coram
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Wybór miski ustępowej - co warto wiedzieć przed zakupem?

data aktualizacji: 01-10-2020, 05:10 – artykuł promocyjny

Stojące lub wiszące, kompaktowe lub w zabudowie, prostokątne lub owalne, z kołnierzem lub bez – to tylko niektóre spośród wielu parametrów, które warto rozważyć przed zakupem miski ustępowej i spłuczki. Sprawdź, jak wybrać dobrą miskę ustępową.

Wybór miski ustępowej - co warto wiedzieć przed zakupem?

Miska ustępowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej łazienki i toalety. Strefa WC jest intensywnie eksploatowana, a do tego problematyczna w utrzymaniu czystości. Dlatego wybierając ceramikę, warto kierować się nie tylko względami estetycznymi i designem, ale także szukać rozwiązań, które ułatwią codzienne korzystanie i pielęgnację toalety.

Aby mieć pewność, że ceramika na długo zachowa swój świeży wygląd, będzie świetnie wyglądać w każdej łazience i ułatwi utrzymanie jej w czystości warto wybierać linie produktowe od renomowanych i sprawdzonych producentów. Miska ustępowa KOŁO dostępna jest w wielu wariantach, które z łatwością wkomponują się nowoczesną aranżację każdego wnętrza.

 

Miska ustępowa – rodzaje

 

Mamy już koncepcję, w jakim stylu urządzimy łazienkę. Teraz czas na przejście do szczegółów i wybór najważniejszych elementów aranżacji. Jak wybrać dobrą miskę ustępową? Zacznijmy od podstawowych i najważniejszych parametrów.

 

Sposób mocowania: stojące lub wiszące

Te pierwsze stoją na posadzce, drugie są zawieszone na ścianie. Mogą różnić się wielkością, kształtem i designem. Wiszące są mocowane na stelażach podtynkowych. Pobór stelaża powinien być zależny od konstrukcji i grubości ściany do mocowania.

 

Kształt i rozmiar miski: owalne, okrągłe lub prostokątne

Z jednej strony na to wpływ na wygląd modelu, z drugiej – na sposób spłukiwania. Nowoczesne modele od firmy Geberit dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach, które z łatwością można dopasować do każdej aranżacji i metrażu łazienki

 

Materiał i kolor miski.

Największą popularnością cieszy się ponadczasowa biel szkliwionej ceramiki. Choć pojawiają się modele z kompozytu lub kamienia, dostępne także w innych kolorach, to uniwersalna i elegancka biel zdecydowanie króluje w aranżacjach nowoczesnych łazienek, niezależnie od przyjętej stylistyki.

Miska ustępowa – rodzaje

 

Miska WC wisząca czy stojąca?

 

To podstawowe rozróżnienie misek ustępowych. Decydując się na stojący lub wiszący model, miejmy na uwadze nie tylko estetykę wnętrza, ale także względy praktyczne. Tradycyjne miski stojące występują w dwóch wariantach. Pierwszy z nich to gotowy ceramiczny zestaw miski ze spłuczką w postaci stojącego WC kompaktu. W drugiej wersji spłuczka montowana jest niezależnie od miski, a sam zbiornik wisi na ścianie.

Wiszące miski ustępowe są montowane na specjalnych stelażach podtynkowych. Na ich metalowej konstrukcji wiesza się miskę na śrubach, a do ramy przymocowany jest zbiornik spłukujący. Stelaż zabudowuje się albo bezpośrednio w ścianie betonowej (zabudowa ciężka) albo mocuje do ściany lub instaluje na profilach montażowych (zabudowa lekka). Taką instalację zabudowuje się płytami gipsowo-kartonowymi, na koniec na nie kładzie się płytki. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że jest łatwe do sprzątania i utrzymania w czystości, a nad zabudowanym stelażem powstaje wygodna półka do postawienia kosmetyków lub praktyczna niewielka wnęka do zabudowy. Wygodną przestrzeń pod i wokół miski można łatwo umyć, a brak trudno dostępnych zakamarków i połączeń dodatkowo ułatwia to zadanie. Stelaż jednak zawsze można również zabudować tworząc jednolitą, równą powierzchnię ściany.

Choć w nowoczesnych aranżacjach częściej wybierane są modele wiszące na stelażu podtynkowym, to designerskie zestawy kompaktowego WC są nadal popularne. Modele o współczesnym wzornictwie (jak np. te z serii KOŁO Style) to świetnie uzupełnienie dużych łazienek i pokojów kąpielowych. Dosuwane do ściany, na miskach lejowych o unikalnym kształcie, świetnie komponują się z minimalistycznych, industrialnym i klasycznym wnętrzem.
Z kolei miski wiszące na stelażach to dobre rozwiązanie dla małych łazienek i tych projektowanych w minimalistycznym stylu. Wiszące modele o mniejszej głębokości z płytkimi stelażami z serii KOŁO Slim2 pozwalają na ogromną oszczędność miejsca. Co więcej, dają dobry efekt wizualny optycznie powiększając wnętrze.

