konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

patron besco

Jak wyczyścić żelazko z kamienia? Odkamienianie żelazka

data aktualizacji: 03-11-2020, 05:09 – artykuł promocyjny

Regularnie odkamieniając żelazko, przedłużamy jego żywotność. Zalegające w sprzęcie do prasowania osady nie tylko brudzą prasowane ubrania, ale też uszkadzają samo urządzenie. Jak skutecznie wyczyścić żelazko z kamienia i przez długi czas cieszyć się jego niezawodnym działaniem?

Jak wyczyścić żelazko z kamienia? Odkamienianie żelazka

Domowe sposoby na kamień – jak czyścić żelazko z kamienia?

 

Osady gromadzące się w żelazku i zatykające otwory znajdujące się na stopie powstają na skutek wlewania do zbiornika nieprzefiltrowanej wody. Jeśli pojemnik w żelazku zawsze napełniamy wodą prosto z kranu, musimy też zadbać o regularne odkamienianie sprzętu. Nawet w przefiltrowanej wodzie znajdują się minerały, które odkładają się i w ostateczności doprowadzają do przytkania żelazka i spadku jego wydajności. Korzystając z domowych sposobów na kamień, możemy przywrócić naszemu małemu AGD dawną sprawność.

 

Ocet i woda destylowana – jak wyczyścić żelazko od środka?

 

Za jeden ze skuteczniejszych odkamieniaczy uznaje się ocet. Jak czyścić nim żelazko z kamienia? Żeby oczyścić sprzęt do prasowania, mieszamy jedną część octu z 2 częściami wody destylowanej. Roztwór wlewamy do zbiornika na wodę znajdującego się w żelazku (czyszczenie dotyczy żelazek parowych z wbudowanym pojemnikiem na wodę). Wcześniej (przed wlaniem octowego roztworu) opróżniamy pojemnik z cieczy, którą wcześniej do niego wlewaliśmy i ustawiamy żelazko na tryb prasowania bawełny. Trzymając żelazko w górze w pozycji poziomej, pozwalamy, żeby ocet zaczął działać i wyciekając z otworów stopy oczyścił wnętrze urządzenia. Kiedy skończy się już roztwór octowy, do żelazka wlewamy czystą wodę i pozwalamy jej wypłukać pozostałości mieszaniny. Po takim oczyszczaniu żelazko jest gotowe do użytku.

Octem możemy udrażniać też zatkane otwory znajdujące się w stopie zakamienionego żelazka. Patyczek do czyszczenia uszu zanurzamy w roztworze wody destylowanej i octu i przemywamy nim pozatykane otwory. Żeby zapobiegać zaleganiu osadu, po skończonym prasowaniu wylewajmy całą wodę ze zbiornika.

Uwaga: większość producentów żelazek nie zaleca stosowania octu. Gotowanie kwasu octowego, a później rozpylanie go w postaci pary i wdychanie nie jest zdrowe dla nas, może także doprowadzić do uszkodzenia urządzenia które czyścimy.

 

Czyszczenie stopy żelazka

 

Ocet sprawdzi się nie tylko jako skuteczny środek do usuwania osadu z wnętrza urządzenia, ale też jako składnik pasty do czyszczenia zewnętrznej części żelazka z kamienia. Sodę oczyszczoną lub drobną sól kuchenną mieszamy z odrobiną wody i octu, tak żeby powstała pasta. Dolanie do sody octu spowoduje pienienie się mieszaniny, dlatego składniki najlepiej mieszać w większej misce. Pastę nakładamy na miękką szmatkę i rozprowadzamy ją po stopie żelazka. Jeśli kamień nie daje się usunąć od razu, pozostawiamy domowy środek na około 10 minut na stopie i dopiero po tym czasie go zmywamy. Na koniec używamy wilgotnej szmatki, żeby zmyć pastę wraz z zabrudzeniami.

Uwaga: powyższy sposób także nie jest zalecany. Jest to raczej sposób na zanieczyszczenia w bardzo starych żelazkach, gdy nie mamy już nic do stracenia podejmując kolejne próby przywrócenia jego pierwotnych zdolności.

 

Nowoczesne żelazka parowe i żelazka z generatorem pary – czyszczenie żelazka z kamienia

 

Nowoczesne sprzęty do prasowania wyposażone są w dodatkowe funkcje, dzięki którym nie musimy oczyszczać żelazka domowymi sposobami. Wystarczy ustawić małe AGD na proces odkamieniania i w kilku prostych krokach przeprowadzić oczyszczanie żelazka z osadów. Oprócz automatycznych trybów czyszczenia, urządzenia mają też wbudowane filtry usuwające nadmiar minerałów z wody kranowej.

