patron besco

Czym myć płytki, żeby się błyszczały? Lśniąca kuchnia i łazienka

artykuł promocyjny

Płytki to popularny materiał wykończeniowy, który ze względu na swoje właściwości ma szeroki zakres zastosowania. Najczęściej kafelki spotykamy w kuchni i łazience, ponieważ łatwo je utrzymać w czystości i są wodoodporne. Przedstawiamy kompleksowy poradnik na temat mycia i pielęgnacji płytek.

Mycie płytek mopem to podstawa utrzymania ich w czystości

Nie ma połysku bez idealnej czystości! Czym myć kafelki, płytki?

 

Płytki jako materiał wykończeniowy w kuchni i łazience sprawdzają się doskonale zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Kafelki są wytrzymałe, wodoodporne i w większości przypadków łatwe w pielęgnacji. Mycie płytek nie jest trudne, jeśli wybierze się właściwą metodę ich czyszczenia. Do wyboru są zarówno sposoby domowe, środki chemiczne, jak i różne urządzenia. Poza tym szczególną uwagę należy zwrócić na połączenia między kafelkami, czyli fugi, które zwykle są zaniedbane, a gromadzi się tam brud.

Płytki ceramiczne zachowają swój połysk tylko wtedy, kiedy będą regularnie i na bieżąco czyszczone. Pozostawienie na dłużej zabrudzeń i plam sprawia, że mogą wnikać w strukturę materiału. Natomiast piasek czy inne luźne zanieczyszczenia rysują gładką nawierzchnię. To sprawia, że płytki stają się matowe, pozbawione blasku i koloru.

 

Mycie płytek podłogowych

 

Najprostszą metodą czyszczenia płytek podłogowych jest odkurzanie i mycie na mokro. Pierwszy etap pozwala usunąć luźne zabrudzenia, takie jak kurz, piasek czy włosy. Dzięki temu brud się nie rozmazuje i nie powstają smugi ani także rysy. Odkurzanie decyduje o skuteczności mycia podłogi.

Do szybkiego i doraźnego usuwania luźnych zabrudzeń z podłogi sprawdza się doskonale poręczna szczotka elektryczna KB 5 Kärcher. To urządzenie o prostej i lekkiej konstrukcji wyposażone jest w innowacyjny system Kärcher Adaptive Cleaning, który gwarantuje najlepsze efekty. Elektryczna szczotka dokładnie zamiata nawet przy krawędziach. Przemyślana budowa umożliwia wygodne sprzątanie pod meblami czy na schodach. Zanieczyszczenia trafiają bezpośrednio do pojemnika bez wzniecania kurzu.

Zamiatanie płytek elektryczną szczotką

Fot.: Lekka, zwrotna, zawsze pod ręką – szczotka elektryczna to sprawny asystent sprzątana „w międzyczasie”

Sprawdź ofertę szczotek elektrycznych >>>

Dogłębne odkurzanie wymaga zastosowania konwencjonalnego odkurzacza. W ofercie Kärcher dostępnych jest wiele przeróżnych modeli. Wszystkie odkurzacze charakteryzują się doskonałą siłą ssącą, co przekłada się na skuteczne zbieranie wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Niektóre modele pracują na sucho i mokro, a nawet zasilane są bezprzewodowo. Odkurzacze Kärcher gwarantują doskonałą jakość wykonania, niezawodne użytkowanie przez wiele lat oraz wysoki komfort użytkowania. Wybór konkretnego modelu zależy od różnych czynników – np. wielkości domu, rodzaju powierzchni czy planowanego zastosowania.

Poznaj imponującą gamę odkurzaczy Kärcher >>>

Urządzeniem, które eliminuje potrzebę wcześniejszego odkurzania, jest mop elektryczny Kärcher. Ten nowatorski sprzęt w jednym przejściu roboczym usuwa luźne zabrudzenia i myje na mokro, co oznacza, że skraca czas sprzątania o połowę. Wyposażony jest w pady czyszczące z mikrofibry, które obracają się z prędkością 500 obr./min. Dzięki temu bez problemu usuwają nawet uporczywe zabrudzenia. Podczas czyszczenia podłogi są one stale zwilżane czystą wodą z dodatkiem płynu. Jednocześnie specjalny system odprowadza nadmiar wilgoci wraz z brudem do drugiego zbiornika. Oznacza to, że płytki są myte zawsze czystą wodą, a brud nie jest rozmazywany. Olbrzymią zaletą jest także krótki czas schnięcia płytek – zaledwie 2 minuty. Mopy elektryczne Kärcher są o 20% bardziej skuteczne w sprzątaniu w porównaniu z tradycyjnym mopem.

Mop elektryczn Karcher FC5

Sprawdź ceny i dostępność nowoczesnych mopów elektrycznych >>>

Higieniczne i dogłębne mycie płytek podłogowych zapewniają parownice Kärcher. Myjki generują gorącą parę wodną, która wyrzucana jest przez dyszę z prędkością 170 km/h. W efekcie jej cząsteczki dokładnie penetrują każdą szczelinę i skutecznie odspajają brud. Z tego względu parownica doskonale sprawdzi się zwłaszcza do mycia płytek o nierównej powierzchni.

