konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

patron besco

Jak prawidłowo czyścić lustra?

data aktualizacji: 23-04-2021, 10:03 – artykuł promocyjny

Lustro nie tylko dodaje wnętrzu elegancji, ale jest też bardzo praktycznym elementem wyposażenia, niezależnie czy znajduje się w łazience, sypialni czy salonie. By bez zarzutu pełniło swoje funkcje, powinno być perfekcyjnie czyste. Jak o to zadbać?

Jak prawidłowo czyścić lustra?

fot.: GieraDesign - Do czyszczenia luster najlepiej używać płynów o neutralnym pH czy nawet samej wody oraz delikatnych ściereczek, np. z mikrofibry

 

Czyszczenie luster nie jest proste

 

Czyszczenie luster zamiast satysfakcji może przynieść frustrację. Wszystko dlatego, że gładka i delikatna powierzchnia lustra rzadko kiedy chce ,,współpracować" i mimo wielokrotnego polerowania zostają na niej ślady brudu i smugi. Co z tym zrobić? Przede wszystkim trzeba wybrać właściwe środki czyszczące i zastosować odpowiednią technikę.

 

Nie mylić lustra z szybą

 

Pokutuje przekonanie, że lustro i szyba to podobne powierzchnie i można utrzymywać je w czystości w podobny sposób. To jednak nieprawda. Lustro i szyba różnią się budową. Szyba to po prostu tafla szkła. Tymczasem po drugiej stronie lustra znajduje się warstwa srebra i to właśnie ona zmienia szkło w lustro - zwierciadło. W wyniku czyszczenia lustra nieodpowiednimi substancjami różne aktywne czynniki mogą wnikać w krawędź i uszkadzać warstwę srebra, co objawia się ciemnymi plamami. By temu zapobiec, warto poświęcić chwilę na dobór odpowiedniego preparatu do mycia lustra.

Jak czyscuić lustro porady GieraDesign

fot.: Niewłaściwe środki mogą uszkodzić powierzchnię lustra. Pozostałości preparatu wnikające w szczeliny lub krawędzie mogą spowodować korozję warstwy srebra i ciemne plamy na tafli.

 

Czego nie należy stosować do mycia luster

 

Wystrzegać się trzeba przede wszystkim żrących substancji - preparaty mocno kwasowe lub zasadowe stanowią duże ryzyko dla lustra. Do jego czyszczenia nie nadają się płyny do mycia szyb zawierające ocet, amoniak czy kwas cytrynowy. Również domowe płyny, przygotowywane z wody z octem lub amoniakiem, nie są najlepszym pomysłem, ze względu na zbyt kwaśny lub zasadowy odczyn. Kolejne zakazane substancje to rozpuszczalniki (fenol, benzyna, aceton) i mleczka z drobinkami, które mogą nieodwracalnie porysować lustro, wnikając nawet w jego głębokie warstwy.

 

Najlepsze środki do czyszczenia luster

 

Przy czyszczeniu lustra najbezpieczniej będzie skorzystać z delikatnych środków niezawierających alkoholu, octu ani amoniaku. Producenci luster rekomendują preparaty o neutralny odczynie, zbliżonym do 7 pH. Lustro można myć nawet wodą, używając delikatnej ścierki z mikrofibry. Najlepiej wypolerować i wysuszyć je właśnie używając miękkich materiałów albo ręcznika papierowego, jednak trzeba pamiętać, że może on pozostawić na tafli drobny pyłek.

 

Właściwa technika czyszczenia lustra

 

Lustra, również łazienkowe, należy czyścić szybko i energicznie, bo płyn nie powinien długo utrzymywać się na ich powierzchni. Lepiej nie czekać aż płyn będzie spływać z tafli - jak najszybciej trzeba do sucha wytrzeć lustro, nie zapominając o jego krawędziach.

 

Wełna stalowa usunie plamy

 

Jeśli czyszczenie nie usunęło wszystkich zabrudzeń, warto wykorzystać wełnę stalową. To dobry materiał do czyszczenia i polerowania delikatnych powierzchni. Żeby nie uszkodzić szkła, trzeba pamiętać o odpowiedniej gradacji (00 lub 000).

 

Jak pozbyć się z lustra kurzu?

 

Przy regularnym czyszczeniu można uniknąć silnego zabrudzenia lustra, ale i tak nie zapobiegnie to osiadaniu się na jego powierzchni kurzu. By to zniwelować, można zastosować preparaty antystatyczne do mebli. Lustro trzeba takim preparatem spryskać z odległości 20-30 cm i natychmiast przetrzeć do sucha szmatką.

 

Czyszczenie lustra - łatwe i w zgodzie z naturą

 

Zadowalające czyszczenie luster nie wymaga żadnej wiedzy tajemnej. W tym przypadku najprostsze i najtańsze metody okazują się najskuteczniejsze. Warto czyścić lustra regularnie - używając czystej wody i delikatnych ściereczek albo ręcznika papierowego. To zagwarantuje świetny wygląd lustra, a także może przyczynić się do przedłużenia jego żywotności.

Kontakt w sprawie produktów:

GieraDesign
ul. Jana Pawła II 41B
05-250 Radzymin
tel. 690 008 171
www: gieradesign.pl
mail: wyślij wiadomość
GieraDesign

Lustra dekoracyjne na wymiar
lustra w różnych stylach: nowoczesnym, skandynawskim, glamour
 

Zobacz zdjęcia w galerii GieraDesign:

Lustro łazienkowe Ambient czarne GieraDesignLustro łazienkowe GieraDesignLustro łazienkowe GieraDesignLustro łazienkowe GieraDesignLustro łazienkowe GieraDesignPodobne artykuły
Jak właściwie rozmieścić elementy wyposażenia łazienki

porady

Jak właściwie rozmieścić elementy wyposażenia łazienki

Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i wygody użytkowania łazienki ma odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych... więcej...

Jak usunąć kamienne osady z łazienki

porady

Jak usunąć kamienne osady z łazienki

Z problemem twardej wody boryka się większość gospodarstw domowych w naszym kraju. Jednym z symptomów,... więcej...

Jak przygotować  łazienkę pod płytki

porady

Jak przygotować łazienkę pod płytki

Podstawową zasadą układania płytek - w każdym pomieszczeniu i na każdej powierzchni - jest czystość. Podłoże... więcej...