Armatura Kraków - baterie, panele, natryski

Rodzaje baterii wannowych - przegląd marki Laveo

artykuł promocyjny

Wydawać by się mogło, że tematyka baterii wannowych jest prosta i oczywista. Nie ma większej filozofii w napełnianiu wanny wodą. Jednak w ostatnich latach rynek zaskakuje nas coraz bardziej różnorodnymi kształtami i modelami wanien, co wymusza ewolucję baterii wannowych.

Rodzaje baterii wannowych - przegląd marki Laveo

Fot: seria armatury Largo od Laveo

Do planowania aranżacji łazienki wyposażonej w wannę możemy podejść dwojako. Dobieramy model wanny do armatury lub baterię do wanny. Większe pole do popisu będą miały z pewnością osoby, które łazienkę urządzają od podstaw np. w nowo budowanym domu lub mają w planach remont generalny. Jednak ci, którzy chcą jedynie odświeżyć wygląd wnętrza bez konieczności przerabiania instalacji hydraulicznej, wcale nie mają mocno ograniczonych możliwości. Każdy model baterii wannowej może nasz czymś zaskoczyć.

 

Baterie wannowe ścienne

 

Najbardziej standardowymi i wciąż najbardziej popularnymi modelami są baterie wannowe, które montujemy w ścianie. Ich konstrukcja niezależnie od kolekcji, z jakiej pochodzą, jest taka sama. Podłączenie ścienne do wody ciepłej i zimnej, stała wylewka umożliwiająca podpięcie od spodu zestawu natryskowego składającego się z węża i słuchawki prysznicowej, umieszczona na górze dźwignia oraz przełącznik funkcji na wylewce. Tak w skrócie można opisać „klasykę gatunku”.

Złota bateria wannowa

Fot. bateria wannowa i zestaw punktowy z serii Pola od Laveo

Jednak ścienne modele mają do zaoferowania znacznie więcej. Jeśli zależy nam na bardziej postępowym designie, powinniśmy zwrócić uwagę na modele, w których dźwignia otwierająca i zamykająca wypływ wody oraz przełącznik strumienia ze słuchawki na wylewkę są umieszczone z boku korpusu. Wówczas cała bateria prezentuje się bardziej nowocześnie i łatwiej się ja czyści. Tym, którzy za główne kryterium wyboru uważają funkcjonalność, mogą przypaść do gustu baterie wannowe z wylewkami składanymi. To świetne rozwiązanie szczególnie do mniejszych łazienek, gdzie przydaje się każdy centymetr przestrzeni. W niektórych modelach np. Alea wylewka pełni również funkcję przełącznika. Złożona kieruje strumień na słuchawkę prysznicową, a po rozłożeniu woda wypływa z wylewki.

Bateria wannowa ze składaną wylewką

Fot. bateria wannowa ze składaną wylewką Alea od Laveo

Innym praktycznym rozwiązaniem stosowanym w bateriach wannowych jest głowica termostatyczna jak w serii Termico. Po pierwsze, ogranicza ryzyko poparzenia, co szczególnie powinno przydać się w domach z małymi dziećmi i osobom starszym. Po drugie, pozwala na ograniczenie zużycia wody, jaką marnujemy zwykle na znalezienie odpowiedniego ustawienia dźwigni. Możliwość ustawienia stałej, komfortowej dla nas temperatury wody znacznie poprawia również komfort codziennych kąpieli. Wśród tradycyjnych modeli ściennych znajdzie się również coś dla gadżeciarzy. Mowa o armaturze Volumo. Poza niezwykle elegancką i efektowną formą, którą zawdzięcza w głównej mierze ozdobnym pokrętłom, została wyposażona w innowacyjną głowicę start/stop. Uruchomienie i zamknięcie strumienia wody odbywa się w tym przypadku za pomocą przycisku znajdującego się po prawej stronie baterii.

