszczenia, dlatego warto zwrócić uwagę na ten rodzaj wykończenia.
fot.: Sapho - zobacz więcej zdjęć...
Najpopularniejszą grupą umywalek nablatowych są te wykonane z ceramiki w kolorze białym, choć coraz częściej pojawiają się także wersje w kolorze. W tym przypadku najczęściej mamy do czynienia z modelami owalnymi o obłych kształtach.
fot.: Invena
Kolejną propozycją, zwłaszcza do wnętrz nowoczesnych jest umywalka nablatowa wykonana z konglomeratu (zwana także umywalką kamienną nablatową), która cechuje się wyjątkową wytrzymałością. W tym przypadku nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o kształt — mogą być zarówno obłe w bardzo cienkimi rantami, bardziej kanciaste, jak i w innej, mniej oczywistej formie.
fot.: Cristalstone - zobacz więcej zdjęć...
Przy wyborze umywalki warto wziąć pod uwagę również kwestie związane z funkcjonalnością jak chociażby otwór na baterię lub jego brak i wówczas musi zastosować baterię stojącą na blacie z wysoką wylewką albo wybrać modele ścienne w wersji podtynkowej, lub mniej już popularnej natynkowej. W umywalkach nablatowych z otworem na baterię kran montowany jest w obrębie umywalki — wylewka może być mniejsza, ale wówczas mamy z góry narzucone miejsce montażu.
fot.: Corsan - zobacz więcej zdjęć...
Umywalka nablatowa a kran - wybór miejsca montażu baterii umywalkowej
Jeżeli umywalka została wyposażona w otwór, to musimy wybrać model baterii pasujący do naszego zlewu. Mamy kilka opcji do wyboru — baterie mogą być w różnych kolorach, mieć różne sposoby sterowania strumieniem oraz posiadać zróżnicowane kształty, sprawdź koniecznie >> Baterie łazienkowe - rodzaje i funkcje. Przy umywalce nablatowej bez otworu na baterię wybór baterii jest jeszcze większy. Oprócz powyższych kryteriów dochodzi nam jeszcze ten dotyczący sposobu montażu, czyli w ścianie, czy na blacie. Ważne, by wybierać baterie pasujące do stylistyki umywalki, uwzględniające również kolory — coraz bardziej powszechny trend na kolorowe baterie i ceramikę (czarne, złote, pastelowe) sprawia, że duet biel i chrom nie jest już jedynym rozwiązaniem. Przy kranach mocowanych na blacie koniecznie należy sprawdzić wysokość wylewki, która musi być spójna z wysokością misy umywalki, tak by woda swobodnie wpływała do zlewu. Przy modelach montowanych na umywalce warto zachować umiar, niewielki model z pewnością będzie ładnym dopełnieniem bryły zlewu.
fot.: Damixa, zobacz więcej zdjęć...
Sam montaż baterii nie jest czynnością skomplikowaną i większość osób poradzi sobie z nim bez problemu. Trzeba pamiętać, by przed przystąpienie do prac odciąć dopływ wody, najczęściej potrzebujemy kilku narzędzi, w tym klucze oczkowe oraz nieco siły własnych mięśni.
Umywalka nablatowa — z otworem na kran czy bez?
Wybór konkretnego modelu umywalki nablatowej warto poprzedzić decyzją w zakresie miejsca montażu kranu. Pozwoli to na wcześniejsze przygotowania instalacji wodnej w łazience oraz pomoże od razu dobrać pasującą armaturę. Przy umywalce nablatowej z otworem na baterię możemy zaoszczędzić najwięcej miejsca, gdyż kran i zlew stanowią jedność. Bardziej stylowo i nowocześnie będzie się prezentować umywalka nablatowa z wysoką baterią stojącą. To eleganckie rozwiązanie, które doda uroku każdej aranżacji. Za najbardziej wyrafinowane uchodzą baterie podtynkowe, które również nie zabierają miejsca na blacie, a strumień wypływający ze ściany prezentuje się oryginalnie. To właśnie takie rozwiązanie uchodzi za najmodniejsze i najchętniej wybierane.
fot.: Besco - zobacz więcej zdjęć...
Wysokość montażu umywalki nablatowej — zasady ergonomii, normy i granice
Ergonomiczna wysokość montażu zależy od indywidualnych preferencji użytkowników, ale za standardową wysokość górnej krawędzi umywalki uważa się poziom 85-95 cm od podłogi. Każdy we własnym zakresie może tę granicę przesunąć w dół lub w górę w zależności od wzrostu członków rodziny. Ważne, aby to nam było wygodnie korzystać z umywalki we własnym domu. Osoby o wzroście ok. 160 cm najlepiej będą się czuły, jeśli umywalka zostanie obniżona o ok. 5 cm od podanego standardu, ale jeśli w naszym domu są osoby mierzące blisko 2 metry, to komfort zapewni im umywalka umieszczona na wysokości 1 metra od podłogi.
fot.: Riho - zobacz więcej zdjęć...
