aurora
aurora

Szafki pod umywalkę - wady i zalety rozwiązań do przechowywania w łazience

artykuł promocyjny

Szafki podumywalkowe to nie tylko estetyczne, ale także bardzo praktyczne rozwiązanie. Stanowią wygodne i pojemne miejsce na przechowywanie kosmetyków i przyborów toaletowych.  Co więcej – to także świetny sposób, by mieć wszystko pod ręką. Jak wybrać szafkę pod umywalkę? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Podpowiadamy.

Szafki pod umywalkę - wady i zalety rozwiązań do przechowywania w łazience

Szafki montowane pod umywalką weszły już na stałe do standardu wyposażenia nowoczesnej łazienki. W porównaniu z ceramiką montowaną do ściany, a wspartą jedynie postumentem, zabudowa przestrzeni pod umywalką ma zdecydowanie wiele przewag. Przede wszystkim ukrywa syfon i pozostałe elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej, co ma też znaczenie pod kątem utrzymania łazienki w czystości.

Drugą ważną zaletą tego rozwiązania jest możliwość zagospodarowania przestrzeni pod umywalką na pojemne miejsce do przechowywania. W szufladach i na półkach powstaje dużo powierzchni na kosmetyki, artykuły higieniczne, przybory toaletowe, drobny sprzęt, a nawet środki czystości. I co najważniejsze – wszystkie te przedmioty mamy pod ręką, właśnie tam, gdzie ich na co dzień używamy. To bardzo ergonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie.

Czołowi producenci ceramiki łazienkowej proponują zazwyczaj zestawy mebli łazienkowych, dopasowanych stylistycznie do proponowanych umywalek, misek WC i wanien. Na stronie kolo.com.pl można znaleźć wiele serii produktowych z gotowymi zestawami zawierającymi umywalki i szafki montowane poniżej. Taki system gwarantuje nie tylko spójność stylistyczną, ale także pełną kompatybilność techniczną i łatwość montażu.

Szafki pod umywalkę - jak wybrać odpowiedni model

 

Szafka pod umywalkę nablatową – kiedy najlepiej się sprawdza?

 

Zabudowa przestrzeni pod umywalką świetnie sprawdzi się w łazience o każdym metrażu. Pozwala na stworzenie wygodnego i pojemnego miejsca do przechowywania wszystkich przedmiotów, które potrzebujemy mieć pod ręką i podczas codziennej pielęgnacji łatwo możemy po nie sięgnąć. Szafki pod umywalkę to obowiązkowy element wyposażenia wielu nowoczesnych łazienek w różnych stylach. Dobrze się odnajdują zarówno w stylistyce minimalistycznej i industrialnej, jak i skandynawskiej, klasycznej, a nawet w aranżacjach glamour i vintage.
Specjaliści od wystroju wnętrz szczególnie polecają szafki podumywalkowe z szufladami do małych łazienek. To wnętrza, w których każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota. A wykorzystanie miejsca pod umywalką (które zwykle pozostaje bezużyteczne), to idealny przykład sprytnego sposobu na wygospodarowanie przestrzeni na przechowywanie.

Umywalka z szafką to też dobry wybór do niewielkich toalet. To wnętrza, w których zazwyczaj poza miską wc i umywalką nie pozostaje zbyt wiele miejsca na inne elementy wyposażenia. W takim przypadku nawet niewielka szafka pod umywalką daje miejsce na ukrycie środków czystości, zapasowego mydła czy papieru toaletowego.

 

Umywalka nablatowa a wpuszczana w blat – jak dobrać szafkę?

 

Już na wstępie warto przemyśleć rodzaj umywalki oraz poziom jej zagłębienia w blacie lub w szafce. Determinuje to bowiem nie tylko rodzaj szafki, ale także sposób montażu oraz ilość miejsca, którą będzie można przeznaczyć na przechowywanie.

Decydując się na umywalkę zagłębioną w blacie lub szafce, dokładnie sprawdźmy jak powinien wyglądać otwór na ceramikę w szafce i jak wygląda montaż tego konkretnego modelu. Zastanówmy się też, czy jeśli misa umywalki jest wpuszczona w blat, to czy po postawieniu jej na szafce, będzie zawieszona na odpowiedniej wysokości. O ile przy szafkach wiszących mamy pewien zakres manewru, o tyle przy szafkach stojących cały zestaw może się okazać za niski.

Znacznie łatwiej jest w przypadku umywalki stawianej na blacie. Dobór szafki pod kątem dopasowania do ceramiki sprowadza się w zasadzie do sprawdzenia, czy górna przestrzeń szafki będzie w stanie pomieścić syfon i inne elementy instalacji.

 

Szafki pod umywalkę wiszące czy stojące?

 

Zabudowę podumywalkową montuje się najczęściej na dwa sposoby. Szafki wiszące montowane są bezpośrednio do ściany lub do ściany z wykorzystaniem dodatkowych nóżek, które są wsparciem ciężaru umywalki.

Drugi sposób montażu to postawienie szafki na niewielkich nóżkach. Sprawdza się to przy większych szafkach, które zazwyczaj mocuje się do ściany oraz podpiera nóżkami. Dzięki temu szafki są bardziej stabilne, a ich duże obciążenie nie stanowi problemu.