 

Baterie wannowe podtynkowe

 

Pozostając przy ściennym sposobie instalacji, kolejnym typem baterii wannowych, jakiemu należy się przyjrzeć, są baterie podtynkowe. Ten sposób montażu zyskuje na popularności głównie z dwóch powodów. Przede wszystkim modele podtynkowe zajmują znacznie mniej miejsca niż ich odpowiedniki natynkowe. Ze względu na mniejszą liczbę wystających elementów łatwiej utrzymać je w czystości. Drugim powodem, dla którego podtynki cieszą się zainteresowaniem użytkowników, jest łatwość montażu i bezproblemowy dostęp do zabudowanych elementów. Specjalistyczny box z wbudowaną mini-poziomicą ułatwia ustawienie baterii we właściwej pozycji w trakcie instalacji. Dodatkowo obudowa umożliwia swobodny dostęp do korpusu znajdującego się w ścianie bez konieczności kucia płytek.

Baterie wannowe podtynkowe Pretto i Pola

Fot. baterie wannowe podtynkowe z serii Pretto i Pola od Laveo

Są serie armatury, które dają możliwość utrzymania spójności w aranżacji dużych łazienek. W kolekcji Pretto model wannowy i natryskowy są niemal identyczne, dzięki czemu łazienka sprawia wrażenie uporządkowanej. Podobny efekt osiągniemy, wybierając baterię wannowo-natryskową Muro, która została zaprojektowana w taki sposób, że można ją zamontować zarówno przy wannie, jak i w kabinie prysznicowej. Należy też zwrócić uwagę na to, że baterie podtynkowe to nie tylko klasyczne modele wyposażone w okrągłe maskownice, które nawiązują do baterii natryskowych. W serii Pola bateria wannowa podtynkowa jest podłużna i prostokątna, a wszystkie elementy – wylewka, dźwignia, przełącznik funkcji i słuchawka prysznicowa – ułożone są szeregowo. To idealny model do montażu wzdłuż dłuższego boku wanny.

 

Baterie wannowe wolnostojące

 

Często zdarza się, że duże pokoje kąpielowe (bo ze względu na rozmiary określenie łazienka wydaje się niewystarczające), są wyposażane w wolnostojące wanny. Aranżacje tego typu wyglądają niezwykle elegancko i nowocześnie. Takie wanny wymagają zestawienia z bateriami o podłogowym sposobie montażu. Instalację hydrauliczną prowadzi się w tym przypadku w posadzce, a miejsce ustawienia baterii zależy wyłącznie od preferencji użytkownika. Baterię wannową podłogową możemy umieścić na szczycie wanny, na środku dłuższego jej boku lub niesymetrycznie. Dobierając baterię stojącą, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na kąt nachylenia ścianek wanny i kupić model o odpowiednim zasięgu wylewki, aby woda nie ściekała po powierzchni, co w dłuższej perspektywie może pododawać mało estetyczne zacieki.

Wolnostojąca bateria wannowaBateria wannowa bateria

Fot. bateria wannowa wolnostojąca Pretto i Pola od Laveo

 

Baterie wannowe trójotworowe i czterootworowe

 

Niektóre modele wanien mają fabrycznie wycięte otwory, które umożliwiają montaż baterii stojących. Takie modele z powodzeniem montuje się również o wannach obudowanych płytkami. Do łazienek urządzonych w nowoczesnym, bardziej surowym stylu przeznaczony jest model Kvadrato o geometrycznych kształtach, dostępny również w czarnym, matowym wykończeniu. W pomieszczeniach klasycznych sprawdzi się łagodniejsza forma kolekcji Alea, która oferuje klasyczny model chromowy oraz wersję łączącą chrom z bielą. 3-otworowe baterie wannowe składają się z wylewki wyposażonej w przełącznik funkcji w formie przycisku, dźwigni oraz słuchawki, w której wąż ukryty jest pod zabudową. To sprawia, że bateria i otoczenie wokół niej jest bardziej estetyczne i uporządkowane, a plączący się wąż nie jest widoczny na zewnątrz.

Baterie wannowe z serii Pretto Kvadrato

Fot. baterie wannowe z serii Pretto i Kvadrato

Wyjątkowym modelem baterii wannowej jest 4-otworowe Pretto. Swoje własne, osobne miejsce ma w niej przełącznik funkcji, który nie jest już przyciskiem na wylewce. Stanowi on odrębny element baterii i działa na takiej samej zasadzie jak przełączniki strumienia ze słuchawki na wylewkę umieszczany w tradycyjnych modelach ściennych.

