Filtr mikroplastiku do pralek - ku ekologii i zdrowiu
data aktualizacji: 13-04-2022, 06:49 – artykuł promocyjny
Czy masz Å›wiadomość, że codziennie zjadasz plastik? Jest on jednak na tyle maÅ‚y, że nie widzisz go w przyjmowanym posiÅ‚ku i napojach. Z powodu zanieczyszczenia oceanów przez mikroplastik, cierpiÄ… zwierzÄ™ta i ludzie, bo osadzajÄ…c siÄ™ w organizmach, ma na nie negatywny wpÅ‚yw. Razem z Electrolux możesz przyczynić siÄ™ do zmniejszenia emisji mikroplastiku do wód. SÅ‚uży temu uniwersalny filtr do pralki.

Mikroplastik - co to jest?
Mikroplastik to drobne czÄ…stki tworzyw sztucznych. Ich Å›rednica jest mniejsza niż 5 mm. Dzieli siÄ™ go na mikroplastik pierwotny i wtórny. Ten pierwszy stanowiÄ… plastikowe czÄ…stki, które od poczÄ…tku swojego istnienia sÄ… w mikro rozmiarze.
Mikroplastik wtórny powstaje w wyniku rozpadu plastiku na mniejsze części. Zanieczyszczenie mikroplastikiem obejmuje już całą planetÄ™ - czÄ…stki tworzywa wykryto nawet na Mount EvereÅ›cie czy na Antarktydzie. Do mórz i oceanów trafia rocznie ponad 12 milionów ton mikroplastiku. Pochodzi z różnych źródeÅ‚ - z opon samochodowych Å›cierajÄ…cych siÄ™ podczas jazdy, z pyÅ‚u miejskiego czy z farb używanych do malowania okrÄ™tu. Znaczna część mikroplastiku przenika do Å›rodowiska z powodu prania syntetycznych ubraÅ„. Jak wynika z danych MiÄ™dzynarodowej Unii Ochrony Przyrody pranie syntetyczne (pranie takich materiaÅ‚ów jak wiskoza, poliamid, spandex, lycra czy poliester) stanowi gÅ‚ówne źródÅ‚o mikroplastiku pierwotnego - nawet 35%.
Mikroplastik a zdrowie
Zanieczyszczenie mikroplastikiem ma wpÅ‚yw na żywe organizmy. Drobiny tworzyw unoszÄ…ce siÄ™ w wodzie i spoczywajÄ…ce na dnie mórz sÄ… pochÅ‚aniane przez ryby i zwierzÄ™ta morskie, co zwiÄ™ksza ich Å›miertelność, obniża pÅ‚odność czy przenika do krwiobiegu i mięśni. Wraz z morskimi stworzeniami mikroplastik trafia na talerz czÅ‚owieka. Ryby i owoce morza nie sÄ… jednak jedynym źródÅ‚em, z którego mikroplastik przenika do ludzkiego ciaÅ‚a. Mikroplastik wykryto także w cukrze, miodzie, soli morskiej czy piwie. Szacuje siÄ™, że nawet poÅ‚owa populacji ludzkiej może mieć w swoich ciaÅ‚ach czÄ…stki plastiku. Jak wiadomo materiaÅ‚ ten nie ulega biodegradacji. Ludzki organizm nie jest w stanie siÄ™ go pozbyć i może spoczywać w ciele latami, przenikajÄ…c do różnych ukÅ‚adów i wywoÅ‚ujÄ…c choroby.
Pranie bez mikroplastiku
Każdy z nas może ograniczyć swój udziaÅ‚ w szkodliwym dla Å›rodowiska i ludzkiego zdrowia rozprzestrzenianiu siÄ™ mikroplastiku. Nie trzeba przy tym rezygnować z dbania o wÅ‚asne ubrania - pomoże marka Electrolux. Firma od lat wprowadza w swoich produktach rozwiÄ…zania przyjazne dla Å›rodowiska. Pranie syntetycznych tkanin może być wolne od mikroplastiku i wbrew pozorom wcale nie wymaga to wymiany pralki na urzÄ…dzenie danej marki. Wystarczy wyposażyć siÄ™ uniwersalny filtr mikroplastiku, który oczyszcza popÅ‚uczyny z mikroplastikowych wÅ‚ókien odrywajÄ…cych siÄ™ z tekstyliów w czasie prania. Wychwytuje do 90% drobin (wiÄ™kszych niż 45 mikronów). W ten sposób do odpÅ‚ywu, a wiÄ™c do Å›rodowiska, trafia woda oczyszczona z wiÄ™kszoÅ›ci plastikowych czÄ…steczek.
Mikrofiltr do każdej pralki
Filtr mikroplastiku Electrolux bÄ™dzie pracować z każdÄ… pralkÄ…. W zestawie dostajemy Å›ruby mocujÄ…ce, którymi instalujemy mikrofiltr na Å›cianie obok pralki (lub pralko-suszarki) - nie wyżej niż 110 cm, z zachowaniem odrobiny miejsca, które przyda siÄ™ przy otwieraniu i czyszczeniu filtra. Warto zauważyć, że filtr nie wymaga zasilania elektrycznego - dziaÅ‚a pod wpÅ‚ywem ciÅ›nienia wody. Do pralki jest podłączany wężami.
Filtracja rozpoczyna siÄ™ w momencie uruchomienia pralki i nie zaburza cyklu prania ani jego rezultatów. CzÄ…stki mikroplastiku zbierajÄ… siÄ™ w komorze filtra. UrzÄ…dzenie samo nas powiadomi, kiedy powinno siÄ™ je wyczyÅ›cić, dziÄ™ki czytelnemu wskaźnikowi. Zebrany plastik należy wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady. DziÄ™ki regularnemu czyszczeniu przy użyciu dołączonej szczotki filtr zachowuje peÅ‚nÄ… wydajność, aż do wymiany wkÅ‚adu. WkÅ‚ad filtra może być efektywnie używany przez 6 miesiÄ™cy, zanim należy go wymienić i poddać recyklingowi. Co ważne, co najmniej 50% plastiku użytego w produkcji filtra pochodzi z recyklingu.
Kontakt w sprawie produktów: Electrolux Poland Sp. z o.o. ul. Karolkowa 30 01-207 Warszawa tel. 801-444-800 www: www.electrolux.pl mail: wyślij wiadomość Wyślij formularz | ![]() |
| |
![]() Rodzaje pralek - silnik, bęben, drzwiczki, obudowa
Na rynku mamy bardzo szeroki wybór pralek i wciąż pojawiajÄ… siÄ™ jakieÅ› nowoÅ›ci. Jak nie zgubić siÄ™ w... wiÄ™cej... Czyste, pachnÄ…ce i pozbawione bakterii pranie
Pralka automatyczna zrewolucjonizowaÅ‚a pranie w domu. Czego jeszcze możemy oczekiwać od wspóÅ‚czesnych urzÄ…dzeÅ„... wiÄ™cej... Czy warto kupić elektrycznÄ… suszarkÄ™
Każdy z nas wielokrotnie spotkał się z niedogodnościami związanymi z suszeniem prania - brak miejsca na rozwieszenie... więcej... |


.
