konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021
aurora

Jak dobrać wielkość lustra do umywalki

data aktualizacji: 18-03-2021, 11:58 – artykuł promocyjny

Lustro musi pasować do łazienki. Jego wygląd to nie tylko kształt i rodzaj ramy, ale także sposób, miejsce montażu i wielkość. Lustro nie może być ani zbyt małe, ani za duże. Najlepiej, aby zostało dobrane do wielkości umywalki lub strefy umywalkowej. I tu rodzi się kolejne pytanie, czy lepiej jest zastosować jedno duże, czy dwa małe lustra, jeśli w naszej łazience są podwójne umywalki.

Jak dobrać wielkość lustra do umywalki

fot.: Sanitti

Ergonomia to słowo klucz, jeśli rozważamy wysokość i miejsce montażu oraz odległości między poszczególnymi elementami we wnętrzu. Do tego dochodzi nam jeszcze wybór wielkości samego urządzenia i już mamy gotowy przepis na wygodną łazienkę. Poniżej podpowiadamy jak to wykorzystać w praktyce.

Led flexi strip - taśma samoprzylepna LEDOprawa nad lustro - Satina Silver 1319

fot.: Aurora - ilość luster warunkuje dobór oświetlenia - przy jednym lepiej sprawdzają się systemy liniowe, przy dwóch możemy zastosować kinkiety tak górne, jak i boczne

 

Po pierwsze: jedno czy dwa lustra

 

Łazienka to pomieszczenie, w którym rano bywa ciasno i to właśnie o tym momencie powinniśmy pomyśleć w pierwszej kolejności, zaczynając projektowanie naszej łazienki. Pomieszczenie powinno być dopasowane do użytkowników i spełniać oczekiwania wszystkich członków rodziny, dlatego w przypadku łazienek, z których korzystają również dzieci, powinniśmy uwzględnić nieco bardziej elastyczne zasady montażu ważnych elementów wyposażenia.

Szary gres Bawa i lustro na całą ściane

fot.: Bawa

Wielkość lustra uzależniona jest od przeznaczenia łazienki, ale za standard możemy przyjąć zasadę, że jego szerokość powinna wynosić od 40 do 80 cm, z kolei grubość nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Taki wymiar pozwala na wygodne korzystania z lustra jednej osoby.

Lustro Scandi Duo

fot.: Giera Design - lustro Scandi Duo

Jeśli mamy dostatecznie dużo miejsca najlepiej jest stworzyć strefę z dwoma umywalkami i dwoma lustrami. Taki podział pozwoli na niezależne korzystanie z tej części łazienki dwóm osobom jednocześnie. Dodatkowo w przypadku, gdy domownicy cechują się dość dużym zróżnicowaniem pod względem wzrostu, mamy możliwość zróżnicowania wysokości obu luster. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż lustra na ruchomym wysięgniku lub lusterka pomocniczego, którym można manewrować w różnych kierunkach.
 

Rozmiar lustra dobiera się do wielkości umywalki lub szafki podumywalkowej - tak, by lustro nie okazało się zbyt wąskie. Gdy planujemy zakupić lustro okrągłe, warto wybrać większe od umywalki, ponieważ ma ono mniejszą powierzchnię użytkową niż model prostokątny o zbliżonych wymiarach.

Okrągłe, prostokątne, z oświetleniem - jakie lustro do łazienki wybraćOkrągłe, prostokątne, z oświetleniem - jakie lustro do łazienki wybrać

fot.: Sapho - TIRA lustro przesuwne z oświetleniem LED

W łazienkach, gdzie jest jedna umywalka, warto pomyśleć o dużym lustrze, najlepiej szerokim, które pozwoli na wspólną toaletę bez przepychania się przed zwierciadłem.
 

Bardzo ważne jest, aby lustro zostało zawieszone w osi symetrii umywalki. Nasze Oko zdecydowanie lepiej odbiera symetrię, którą zawsze klasyfikuje jako harmonijne i ładne.

Lustro multimedialne

fot.: Häfele - lustro multimedialne posiada funkcję podgrzewania, trzy opcje oświetlenia i łączność Bluetooth

 

Lustro dla wszystkich domowników

 

Praktycznym rozwiązaniem są lustra wklejane, które pozwalają na zwiększenie powierzchni lustra w każdym kierunku. Za ich sprawą możemy ze zwierciadłem zejść nawet do poziomu blatu z umywalką, a to z pewnością pomoże najmniejszym członkom rodziny. O takim zabiegu warto pomyśleć również w przypadku osób starszych, które wiele czynności wykonują na siedząco lub tych poruszających się na wózku inwalidzkim.

Mascali

fot.: Aurora - podświetlane lusterko Mascali

W łazience dla gości lustro ma mniejsze znaczenie niż to w łazience rodzinnej. W pierwszym przypadku możemy większą wagę przyłożyć do dekoracyjnych aspektów, w drugim warto pomyśleć przede wszystkim o funkcjonalności. Im większe lustro, tym wygodniej będzie się z niego korzystać wszystkim członkom rodziny, warto przy tym zaznaczyć, że taki trik pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie i wnieść do niego jasność i blask.

Okrągłe, prostokątne, z oświetleniem - jakie lustro do łazienki wybraćOkrągłe, prostokątne, z oświetleniem - jakie lustro do łazienki wybrać

fot.: Sapho - okrągłe lustro ORBITER z paskiem oraz wyjątkowo dekoracyjne lustro PRIDE

 

Jaki kształt się najlepiej sprawdza?

 

Powierzchnia użytkowa lustra oraz dostępność do powierzchni zwierciadła w dużej mierze zależy od kształtu i rodzaju ramy. Zdecydowanie najlepsze warunki stwarzają lustra prostokątne, choć te owalne również się sprawdzają. Generalna zasada mówi, aby zachować spójność kształtów z pozostałymi elementami wyposażenia.

lustro łazienkowe ze szklaną ramą - grawerlustro łazienkowe ze szklaną ramą - Digital Print

fot.: Mochnik

Wspomniana rama to z pewnością bardzo ważna część każdego lustra decyduje o jego charakterze oraz dodaje mu klasy i dekoracyjności. Proste ramy są wyjątkowo praktyczne i pozwalają zwiększyć wielkość samej powierzchni zwierciadła. Warto jednak postawić na oryginalny kolor na przykład złoty lub miedziany. Równie ciekawym zabiegiem jest widoczny sposób mocowania — bardzo modne są lustra wieszane na pasku.

Złote lustra - najmodniejszy dodatek do łazienki

fot.: Giera Design - lustro Billet złote z zaokrąglonymi rogami

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Sapho, Sanitti, Bawa, Giera Design, Aurora, Häfele, Mochnik

Meble Elita

Podobne artykuły
Meble łazienkowe - najnowsze trendy

meble i akcesoria

Meble łazienkowe - najnowsze trendy

Łazienka coraz częściej jest postrzegana jako miejsce na relaksu, regeneracji i odpoczynku od codziennego stresu.... więcej...

Meble łazienkowe – czyszczenie i pielęgnacja

meble i akcesoria

Meble łazienkowe – czyszczenie i pielęgnacja

Utrzymanie czystości w łazience to ważne zadanie, które obejmuje dbanie o armaturę i ceramikę sanitarną,... więcej...