Miska WC wisząca czy stojąca?

 

Na co zwrócić uwagę wybierając miskę WC?

 

Wybór modeli na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiadamy, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przed wyborem miski WC.

 

Odpływ pionowy lub poziomy

Instalacja wyprowadzana z posadzki wymaga odpływu pionowego, zaś gdy „wychodzi ze ściany”, wówczas należy wybrać miskę z odpływem poziomym. Dostępne są także miski z odpływem uniwersalnym, które można zamontować niezależnie od lokalizacji ujścia odpływu w łazience. Jest to ważna kwestia, szczególnie w sytuacji, gdy planujemy jedynie wymianę miski, bez większego remontu łazienki i przerabiania instalacji.

 

Z kołnierzem lub bez

Miski ustępowe z technologią KOŁO Rimfree® nie mają kołnierza. Eliminuje to obecność trudno dostępnych miejsc, w których gromadzą się drobnoustroje. Ułatwia to nie tylko utrzymanie toalety w czystości, ale pozwala na efektywne spłukiwanie jej mniejszą objętością wody. A to realna oszczędność w domowym budżecie. Dodatkowo wytrzymałe szkliwo ceramiczne nie wymaga stosowania silnych środków czyszczących. Bezkołnierzowe miski WC to obecnie najbardziej higieniczne rozwiązanie na rynku.

 

Powłoka ułatwiająca czyszczenie

 

Ceramiczne elementy misek WC firmy Geberit pokryte są specjalną gładką powłoką Reflex, która ułatwia łączenie się małych kropel wody w większe i ułatwia ich spływanie razem z zanieczyszczeniami. Zapobiega to powstawaniu zacieków i trudnych do usunięcia osadów. Toaleta wymaga rzadszego czyszczenia, ponadto do jej mycia i pielęgnacji wystarczy zastosować delikatny detergent na delikatnej ściereczce. To bardzo efektywne i wygodne rozwiązanie by utrzymać na co dzień toaletę w czystości.

 

Spłuczka (kształt, pojemność, system spłukiwania)

Jeśli decydujemy się na spłuczkę zewnętrzną (niezabudowaną w stelażu), wówczas należy rozważyć jaki jej kształt najlepiej wpasuje się w stylistykę wnętrza. W kolekcji KOŁO Nova Pro są dostępne ceramiczne spłuczki owalne i prostokątne, które są kompatybilne z miskami ustępowymi z wybranych linii produktowych. Zwróćmy także uwagę na system spłukiwania i przycisk. Warto wybierać opcje, w których możliwe jest spłukiwanie dwoma objętościami wody w zależności od potrzeb – do każdej z nich jest dedykowany przycisk na spłuczce. Najpopularniejsze są systemy 6/3 i 4/2 litra. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale też generujące spore oszczędności na zużyciu wody.

 

Montaż do ściany lub stelaża

Na tę kwestię warto zwrócić uwagę przy miskach stojących. Mogą być stawiane na posadzce i dodatkowo mocowane do ściany. Oprócz tego do miski należy podłączyć odpływ w odpowiedniej konfiguracji. A im więcej połączeń, tym więcej powierzchni i trudno dostępnych zakamarków, w których szczególnie lubią gromadzić się zanieczyszczenia. Rozwiązaniem tego problemu są miski WC przylegające do ściany (np. Nova Pro Premium). Ten najnowszy trend wśród modeli misek ustępowych świetnie wygląda w nowoczesnych aranżacjach i znacznie upraszcza utrzymanie toalety w czystości.

 

Dobór deski sedesowej

Podstawową zasadą przy wyborze deski WC jest dobór modelu pasującego do konkretnej miski. Producenci ceramiki łazienkowej proponują kompletne serie produktowe (np. KOŁO Style, Nova Pro, IDOL) obejmujące miski WC, spłuczki, stelaże i miski sedesowe o spójnym designie, w pełni kompatybilne ze sobą. Nie każda deska pasuje do każdego modelu miski. Do wyboru mamy także deski tradycyjne lub wolno opadające, a także produkty ze specjalną warstwą antybakteryjną, która ogranicza utrzymywanie się i namnażanie drobnoustrojów na jej powierzchni.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Koło


Advertisement
Podobne artykuły
Nowa rzeczywistość może być łatwiejsza z marką Laufen

ceramika sanitarna

Nowa rzeczywistość może być łatwiejsza z marką Laufen

Pełna higiena i bezpieczeństwo w łazience to kolejny etap przystosowania się do nowych warunków, na jakie... więcej...

Bidet i WC w jednym

ceramika sanitarna

Bidet i WC w jednym

Elektroniczne deski bidetowe Xime i XARAM Energy pozwalają nam dbać o higienę osobistą oraz czystość samego urządzenia.... więcej...

AquaBlade - nowa era spłukiwania toalet

ceramika sanitarna

AquaBlade - nowa era spłukiwania toalet

AquaBlade to rewolucyjny system opracowany przez firmę Ideal Standard. Jego innowacyjność polega na zastosowaniu... więcej...