Ponadto wysoka temperatura pary wodnej zapewnia higieniczną czystość – odpowiednio użyty strumień pary usuwa z twardych powierzchni do 99,99% bakterii i wirusów bez użycia jakichkolwiek chemicznych detergentów. To sprawia, że parownica jest doskonałym urządzeniem do czyszczenia podłóg w kuchni i łazience, czyli w pomieszczeniach, gdzie ważny jest wysoki poziom higieny. Ma także zastosowanie do sprzątania w domach, w których mieszkają małe dzieci i alergicy.

Do czyszczenia płytek przy pomocy myjki parowej stosuje się dyszę podłogową z innowacyjną technologią lameli. Dzięki kanalikom para wodna jest równomiernie rozprowadzana i długo utrzymywana na czyszczonej powierzchni. Pozwala to na szybkie odspajanie brudu, bez szorowania.

Uniwersalne parownice od Karcher

Sprawdź ofertę funkcjonalnych parownic Kärcher >>>

 

Jak doczyścić fugi?

 

Płytki są zwykle dość łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu. Natomiast problematycznym obszarem są fugi. Szorstka i porowata powierzchnia spoin sprawia, że brud przylega łatwiej niż do gładkich kafelków. Ponadto mogą wchłaniać wilgoć, co sprzyja rozwojowi pleśni, bakterii i innych drobnoustrojów. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na fugi i od czasu do czasu dokładnie je wyczyścić.

Jeżeli fugi są lekko zabrudzone, można je wyczyścić, stosując domowe sposoby, czyli sodę oczyszczoną, sok z cytryny, ocet, a nawet proszek do pieczenia. Silne zabrudzenia można usunąć przy pomocy detergentów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ich skład, niektóre mogą bowiem uszkodzić spoiny. Ponadto agresywne środki są niebezpieczne dla zdrowia i lepiej unikać ich stosowania w kuchni i łazience.

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie parownicy Kärcher z dyszą punktową. Para wodna z dużą prędkością 170 km/h wyrzucana jest przez dyszę i dociera do trudno dostępnych miejsc, dogłębnie penetrując każdą mikroszczelinę. Efekt czyszczenia wzmacnia wysoka temperatura, która ułatwia rozpuszczanie uporczywych zabrudzeń i osadów. Dodatkowo pozwala ograniczyć ilość mikroorganizmów, które bytują w spoinach, co przyczynia się do większej higieny i ograniczania rozwoju pleśni. Dla jeszcze lepszych rezultatów można wyposażyć pracownię w okrągłą szczotkę. Mechaniczne szorowanie ułatwi usuwanie brudu.

Czyszczenie fug parownicą

Fot.: Parownica z dyszą power szybko poradzi sobie z uporczywymi zabrudzeniami fug

Czyszcząc fugi przy pomocy parownicy, warto zwrócić uwagę na spoiny silikonowe. Są one bardziej wrażliwe niż łączenia cementowe i należy je myć ze szczególną ostrożnością. Nie jest zalecane szorowanie, a jedynie działanie parą. Strumień nie powinien być jednak zbyt silny, aby nie uszkodzić spoin.

 

Mycie płytek ściennych

 

Płytki to materiał, który kładzie się nie tylko na podłogach, ale także na ścianach. Kafelki skutecznie zabezpieczają przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, ale wymagają regularnego mycia. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie urządzeń, które skracają czas pracy, ograniczają wysiłek i gwarantują skuteczne usuwanie zabrudzeń, zarówno tłustych, jak i osadów kamiennych.

Jednym z urządzeń, które doskonale sprawdza się do czyszczenia płytek ściennych, jest wspomniana już parownica. Gorąca para wodna skutecznie usuwa zabrudzenia, nawet uporczywe, i jednocześnie dezynfekuje powierzchnię. Myjka parowa gwarantuje higieniczną czystość bez użycia detergentów, dlatego jest polecana do mycia płytek w kuchni i łazience.

Kolejnym urządzeniem, które usprawnia mycie płytek ściennych, jest bezprzewodowy pad wibrujący Kärcher. To nowatorskie urządzenie o prostej konstrukcji automatycznie dozuje roztwór środka czyszczącego i wody na ściereczkę, przez co zwilża powierzchnię oraz zmiękcza brud. Jednocześnie wytwarza drgania, które sprawiają, że zanieczyszczenia łatwo się odspajają, bez konieczności uciążliwego szorowania. Cały proces mycia odbywa się bez kontaktu z brudem.

Sprawdź ofertę pada wibrującego KV 4 >>>

Doskonałym uzupełnieniem dla pada wibrującego, jest akumulatorowa myjka do okien Kärcher WV, która wbrew nazwie ma szeroki wachlarz zastosowań i nadaje się także do płytek ściennych. Znacznie ułatwia ich mycie, ponieważ dokładnie odsysa całą wilgoć wraz z brudem. Dzięki temu nie trzeba wycierać do sucha płytek ściereczką ani ich polerować. Lśniącą powierzchnię bez smug i zacieków gwarantuje myjka. Urządzenie eliminuje także problem kapiącej i ściekającej wody. Ponadto jest proste w użyciu. Zbiornik opróżnia się zaś w łatwy sposób, bez kontaktu z brudem.

