konkurs fotograficzny nasze łazienki 2022

patron besco

Układanie płytek – jak zrobić to dobrze?

data aktualizacji: 06-06-2022, 10:57 – artykuł promocyjny

Prace glazurnicze nie należą do łatwych, jednak przy pewnej wprawie oraz umiejętnościach, można wykonać je samodzielnie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak położyć płytki oraz na co zwrócić szczególną uwagę podczas układania glazury i spoinowania, sprawdź, co radzą specjaliści.

Układanie płytek – jak zrobić to dobrze?

Przeliczenie potrzebnej liczby płytek

 

Zanim wybierzesz się do sklepu, żeby zaopatrzyć się w płytki, którymi zamierzasz wykończyć łazienkę, kuchnię czy inne powierzchnie w twoim domu i mieszkaniu, koniecznie ustal, ile dokładnie materiału potrzebujesz. Jak obliczyć potrzebną liczbę płytek? To nie jest skomplikowane zadanie.

Ustal, jaką powierzchnię chcesz pokryć płytkami. Jeżeli zamierzasz ułożyć je na podłodze, pomnóż przez siebie jej szerokość i długość. Kiedy układasz płytki na ścianie – powierzchnię uzyskasz mnożąc przez siebie długość i wysokość ściany. Nie odliczaj powierzchni okna – wykończenie powierzchni wokół otworu i wewnątrz ościeża wymaga zwykle docięcia, a także dodatkowych płytek.

Płytki zawsze kupuj z zapasem. Jeśli zamierzasz układać je klasycznie, do wyliczonego metrażu dodaj:

 • 10% – dla powierzchni do 10 mkw.,
 • 5% – dla powierzchni od 10 do 50 mkw.,
 • 3% – dla powierzchni powyżej 50 mkw.

Kiedy zamierzasz układać płytki w karo, potrzebny będzie większy zapas:

 • 15% – dla powierzchni do 10 mkw.,
 • 10% – dla powierzchni od 10 do 50 mkw.,
 • 5% – dla powierzchni powyżej 50 mkw.

Po wykonaniu obliczeń, możesz spokojnie zabrać się do wybierania płytek – niezależnie od tego, na jaką wielkość i wzór się zdecydujesz, będziesz wiedzieć, ile materiału potrzebujesz.

Zobacz także: https://www.bricoman.pl/plytki-ceramiczne-i-akcesoria/plytki-podlogowe

 

Przygotowanie podłoża pod płytki

 

Układanie płytek zawsze powinno zostać poprzedzone oceną stanu podłoża. Żeby wykonana okładzina była trwała, musi być ono:

 • mocne i nośne – jeśli zarysowane ostrym narzędziem łatwo odspaja się i kruszy, nie ma odpowiedniej nośności,
 • stabilne – prace glazurnicze można zacząć dopiero po całkowitym wyschnięciu tynków czy jastrychów. Jeśli płytki układane są na płytach (GK, OSB), muszą być one odpowiednio sztywne,
 • równe,
 • czyste,
 • nienasiąkliwe – zwykle na nowych podłożach trzeba zastosować warstwę gruntującą.

Jeśli podłoże nie spełnia powyższych warunków, należy je odpowiednio przygotować. Tam, gdzie tynk czy wylewka nie mają odpowiedniej nośności, należy usunąć wszystkie luźne fragmenty. Tynk trzeba ułożyć na nowo, a w przypadku posadzki – wykonać wylewkę samopoziomującą. Niewielkie zarysowania i ubytki można uzupełnić klejem do płytek lub masą naprawczą.

Wyrównane podłoże należy oczyścić z kurzu i pyłu, najlepiej za pomocą odkurzacza, a następnie odtłuścić, przecierając powierzchnię ścierką zamoczoną w wodzie z detergentem (np. płynem do mycia naczyń). Jeśli podłoże jest nienasiąkliwe, układanie płytek na ścianie czy podłodze można rozpocząć zaraz po odparowaniu wody. Kiedy woda jest łatwo wchłaniana, powierzchnie należy zagruntować.

 

Naniesienie zaprawy klejowej

 

Choć na rynku dostępnych jest coraz więcej innowacyjnych produktów przeznaczonych do klejenia płytek, to jednak największą popularnością cieszą się ciągle jeszcze zaprawy klejowe. Jeśli decydujemy się na tę tradycyjną metodę układania płytek, wybierzmy odpowiedni wyrób. Warto podkreślić, że znane na rynku firmy oferują dobre produkty i jeśli zastosujemy właściwe proporcje oraz będziemy przestrzegać przy pracy wskazówek producenta, każda markowa zaprawa zagwarantuje nam trwałość i wytrzymałość okładzin. Warto podkreślić, że jeśli decydujemy się na płytki wielkoformatowe, powinniśmy dobrać zaprawę klejową o podwyższonej przyczepności.