Z opinii użytkowników wynika, że szafki podumywalkowe wiszące lub na nóżkach z przestrzenią nad podłogą to świetne rozwiązanie pod kątem praktycznym. Łatwy dostęp do przestrzeni pod szafką znacznie ułatwia sprzątanie i utrzymanie strefy umywalkowej w czystości. Rozlaną wodę można łatwo wytrzeć, a szafka jest dobrze wentylowana z każdej strony.

 

Szafka łazienkowa z umywalką – pojedyncza czy podwójna?

 

Coraz popularniejsze stają się aranżacje łazienkowe, w których pojawiają się dwa stanowiska umywalkowe. To świetne rozwiązanie do dużych łazienek oraz w sytuacji, gdy jednocześnie potrzebuje z niej skorzystać kilku domowników. Dwie umywalki (lub jedna podwójna) z dwoma osobnymi bateriami ułatwiają rozładowanie porannych „korków” łazienkowych. Co więcej, zabudowa takiej szerokiej podwójnej umywalki (szafki pod umywalkę KOŁO) do dwustanowiskowych umywalek mają zwykle około 120-140 cm szerokości) daje naprawdę pojemną przestrzeń na kosmetyki.

Pojedyncze szafki świetnie sprawdzają w łazienkach o niewielkim metrażu oraz w toaletach. Pozwalają wykorzystać przestrzeń na przechowywanie, która zwykle pozostaje niezagospodarowana.

 

Szafka podumywalkowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 

Szeroka oferta modeli szafek pod umywalkę z pewnością nie ułatwia wyboru najlepszego rozwiązania do naszej łazienki. Na co zatem zwrócić uwagę podczas przeglądania katalogów wyposażenia?

  • Czy materiał jest wilgocioodporny?

Meble w strefie umywalkowej mają ciągły kontakt z rozchlapaną wodą i wysoką wilgotnością. Materiał, z którego są wykonane, powinien być zaimpregnowany i odpowiednio przygotowany na trudne łazienkowe warunki. Zazwyczaj meble wykonane są z wysokiej jakości płyty MDF lub drewna. Zwróćmy uwagę, czy są pokryte specjalnymi powłokami, które blokują dostęp pary wodnej do środka i czy producent daje gwarancję odporności na zawilgocenie. Warto pamiętać, że gwarancji nie podlegają uszkodzenia powstałe w wyniku niewłaściwego przechowywania lub konserwacji mebli, w tym długotrwałego bezpośredniego kontaktu z wodą.

  • Precyzja wykończenia

Najbardziej wrażliwe na kontakt z wilgocią są połączenia mebli z ceramiką i ścianą. Ważne, aby były precyzyjnie wykończone i zabezpieczone, przede wszystkim w tych najbardziej newralgicznych miejscach. Warto wybierać meble od sprawdzonych i renomowanych producentów, by na długo cieszyć się świeżym wyglądem i wytrzymałością mebli.

  • Szuflady czy zamykana szafka?

Otwierane szafki z półkami wewnątrz czy wysuwane szuflady? Wybór warto oprzeć nie tylko na indywidualnych preferencjach, ale także na ilości dostępnego miejsca przed szafką. Sprawdźmy, czy jest tam wystarczająca przestrzeń nie tylko na swobodne otwarcie drzwiczek szafki, ale także na łatwy dostęp, by sięgnąć po głębiej schowane przedmioty.

  • Elastyczność dopasowania do różnych modeli umywalek

Gdy osobno kupujemy umywalkę i szafkę, trzeba wcześniej dokładnie sprawdzić ich kompatybilność. Kupując gotowy zestaw, nie mamy tego problemu.

  • Organizery wewnątrz szuflad

Duże pojemne szuflady pozwalają ukryć wszystkie potrzebne kosmetyki i przybory, jednak warto także zadbać o porządek w ich wnętrzu. Kupując szafkę, dobierzmy od razu pasujące do nich pojemniki i organizery. Funkcjonalne przegródki i pudełka ułatwiają posegregowanie przedmiotów i utrzymanie ich na co dzień na swoim miejscu.

 

Miejsce do przechowywania pod umywalką – wady takiego rozwiązania

 

Pewnym utrudnieniem przy wyborze szafki z umywalką jest fakt, że oba elementy muszą być do siebie idealnie dopasowane. To dlatego warto decydować się na gotowe zestawy – wówczas unikniemy tego problemu.

Jeśli jednak kupujemy osobno umywalkę i szafkę, trzeba sprawdzić kompatybilność wymiarów i układu. Pamiętajmy, że wewnątrz górnej części szafki powinno być wystarczająco dużo miejsca, by zmieściła się cała instalacja wodno-odpływowa. To szczególnie ważne, gdy decydujemy się na umywalkę wpuszczaną w blat, by szafka poniżej „pomieściła” wszystkie elementy instalacji.
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Kolo.com.pl

Advertisement

Meble ElitaPartnerzy

GTV

logo Piramida     BISK

Magma

Aurora

logo Coram

 Cristalstone Luxum

Hafele      Defra

Mantes    partner serwisu Hettich

RihoElements


     Emako


    Sapho

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram