konkurs fotograficzny nasze łazienki 2022

patron besco

Na jakiej wysokości powinna znaleźć się umywalka?

data aktualizacji: 29-04-2022, 10:42 – artykuł promocyjny


Umywalka jest jednym z najczęściej wykorzystywanych na co dzień elementów wyposażenia. Powinna być zamocowana w taki sposób, aby każdy z domowników mógł z niej wygodnie korzystać. Na jakiej wysokości zamontować umywalkę wpuszczaną w szafkę, a na jakiej nablatową? Od czego zależy wysokość, na jakiej powinna znaleźć się umywalka? Podpowiadamy.

Na jakiej wysokości powinna znaleźć się umywalka?

Urządzając łazienkę, często skupiamy się na jej wyglądzie, doborze modnej kolorystyki i dopracowaniu stylistyki. Tymczasem warto przede wszystkim skupić się na funkcjonalności i ergonomii wyposażenia. Zastanówmy się, na jakiej wysokości zamontować nie tylko umywalkę, ale też inne elementy wyposażenia. Sprawdźmy, czy mamy odpowiednio dużo miejsca na swobodne manewrowanie wokół sprzętów i ceramiki. Zmierzmy miejsce, które potrzebne jest na pełne otwarcie szafek, szuflad i drzwi kabiny prysznicowej.

Dobre planowanie to podstawa przy urządzaniu łazienki. To szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń o małym metrażu, gdzie każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota. To dodatkowe wyzwanie, aby na małej powierzchni urządzić wnętrze funkcjonalne, wygodne i estetyczne.

 

Od czego zależy, na jakiej wysokości zawiesić umywalkę?

 

Koncepcję całej strefy umywalkowej warto dokładnie przemyśleć już na etapie projektowania wnętrza. Zacznijmy od zbadania potrzeb domowników w tym zakresie. Kluczowym czynnikiem determinującym wysokość zawieszenia umywalki jest wzrost domowników. Choć standardowo przyjęło się, że umywalkę montuje się na poziomie 80-90 cm (licząc od posadzki do górnej krawędzi ceramiki), to nie jest to regułą. Dla wyższych osób zdecydowanie wygodniejsze będzie zawieszenie umywalki na wysokości 90 cm (przy wzroście około 180 cm) lub nawet 95-100 cm (dla osób powyżej 190 cm). Jeśli wśród domowników są dzieci, wówczas sprawdźmy, na jakim poziomie będą w stanie samodzielnie korzystać z umywalki i baterii po dostawieniu podestu.

Rodzaj umywalki i sposób montażu baterii mają istotne znaczenie dla organizacji strefy umywalkowej. Inne są wytyczne do zawieszenia umywalki ściennej, a na innej wysokości mocuje się ceramikę stawianą na blacie. Umywalki Geberit są dostępne w opcjach montażu na ścianie, na blacie oraz w zestawie z szafką podumywalkową. Proponują montaż baterii na krawędzi umywalki, bezpośrednio na ścianie powyżej lub obok ceramiki na blacie. Już zawczasu wybierzmy rodzaj umywalki i baterię, aby odpowiednio doprowadzić przyłącza wodne i kanalizacyjne.

Aranżacja z umywalką

 

Na jakiej wysokości umywalka wpuszczana w blat?

 

Umywalki częściowo zagłębione w blacie oraz te mocowane do ściany mają takie same zasady ustalania wysokości montażu. Tu dla wygody korzystania z ceramiki kluczowa jest odległość od posadzki do górnej krawędzi umywalki, nie musimy zwracać uwagi na poziom zawieszenia szafek podumywalkowych. Pamiętajmy jedynie, aby mierząc wskazaną odległość jeszcze na etapie surowych ścian, wziąć pod uwagę dodatkowe centymetry, które zajmą płytki na posadzce. Częstym błędem jest liczenie odległości od poziomu wylewki, a te kilka centymetrów potrafi robić dużą różnicę dla wygody codziennego użytkowania.

 

Nablatowa umywalka - na jakiej wysokości?

 

Aby prawidłowo zamontować umywalkę stawianą na blacie, trzeba przede wszystkim ustalić jego wysokość, która jest punktem odniesienia dla pozostałych elementów wyposażenia. Umywalkę nablatową mocuje się nieco wyżej niż modele wiszące i wpuszczane w blat, o czym wiele osób zapomina. W efekcie blat ląduje za nisko, co jest zwyczajnie niekomfortowe i na dłuższą metę denerwujące.

