konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

patron besco

Jak urządzić łazienkę w mieszkaniu? Praktyczne porady

data aktualizacji: 02-06-2021, 10:00 – artykuł promocyjny

Łazienka to pomieszczenie bardzo ważne i jednocześnie dość trudne do urządzenia. Remont łazienki kosztuje stosunkowo dużo, wymaga długiego czasu i zatrudnienia specjalistów. Aby więc uzyskać ładną i praktyczną łazienkę w mieszkaniu warto dobrze rozplanować wszystkie prace.

Jak urządzić łazienkę w mieszkaniu? Praktyczne porady

Z jakimi wyzwaniami trzeba się liczyć przy remoncie małej łazienki?

 

Polskie mieszkania zlokalizowane w budynkach wielorodzinnych często mają stosunkowo małe łazienki. Nie jest łatwo urządzić taką łazienkę dlatego trzeba w niej umieścić przede wszystkim niezbędne sprzęty i wybrać te, które są dedykowane do małych pomieszczeń. Decydując się na samodzielne wykonanie prac takich jak malowanie czy układanie płytek trzeba liczyć się z tym, że będzie to praca w trudnych warunkach, bo przestrzeń jest bardzo ograniczona. Jednocześnie nie należy ulegać złudzeniu, że mała łazienka to niskie koszty, bo tutaj ta zasada do końca nie działa.

 

Dobry plan dla małej łazienki

 

Łazienka jest bardzo ważnym pomieszczeniem w ramach mieszkania. Zanim zostaną zakupione materiały wykończeniowe, sprzęty i meble, trzeba dokładnie wymierzyć łazienkę, sprawdzić gdzie jest instalacja wodna i czy są możliwości przenoszenia punktów. Pod uwagę należy wziąć także fakt, że według przepisów drzwi do łazienki mają się otwierać na zewnątrz. Trzy niezbędne sprzęty, jakie muszą pojawić się w łazience to prysznic lub wanna, umywalka i toaleta. Idealnie byłoby gdyby udało się również zmieścić wąską pralkę, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to instaluje się ją w kuchni. W ramach planowania należy też zdecydować, jakie będą okładziny na podłodze i ścianach oraz jak zostanie rozwiązana kwestia oświetlenia. Zamontować trzeba będzie także grzejnik. Na koniec wiesza się niezbędne meble oraz dodatki typu wieszaki czy suszarka. Na wstępnym etapie planowania należy też przewidzieć konstrukcję otwartych półek wykonywanych z kartongipsu. Dłuższego namysłu wymaga także kwestia zabudowy toalety podwieszanej. Jeśli chcemy mieć konstrukcję typu Geberit, możemy go zabudować kaflami albo konstrukcją z płyt mdf, która będzie łatwa do demontażu w razie awarii.

 

Jak sprawić, że mała łazienka będzie wygodna?

 

W małym pomieszczeniu poszczególne elementy należy lokować z dużym namysłem, tak by oszczędzać przestrzeń. Z reguły trzeba zrezygnować z wanny na rzecz wąskiej kabiny prysznicowej, która może być narożna, kwadratowa czy półokrągła. Warto stosować meble podwieszane i dotyczy to także szafki, na której będzie umieszczona umywalka. Bardzo wygodne są szafki podumywalkowe z cicho domykającymi się szufladami. W sklepach można kupić wiele sprzętów dedykowanych do małych łazienek. Są to wąskie toalety, pralki i małe umywalki. By niepotrzebnie nie zajmować przestrzeni koszem na bieliznę, warto kupić podwieszaną szafkę, która ma kosz w środku.

 

Które elementy najbardziej wpłyną na komfort korzystania z łazienki?

 

Urządzając łazienkę trzeba z dużym namysłem rozplanować położenie poszczególnych sprzętów. Umywalkę należy zawiesić na odpowiedniej wysokości oraz zadbać o to, by było nad nią obszerne lustro z dobrym oświetleniem. Ważne jest także to, aby użytkownicy mieli gdzie odkładać kosmetyki i akcesoria, gdy wykonują czynności higieniczne przy umywalce. Pomiędzy umywalką, toaletą i kabiną warto zostawić odrobinę wolnego miejsca, by móc zawiesić tam wieszaki na ręczniki. Z dużą starannością należy także dobierać kabinę prysznicową i brodzik. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są modne ostatnio brodziki podtynkowe. Nowoczesne mieszkania obido to właśnie takie, gdzie łazienka i inne pomieszczenia są przyjazne użytkownikom.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Obido.plPodobne artykuły
Jak wyczyścić żelazko z kamienia? Odkamienianie żelazka

porady

Jak wyczyścić żelazko z kamienia? Odkamienianie żelazka

Regularnie odkamieniając żelazko, przedłużamy jego żywotność. Zalegające w sprzęcie do prasowania osady nie... więcej...

Czy można położyć płytki w łazience na podłodze drewnianej?

porady

Czy można położyć płytki w łazience na podłodze...

Absolutnie nie polecamy takiego rozwiązania. Podczas korzystania z łazienki podłoga drewniana będzie pracować -... więcej...

Jak dbać o płytki ceramiczne

porady

Jak dbać o płytki ceramiczne

Podczas normalnego użytkowania posadzek ceramicznych należy je systematycznie myć wodą z dodatkiem detergentów... więcej...