 

Układanie, klejenie płytek oraz przycinanie

 

Układanie płytek

Układanie płytek należy rozpocząć od ich rozplanowania. Płytki, które wymagają przycięcia, powinny znaleźć się w miejscach mniej widocznych. Należy również zadbać o to, żeby te elementy nie były zbyt małe, ponieważ po pierwsze taka powierzchnia nie będzie się prezentować ładnie, a po drugie – niewielkie fragmenty płytek trudniej dociąć oraz ułożyć.

Przycinanie płytek przy ich układaniu jest nieuniknione, dlatego przed przystąpieniem do prac glazurniczych należy zaopatrzyć się w nóż szklarski. Cięcie polega na wyznaczeniu linii nożem szklarskim, a następnie na energicznym przełamaniu płytki w miejscu rysy wykonanej nożykiem.

Jak kłaść płytki na zaprawę? Pracę należy rozpocząć od przygotowania porcji kleju. Trzeba rozrobić suchą zaprawę z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Tu przyda się wiaderko oraz mieszadło. Dokładnie wyrobioną zaprawę klejową nakłada się na ścianę za pomocą packi zębatej. Choć nie zawsze jest to konieczne, jeśli nie mamy dużego doświadczenia w układaniu płytek, wybierzmy metodę kombinowaną i nałóżmy warstwę kleju również na płytkę. Warstwa kleju powinna być na tyle gruba, żeby po dociśnięciu masa wydostawała się poza płytkę. Jej nadmiar należy oczywiście usuwać na bieżąco.

Układając płytki, warto stosować krzyżyki dystansowe. Ich wielkość zawsze należy dobrać do wielkości płytki. Zasadą jest, że do mniejszych płytek stosuje się mniejsze krzyżyki (np. 2 mm), a do większych – większe (np. 5 mm). Niektórzy producenci proponują również inne rozwiązania, np. klipsy z klinami.

Ważną kwestią przy układaniu płytek jest ciągłe kontrolowanie poziomu i pionu. Stosuje się do tego celu poziomicę, za pomocą której sprawdza się powierzchnię na bieżąco. Trzeba pamiętać, że korekta jest możliwa tylko przez krótki czas po przyłożeniu płytki do ściany czy powierzchni podłogi. Po związaniu kleju pozostanie jedynie skucie płytki i ułożenie jej na nowo.

 

Spoinowanie płytek

 

Ostatnim etapem prac glazurniczych jest fugowanie płytek. Do spoinowania można przystąpić dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju. Producent zawsze podaje czas schnięcia zaprawy na opakowaniu. Zwykle nie jest on krótszy niż 12 godzin, a najczęściej wynosi 24 godziny. Oceniając stan kleju, warto wziąć pod uwagę takie czynniki, jak temperatura otoczenia, grubość płytki i grubość warstwy zaprawy. Niekiedy warto odczekać przed fugowaniem nawet 2 dni. Zbyt wczesne fugowanie, zwłaszcza w przypadku jasnych spoin, może spowodować nieładne i niemożliwe do usunięcia plamy.

Jak fugować płytki? Prace należy poprzedzić usunięciem krzyżyków dystansowych i oczyszczeniem powierzchni. Robimy to na sucho, usuwając nadmiar kleju ze szczelin nożykiem technicznym, a kurz i brud – przy użyciu szczotki i szufelki. Kolejno należy zmieszać suchą fugę z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu. Można również zastosować produkt gotowy. Masę nakłada się za pomocą gumowej pacy, a następnie zbiera nadmiar. Po czasie określonym przez producenta spoiny należy wyrównać. Trzeba pamiętać o usunięciu zabrudzeń przed wyschnięciem fugi. Jest to bardzo istotne szczególnie w przypadku fug epoksydowych, które bardzo trudno usunąć, jeśli dopuści się do ich wyschnięcia.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: BricomanPodobne artykuły
Stylowa łazienka: 5 sposobów na przechowywanie kosmetyków

porady

Stylowa łazienka: 5 sposobów na przechowywanie kosmetyków

Wygodna w użytkowaniu i stylowa łazienka to przede wszystkim taka, gdzie panuje ład, porządek – a wszystkie... więcej...

Jak usunąć kamienne osady z łazienki

porady

Jak usunąć kamienne osady z łazienki

Z problemem twardej wody boryka się większość gospodarstw domowych w naszym kraju. Jednym z symptomów,... więcej...

Jak ukryć piecyk gazowy w łazience

porady

Jak ukryć piecyk gazowy w łazience

W wielu łazienkach znjaduje się gazowy piecyk. Nie jest to element ozdobny, dlatego mnóstwo osób zastanawia... więcej...