Poznaj myjki do okien Kärcher >>>

 

Czym myć płytki, żeby się błyszczały? Środki nabłyszczające

 

Pielęgnacja płytek nie polega tylko na ich myciu, ale także nadawaniu im połysku. Polerowanie nie jest trudne, ale wymaga zaangażowania czasu i siły. Potrzebne są także środki nabłyszczające. Można wykorzystać domowe sposoby, czyli ocet, sodę lub kwasek cytrynowy, ale także sięgnąć po gotowe preparaty.

Popularną metodą nabłyszczania płytek jest umycie ich roztworem wody z octem. Mieszanka nadaje błysk, ale ma nieprzyjemny zapach. Dlatego konieczne jest wietrzenie pomieszczenia. Innym sposobem jest pasta z sody oczyszczonej z dodatkiem wody. Efekt nabłyszczania uzyskuje się dzięki właściwościom ściernym. Natomiast trzeba pamiętać, że pastę należy zmyć z płytek, co jest czasochłonne. Blask kafelkom przywraca także roztwór wody z płynem do naczyń i sokiem lub kwaskiem cytrynowym.

Poza tym można sięgnąć po środki chemiczne. Trzeba jednak zachować ostrożność. Takie preparaty mogą zawierać w składzie dodatki ścierne, które nie zawsze się sprawdzają. Mogą zniszczyć powierzchnię płytek, pozbawiając je trwale blasku i koloru.

 

Froterowanie podłóg – sposób na olśniewający blask

 

Bezpiecznym sposobem na przywrócenie blasku płytkom podłogowym jest wykorzystanie polerki FP 303 Kärcher. Polerowanie przy pomocy specjalistycznego urządzenia jest także szybkie i łatwe oraz gwarantuje najlepsze rezultaty, jakich nie zapewni ręczne froterowanie. ​​Podłogi stają się lśniące, ale także zyskują powłokę ochronną, przez co są bardziej odporne na zużycie i wilgoć oraz dłużej pozostają czyste.

Froterka Kärcher FP 303 to proste urządzeniem o konstrukcji pionowej, którego głównym elementem są elektrycznie napędzane pady polerskie. Obracają się z dużą prędkością (1000 obr./min), skutecznie nanosząc środek pielęgnacyjny i jednocześnie nabłyszczając podłogę. Froterka wyposażona jest w funkcję odsysania pyłu. Posiada też duży worek na zanieczyszczenia. Dzięki temu podczas pracy pył jest skutecznie zbierany. Trójkątny kształt głowicy umożliwia froterowanie podłóg w narożnikach i tuż przy ścianach.

Polerowanie płytek podłogowych froterką elektryczną

Fot.: Froterka elektryczna oszczędzi Twój czas i wysiłek, a efekty będą olśniewające!

Sprawdź ofertę froterki Kärcher >>>

Polerowanie płytek podłogowych za pomocą froterki jest bardzo proste i nie wymaga wysiłku. Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Przed rozpoczęciem pracy należy usunąć poprzednią warstwę preparatu przy pomocy środka przeznaczonego do usuwania starych powłok.
  2. Podłoga powinna być czysta i sucha.
  3. Pady froterki można zwilżyć, by łatwiej rozprowadzały środek po kafelkach.
  4. Przy pomocy np. mopa należy równomiernie i dokładnie rozprowadzić preparat przeznaczony do nabłyszczania płytek.
  5. Należy poczekać, aż środek wyschnie.
  6. Ostatni etap to użycie froterki. Polerować należy w wolnym tempie, od ściany do ściany. Można kilkakrotnie przejechać po powierzchni, ale nie należy zatrzymywać się na dłuższą chwilę w jednym miejscu, by nie uszkodzić podłogi.
  7. Po polerowaniu podłóg należy odczekać 24 godziny, zanim ustawi się meble.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Kärcher

Advertisement


Podobne artykuły
Malowanie krok po kroku

porady

Malowanie krok po kroku

Malowanie pomieszczeń nie jest skomplikowaną czynnością, wystarczy przestrzegać kilku naczelnych zasad. Profesjonalne... więcej...

Jak dobrać wentylator łazienkowy

porady

Jak dobrać wentylator łazienkowy

Podczas urządzania łazienki nie można zapomnieć o bardzo ważnej kwestii, jaką jest wentylacja tego pomieszczenia.... więcej...

Fototapeta z wodospadem - ponadczasowa aranżacja łazienki

porady

Fototapeta z wodospadem - ponadczasowa aranżacja łazienki

W aranżacji wnętrz, podobnie jak w świecie mody, mamy do czynienia z efektownymi, ale krótkotrwałymi trendami... więcej...Facebook
Instagram