Projekt łazienki z prysznicem walk-in – jak zaprojektować łazienkę?

artykuł promocyjny

Jaka powinna być nowoczesna łazienka? Z pewnością doskonale zaprojektowana, uwzględniająca wszystkie potrzeby jej użytkowników, funkcjonalna i gwarantująca optymalny komfort korzystania z każdej strefy!

Projekt łazienki z prysznicem walk-in – jak zaprojektować łazienkę?

Prysznic typu walk-in to rozwiązanie, które świetnie wpisuje się w nowoczesne łazienki i pokoje kąpielowe. Projekt łazienki z prysznicem walk-in można wykonać dla niemal każdego pomieszczenia, dopasowując poszczególne parametry do wielkości i ustawności wnętrza. Tego rodzaju prysznice są maksymalnie wygodne i bezpieczne w użytkowaniu, bezproblemowe w czyszczeniu i bezawaryjne.

Zastanawiasz się, czy prysznic walk-in to rozwiązanie dla Ciebie? Jak zaprojektować elegancką i funkcjonalną łazienkę z prysznicem typu walk-in?

 

Co to jest kabina prysznicowa walk-in?

 

Prysznic walk-in to strefa kąpielowa oddzielona od reszty pomieszczenia pojedynczą taflą szkła (niektóre projekty łazienek mogą wymagać zastosowania dwóch lub trzech szklanych ścianek). Walk-in oznacza wejść – to doskonale oddaje charakter tego prysznica, pod który… po prostu się wchodzi. Strefa prysznicowa jest półotwarta, skonstruowana w całości z nieruchomych elementów. Kabina prysznicowa walk-in nie ma drzwi, a kluczem do wygodnego użytkowania prysznica (bez wody wylewającej się poza strefę kąpielową) jest odpowiedni projekt i montaż wszystkich elementów.

Informacje o wadach i zaletach kabin prysznicowych walk-in znajdziesz w artykule Kabina walk-in – czyli wady i zalety prysznica typu walk-in.

Kabina prysznicowa typu walk-in całkowicie pozbawiona brodzika i progu

 

Elementy prysznica walk-in

Najważniejszym elementem kabiny prysznicowej typu walk-in jest ścianka – najczęściej pojedyncza, rzadziej podwójna lub potrójna (w przypadku dużych i skomplikowanych projektów). Ścianka powinna być wykonana z bezpiecznego szkła hartowanego, które jest kilkukrotnie trwalsze od zwykłego szkła typu float. To gwarancja bezpiecznego korzystania z kabiny!

Ścianki montuje się bezpośrednio do ściany i podłogi. Optymalną stabilność konstrukcji uzyskujemy dzięki zastosowaniu drążków/uchwytów stabilizacyjnych. Niektóre z nich są wyposażone w opcję regulowania długości, dzięki której możesz dopasować wymiar drążka do zaplanowanej szerokości kabiny. W przypadku kabin prysznicowych montowanych na podłodze łazienkowej (bez brodzika) można opcjonalnie zastosować próg aluminiowy, który ograniczy ryzyko wylewania się wody poza strefę kąpielową.

 

Podłoga kabiny walk-in

Prysznic walk-in może być wyposażony w klasyczny brodzik lub brodzik płytki/podłogowy. Konstrukcja kabiny może również zostać osadzona bezpośrednio na odpowiednio zaaranżowanej i zabezpieczonej podłodze łazienki. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.

  • Klasyczny brodzik jest zazwyczaj najtańszy i najłatwiejszy w montażu, może być montowany nawet na wystających ponad poziom podłogi elementach instalacyjnych (rurach, wylewach).
  • Płytki brodzik jest bardzo elegancki, komfortowy w użytkowaniu (bezpieczny dla dzieci i seniorów) oraz łatwy do utrzymania w perfekcyjnej czystości; ale w niektórych przypadkach może wymagać dodatkowych nakładów pracy i finansowych, związanych z koniecznością wykonania przeróbek instalacji.
  • Posadzka łazienki jako podłoga kabiny prysznicowej – rozwiązanie cieszące się rosnącą popularnością, eleganckie i uniwersalne, zapewniające dowolność aranżacji łazienki i strefy kąpielowej; takie rozwiązanie wymaga oczywiście odpowiedniego wypoziomowania podłogi oraz zastosowania najwyższej jakości materiałów wykończeniowych (w tym wodoszczelnych/hydrofobowych płytek i fug).

Prysznic walk-in w dużej łazience

 

Projekt łazienki a prysznic walk-in

 

Kabiny prysznicowe typu walk-in pozwalają tworzyć niebanalne aranżacje łazienek – bez względu na ich wielkość i kształt. Na prysznic walk-in możesz w projekcie łazienki przeznaczyć dokładnie tyle miejsca, ile masz! Nie ograniczają Cię żadne standardowe wymiary brodzików (jeśli decydujesz się na postawienie ścianki kabiny na podłodze). Nie musisz również zostawiać dodatkowej przestrzeni na otwierane uchylnie drzwi kabiny.

Możesz zdecydować zarówno o długości, jak i szerokości kabiny prysznicowej walk-in. To doskonałe rozwiązanie dla osób ze szczególnymi potrzebami. Projekt łazienki z prysznicem walk-in może uwzględniać m.in. potrzeby rodzin z dziećmi, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością. Nic nie stoi na przeszkodzie (dosłownie!), by do kabiny walk-in wjechać na wózku inwalidzkim – wystarczy odpowiedni projekt łazienki, w którym zostaną uwzględnione wymiary wózka oraz zabezpieczona przestrzeń do manewrowania pojazdem.

