diamond
Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl
sfapoland
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2024

Armatura Kraków - baterie, panele, natryski

Baterie podtynkowe - rodzaje i montaż

artykuł promocyjny

Baterie podtynkowe różnią się od tradycyjnych stojących czy ściennych wariantów armatury. Większa część urządzenia jest ukryta w ścianie. Dzięki prostej, oszczędnej formie dają duże możliwości aranżacyjne i dlatego warto rozważyć ich wybór przy urządzaniu łazienki. Znajdują szerokie zastosowanie - stosuje je się przy umywalkach, prysznicach i wannach. Sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, inspirowanych minimalizmem, a nawet w łazienkach urządzonych klasycznie. Jakie są rodzaje baterii podtynkowych? Jakie są ich zalety? Jak zamontować baterię podtynkową?

Baterie podtynkowe - rodzaje i montaż

fot.: Laveo

Zgodnie z nazwą baterie podtynkowe różni od zwykłych to, że częściowo są one schowane w ścianie, pod tynkiem. Dotyczy to przede wszystkim samej instalacji. Jako część natynkowa, czyli widoczna na zewnątrz - pozostają tylko użytkowe części baterii - wylewka i uchwyty do sterowania mocą czy temperaturą. To sprawia, że baterie podtynkowe wyglądają bardzo estetycznie i zajmują mniej miejsca. Łatwiej jest również utrzymać przy nich czystość. Oferują też większą swobodę w konfiguracji systemu kąpielowego. Z drugiej strony ich montaż jest bardziej kłopotliwy, bo wiąże się z ingerencją w ścianę.

Baterie podtynkowe - rodzaje i montaż

fot.: Deante

 

Rodzaje baterii podtynkowych

 

Wśród baterii wykorzystujących instalację schowaną w ścianie można wyróżnić baterie:

  • umywalkowe
  • wannowe
  • prysznicowe (natryskowe)
  • bidetowe

 

Zobacz również: Baterie prysznicowe podtynkowe - przegląd

Baterię podtynkową prysznicową można kształtować indywidualnie, dobierając elementy zgodnie z własnymi preferencjami. Wybierać można między różnymi modelami deszczownic, słuchawek prysznicowych i uchwytów do regulacji. To stwarza niewyczerpane możliwości w kreowaniu strefy prysznicowej w naszej łazience. Swobodnie można wybrać np. między różnymi wariantami głowicy natryskowej o odmiennym kształcie, wielkości, liczbie punktów natryskowych czy materiale wykonania.

Baterie podtynkowe - rodzaje i montażBaterie podtynkowe - rodzaje i montaż

fot.: Invena

Decydując się na baterię wannową podtynkową można wybrać przyłącze kątowe lub zamontować uchwyt na rączce prysznicowej. Bateria wannowa podtynkowa świetnie wpisze się w różny styl aranżacji łazienki, dzięki swojej prostocie i oszczędnej formie. Armatura wannowa podtynkowa oferuje dużą swobodę w konfigurowaniu systemu kąpielowego. Można w zależności od swoich preferencji dowolnie rozmieścić wylewkę, słuchawkę czy deszczownię i dodać o wiele więcej elementów niż w wypadku baterii natynkowych - np. natryski boczne. Odnajdzie się w różnych przestrzeniach, również tych mniejszych. W przypadku tego typu baterii, wanna powinna być ustawiona blisko ściany. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są też modele wannowo-prysznicowe.

ferro

fot.: Ferro

Bateria umywalkowa podtynkowa z kolei składa się tylko z uchwytu do regulacji i wylewki, co czyni ją najbardziej minimalistycznym rodzajem baterii podtynkowych. Jej montaż wymaga najwięcej uwagi ze względu na umieszczenie wylewki na odpowiedniej wysokości względem umywalki.

Baterie podtynkowe - rodzaje i montażBaterie podtynkowe - rodzaje i montaż

fot.: Damixa                                                                             fot. Oltens

Tak jak w przypadku armatury natynkowej, wśród baterii podtynkowych można znaleźć modele termostatyczne, znacznie ułatwiające regulację temperatury wody. Termostat w baterii podtynkowej nie powoduje nagrzewania się ściany i płytek, nie stwarzając ryzyka poparzenia.

Baterie podtynkowe - rodzaje i montażBaterie podtynkowe - rodzaje i montaż

fot.: baterie podtynkowe bidetowe IntimSpa

 

BOX-y podtynkowe - prosty sposób na baterię ukrytą w ścianie

 

Wymieniając różne typy baterii podtynkowych nie sposób pominąć BOX-ów/zestawów podtynkowych. To najłatwiejsze pod względem montażu i późniejszej konserwacji rozwiązanie, gdy chcemy mieć w swojej łazience baterię podtynkową. Warto zdecydować się na BOX, jeśli nie zależy nam na indywidualnym wyborze poszczególnych elementów systemu podtynkowego. Tutaj w ścianie montowana jest obudowa wraz z mosiężnym korpusem baterii, do której podłączane są elementy zewnętrzne. Mechanizm jest ukryty w ścianie i pod ozzdobną rozetą. Zyskujemy szybki dostęp do instalacji w razie potrzeby, bo wystarczy zdjąć rozetę.

