konkurs fotograficzny nasze łazienki 2022

Kafle, slaby, flizy - jakie płytki będą modne w 2022

data aktualizacji: 08-02-2022, 09:14 – artykuł promocyjny

Płytki mogą imitować kamień, drewno, beton. Mogą również posiadać piękne, wielobarwne wzory. O ich wyglądzie jednak decyduje również wielkość i kształt i to właśnie na tych walorach coraz więcej osób skupia uwagę. Jakie trendy wśród płytek szykują się na 2022 rok? Poniżej prezentujemy wyjątkowe płytki, modne kafelki, stylowe flizy i glazurę na ściany i podłogi do łazienek, które z pewnością podbiją nasze serca w nadchodzącym sezonie.

Kafle, slaby, flizy - jakie płytki będą modne w 2022

fot.: Cerrad

 

Płytki 2022 - modna kolorystyka

 

Choć kolorystyka roku zgodnie z zapowiedzią Instytutu Pantone będzie bazować na delikatnym odcieniu fioletu (Very Peri), to z pewnością w palecie ulubionych barw nadal będą przewijać się kolory ziemi, które zawsze tworzą przyjemną, kojącą atmosferę we wnętrzach. Dużą popularnością będą cieszyć się również ciemne barwy, które w poprzednich sezonach królowały. W 2022 roku zaobserwujemy jednak łagodny powrót do bieli, delikatnych szarości, beżów i innych jasnych odcieni. Idealnie dopełniają one idee tworzenia wnętrz minimalistycznych, inspirowanych naturą (moda na styl boho, modern cave).

fot.: Elements - delikatne płytki zyskały wyjątkowy charakter za sprawą sposobu ułożenia w jodełkę

Fondovalle.it - kolekcja InfinitoImola - kolekcja Vibes

fot.: Fondovalle.it - kolekcja Infinito                          fot.: Imola - kolekcja Vibes                          

W tym sezonie nie zabraknie także bardziej wyrazistych tonacji. Przykładem mogą być różne odmiany brązów - cynamon, terakota, ale również krok w stronę barw ciemnych typu zieleń, grafit lub granat.

fot.: Dunin

Marazzi.pl - kolekcja Chill

fot.: Marazzi.pl - kolekcja Chill

 

Sprawdź więcej >> Trendy łazienkowe 2022 - inspiracje na modne wnętrze

 

Eklektyczny Vintage i złoty trend

 

W urządzaniu wnętrz silny wpływ przypisuje się sztuce łączenia różnych stylów, zwanej ogólnie eklektyzmem. Do baterii retro dobierane są nowoczesne płytki w postaci wielkoformatowych slabów lub bardzo ograniczona kolorystyka. Obok elementów typowo glamour doskonale prezentują się minimalistyczne dodatki oraz uniwersalne tło. Nadal pozostaniemy w nurcie elementów z duszą, nieco postarzanych, na których widać ząb czasu. Vintage mogą być nie tylko dodatki, ale także kafle, które nie tylko kształtem, co swoją fakturą i kolorem nawiązują do dawnych czasów.

 Płytki ZYX Amazonia Płytki z mozaiką

fot.: Jeta

Dużym zainteresowaniem nadal będą cieszyć się wstawki w kolorze złota, które zyskały już miano ikony stylu w urządzaniu wnętrz. Dla mniej odważnych będą to z pewnością uchwyty meblowe, może armatura, ale wiele osób zdecyduje się na płytki w złocie. Błyszczące elementy z pewnością dodają wnętrzu elegancji, ale również korzystanie wpływają na optykę. 

kolekcja płytek gresowych Marquina od Cerrad

fot.: Cerrad - kolekcja Marquina

 

Drewno - to nadal silny trend wśród płytek

 

Łazienki urządzane w duchu powrotu do natury, inspiracji przyrodą i wszystkim tym, co pierwotne, muszą być wyposażone w drewniane elementy lub przynajmniej ich wierną imitację. Doskonale do tego nadają się płytki odwzorowujące strukturę drewna. Mogą one stać się motywem przewodnim aranżacji lub stanowić jej dopełnienie i pojawić się tylko w wybranym miejscu. Płytki wzorowane na naturalnej desce zapewniają wierne oddanie uroku drewna, mają ciekawe faktury, zróżnicowane kolory i można je układać na wiele sposobów.

fot.: Cerrad - kolekcja Sabbia Cerros Bianco

 

Listwy i lamele, czyli płytki z wyraźną strukturą

 

Płytki przestrzenne, inaczej zwane także 3D od wielu lat znajdują uznanie architektów i prywatnych inwestorów. Wnoszą do wnętrza ciekawe efekty, dodają wrażenia dynamiki, a nawet przestronności. W nadchodzącym sezonie jednym z najmodniejszych wzorów będą pionowe lamele pojawiające się w różnych miejscach, w tym jako motyw układany z płytek na ścianie. Równie popularnym wzorem są lamelki układane w jodłę.

