Patron sekcji - SFA Poland

Jak dbać o łazienkę? Praktyczne porady

artykuł promocyjny

Łazienka to miejsce, które trzeba nieustannie pielęgnować i o nie dbać. Powodem tego są zmienne warunki, jakie panują w łazience, a także nieustanny kontakt z wodą. Właśnie te czynniki mogą niekorzystnie wpływać na pracę armatury sanitarnej. Ważną sprawą jest również odprowadzanie wody i zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym – na takie rzeczy musimy szczególnie uważać.

Jak dbać o łazienkę? Praktyczne porady

 

Łazienka – jak czyścić, na co zwrócić uwagę

 

W przypadku utrzymywania czystości w łazience trzeba być niesamowicie dokładnym i robić to regularnie. Łazienka to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu w ciągu dnia, więc istnieje większe ryzyko powstawania plam i zabrudzeń niż w innych pomieszczeniach domowych. Dbać o porządek trzeba zawsze, jednak czasem należy to robić częściej, np. wtedy, gdy posiadamy większy dom i większą liczbę mieszkańców. Dlatego, mimo że przeprowadzamy regularne sprzątanie raz na tydzień, niektóre sprzęty należy czyścić częściej. Szczególnie odnosi się to do armatury sanitarnej, a także wanny czy prysznica.

Ważne jest, aby nie odkładać czyszczenia w czasie, gdyż stale nawarstwiający się brud, może doprowadzić do ogromnych problemów. W łazienkach zawsze istnieje ryzyko powstawania pleśni i innych niekorzystnych czynników. Dzieje się to dlatego, że zużywamy w nich duże ilości wody i są to pomieszczenia narażone na działanie wilgoci. Wnika ona w różne zakamarki, sprzęty, a nawet ściany. Aby zapobiec powstawaniu pleśni, musimy często  przecierać i czyścić wilgotne miejsca. Jeżeli nie zadbamy o to zawczasu, możemy mieć później trudności z usunięciem pleśni, co często skutkuje koniecznością remontu.

 

Odprowadzanie wody w łazience

 

W kwestii odprowadzania wody, która jest zresztą ogromnie istotna, szczególnie powinniśmy skupić się na kabinie prysznicowej. Prysznice typu walk-in to rozwiązanie często wybierane w ostatnim czasie. Ich zintegrowanie z podłogą zmusza użytkowników do instalacji odpływu. Trzeba także mieć na uwadze konieczność przeprowadzenia do odpływu właściwych spadek, ponieważ bez nich istnieje wysokie ryzyko zalania łazienki.

Prysznice walk-in zawierają jeden z trzech rodzajów odpływów – ścienny, liniowy lub punktowy. Różnice polegają przede wszystkim na kształcie, ale także wielkości, umiejscowieniu i przepustowości. Coraz większym zainteresowaniem mogą pochwalić się podłużne odpływy liniowe, z pokrywą zlicowaną z powierzchnią posadzki. W podłodze także usytuowane są odpływy punktowe. Mają one mniejsze wymiary i są bardziej kompaktowe – zazwyczaj okrągłe lub kwadratowe. Odpływ ścienny natomiast montuje się w ścianie i jest on w formie małego otworu, do którego spływa woda z prysznica.

Faktem jest, że sprzętem, z którego najczęściej w łazience korzystamy, jest właśnie prysznic, a to oznacza, że musimy zapewnić mu odpowiednią pielęgnację. Powinniśmy spłukiwać kabinę wodą po każdorazowym użyciu i przecierać ścierką nasączoną wodą z octem (lub specjalnymi środkami czystości) przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Niezmiernie ważną rzeczą jest pielęgnowanie odpływu, ze względu na łatwe kumulowanie się w nim nieczystości i nieprzyjemnych zapachów.

Najlepszym rozwiązaniem na ten odwieczny problem jest montaż właściwego syfonu. Firma Kessel proponuje ciekawy produkt, który z pewnością rozwiąże część naszych problemów – syfon Multistop, który zapobiega wysychaniu wody we wnętrzu odpływu. Niesamowicie łatwo się go wyjmuje i czyści. Otwarcie się wbudowanej klapki następuje tylko podczas przepływu wody, a poza tym momentem pozostaje zamknięta, dzięki czemu nie ma ryzyka przedostawania się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji.

