coram
aurora

Jak urządzić małą i komfortową łazienkę?

data aktualizacji: 25-09-2020, 08:49 – artykuł promocyjny

W łazience wykonujemy wiele czynności. Najczęściej jest to miejsce, w którym możemy zadbać o higienę, ale także zrelaksować się po ciężkim dniu. W przypadku małego metrażu pogodzenie obu tych funkcji jest dużym wyzwaniem. Taki problem pojawia się nie tylko w mieszkaniach w bloku, ale także w domach wolnostojących. Znając kilka trików, możemy jednak sprawić, że nawet mała łazienka stanie się komfortowa.

Jak urządzić małą i komfortową łazienkę?

Ustal priorytety

 

Posiadając małą powierzchnię, nie można sobie pozwolić na nietrafione wybory. Należy zminimalizować liczbę elementów do tych najważniejszych. Co więcej, przy aranżacji małych łazienek pierwszeństwo ma ergonomia, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach:

  • Odległość bocznej krawędzi umywalki od ściany powinna wynosić minimum 20 cm. Należy także zaplanować w pobliżu miejsce na ręcznik.
  • Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości ok. 85 cm.
  • Miskę toaletową trzeba zamontować tak, aby pomiędzy jej boczną krawędzią a ścianą było minimum 15 cm przerwy. Pomiędzy jej przednią krawędzią a najbliższą przeszkodą należy zachować 90 cm wolnej przestrzeni.
  • Wanna powinna mieć wysokość maksymalnie 60 cm. Jednak jeśli jest to możliwe, najlepiej montować ją jak najniżej.


Od podanych wymiarów można robić odstępstwa – na przykład ze względu na ograniczenia wynikające z konstrukcji samego budynku. Ta kwestia dotyczy przede wszystkim właścicieli mieszkań w bloku.

 

Dobierz odpowiednie wyposażenie

 

Najbardziej oczywistym wyborem przy małej łazience jest prysznic zamiast wanny. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić bardzo dużo cennego miejsca, szczególnie jeśli kabinę prysznicową umieścimy w nieustawnej przestrzeni i zdecydujemy się na wersję bez brodzika. Przezroczyste szyby kabiny dodatkowo powiększą optycznie pomieszczenie.

To samo dotyczy toalety podtynkowej i wykorzystania półek zamiast wiszących szafek. Stylowe podpórki pod półki pozwalają na elastyczne i kreatywne zaaranżowanie ścian w łazience, a brak zabudowanych elementów nada lekkości pomieszczeniu. W wypadku szuflad, taki sam efekt zagwarantuje system AXIS PRO od GTV – wszystko dzięki cienkim ścianom bocznym,  które oprócz lekkości wystroju zapewniają jeszcze większą pojemność. Cztery wysokości szuflad standardowych i wewnętrznych dają nam wiele możliwości aranżacji.

W łazienkach kluczowa jest organizacja przestrzeni. Przechowujemy w niej duże ilości kosmetyków i akcesoriów, a także ręczniki czy detergenty. W takiej sytuacji łatwo o bałagan, który jest największym wrogiem w małym pomieszczeniu. – Lepiej postawić na szuflady niż zwykłą szafkę, ponieważ w ich wypadku łatwiej utrzymać porządek. Pełny wysuw pozwala wygodnie sięgać i odkładać przedmioty na miejsce radzi Artur Kaproń, product manager w GTV. – Takie rozwiązania jak szuflady wewnętrzne dodatkowo pozwolą nam pokategoryzować różne kosmetyki i drobiazgi. Ich przeszukiwanie – jak wiemy – często bywa frustrujące.

W wypadku chemii gospodarczej lub ręczników najlepiej sprawdzą się szuflady szerokie. Jedna duża szuflada zamiast dwóch mniejszych to oszczędność miejsca, a prowadnice z udźwigiem do 40 kilogramów – na których oparty jest system AXIS PRO – pozwalają na bardzo wygodne przechowywanie cięższych i większych objętościowo przedmiotów.

