konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Patron sekcji - SFA Poland

Odpływy łazienkowe - najczęstsze pytanie o wybór i montaż

data aktualizacji: 22-07-2021, 10:59 – artykuł promocyjny

Przed remontem łazienki w Waszej głowie roi się od pytań na temat odpływów liniowych? Nie wiecie jak zabrać się za jego wybór, na co zwracać uwagę no i czy na pewno jest to rozwiązanie dla Was? Cóż, dziś rozjaśnimy Wasze wątpliwości. Zapraszamy na odpływowe Q&A z marką CED’OR, polskim producentem nowoczesnych odpływów liniowych, ściennych i punktowych.

Odpływy łazienkowe - najczęstsze pytanie o wybór i montaż

Czy odwodnienie liniowe/ścienne jest bezpieczne w użytkowaniu?

 

Zdecydowanie. Dobrze zamontowany odpływ liniowy lub ścienny nie wystaje poza powierzchnię kafli, dzięki czemu nie jest możliwe potknięcie się o niego. To najbezpieczniejsze rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, starszych czy schorowanych - brak brodzika umożliwia komfortową kąpiel. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, zalecamy montaż płytek antypoślizgowych lub specjalne maty.

Czy odwodnienie liniowe/ścienne jest bezpieczne w użytkowaniu?

 

Czy czyszczenie odpływu liniowego jest uciążliwe?

 

Nie. Wystarczy przetarcie odpływu gąbką z delikatnym detergentem. W odpływach z serii CED’OR PRO dostęp do syfonu jest banalnie prosty - daszek jest ściągany, dzięki czemu czyszczenie nie stwarza żadnego problemu. W odpływach tych zastosowano również specjalistyczną powłokę, która utrudnia przyczepianie i zatrzymywanie się zanieczyszczeń.

 

Czy każdy odpływ czyści się tak samo?

 

Niestety nie. Tak naprawdę sposób czyszczenia w dużej mierze jest uzależniony od budowy syfonu. Im więcej elementów w syfonie tym bardziej skomplikowane i częstsze jest czyszczenie. W niektórych syfonach znajdują się sitka, które zatrzymują zanieczyszczenia i wymagają regularnego wyciągania i czyszczenia. W odpływach z serii CED’OR PRO znajdziecie syfon AQUALOW, który jest autorskim, opatentowanym rozwiązaniem. Nie posiada on sitka, a dzięki przemyślanej konstrukcji zanieczyszczenia nie osadzają się w nim i czyszczenie jest banalnie proste.

 

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie odpływu liniowego?

 

Naszym zdaniem oraz jak wynika z przeprowadzonych przez nas badań wynika, idealny odpływ powinien być jak najniższy, trwały i szczelny na lata, mieć dużą przepustowość, nie wymagać czyszczenia. To właśnie dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego odpływ został wykonany. W CED’ORze wykorzystujemy kwasoodporną, szwedzką stal nierdzewną, a także mosiądz M11. Materiały wysokiej jakości wpływają na wytrzymałość odpływu i jego niezawodność. Duże znaczenie ma również syfon - od jego konstrukcji zależy łatwość czyszczenia i funkcjonalność. Nie można zapominać o przepustowości, czyli tym ile litrów wody w przeciągu sekundy odpływ jest w stanie pobrać. Jeśli będzie ona zbyt mała, woda może stać w strefie kąpielowej lub się z niej wydostawać, a nie jest to pożądane. W serii CED’OR PRO wynosi ona 0,85l/s, dzięki czemu poradzi sobie nawet z dużymi deszczownicami stosowanymi w aquaparkach czy hotelach ze strefami spa.

Czy każdy odpływ czyści się tak samo?

 

Czy odpływ liniowy lub ścienny można zamontować w każdej łazience?

 

O tym czy w danej łazience można zamontować odpływ liniowy lub ścienny decyduje głębokość zabudowy, czyli to na ile możemy wkuć się w posadzkę. Odpływy z serii CED’OR PRO są jednymi z najniższych na rynku - ich poziom zabudowy wynosi jedynie 49 mm, dzięki czemu ich montaż jest możliwy w praktycznie każdej łazience.

 

Czy z odpływu podłogowego mogą wydobywać się brzydkie zapachy?

 

Sytuacje takie mają miejsce niesamowicie rzadko, a winny jest nie sam odpływ tylko źle wykonana kanalizacja lub wysychanie wody, spowodowane użytkowaniem rzadziej niż co 10 dni. Najczęściej nie mamy na to wpływu. Marka CED’OR tworząc nową linię odpływów CED’OR PRO stworzyła specjalną membraną OWM, której montaż sprawia, że wszelkie nieprzyjemne zapachy są zatrzymywane.