 

Nietypowe baterie wannowe

 

Bardziej nietypowe modele baterii wannowych w Laveo zostały zebrane w jedną serię Appia. Znajdziemy w niej model ścienny z wyjątkowo długą (niemal 33 cm), ruchomą wylewką. Możliwość jej złożenia pozwala na uzyskanie większej przestrzeni w trakcie kąpieli i minimalizuje ryzyko uderzenia się o wystające elementy baterii. Zasięg powyżej 30 cm pozwala na swobodne napełnienie wodą np. wiadra, kiedy chcemy umyć podłogę.

Innym nieszablonowym modelem wannowym jest bateria stojąca jednootworowa. Jej konstrukcja sprawia, że idealnie nadawać się będzie do wanien narożnych i z powadzeniem możemy ja zamontować na umywalce, zyskując możliwość podłączenia węża prysznicowego.

Trzecia oryginalna wersja baterii wannowej stojącej Appia to model niemal identyczny co bateria ścienna. Różni się wyłącznie stojącym sposobem instalacji – podłączamy ją w glazurowej półce lub bezpośrednio w rancie wanny.

Baterie wannowe z serii Appia od Laveo

Fot. baterie wannowe z serii Appia od Laveo

 

Jak zwiększyć funkcjonalność baterii wannowych bez zestawu natryskowego

 

Nie bez powodu zdecydowana większość kolekcji armatury łazienkowej ma osobne modele wannowe i natryskowe. Wynika z to przede wszystkim z tego, że zazwyczaj pod natryskiem zależy nam na uzyskaniu jak największej przestrzeni, więc montowane w kabinie baterie powinny mieć jak najmniej wystających elementów, o które moglibyśmy się uderzyć, biorąc prysznic. Z kolei wanny służą nam do tego, aby móc się w nich wygodnie położyć i zrelaksować w kąpieli, więc model wannowy powinien przede wszystkim szybko napełnić ją wodą.

Bateria wannowa termostatyczna i zestaw natryskowy punktowy

Fot. bateria wannowa termostatyczna Termico i zestaw natryskowy punktowy Fino od Laveo

Biorąc jednak pod uwagę wielkość statystycznych polskich łazienek, w których w zdecydowanej większości nie ma odpowiedniej ilości miejsca umożliwiającego wyposażenie jej i w wannę i prysznic, na popularności zyskuje inne rozwiązanie. Często decydujemy się na montaż wanny (nawet najmniejszej) i specjalnego parawanu zapobiegającemu rozchlapywaniu wody na podłogę. Dzięki temu zyskujemy rozwiązanie 2w1. Wówczas do baterii wannowej dobieramy zestaw umożliwiający wzięcie szybkiego prysznica. Standardowe przyłącza pozwalają na podłączenie do ściennej baterii wannowej natryskowego zestawu punktowego, na drążku, a nawet kolumny prysznicowej. Takie połączenia umożliwiają zarówno relaksujące, długie kąpiele, jak i błyskawiczne wzięcie prysznica.

Więcej informacji na stronie.

Kontakt w sprawie produktów:

Laveo
Al. Kościuszki 3
90 - 418 Łódź
tel. +48 42 715 41 33
www: www.laveo.pl
mail: wyślij wiadomość
Laveo

baterie: bidetowe » natryskowe » wannowe » umywalkowe » akcesoria prysznicowe: kolumny prysznicowe » zestawy natryskowe » deszczownice » słuchawki prysznicowe »  ceramika sanitarna: umywalki ceramiczne » umywalki granitowe » umywalki stalowe


Zobacz zdjęcia w galerii Laveo

 
 

Podobne artykuły
Aranżacja małej łazienki z Deante

armatura łazienkowa

Aranżacja małej łazienki z Deante

Z problemem małego metrażu łazienki boryka się większość właścicieli mieszkań w bloku. Stworzenie funkcjonalnej... więcej...

Wanna wolnostojąca Vera - ponadczasowy styl i klasa

armatura łazienkowa

Wanna wolnostojąca Vera - ponadczasowy styl i klasa

Wolnostojąca wanna Vera marki Besco by PMD Piramida cechująca się nowoczesną, prostą, ale zarazem elegancką formą,... więcej...

Rodzaje baterii wannowych - przegląd marki Laveo

armatura łazienkowa

Rodzaje baterii wannowych - przegląd marki Laveo

Wydawać by się mogło, że tematyka baterii wannowych jest prosta i oczywista. Nie ma większej filozofii w napełnianiu... więcej...