Ogromnym atutem kabin prysznicowych walk-in w kontekście projektowania łazienek jest również znikoma ilość elementów montażowych. Dzięki temu szklana tafla może być niemal całkowicie niewidoczna i nieprzytłaczająca pomieszczenia, a co za tym idzie – nawet mała łazienka optycznie wydaje się większa i przestronniejsza.

Możesz również zdecydować się na zakup nieprzeziernej ścianki prysznicowej (np. z modnego szkła grafitowego) lub ścianki z lustrzanymi poziomymi pasami – oba rozwiązania zapewnią Ci intymność podczas kąpieli. Wolisz wystrój w stylu modern classic lub industrialnym? Postaw na kabinę prysznicową z czarną, matową ramą bądź czarną kratą na szkle.

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć aranżowanie łazienki – sprawdź, jak to wygląda w OBI. Szczegóły w artykule: Projekt łazienki w OBI – indywidualne projekty i wizualizacje łazienek w OBI.

 

Jak zaprojektować łazienkę z kabiną walk-in?

 

Już wiesz, że kabina walk-in to rozwiązanie dla Ciebie? Czas na projekt łazienki z nowoczesnym prysznicem! Ścianka walk-in może zostać wykorzystana w niemal każdej łazience. Rozmiary ścianek zaczynają się bowiem od 70–80 cm szerokości, dzięki czemu możliwe jest zamontowanie wygodnego prysznica nawet w typowej blokowej łazience o powierzchni 3–4 m2. W dużej łazience możesz sobie pozwolić na naprawdę szeroką, przestronną kabinę prysznicową walk-in i zamontować ściankę o szerokości nawet 2 metrów!

Projekt łazienki w OBI infografika

Łazienka – projekt krok po kroku

Projekt łazienki powinien opierać się na dokładnym pomiarze pomieszczenia oraz uwzględniać rozmieszczenie instalacji wodno-kanalizacyjnej we wnętrzu. Jeśli nie planujesz dużego remontu ani przesuwania przyłączy i odpływów – musisz dopasować projekt łazienki do aktualnego położenia kluczowych elementów instalacji.

Projekt łazienki krok po kroku:

  1. Poszukaj inspiracji i zdecyduj się na styl, w którym chcesz zaaranżować łazienkę – od tego będzie zależał nie tylko wybór płytek, ceramiki i armatury, ale również decyzja co do wyglądu ścianki/szyby walk-in.
  2. Wykonaj dokładny pomiar łazienki i zaplanuj, gdzie stanie prysznic walk-in oraz pozostałe elementy wyposażenia pomieszczenia (toaleta, umywalka, pralka i suszarka).
  3. Przeanalizuj optymalne dla Ciebie i Twojej rodziny wymiary kabiny prysznicowej – uwzględnij szczególne potrzeby domowników (dzieci, seniorów, osób niepełnosprawnych).
  4. Wybierz materiały zgodnie z obliczonym zapotrzebowaniem.

 

Nie chcesz aranżować łazienki na własną rękę? Postaw na usługi specjalistów! Możesz wybrać gotowy projekt łazienki lub skorzystać z opcji projektowania od podstaw, w którym zostaną uwzględnione wszystkie Twoje potrzeby i oczekiwania. Projektowanie łazienki nie musi być drogie! Sprawdź, jaką ofertę w tej kategorii mają dla Ciebie doświadczeni projektanci OBI.

Mała łazienka z kabiną walk-in

 

Najważniejsze pytania o prysznic walk-in w projekcie łazienki

 

Rosnące zainteresowanie kabinami prysznicowymi typu walk-in generuje pytania dotyczące m.in. ich funkcjonalności i montażu. Oto najczęściej pojawiające się pytania o projekty łazienek z kabinami walk-in.

 

Jakie wymiary może mieć kabina walk-in?

Dowolne! Tutaj wszystko zależy od Ciebie i projektu łazienki. Najmniejsze kabiny prysznicowe mogą zajmować powierzchnię do 1 m2, największe – nawet kilku metrów kwadratowych. Wystarczy dobranie szyby odpowiedniej wielkości i zamontowanie jej w pożądanej odległości od ściany.

 

Jak przygotować podłogę pod prysznic walk-in?

Konieczne jest wykonanie izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej oraz wybranie wysokiej jakości materiałów wykończeniowych, a także właściwe wykonanie odpływów i odpowiednie wypoziomowanie podłogi. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie antypoślizgowych płytek pod prysznic.

 

Czy montaż ścianki walk-in jest trudny?

Montaż ścianki walk-in jest stosunkowo łatwy – bezproblemowy w przypadku montowania ścianki na podłodze, nieco trudniejszy, jeśli zdecydujesz się na postawienie jej na brodziku. Konieczne jest prawidłowe uszczelnienie wszystkich łączeń szkła z podłożem i ścianą oraz solidne zamocowanie uchwytu stabilizującego.

 

Czy kabina prysznicowa walk-in determinuje konieczność wybrania konkretnego zestawu prysznicowego?

Nie. Masz całkowitą dowolność w wyborze zestawu prysznicowego! Możesz zdecydować się na zestaw prysznicowy z deszczownicą lub bez, klasyczny lub podtynkowy. Montaż zestawu jest niezależny od montażu ścianki kabiny.

 

Czy utrzymanie kabiny walk-in w czystości jest trudne?

Nie. Czynności związane z czyszczeniem kabiny walk-in są zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku klasycznych, zamykanych kabin. Prostą powierzchnię szkła (bez zakamarków, zawiasów i uchwytów) możesz czyścić dokładnie tak, jak szyby w oknach swojego mieszkania lub domu.

Gotowy na… wejście pod prysznic? Zrób to z marszu! Łazienka z kabiną prysznicową typu walk-in to funkcjonalne i trwałe rozwiązanie na lata.
 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: OBI.pl