Czy z odpływu podłogowego mogą wydobywać się brzydkie zapachy?

 

Czy długość odpływu ma wpływ na pobieranie wody?

 

Nie. Długość odpływu nie ma wpływu na jego funkcjonalność. Zarówno odpływ o długości 60 cm jak i 90 cm będzie pobierał wodę dokładnie w tym samym tempie, w ten sam sposób. W przypadku pobierania wody istotna jest przepustowość, o której wspominaliśmy wcześniej. Warto jednak, żeby wymiar odpływu był dopasowany do wymiaru strefy kąpielowej. Długość odpływu ma wpływ na sposób ułożenia płytek podłogowych, ale o tym więcej w dalszej części artykułu.

 

Czym różni się od siebie odpływ liniowy, punktowy i ścienny?

 

Wymienione odpływy różnią się od siebie głównie wyglądem. Ponadto, rodzaj odpływu warto dobrać pod kątem wybranych płytek - punktowy dobrze sprawdzi się przy małych, kwadratowych płytkach, natomiast liniowy i ścienny przy średnich i dużych. Odpływy punktowe są aktualnie najmniej popularne, a architekci i projektanci wnętrz najczęściej wykorzystują liniowe i ścienne. W CED’OR PRO jest bardzo szeroki wachlarz kolorowych maskownic do odpływów liniowych i ściennych. Co ciekawe, są one wymienne więc jeśli za kilka lat ktoś będzie chciał odświeżyć łazienkę i zmienić kolory dodatków, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, żeby wymienić też maskownicę.

Czym różni się od siebie odpływ liniowy, punktowy i ścienny?

 

Jaka długość odpływu będzie odpowiednia jeśli szerokość ścianki prysznicowej to 90 cm?

 

Opcje są dwie. Można zdecydować się na odpływ o długości 90 cm lub do 10 cm krótszy, który zajmie całą (lub prawie całą) długość, wówczas należy zachować spadek na płytkach/posadzce na tylko jednej płaszczyźnie. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie w przypadku stosowania dużych płytek podłogowych ponieważ nie trzeba ich docinać. W takim przypadku najwygodniej jest umieścić odpływ bezpośrednio przy ścianie ( jest to najczęściej stosowane rozwiązanie), równie dobrze można zamontować go przy wejściu do strefy prysznicowej lub z boku. Drugą opcją jest zamontowanie mniejszego odpływu np. o długości 70 cm lub mniejszej, jednakże, wiąże się to z tym, że płytki trzeba będzie dociąć i ułożyć w tzw. kopertę. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników. Naszym zdaniem najlepiej i najładniej wyglądają odpływy na pełną szerokość wnęki prysznicowej. Odpływy liniowe z serii CED’OR PRO zostały tak zaprojektowane, aby umożliwiały każdemy spełnienie marzenia o łazience idealnej. Posiadają szeroką gamę wymiennych maskownic w kolorze naturalnego lub różowego złota, stali chromowanej oraz szczotkowanej, czerni lub bieli. Istnieje również możliwość malowania maskownicy na dowolny kolor z palety RAL, co otwiera przed projektantami i architektami ocean możliwości. Więcej na temat produktów z tej serii przeczytacie pod tym linkiem.

Kontakt w sprawie produktów:

Oficjalny dystrybutor produktów marki CED’OR:
  LETS GROW SP. Z O. O.

ul. Zwycięstwa 126
75-614 Koszalin
tel. +48 94 721 38 98
www: www.cedorpolska.pl www.sklep-cedor.pl
mail: wyślij wiadomość
Oficjalny dystrybutor produktów marki CED’OR: <br>   LETS GROW SP. Z O. O.

Wyłączny przedstawiciel firmy CED'OR

odpływy liniowe » odpływy punktowe » odpływy ścienne » materiały uszczelniające

Zobacz zdjęcia w galerii CED'OR:


Podobne artykuły
Prysznic z odpływem liniowym

woda i kanalizacja

Prysznic z odpływem liniowym

Prysznic z odpływem na poziomie posadzki to rozwiązanie, które doskonale wkomponowuje się w każdą aranżację... więcej...

Zalety odpływów liniowych

woda i kanalizacja

Zalety odpływów liniowych

Odpływ liniowy to wmontowane w podłogę łazienkową, rozwiązanie stosowane do odprowadzania wody z prysznica. Składa... więcej...

Odwodnienia z odpływem dolnym - wpusty podłogowe i odpływy liniowe

woda i kanalizacja

Odwodnienia z odpływem dolnym - wpusty podłogowe...

Nowoczesne łazienki łączą w sobie komfort z pięknym wyglądem, design z funkcjonalnością. Zapewniają też wygodę... więcej...