coram
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Jaką umywalkę nablatową wybrać i jak zaaranżować ją w łazience?

data aktualizacji: 03-08-2020, 06:42 – artykuł promocyjny

Umywalka to obowiązkowe wyposażenie każdej łazienki. Jednymi z najciekawszych, a zarazem modnych rozwiązań w tej dziedzinie są umywalki nablatowe. Nie tylko prezentują się bardzo elegancko, ale są także praktyczne i trwałe. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze umywalki nablatowe oraz radzimy, jak wybrać odpowiedni dla siebie model.

Jaką umywalkę nablatową wybrać i jak zaaranżować ją w łazience?

Jakie są rodzaje umywalek nablatowych?

 

Umywalki nablatowe możemy podzielić ze względu na kilka parametrów. Jednym z nich jest kształt zlewu. W sprzedaży znajdziemy umywalki nablatowe prostokątne, okrągłe oraz owalne. Te pierwsze idealnie wpasują się do nowoczesnych wnętrz, w których istotne są proste, ale wyraźne linie i kształty. Umywalka nablatowa okrągła jest zdecydowanie najłatwiejsza w czyszczeniu. Brak rogów sprawia, że nie istnieją żadne trudniejsze w wyczyszczeniu zakamarki.

Przy wyborze umywalki nablatowej ważny jest także materiał, z którego jest ona wykonana. Umywalka szklana nablatowa może być dostępna w różnych kolorach i kształtach. Są one jednak delikatne i wymagają dużo czyszczenia. Umywalki z ceramiki zwykle są białe i łatwe w utrzymywaniu w czystości. Ciężko jednak o modele kanciaste. Umywalka nablatowa konglomeratowa (inaczej umywalka kamienna nablatowa) jest natomiast bardzo wytrzymała i łatwa w czyszczeniu, a do tego występuje w przeróżnych kształtach – także bardziej kanciastych.
Pozostaje jeszcze kwestia funkcjonalności. Zlew nablatowy może być w sprzedaży jako umywalka bez otworu na baterię lub z nim. W pierwszym przypadku możemy zamocować wysoki kran do blatu, a jego wylewkę skierować ponad umywalkę. Można także przykręcić baterię do ściany nad zlewem. Inna opcja to przymocowanie kranu do powierzchni zlewu. Kran jest wtedy mniejszy, jednak jesteśmy zmuszeni do umieszczenia go tylko w miejscu otworu w umywalce.

 

Umywalka nablatowa gdzie kran? Czyli jak zamocować baterię umywalkową?

 

Do umywalki nablatowej możemy dokupić różne rodzaje kranów. Jeśli nasz model umywalki nie posiada otworu na baterię, to musimy zakupić kran mocowany do blatu lub ściany. Jeżeli umywalka została wyposażona we wspomniany otwór, to musimy wybrać model baterii pasujący do naszego zlewu. Mocowanie baterii nie jest czynnością bardzo trudną, jednak najlepiej, aby została wykonana przez fachowca. Wymaga ona odcięcia dopływu wody, a także wykorzystania kilku narzędzi takich jak klucze oczkowe. Nierzadko potrzebne jest użycie dużej siły.

Kran do umywalki nablatowej powinien charakteryzować się pasującą do naszego zlewu estetyką. Jeśli zlew posiada akcenty kolorystyczne, to warto wybrać baterię powielającą tę barwę. Kran umywalkowy mocowany na blacie musi być dość wysoki, aby jego wylewka mogła sięgnąć do naszego zlewu. Jeśli bateria ma być mocowana bezpośrednio na umywalce, to warto wybrać niewielki model, który swoim kształtem harmonicznie dopełni bryłę zlewu – czytamy w artykule poradnikowym portalu Homelook: Umywalka nablatowa. Tanio, stylowo, nowocześnie. TOP 5!

 

Umywalka nablatowa z otworem na kran czy bez?

 

Zanim wybierzemy konkretny model umywalki nablatowej zastanówmy się, gdzie chcemy umieścić do niej kran. Jeśli wybierzemy zlew z otworem na baterię, to będziemy musieli zakupić kran niewielkich rozmiarów, który przymocujemy do umywalki. Ta opcja oszczędza maksymalną ilość miejsca. Jednakże najmodniejszym obecnie rozwiązaniem jest wybór umywalki o jak najlżejszej estetycznie bryle oraz dodanie baterii mocowanej na blacie lub przykręcanej do ściany. Większość umywalek w naszym rankingu właśnie do takiej konfiguracji została dostosowana i to ją najbardziej polecamy.

 

Jak wysoko umywalka nablatowa? Czy są jakieś normy lub granice?