System szuflad AXIS PRO

 

Spróbuj powiększyć łazienkę wizualnie

 

Oprócz elementów takich jak półki czy wanna, ważną rolę w urządzaniu małej łazienki i jej wizualnym powiększeniu będą miały aspekty czysto aranżacyjne – wybór kolorów, płytek czy oświetlenia. Warto postawić na jednolitą, jasną podłogę, która będzie taka sam jak pomieszczenie, z którego wchodzi się do łazienki. Podobny efekt uzyskamy, jeśli płytki z podłogi będą przechodziły na ścianę, zacierając granice pomiędzy nimi.

Kluczowe są także lustra – duże i dodatkowo doświetlane. Otoczone jasną i gładką powierzchnią rozświetlą pomieszczenie. W takiej łazience warto zastosować kilka źródeł i rodzajów światła. W tej roli dobrze sprawdzą się wpuszczane profile GLAX do taśm LED, montowane pod szafkami wiszącymi. Dają dodatkowe światło bez widocznych punktów świetlnych, są minimalistyczne i eleganckie. Profile LED ponadto chronią taśmę przed zabrudzeniem i wilgocią. Szeroka oferta rodzajów i kolorów profili (producent oferuje srebrne, czarne, aluminiowe i w kolorze szampana) pozwala dopasować je do każdego stylu łazienki.

Ciekawą alternatywą mogą być modne oprawy zwieszane nad lustrem, które dodadzą elegancji łazience, niezależnie od jej rozmiarów i stylu, w jakim jest urządzona. Minimalistyczna  tuba zwieszana LAGOS w klasycznej biel lub czerni to dobre rozwiązanie do każdej łazienki, a najlepiej sprawdzi się nad okrągłym lustrem.

                         Profil LED GLAX wpuszczany                                      Oprawa zwieszana LAGOS

Kontakt w sprawie produktów:

GTV Poland
ul. Przejazdowa 21
05-800 Pruszków
tel. + 48 22 444 75 00
www: www.gtv.com.pl
mail: wyślij wiadomość
GTV Poland

akcesoria meblowe: zawiasy » amortyzatory » podnośniki » prowadnice » systemy szuflad » uchwyty » wieszaki » nóżki meblowe » nogi meblowe » rolki meblowe » zamki meblowe » wyposażenie garderoby » segregatory » akcesoria kuchenne » akcesoria biurowe » elementy łączeniowe » mocowania do rur » listwy » systemy przesuwne » oświetlenie meblowe
oświetlenie: świetlówki energooszczędne » żarówki halogenowe » żarówki metalohalogenkowe » źródła światła LED » tradycyjne oprawy wnętrzowe i zewnętrzne » oprawy LED do wnętrz i zewnętrzne » lampki biurkowe » osprzęt elektroinstalacyjny

 

Zobacz zdjęcia w galerii  GTV Poland:

GTV PolandGTV PolandGTV PolandGTV PolandGTV PolandPodobne artykuły
Minimalizm w łazience - elegancja bez frazesów

meble i akcesoria

Minimalizm w łazience - elegancja bez frazesów

Nasze otoczenie wpływa na nasz styl życia, sposób wypoczynku oraz skupienie i relaks. Każdy z nas lubi otaczać... więcej...

Projekt metamorfoza - wprowadź kolory do swojej łazienki

meble i akcesoria

Projekt metamorfoza - wprowadź kolory do swojej łazienki

Chcesz dokonać metamorfozy swojej łazienki, ale odstrasza Cię widmo bałaganu i wydatków związanych z remontem... więcej...

Sufit napinany w łazience - aranżacja sufitu

meble i akcesoria

Sufit napinany w łazience - aranżacja sufitu

Sufit napinany w łazience jest coraz powszechniejszym trendem wchodzącym w aranżację tego wnętrza. Wyposażenie... więcej...