Jak zatem zamontować umywalkę nablatową? W pierwszej kolejności ustalmy poziom górnej krawędzi ceramiki, który będzie najwyższym punktem całego zestawu. Standardowo powinien znaleźć się na wysokości około 85-95 cm od posadzki, czyli nieco wyżej niż dla umywalek meblowych. Od wyznaczonego poziomu następnie odejmujemy wysokość ceramiki, co daje wartość, na której powinniśmy zamocować blat. Umywalki nablatowe zazwyczaj mają wymiar około 10-15 cm, co daje wysokość mocowania blatu na poziomie 70-75 cm. To dlatego tak ważny jest wybór konkretnej umywalki już na samym początku projektu.

 

Na jakiej wysokości odpływ do umywalki?

 

W standardzie budowlanym odpływ kanalizacyjny z umywalki planuje się na wysokości około 55 cm od posadzki. Jednak jeśli planujemy umywalkę zamocować na innej wysokości, być może potrzebne będzie także przesunięcie odpływu. Jeszcze na etapie prac budowlanych i tworzenia przyłącza mamy pewien zakres modyfikacji, dlatego warto o tym pomyśleć na samym początku przygody z urządzaniem pomieszczenia.

Planując układ umywalki, warto też zadać sobie pytanie o sposób jej wykończenia. To szczególnie ważne w przypadku montażu umywalek ściennych lub stawianych na blacie z widocznym syfonem poniżej. Bez szafki podumywalkowej musimy pomyśleć o estetycznym wykończeniu strefy poniżej blatu. Syfony do umywalek Geberit to estetyczne wykończenie umywalki. Modele podtynkowe, butelkowe lub rurowe – z łatwością można je dopasować do specyfiki odpływu. Estetyczne, wykonane z wysokiej jakości materiału zabezpieczonego przed korozją, zachowują swoją trwałość i nowy wygląd przez długie lata. Dostępne w kolorze białym i błyszczący chrom, idealnie wpisują się w aranżacje nowoczesnych łazienek.

 

Umywalka łazienkowa - jak dobrać baterię do typu umywalki?

 

Wybór rodzaju i sposobu mocowania baterii ma wpływ na wymaganą wysokość przyłączy oraz na rodzaj umywalki. Dla baterii ściennych najważniejsze jest przygotowanie przyłączy na odpowiedniej wysokości. A to należy zrobić jeszcze podczas prac budowlanych. Znając już poziom, na którym zamocujemy umywalkę, sprawdźmy, czy wylewka baterii współgra z wielkością i układem ceramiki. Zaplanujmy wysokość baterii, aby wygodnie móc do niej sięgnąć. Strumień wody powinien trafiać bliżej środka umywalki. Pamiętajmy też, aby bateria nie była zawieszona zbyt wysoko, bo to powoduje rozchlapywanie się wody.

Umywalka Geberit

Jeśli planujemy montaż baterii stojącej na blacie, wówczas sprawdźmy, czy jej wysokość jest odpowiednia w stosunku do ceramiki. Ważna jest też długość wylewki, aby strumień wody „sięgał” wystarczająco daleko w kierunku środka ceramiki, aby móc wygodnie z niej korzystać. Długa kwestia to zaplanowanie miejsca na blacie koło umywalki oraz doprowadzenie przyłączy poniżej poziomu blatu.

Największym wyzwaniem są baterie stojące montowane na krawędzi ceramiki. Przede wszystkim wymagają modelu umywalki, który ma specjalnie przygotowany otwór na baterię. Drugą kluczową kwestią jest wysokość samej baterii. Tu zazwyczaj zaleca się niskie baterie, aby móc swobodnie do nich sięgać – to szczególnie ważne w przypadku umywalek stawianych na blacie. Sprawdźmy też, czy w przypadku baterii stojącej na umywalce jej korpus nie odbija się w lustrze zawieszonym powyżej. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, a doświadczenie pokazuje, że w codziennym użytkowaniu to bardzo denerwujący szczegół. Długość wylewki dopasujmy do wielkości ceramiki, aby pod strumieniem wody móc wygodnie umyć ręce. Baterie mocowane na umywalce również wymagają przyłączy doprowadzonych pod umywalką.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Koło

Podobne artykuły
Czy duże płytki pasują do małej łazienki?

porady

Czy duże płytki pasują do małej łazienki?

Urządzając małą łazienkę bardzo często zastanawiamy się jakie płytki będą najlepsze do takiego wnętrza.... więcej...

Jaki blat wybrać do łazienki

porady

Jaki blat wybrać do łazienki

Wszelkie elementy wyposażenia łazienki muszą spełniać dwa warunki. Po pierwsze powinny być odporne na działanie... więcej...

Muszla ustępowa stojąca - montaż

porady

Muszla ustępowa stojąca - montaż

W montażu muszli klozetowej należy zadbać o prawidłowe rozprowadzenie instalacji wodno - kanalizacyjnej.... więcej...