 

Umywalki nablatowe zazwyczaj montuje się w taki sposób, aby wysokość górnej krawędzi zlewu wynosiła 85-95cm od podłogi. Czy musimy się do tej reguły zastosować? Oczywiście, że nie. Montując umywalkę w naszym własnym domu zadbajmy o to, aby było nam wygodnie. Jeżeli nasz wzrost wynosi około 160cm, to najlepiej jest umieścić umywalkę na wysokości 80cm. Natomiast jeśli mierzymy blisko 2 metry, to umywalkę warto zamieścić na wysokości bliskiej 100cm od podłogi.

 

Umywalka nablatowa z szafką - dodatkowa funkcjonalność.

 

Popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie szafki pod umywalką. To bardzo praktyczny sposób pozwalający wykorzystać przestrzeń pod zlewem. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów szafek dostosowanych do umieszczenia pod umywalką. Posiadają one np. specjalnie spłycone szuflady. Umywalka nablatowa i szafka to najlepsza kombinacja pozwalająca na sprawne, codzienne odświeżenie się.

 

Jaka umywalka nablatowa - kwadratowa czy prostokątna? A może okrągła?

 

Kształt umywalki znacznie wpływa na przestrzeń, jaką będziemy dysponować np. podczas mycia rąk. Największą swobodę dostarczą nam umywalki prostokątne. Zajmą one jednak najwięcej miejsca w łazience. Jeśli nasze pomieszczenie jest dość małe i istnieje ryzyko, że moglibyśmy zahaczać o róg umywalki, przechodząc obok niej, to lepiej jest zdecydować się na zlew owalny.

 

Umywalka nablatowa obok pralki - czy umywalka nablatowa i pralka w pobliżu to bezpieczne rozwiązanie?

 

Umieszczenie umywalki nablatowej przy pralce to całkiem bezpieczna opcja. Co więcej, jest także bardzo praktyczna. Pralka umieszczona pod przedłużeniem blatu umywalkowego przestaje dominować optycznie w pomieszczeniu. Musimy wtedy jednak zdecydować się na zlew wpuszczany w blat, a nie stawiany na nim, gdyż inaczej jego krawędzie byłyby zbyt wysoko.

 

Jaka umywalka nablatowa do małej łazienki?

 

W sprzedaży znajdziemy wiele modeli umywalek nablatowych o różnych wymiarach. Najmniejsze z nich doskonale sprawdzą się w malutkich pomieszczeniach, oszczędzając maksymalną ilość wolnej przestrzeni. Do małej łazienki dobrym wyborem będzie umywalka nablatowa owalna. Jej łagodny kształt sprawi, że nie będzie ona zbytnio wystawała wokół blatu, a dzięki temu nie zahaczymy o nią, przechodząc obok.

 

Jaka umywalka nablatowa czy wpuszczana? Czyli czy umywalka nablatowa to w ogóle dobry pomysł?

 

Umywalki nablatowe to nowe na rynku konstrukcje. Łazienkowe umywalki wpuszczane w blat są natomiast na rynku już od jakiegoś czasu, jednakże przy odpowiednim dobraniu baterii i blatu nadal mogą wyglądać bardzo nowocześnie. Zarazem zlewy nablatowe, jak i wpuszczane w blat są rozwiązaniami trwałymi i solidnymi. Zaletą tych pierwszych jest łatwe utrzymywanie w czystości zarówno zlewu, jak i blatu. Umywalki wpuszczane w blat zajmują natomiast mniej miejsca na zewnątrz mebla. Musimy jednakże zagospodarować im odpowiednią przestrzeń w jego wnętrzu.

 

Jaka umywalka nablatowa będzie najlepsza? Podsumowanie

 

Umywalka nablatowa to rozwiązanie nowoczesne, bardzo eleganckie, a także trwałe i solidne. Zlewy nablatowe znajdziemy w różnych konfiguracjach kolorystycznych, kształtach, wymiarach czy wersjach wykończeniowych. Umywalka nablatowa to idealny przykład stworzenia ozdoby z typowego elementu użytkowego. Warto się na nią zdecydować przy najbliższym wprowadzaniu zmian w naszej łazience.

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Homelook.pl


Podobne artykuły
Umywalki meblowe - rozwiązanie dla wymagających

ceramika sanitarna

Umywalki meblowe - rozwiązanie dla wymagających

Kryteriami, które bierzemy przede wszystkim pod uwagę wybierając umywalkę do łazienki, są: typ, kształt,... więcej...

Wiszące miski WC – maksymalna funkcjonalność i ponadczasowy design

ceramika sanitarna

Wiszące miski WC – maksymalna funkcjonalność...

Miski podwieszane na stelażach to rozwiązanie estetyczne, wygodne i trwałe, które z powodzeniem wypiera popularne... więcej...

Czarna ceramika w łazience

ceramika sanitarna

Czarna ceramika w łazience

Ceramika łazienkowa kojarzy się większości z nas jedynie z kolorem białym. Jednak coraz więcej osób decyduje... więcej...