fot.: Salony Blu

Cifreceramica.com - kolekcja Glaciar

fot.: Cifreceramica.com - kolekcja Glaciar

 

Botaniczne płytki - moda na wzory nadal trwa

 

W 2022 roku nie zabraknie wzorów układanych z płytek. Mogą to być oczywiście wszelkiego rodzaju mozaiki, ale również płytki typu patchwork, które od dawna są na topie i nadal pojawia się wiele nowych kolekcjach inspirowanych tym motywem. W tym samym nurcie pozostają stylowe obrazy z płytek, które mogą przedstawiać niemal dowolną wizję - od typowych geometrycznych układów, przez katalogowe wzory, aż po własne pomysły. 

Saloni Ceramica - płytki CitySaloni Ceramica - płytki Rockwell

fot.: Saloni.com

Sporym powodzeniem nadal cieszą się wzory botaniczne, które mogą być nawiązaniem do trendu dżungli we wnętrzach lub czystą inspiracją naturą. Liście monstery układane z mozaiki z pewnością pozostaną na długo w pamięci każdego, kto odwiedzi łazienkę z tak wykończoną ścianą.

fot.: Trufle Mozaiki

Kolekcja NaturaleKolekcja Naturale

fot.: Fondovalle.it - kolekcja Naturale

Mozaika Bottany CapriMozaika Bottany Carrara matt

fot.: Dunin - motyw liści stał się także inspiracją do nadania oryginalego kształtu mozaikom

 

Marmur, ale nie tylko w bieli - moda na czerń i ciemne kolory

 

Marmur już od kilku sezonów króluje wśród płytek wybieranych niemal do każdego wnętrza. Jego uniwersalny charakter, piękny i zawsze elegancki wygląd, ale także nieco luksusowe pochodzenie sprawiają, że w tym roku również będzie chętnie wybieranym rozwiązaniem. Warto pamiętać, że oprócz klasycznej odmiany Calacatta w jasnej tonacji, można spotkać go także w wersji z dominantą czerni. Zarówno jeden, jak i drugi typ pojawi się w najnowszych kolekcjach płytek na rok 2022.

Marmurowe płytki w łazience - trendy 2022Marmurowe płytki w łazience - trendy 2022

fot.: Marmur Dulemba

Spiek kwarcowy - piękno wielkiego formatu

fot.: Bawa - spieki COVERLAM by GRESPANIA

Cifreceramica.com - kolekcja Pulido WhiteHalconceramicas.com - kolekcja Tiziano

fot.: Cifreceramica.com - kolekcja Pulido White               fot.: Halconceramicas.com - kolekcja Tiziano

Ciemne płytki to także świetny pomysł na oryginalne wykończenie łazienki. Nie musi to być nawet duże pomieszczenie, bo istnieje wiele kolekcji w ciemnych kolorach, które świetnie sprawdzą się także na małym metrażu.

Baldocer - kolekcja Wacom Forest Pulido

fot.: Salonika - kolekcja Wacom Baldocer - płytki imitujące marmur

Vivesceramica.com - kolekcja FILIPPO

fot.: Vivesceramica.com - kolekcja FILIPPO

 

Kafelki i inne ciekawe kształty

 

Wygląd płytek to także ich format i kształt. W zależności od tego może zmienić się postrzeganie danej płytki, jej barw i efektu po ułożeniu na ścianie. Modne heksagony, delikatne kafle, rybie łuski i inne ciekawe propozycje potrafią pięknie ozdobić każdą powierzchnię. 

Kafelki i inne ciekawe kształty płytek do łazienki - trendy 2022Kafelki i inne ciekawe kształty płytek do łazienki - trendy 2022Kafelki i inne ciekawe kształty płytek do łazienki - trendy 2022

fot.: Equipeceramicas.com

Salonika - Marazzi Eclettica

fot.: Salonika - Marazzi Eclettica

Warto przeczytać:

 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Cerrad, Dunin, Bawa, Salony Blu, Marmur Dulemba, Trufle Mozaiki, Salonika, Jeta, Elements, Saloni.com, Fondovalle.it, Vivesceramica.com, Cifreceramica.com, Halconceramicas.com, Marazzi.pl, Imolaceramica.com, Equipeceramicas.comPodobne artykuły
Płytki ceramiczne - kolekcje, które inspirują

podłogi i ściany

Płytki ceramiczne - kolekcje, które inspirują

Salon Łazienek BOZ w Rzeszowie dysponuje szeroką propozycją płytek ceramicznych dedykowanych do przestrzeni łazienkowej.... więcej...

Jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach

podłogi i ściany

Jak poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach

90% naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach i oddychamy powietrzem wewnętrznym. Pracując, ucząc się a nawet odpoczywając... więcej...