Filtr mikroplastiku do pralek - ku ekologii i zdrowiu

data aktualizacji: 13-04-2022, 06:49 – artykuł promocyjny

Czy masz świadomość, że codziennie zjadasz plastik? Jest on jednak na tyle mały, że nie widzisz go w przyjmowanym posiłku i napojach. Z powodu zanieczyszczenia oceanów przez mikroplastik, cierpią zwierzęta i ludzie, bo osadzając się w organizmach, ma na nie negatywny wpływ. Razem z Electrolux możesz przyczynić się do zmniejszenia emisji mikroplastiku do wód. Służy temu uniwersalny filtr do pralki.

Filtr mikroplastiku do pralek - ku ekologii i zdrowiu

Mikroplastik - co to jest?

 

Mikroplastik to drobne cząstki tworzyw sztucznych. Ich średnica jest mniejsza niż 5 mm. Dzieli się go na mikroplastik pierwotny i wtórny. Ten pierwszy stanowią plastikowe cząstki, które od początku swojego istnienia są w mikro rozmiarze.

Jak powsiaje mikroplastik?

Mikroplastik wtórny powstaje w wyniku rozpadu plastiku na mniejsze części. Zanieczyszczenie mikroplastikiem obejmuje już całą planetę - cząstki tworzywa wykryto nawet na Mount Evereście czy na Antarktydzie. Do mórz i oceanów trafia rocznie ponad 12 milionów ton mikroplastiku. Pochodzi z różnych źródeł - z opon samochodowych ścierających się podczas jazdy, z pyłu miejskiego czy z farb używanych do malowania okrętu. Znaczna część mikroplastiku przenika do środowiska z powodu prania syntetycznych ubrań. Jak wynika z danych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody pranie syntetyczne (pranie takich materiałów jak wiskoza, poliamid, spandex, lycra czy poliester) stanowi główne źródło mikroplastiku pierwotnego - nawet 35%.

Szkodliwość mikroplastiku

 

Mikroplastik a zdrowie

 

Zanieczyszczenie mikroplastikiem ma wpływ na żywe organizmy. Drobiny tworzyw unoszące się w wodzie i spoczywające na dnie mórz są pochłaniane przez ryby i zwierzęta morskie, co zwiększa ich śmiertelność, obniża płodność czy przenika do krwiobiegu i mięśni. Wraz z morskimi stworzeniami mikroplastik trafia na talerz człowieka. Ryby i owoce morza nie są jednak jedynym źródłem, z którego mikroplastik przenika do ludzkiego ciała. Mikroplastik wykryto także w cukrze, miodzie, soli morskiej czy piwie. Szacuje się, że nawet połowa populacji ludzkiej może mieć w swoich ciałach cząstki plastiku. Jak wiadomo materiał ten nie ulega biodegradacji. Ludzki organizm nie jest w stanie się go pozbyć i może spoczywać w ciele latami, przenikając do różnych układów i wywołując choroby.

Ekologiczne pranie syntetycznych tkaninFiltr mikroplastiku do pralki

 

Pranie bez mikroplastiku

 

Każdy z nas może ograniczyć swój udział w szkodliwym dla środowiska i ludzkiego zdrowia rozprzestrzenianiu się mikroplastiku. Nie trzeba przy tym rezygnować z dbania o własne ubrania - pomoże marka Electrolux. Firma od lat wprowadza w swoich produktach rozwiązania przyjazne dla środowiska. Pranie syntetycznych tkanin może być wolne od mikroplastiku i wbrew pozorom wcale nie wymaga to wymiany pralki na urządzenie danej marki. Wystarczy wyposażyć się uniwersalny filtr mikroplastiku, który oczyszcza popłuczyny z mikroplastikowych włókien odrywających się z tekstyliów w czasie prania. Wychwytuje do 90% drobin (większych niż 45 mikronów). W ten sposób do odpływu, a więc do środowiska, trafia woda oczyszczona z większości plastikowych cząsteczek.

Filtracja mikroplastiku

 

Mikrofiltr do każdej pralki

 

Filtr mikroplastiku Electrolux będzie pracować z każdą pralką. W zestawie dostajemy śruby mocujące, którymi instalujemy mikrofiltr na ścianie obok pralki (lub pralko-suszarki) - nie wyżej niż 110 cm, z zachowaniem odrobiny miejsca, które przyda się przy otwieraniu i czyszczeniu filtra. Warto zauważyć, że filtr nie wymaga zasilania elektrycznego - działa pod wpływem ciśnienia wody. Do pralki jest podłączany wężami.

Filtr mikroplastiku

Filtracja rozpoczyna się w momencie uruchomienia pralki i nie zaburza cyklu prania ani jego rezultatów. Cząstki mikroplastiku zbierają się w komorze filtra. Urządzenie samo nas powiadomi, kiedy powinno się je wyczyścić, dzięki czytelnemu wskaźnikowi. Zebrany plastik należy wyrzucić do odpowiedniego pojemnika na odpady. Dzięki regularnemu czyszczeniu przy użyciu dołączonej szczotki filtr zachowuje pełną wydajność, aż do wymiany wkładu. Wkład filtra może być efektywnie używany przez 6 miesięcy, zanim należy go wymienić i poddać recyklingowi. Co ważne, co najmniej 50% plastiku użytego w produkcji filtra pochodzi z recyklingu.

Pełny filtrCzyszczenie filtra

Filtr mikroplastiku Electrolux

Kontakt w sprawie produktów:

Electrolux Poland Sp. z o.o.
ul. Karolkowa 30
01-207 Warszawa
tel. 801-444-800
www: www.electrolux.pl
mail: wyślij wiadomość
Electrolux Poland Sp. z o.o.

Zobacz informacje o firmie


sprzątanie
: odkurzacze odkurzacze centralne odkurzacze przyjazne dla środowiska gotowanie: kuchenki mikrofalowe kuchnie okapy piekarniki płyty do zabudowy urządzenia kompaktowe do zabudowy pralnictwo: pralki pralko-suszarki suszarki zmywanie naczyń: zmywarki do zabudowy zmywarki wolnostojące chłodnictwo: chłodnictwo do zabudowy chłodnictwo wolnostojące drobne urządzenia: ekspresy do kawy gotowanie przygotowywanie jedzenia żelazka parowe zestawy śniadaniowe urządzenia profesjonalne


Zobacz zdjęcia w galerii Electrolux

 
Podobne artykuły
Rodzaje pralek - silnik, bęben, drzwiczki, obudowa

sprzęt AGD

Rodzaje pralek - silnik, bęben, drzwiczki, obudowa

Na rynku mamy bardzo szeroki wybór pralek i wciąż pojawiają się jakieś nowości. Jak nie zgubić się w... więcej...