Jak działa szczoteczka soniczna? Czym jest soniczność?

data aktualizacji: 16-11-2020, 06:23 – artykuł promocyjny

Szczoteczki soniczne są ostatnio popularne, jednak wciąż wielu konsumentów nie do końca wie, czym jest soniczność i jak działa. Często soniczne szczoteczki utożsamiane są z elektrycznymi – fakt, że szczoteczka soniczna jest rodzajem szczoteczki elektronicznej, ale działa w trochę inny sposób niż zwykłe szczoteczki zasilane prądem. Czy jest soniczność?

Jak działa szczoteczka soniczna? Czym jest soniczność?

Soniczna, czyli właściwie jaka?

 

Konsumenci mają problem ze zdefiniowaniem, czym jest soniczność. Nawet jeśli używają szczoteczki sonicznej, to nie zawsze rozumieją jej działanie. Soniczność kojarzy im się z dźwiękiem czy drganiem, wiedzą, że to rodzaj szczoteczki elektrycznej, ale dlaczego miałaby lepiej działać i myć zęby niż inne szczoteczki – tu już pojawiają się wątpliwości. A to ważne, by zrozumieć, czym jest technologia soniczna i by wybór takiej szczoteczki był świadomy i podyktowany chęcią wykorzystania jej właściwości do dokładniejszego mycia zębów, nie zaś przypadkowy.

 

Czym jest soniczność?

 

Soniczność to tak naprawdę właściwość szczoteczki, nie technologia, a ogólnie rzecz biorąc to cecha fizyczna.

Polega ona na zdolności do wytwarzania słyszalnych fal dźwiękowych o określonej częstotliwości. Dźwięki soniczne generowane są na skali słyszalności ludzkiego ucha, czyli w zakresie od 20 Hz – to niskie tony, do 20 000 Hz – tony wysokie.

Najniższe tony można odczuć na poziomie fizycznym, np. drganie pioruna, praca subwoofera, zaś wyższe nie są słyszalne, ale budują psychoakustyczne pole wpływające na odbiór dźwięków. Wysoką skalą soniczności cechują się np. nowoczesne sprzęty hi-fi.

 

Jak działa szczoteczka soniczna?

 

Szczoteczka soniczna generuje około 260 Hz, czyli dolną część skali. Szczoteczka podczas pracy wytwarza drgania, które zaburzają cząsteczki w jej pobliżu, a te wprawione w ruch wydają dźwięki. Działa to na tej samej zasadzie, co gitara.

  • W szczoteczkach soniczność pozwala myć zęby dokładniej niż szczoteczki manualne, dzięki generowaniu przez fale dźwiękowe chmury bąbelków z wody, śliny i pasty do zębów.


Taka chmura dociera do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Soniczność jest zupełnie bezpieczna dla zębów.

 

Czemu teraz szczoteczki soniczne są modne?

 

Z istnienia takiej właściwości i możliwości jej wykorzystania do szczoteczek zdawano sobie sprawę już kilka dekad temu, ale pracę nad szczoteczką soniczną zaczęły się dopiero w latach 80. i 90. XX wieku w USA. Niedługo potem doszło do komercjalizacji tego wynalazku i trafił on także do Europy. Początkowo jednak nie cieszył się powodzeniem, a produkcji takich szczoteczek zaniechano na jakiś czas w ubiegłym stuleciu, gdyż koszty wykonania były zbyt wysokie.

 

Szczoteczki soniczne a elektryczne

 

Szczoteczki soniczne są rodzajem szczoteczek elektrycznych, bo także zasilane są prądem. Zazwyczaj mają akumulator, który ładuje się po użyciu szczoteczki, poprzez umiejscowienie jej w specjalnej stacji dokującej – tak jak większość modeli elektrycznych.

 

Rodzaje szczoteczek sonicznych

 

Rodzaje szczoteczek sonicznych

fot.: rodzaje szczoteczek sonicznych (za: JakaSzczoteczka.pl)


Wyróżnia się 2 rodzaje szczoteczek sonicznych:

  • z podłużną główką
  • soniczno-rotacyjna

Szczoteczka soniczna z podłużną główką to dominujący model na rynku. Przypomina kształtem tradycyjną szczoteczkę manualną. Wykonuje ruchy pulsacyjne, najczęściej wykorzystywane przez szczoteczki elektryczne. Aby prawidłowo szczotkować zęby taką szczoteczką soniczną o ruchu pulsacyjnym i podłużnej główce, trzeba przyłożyć ją do powierzchni zębów pod kątem 45 stopni, w kierunku do linii dziąseł. Należy pamiętać, by wykonywać także ruchy wymiatające, których szczoteczka sama nie wykonuje, oraz by kontrolować siłę nacisku. W przypadku tego typu szczoteczek technika szczotkowania i zaangażowanie użytkownika w proces mycia zębów mają spore znaczenie. Jednak technologia soniczna pozwala na dokładne mycie zębów i ułatwia szczotkowanie, poprzez np. oferowanie dodatkowych trybów szczotkowania, czujniki nacisku czy timera – zależnie od modelu.

Szczoteczka soniczno-rotacyjna ma okrągłą główkę, która jest w stanie dotrzeć do większej liczby trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Wykonuje ruchy oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjne i jest bardziej zaawansowana technologicznie niż szczoteczka z główką podłużną. Dwustronny ruch pozwala lepiej dotrzeć do zakamarków w jamie ustnej i praktycznie nie wymaga stosowania specjalnej techniki mycia zębów. Wystarczy starannie dotknąć każdego zęba, przesuwać główkę wzdłuż linii dziąseł i pilnować siły nacisku – choć to też nie zawsze jest konieczne, jeśli szczoteczka ma czujnik nacisku i sygnalizator, gdy moc dociskania do zębów będzie zbyt duża.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: JakaSzczoteczka.pl

Podobne artykuły
Suszarka z programem parowym

sprzęt AGD

Suszarka z programem parowym

Żyjemy w czasach nieustannej pogoni. Ciągle jesteśmy zabiegani i brakuje nam czasu na zwykłe codzienne czynności,... więcej...

Depilator z systemem ochrony skóry

sprzęt AGD

Depilator z systemem ochrony skóry

Dla kobiet piękna, gładka skóra bez zbędnego owłosienia jest bardzo ważną rzeczą. Jednak bardzo duża... więcej...