Multistop

Świetną opcją jest także specjalne sitko, wyłapujące i zatrzymujące większe nieczystości.

Sitko do odpływu na nieczystości

 

Jak uniknąć zalania łazienki

 

Aby nie dopuścić do możliwego zalania łazienki w czasie korzystania z prysznica, trzeba przeanalizować przepustowość odpływu. Dobieramy go zatem pod kątem przepustowości baterii prysznicowej, ponieważ różnica wartości może sprawić, że odpływ nie nadąży z odbieraniem wody. W domowym zaciszu całkowicie wystarczająca będzie przepustowość na poziomie 60 litrów na minutę.

Odpływy liniowe Linearis Infinity

Przykładem będą tu odpływy liniowe Linearis Infinity 60 firmy Kessel, odznaczające się przepustowością 0,5 l/s przy nadpiętrzeniu 20 mm. Wyróżnia je również niska wysokość zabudowy (tylko 60 mm) oraz prosty montaż. Łatwo je też utrzymać w czystości, gdyż pokrywa odpływu łatwo się zdejmuje (nie potrzeba żadnych narzędzi), a do tego posiadają wyjmowany syfon. Raz w tygodniu należy dokładnie wyczyścić odpływ, dzięki czemu zyskamy wysoki komfort użytkowania i czyste wnętrze łazienki.

 

Przepływ zwrotny – jak się chronić

 

Nie każdy o tym wie, ale groźny dla łazienki może być również przepływ zwrotny. Najbardziej narażone są miejsca leżące poniżej poziomu zalewania, jednak te mieszczące się powyżej także nie są całkowicie bezpieczne. Cofka może skończyć się zalaniem całego domu, co będzie wiązać się z koniecznością naprawienia szkód lub generalnego remontu.

Przepływ zwrotny może doprowadzić do zalania łazienki położonej poniżej poziomu zalewania, jeżeli nie zainstalowaliśmy wcześniej ochrony w postaci zaworu przeciwzalewowego.

Pumpfix F

W celu uniknięcia takiej sytuacji warto zamontować zawór przeciwzalewowy z pompą, taki jak Pumpfix F. Dostosowano go specjalnie do ścieków fekalnych i można go zainstalować w podłodze lub na swobodnym przewodzie. Woda, która napływa w czasie cofki, zamyka klapę zaworu i uniemożliwia tym samym zalanie mieszkania. Wbudowane czujniki uruchamiają pompę, tłoczącą ścieki w przeciwnym kierunku do zwrotnego przepływu, co daje możliwość korzystania z łazienki w każdych warunkach.

Reasumując, w przypadku pielęgnowania łazienki kluczowa jest regularność, ale niezwykle ważny będzie także dobór właściwych sprzętów. Jeżeli dobierzemy proste w pielęgnacji produkty i materiały już na samym początku, bardzo łatwe będzie utrzymanie naszej łazienki w czystości.

Kontakt w sprawie produktów:

Kessel Sp. z o.o.
Biskupice Podgórne, ul. Innowacyjna 2
55-040 Kobierzyce
tel. (71) 774 67 60
www: www.kessel.pl
mail: wyślij wiadomość
Kessel Sp. z o.o.

instalacje wod-kan w budynkach » odpływy prysznicowe » wpusty łazienkowe » wpusty podłogowe » odpływy ścienne » wpusty dachowe » wpusty podwórzowe i parkingowe » wpusty piwniczne » kratki ściekowe » separatory tłuszczu » zasuwy burzowe Staufix » zawory zwrotne » klapy końcowe » przepompownie » system kanalizacji zewnętrznej » odwodnienia liniowe zewnętrzne » studzienki kanalizacyjne » separatory substancji ropopochodnych » małe przepompownie

Facebook Kessel   Instagram Kessel   Youtube Kessel   linkedin Kessel   Tik tok KesselPartnerzy

Werit

Ferdom   

Invena   Sfa

nVent   Ferro


FENIX  
Grupa Armatura

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram