patron besco

Jakie drzwi do łazienki? O czym trzeba pamiętać?

artykuł promocyjny

Dzisiejsze łazienki to już nie tylko pomieszczenia, w którym domownicy mogą się umyć czy ogolić. Coraz częściej służą relaksowi po godzinach, np. poprzez odprężającą kąpiel. Do ich urządzania przywiązujemy większą wagę niż kiedyś - są bardziej stylowe i zaaranżowane w przemyślany sposób. Z tego powodu wybierając drzwi do łazienki, trzeba zwrócić uwagę zarówno na aspekt praktyczny - drzwi łazienkowe muszą poradzić sobie z podwyższoną wilgotnością, zapewniać dobrą wentylację i prywatność - jak i wizualny. Wybór drzwi do łazienki jest naprawdę duży. Można zdecydować się na drzwi pełne, drzwi z matowym przeszkleniem, a nawet drzwi przesuwne. Prócz propozycji klasycznych - drzwi białych, czarnych czy w kolorach drewna, można znaleźć takie ciekawe propozycje jak drzwi z lustrem.

Jakie drzwi do łazienki? O czym trzeba pamiętać?

fot.: Kolekcja PORTA DESIRE model 4 w wysokości 220 cm z czarnymi intarsjami w Farbie Akrylowej UV klamka AZALIA ościeżnica PORTA SYSTEM ELEGANCE

 

Drzwi do łazienki - podstawowe zasady

 

Wymiary drzwi łazienkowych

Warto wiedzieć, że parametry drzwi łazienkowych są określone w przepisach prawa budowlanego i zgodnie z nimi powinny mieć minimum 80 cm szerokości i 2 m wysokości. Takie wymiary często nie są zachowane i wiele osób wybiera drzwi do łazienki o szerokości 70 cm lub nawet mniejszej - 60 cm. W PORTA DRZWI można zamówić drzwi o niestandardowych wymiarach.

Kwestia bezpieczeństwa

W przypadku drzwi łazienkowych radzi się, by otwierały się na zewnątrz. Takie rozwiązanie nie tylko daje więcej wolnej przestrzeni w łazience, ale przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo. W sytuacji zasłabnięcia, do osoby leżącej w łazience dostęp nie zostanie zablokowany. W tym miejscu warto dodać, że choć drzwi łazienkowe powinny zapewniać prywatność i umożliwiać zamknięcie się od środka. Warto, żeby służyła do tego blokada WC, a nie zamek na klucz. Blokadę w nagłej sytuacji można otworzyć np. monetą.

Drzwi Porta Vector

fot.: Kolekcja PORTA VECTOR PREMIUM model E z frezowaniem i z podcięciem wentylacyjnym w Farbie Akrylowej UV klamka ELEGANT ościeżnica STALOWA PORTA SYSTEM ELEGANCE


Odprowadzanie wilgoci z łazienki

 

Łazienka jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności i z tego powodu nadmiar pary wodnej powinien być skutecznie wyprowadzany na zewnątrz. Nieodzowna jest tutaj rola drzwi łazienkowych, które wyposaża się w części zapewniające odpowiednią wentylację.

Kratka wentylacyjna

To najbardziej tradycyjne rozwiązanie - kratka wentylacyjna montowana w dolnej części drzwi. Gwarantuje bardzo dobrą wentylację i jest rekomendowana do łazienek z piecykiem gazowym. Jeśli nie mamy piecyka, lepiej wybrać co innego. Kratka nie prezentuje się atrakcyjnie i zbiera się w niej sporo kurzu.

Tuleje wentylacyjne

To okrągłe otwory w dolnej części drzwi rozlokowane w jednym lub dwóch rzędach. Prezentują się już lepiej niż kratka, ale jednocześnie nie zapewniają tak dobrej wymiany powietrza.

Podcięcia wentylacyjne

Innym rozwiązaniem jest wyprofilowane wycięcie w dolnej krawędzi drzwi - tzw. podcięcie wentylacyjne. Powietrze przepływa w powstałej szczelinie między skrzydłem drzwiowym i podłogą. Podcięcie nie zaburza estetyki drzwi, wręcz przeciwnie - dodaje im nowoczesnego sznytu i minimalistycznego charakteru.

Drzwi Porta Harmony

fot.: Kolekcja PORTA HARMONY model B0 z podcięciem wentylacyjnym w kolorze Dąb Syberyjski klamka SIMPLE ościeżnica PORTA SYSTEM

Szczeliny wentylacyjne

To subtelne, dyskretne wycięcia usytuowane na około 80% szerokości drzwi. Są innowacyjnym sposobem na zapewnienie łazience odpowiedniej wentylacji. W ofercie PORTA DRZWI szczeliny można znaleźć wyłącznie w modelach z kolekcji drzwi fornirowanych - CORDOBA, MADRYT, SEVILLA i TOLEDO.