Umywalka nablatowa z szafką — dodatkowe miejsce do przechowywania
Umywalka nablatowa może być umieszczona również na szafce, dzięki czemu zyskujemy dodatkową funkcję. To bardzo praktyczny sposób na porządek w łazience, gdyż w szafkach pomieścimy większość kosmetyków i przyborów toaletowych. Umywalka nablatowa i szafka to najlepsze połączenie w małych łazienkach, w których liczy się każdy centymetr. W sprzedaży znajdziemy wiele ciekawych kombinacji — od konsoli z otwartymi półkami, przez szafki ze specjalnie spłyconymi szufladami, po pojemne komody, a których obok szafek pojawią się także szuflady.
fot.: Mantes - zobacz więcej zdjęć...
Jaką umywalkę nablatową — kwadratową, prostokątną, czy okrągłą
Od kształtu umywalki zależy przestrzeń, jaką będziemy mieć przy czynnościach wykonywanych w tej strefie. Modele prostokątne siłą rzeczy dają najwięcej miejsca, a tym samym zapewniają największą swobodę podczas m.in. mycia rąk. Trzeba jednak pamiętać, że w łazience to właśnie one zajmą najwięcej miejsca. Podobne parametry, ale mniej miejsca oferują modele kwadratowe, a do najmniejszych zaliczane są te okrągłe. Owalne kształty to także sprzymierzeńcy wąskich i małych pomieszczeń, gdyż brak kanciastych form eliminuje ryzyko zahaczania o rogi i wprowadza do wnętrza poczucie harmonii.
fot.: Elita - zobacz więcej zdjęć...
Aranżacja łazienki z umywalką nablatową — czy może stać obok pralki?
Pralka w bliskim sąsiedztwie umywalki nablatowej to całkiem praktyczne rozwiązanie. Co więcej, jeśli pralkę schowamy pod przedłużonym blatem, zyskamy ciekawą zabudowę, a urządzenie nie będzie dominować we wnętrzu. Warto jednak rozważyć wybór umywalki wpuszczanej, by nie okazało się, że górna krawędź będzie za wysoko.
Aranżacja łazienki z umywalką nablatową — jaki model do małej łazienki?
Obecnie mamy dostęp do bogatej oferty umywalek nablatowych o różnych wymiarach. To idealne rozwiązanie nawet do malutkich łazienek, ale też toalet. Taki rodzaj umywalek pozwala zaoszczędzić maksymalną ilość wolnej przestrzeni. Im łagodniejsze kształty, tym lepszy efekt wizualny na ograniczonym metrażu oraz większy komfort użytkowania takiej umywalki. Dlatego do najmniejszych łazienek polecane są umywalki owalne.
fot.: Sanitti - zobacz więcej zdjęć....
Czym się różni umywalka nablatowa od wpuszczanej
Znacznie dłużej na rynku obecne są umywalki wpuszczane w blat, a modele nablatowe dołączyły do nich nieco później, jednak już zdobyły większą popularność. W przypadku modeli wpuszczanych w blat musimy liczyć się na utratę cennej przestrzeni we wnętrzu mebla - część misy schowana jest w szafce. Umywalki nablatowe z kolei zajmują więcej przestzreni na zewnątrz. Oba rozwiązania są praktyczne, trwałe i pięknie się prezentują.
fot.: Uptrend - umywalka ceramiczna nablatowa okrągła Nana
Jaka umywalka nablatowa będzie najlepsza?
Różnorodność umywalek nabltowych daje nam ogromny wybór. To trwałe i solidne rozwiązanie polecane jest nie tylko do małych łazienek, ale również pokoi kąpielowych i łazienek o dużym metrażu. Znajdują zastosowanie również w niewielkich toaletach, a w zestawieniu z szafką okazują się też bardzo praktyczne. Taki sposób montażu umywalki wydaje się najmodniejszym w ostatnich latach i nic nie wskazuje na to, by miało się coś w tym zakresie zmienić.
fot.: Salonika - zobacz więcej zdjęć...
Zdjęcia: Oltens, Corsan, Elita, Cristalstone, Invena, Salonika, Sanitti, Damixa, Riho, Besco, Sapho, Mantes, Elements, Uptrend


- Wyposażenie łazienki z Ceramed
- Płytki łazienkowe - nieograniczony wybór wzorów
- Konglomeraty TechniStone inspirowane marmurem
- Meble łazienkowe LEGACY od Elity
- Mozaika pod prysznicem
-
Wanny z konglomeratu od Massi
- Baterie wolnostojące Invena
- Bezramowa kabina Scandic Next
- Szuflada tak wyjątkowa jak Ty!
- Meble łazienkowe na wymiar
- Rocko Tiles - alternatywa dla płytek
- Bambusowy panel prysznicowy
-
WESTERN – meble z litego drewna
-
Podświetlane fugi do łazienki
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Urządzenia WC z funkcją higieny IntimSpa
- Mini forma = maxi efekt
-
POLYSAN - wanny nieograniczonych możliwości
- Akcesoria łazienkowe EMAKO.pl
- Biel i grafit - kolory grzejnika Retto
- Suszarki elektryczne Electrolux
- Odwodnienia LAF z oświetleniem

![]() |
ceramika sanitarna
Jak wybrać misy WC dobrej jakości? |
![]() |
ceramika sanitarna
Wybieramy umywalkę |
![]() |
armatura łazienkowa
Zainspiruj się z MASSI: ryflowane nowości |
![]() |
armatura łazienkowa
Bidet w małej łazience |
![]() |
armatura łazienkowa
Szklane wnętrza Glasimo |