Baterie podtynkowe - rodzaje i montaż                                        Baterie podtynkowe - rodzaje i montaż

fot.: Deante

Z BOX-em wciąż mamy dużą swobodę aranżacyjną - możemy albo skorzystać z gotowych kompletów albo samodzielnie dobierać zewnętrzne elementy baterii - głowice, słuchawki, dysze prysznicowe czy wylewki. Co więcej na rynku dostępne są BOX-y o uniwersalnym zastosowaniu - zarówno do baterii mieszaczowych, jak i termostatycznych. Dzięki temu w przyszłości można z łatwością zmienić rodzaj baterii.

fot.: Ceramed - zestaw podtynkowy z uniwersalnym elementem podtynkowym Grohe Rapido Smartbox


Na jakiej wysokości instalować baterię podtynkową?

 

Niezwykle istotną kwestią przy montażu systemu podtynkowego jest przemyślane rozmieszczenie poszczególnych elementów. Ma to niebagatelne znaczenie dla wygody użytkownika. Pod uwagę powinniśmy brać zalecenia producenta zakupionej armatury - w dołączonej instrukcji znajdziemy rekomendowaną wysokość ulokowania wylewki czy dyszy prysznicowej od brzegu wanny czy dna brodzika. Równie ważny jest jednak wzrost osób, które będą korzystać z baterii.

Baterie podtynkowe - rodzaje i montaż

fot.: Deante - montaż zestawu prysznicowego z deszczownicą

Baterię prysznicową producenci radzą instalować na wysokości około 120 cm od podłogi czy - biorąc pod uwagę wzrost użytkowników -  na wysokości ręki zgiętej w łokciu. Jeśli chodzi o deszczownię czy górną głowicę natryskową, zalecenia wskazują, że powinna ona być zainstalowana minimum 15 cm nad głową najwyższego z domowników. Część rekomendacji wskazuje 40 cm od głowy jako optymalmą wysokość. Na rynku można znaleźć również głowice sufitowe. Wysokość wylewki ma spore znaczenie w przypadku podtynkowej baterii umywalkowej. Umieszczona za nisko lub za wysoko może powodować rozpryskiwanie się wody poza miskę umywalki. Część osób błednie sugeruje się wysokością na jakiej zwykle znajduje się wylewka typowej stojącej baterii umywalkowej, jednak w przypadku urządzenia podtynkowego będzie to za nisko. Odległość 10 cm między krawędzią umywalki a końcem wylewki (lub wbudowanym w nią perlatorem) to minimum. Warto sugerować się w tym przypadku zaleceniami producenta.

Baterie podtynkowe - rodzaje i montaż

fot.: KFA Armatura

 

Jak zamontować baterię podtynkową?

 

Baterię podtynkową można zamontować zarówno na ścianie murowanej, jak i na płycie gipsowo-kartonowej. W drugim przypadku warto jednak użyć stelaża pod armaturę, dzięki czemu instalacja będzie bardziej stabilna. Ponieważ armatura podtynkowa nie waży tyle, co np. wisząca misa WC, stelaż nie musi mieć dużego udźwigu i świetnie sprawdzi się lekka konstrukcja z aluminium.

Laveo

fot.: Laveo

Instalacja baterii podtynkowej wymaga od nas wykucia otworu w ścianie. Ile miejsca w ścianie przygotować? Z racji swojej inwazyjności, montażu baterii najlepiej dokonać jeszcze przed wykończeniem ściany. Otwór musi mieć odpowiednią głębokość, by w pełni dało się schować elementy podtynkowe. Producent wybranej przez nas armatury rekomenduje głębokość otworu w instrukcji. Przykładowo dla BOX-u podtynkowego Deante rekomendowana głębokość otworu wynosi 8 cm.

Retrowoda

fot.: Retrowoda.pl

Przygotowując miejsce na baterię, musimy pamiętać też o doprowadzeniu instalacji hydraulicznej, do której podłączymy urządzenie. Zasadą jest to, że ciepłą wodę podłącza się z lewej strony, a zimną z prawej. W tak przygotowanym wnętrzu umieszczamy korpus baterii podtynkowej lub podtynkowy BOX, do których później możemy podłączyć zewnętrzne elementy instalacji. Zbliżając się do końca instalacji, nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu szczelności przyłączy i baterii, wykonując ciśnieniowy test wodny.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Laveo, Retrowoda.pl, Deante, Invena, Ferro, KFA Armatura, Damixa, Oltens, IntimSpa, Ceramedinvena

riho

invena

sapho

kuchinox
besco

kfa

diamond
Polecamy

 

Złoto, mosiądz, miedź - wyposażenie łazienki trendy w łazience

Złoto, mosiądz, miedź - wyposażenie łazienki

 
Alanis - armatura łazienkowa marki Kuchinox armatura łazienkowa

Armatura dla wymagających - Alanis

 
Baterie w stylu loftowym armatura łazienkowa

Baterie w stylu loftowym

 
Dwukolorowe baterie łazienkowe armatura łazienkowa

Dwukolorowe baterie łazienkowe

 
Wanna MIlla od Sanitti

armatura łazienkowa

Wymarzony relaks w Twojej łazience...

 
besco
Partnerzy

Polysan   Sapho

    Grupa Armatura     Riho      

Invena       logo Besco


Ferro     AKCJUM


      Werit   Diamond


Cerramed   Sfa

Luxum
 Cristalstone

 Laveo      logo Kuchinox

Coram

Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie 2024 - XII edycja - aranżacje kuchni

Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie 2024 - XII edycja

Facebook
Instagram