Nowoczesne żelazka parowe i żelazka z generatorem pary – czyszczenie żelazka z kamienia

źródło infografiki: Odkamienianie żelazka parowego lub żelazka z generatorem pary

 

Żelazka parowe Braun – jak usuwać z nich kamień?

 

Żelazka Braun powinniśmy czyścić przynajmniej raz w miesiącu. Osadzający się kamień zatyka otwory na stopie, ograniczając wytwarzanie pary, a przez to też zmniejszając wydajność żelazka. Zagniecenia na ubraniach trudniej rozprasować, więc sama czynność zabiera więcej czasu.

Jak krok po kroku przeprowadzić odkamienianie?

  • Zbiornik napełniamy wodą, a pozycję pary ustawiamy na „0”.
  • Żelazko podłączamy do zasilania i ustawiamy temperaturę na „max”.
  • Po rozgrzaniu się stopy wyjmujemy wtyczkę z gniazdka.
  • Trzymając żelazko w poziomie nad zlewem lub dużą miską, wykonujemy odkamienianie opisane w instrukcji obsługi każdego modelu Braun.

 

Żelazko z generatorem pary – jak je oczyścić?

 

Te najbardziej zaawansowane technologicznie żelazka również wymagają regularnego odkamieniania. Oczyszczanie żelazka z generatorem pary nie sprawia większych problemów, a przeprowadzenie całej procedury zajmuje tylko kilka chwil. W niektórych modelach (Braun CareStyle Compact) nie ma nawet konieczności odkamieniania – wystarczy w nich tylko wymienić specjalny filtr, tak jak np. w dzbanku filtrującym do wody.

W urządzeniach Braun CareStyle 3 dostępny jest wygodny system odkamieniania CalcClean, który dba o to, żebyśmy pamiętali o regularnym czyszczeniu sprzętu. W 4 prostych krokach możemy łatwo i szybko pozbyć się osadów. Żeby rozpocząć odkamienianie, żelazko musi być zimne i odłączone od prądu.
    1. Otwieramy zawór CalcClean.
    2. Opróżniamy zbiornik z pozostałości wody.
    3. Napełniamy pojemnik świeżą wodą, zakręcamy zawór i potrząsamy urządzeniem.
    4. Opróżniamy bojler, zamykamy zawór i naciskamy odpowiedni przycisk odkamieniania na panelu sterowania.

Dla lepszego efektu czynność możemy powtórzyć 3-krotnie.
Najnowocześniejsze modele takie jak np. CareStyle 7 wyposażono w udoskonalony system FastClean. W pojemniku na wodę znajduje się specjalny filtr, który wyłapuje część zanieczyszczeń. Ogranicza to osadzanie się kamienia w bojlerze, a także pozwala na szybsze pozbywanie się osadu z generatora. Urządzenie poinformuje nas o konieczności czyszczenia sprzętu. Generator pary odłączamy od prądu i czekamy, aż całkowicie wystygnie.

Postępujemy zgodnie z instrukcjami pokazanymi na filmiku:

 

  • Wylewamy ze zbiornika pozostałości wody.
  • Odkręcamy zawór i przechylamy stację, żeby wylać z niej całą wodę.
  • Zakręcamy korek.
  • Podłączamy urządzenie do prądu i je włączamy, a następnie przez 2 sekundy przytrzymujemy przycisk oczyszczania systemu odkamieniania celem zresetowania go.

Po wykonaniu tych czynności, żelazko jest już gotowe do prasowania.

Czytaj także:

- Aleksandra Pakuła radzi - Jak nie gnieść ubrań? 9 moich sprawdzonych sposobów

Opracowanie: Redakcja
Żródło: BraunPodobne artykuły
Sprzątanie łazienki

porady

Sprzątanie łazienki

Co pewien czas powinniśmy urządzić generalne porządki w łazience, bowiem są miejsca i zakamarki, których... więcej...

Bateria - jak prawidłowo pielęgnować?

porady

Bateria - jak prawidłowo pielęgnować?

Niewłaściwy środek czyszczący może spowodować trwałe odbarwienia. Aby bateria na długo zachowała swój... więcej...

Drążki prysznicowe rozprężne - montaż i pielęgnacja

porady

Drążki prysznicowe rozprężne - montaż i pielęgnacja

Drążek rozprężny przeznaczony jest do montażu między dwoma równoległymi ścianami i nie wymagają zazwyczaj... więcej...