 

Drzwi łazienkowe z ościeżnicą

 

W przypadku drzwi łazienkowych warto stawiać na jakość. Jeśli mają służyć nam przez wiele lat, dobrze zdecydować się na drzwi ze stalową ościeżnicą zamiast z ościeżnicą okleinowaną. Stalowa ościeżnica jest wykonana ze stali i zabezpieczona systemem galwaniczno-lakierniczym - to czyni ją odpowiednim wyborem do pomieszczeń narażonych na podwyższoną wilgotność i zmiany temperatur. Prócz walorów użytkowych, za taką ościeżnicą przemawia atrakcyjny, nowoczesny wygląd. Do wyboru modele w wykończeniu białym, beżowym, popielatym, antracytowym i czarnym wykończeniu - PORTA oferuje zarówno ościeżnice przylgowe stalowe PORTA SYSTEM, jak i bezprzylgowe PORTA SYSTEM ELEGANCE - w każdym dostępnym zakresie grubości muru mają regulację +20 mm i -5mm.

Regulacja na -5mm to duża zaleta ościeżnic stalowych. Materiał ten umożliwia modelowanie ościeżnicy względem nierówności ściany. Nie trzeba też obawiać się, że stalowa ościeżnica nie będzie spójna stylistycznie z pozostałymi drzwiami w domu - od ościeżnic okleinowanych nie różni się kształtem. Warto wziąć pod uwagę opaski zachodzące na ścianę. Dla ościeżnic stalowych ich szerokość wynosi 55 mm (dla okleinowanych 60 albo 80 mm). Niestandardowa szerokość jest dostępna za dopłatą.

Drzwi Natura Space

fot.: Kolekcja NATURA SPACE model 4A z czarną szybą w kolorze Dąb Brunatny klamka DIVO

 

Design drzwi łazienkowych

 

Drzwi pełne czy z przeszkleniami?

Poza wymiarem praktycznym trzeba uwzględniać też stylistykę drzwi łazienkowych. Powinny być spójne z resztą drzwi w mieszkaniu. Dobranie odpowiednich drzwi nie powinno być trudne, ze względu na bogatą ofertę PORTA DRZWI, w której znaleźć można drzwi pełne, przeszklone czy przesuwne. Drzwi pełne gwarantują pełną prywatność, a z kolei drzwi z przeszkleniami wpuszczają do pomieszczenia więcej światła. Który wariant wybrać? Kompromisem mogą być w tym przypadku drzwi łazienkowe z niewielką matową szybą albo drzwi z lustrem po jednej stronie skrzydła. Dzięki temu uda się optycznie powiększyć przestrzeń, nawet w małej łazience. Ciekawą propozycją, przede wszystkim, kiedy decydujemy się na drzwi pełne, mogą być drzwi z intarsją, czyli subtelnymi dekoracyjnymi wstawkami z aluminium w okleinie, albo drzwi frezowane - z ozdobnymi żłobieniami.

Kolor drzwi łazienkowych

Do łazienki w stylu klasycznym dobrze będą pasować drzwi w kolorze drewna albo białe - tutaj PORTA poleca kolekcję Natura VECTOR. Dla stylów nowoczesnych, np. loftowego, lepiej sprawdzi się kolekcja PORTA LOFT, czyli wyraziste drzwi z betonową okleiną skrzydeł i czarną ościeżnicą. Nowa kolekcja Natura LOFT z kolei umiejętnie łączy ciepłą, drewnianą okleinę z surową, czarną ościeżnicą.

Drzwi przesuwne do nowoczesnych wnętrz

Drzwi przesuwne sprawdzą się np. w sytuacji, gdzie łazienka jest połączona z sypialnią. System przesuwny KOMPAKT umieszczony jest na szynie i po przesunięciu w pełni chowa się w ścianie, dzięki czemu można szybko połączyć oba pomieszczenia. Kolejną ciekawą propozycją jest system przesuwny EFEKT, który świetnie sprawdzi się w przestrzeniach eleganckich i minimalistycznych.

Kontakt w sprawie produktów:

PORTA KMI POLAND SA
Szkolna 54
84-239 Bolszewo
tel. Biuro Obsługi Klienta: 58 58 58 056
www: www.porta.com.pl
mail: wyślij wiadomość
PORTA KMI POLAND SA

drzwi wewnętrzne » drzwi wejściowe do domu i mieszkania » drzwi łamane » drzwi suwane » drzwi techniczne » drzwi zewnętrzne stalowe »  klamki » ościeżnice » naświetla

 

Zobacz zdjęcia w galerii PORTA DRZWI:

PortaPorta DrzwiPorta DrzwiPorta DrzwiPorta Drzwi

PORTA KMI POLAND SA Facebook   pinterest PORTA KMI POLAND SA   PORTA KMI POLAND SA instagram   Youtube PORTA KMI POLAND SA

Polecamy
Idealne drzwi do łazienki porady łazienkowe

Idealne drzwi do łazienki

 
Złote lustra w łazience ceramika sanitarna

Złote lustra w łazience

 
Grzejniki stalowe Diamond ogrzewanie łazienki

Grzejniki stalowe Diamond

 
Akcesoria aluminiowe Zobal meble i akcesoria

Akcesoria aluminiowe Zobal

 


Partnerzy

Magma    Electrolux  

 Imers       Tesa

Weber   Rigips

 Luxum Cristalstone

Ferdom     logo Piramida


Aurora

nVent   

logo Coram

logo Kuchinox   Laveo

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchniFacebook
Instagram