konkurs fotograficzny nasze łazienki 2022

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Jak dobrać ceramikę do rodzinnej łazienki?

data aktualizacji: 27-07-2022, 12:21 – artykuł promocyjny

Łazienka jest jednym z najczęściej użytkowanych pomieszczeń w każdym domu. Gdy korzysta z niej cała rodzina, warto szczególnie zadbać o jej wysoką funkcjonalność i wygodę dla każdego z domowników. Jak urządzić łazienkę dla rodziny? Jak dobrać ceramikę, aby sprawdziła się na co dzień i zaspokajała potrzeby każdego z użytkowników? Podpowiadamy.

Rodzinna łazienka z dwiema umywalkami nablatowymi i pojemnymi szafkami

Największym wyzwaniem podczas projektowania wyposażenia łazienki dla rodziny jest pogodzenie potrzeb wszystkich domowników. To szczególnie trudne, gdy w domu są małe dzieci i osoby starsze o ograniczeniach ruchowych. Kluczowa jest wtedy ergonomia, wysoka funkcjonalność i łatwy dostęp do umywalek, WC lub strefy kąpielowej.

Ceramika do łazienki - duża umywalka z nowoczesną armaturą i pojemną szulfadą

O ile dysponując dużą łazienką łatwo jest pogodzić różne potrzeby, o tyle urządzenia małego wnętrza wymaga sporej kreatywności. Osią każdego projektu jest ceramika łazienkowa. Umywalki i miski WC są na liście wyposażenia każdej łazienki i toalety. W rodzinnej łazience są nadzwyczaj intensywnie eksploatowane, dlatego warto postawić na ich wysoką jakość i wytrzymałość.

 

Ceramika łazienkowa dla dużej rodziny – na co zwrócić uwagę?

 

Jak zatem wybrać umywalki i miski WC, które są wygodne, funkcjonalne, ergonomiczne, a do tego dobrze wyglądają? Gdy często korzysta z nich wiele osób, trzeba postawić przede wszystkim na wysoką jakość materiałów i wykonania. Trwała, sprawdzona ceramika łazienkowa od renomowanego producenta to inwestycja na długie lata.

Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak dobrze zaprojektowane i ergonomiczne wyposażenie w niezauważalny sposób ułatwia codzienne korzystanie z łazienki. Wysokiej jakości ceramika pozostaje na długo biała i błyszcząca. Łatwa w utrzymaniu w czystości na długo zachowuje swój świeży wygląd. Umywalki podwieszane GEBERIT są dodatkowo pokryte ultracienką specjalną gładką powłoką KeraTect, która ułatwia spływanie kropel z powierzchni umywalki i zapewnia długotrwałą ochronę powierzchni ceramicznych. Efekt to mniej zanieczyszczeń w postaci zacieków i osadu na umywalce, co przekłada się na realną oszczędność czasu i wysiłku na jej utrzymanie w czystości.

Zwróćmy też uwagę na jakość podzespołów, precyzję wykończenia i łatwość połączenia z innymi elementami wyposażenia. To ważne, aby przy częstym kontakcie z wodą np. mocowania nie uległy korozji. Staranne wykończenie pozwala na dobre uszczelnienie połączenia (np. z blatem) i zabezpiecza przed przedostaniem się wody i zaciekami. Dobrą praktyką jest wybór ceramiki do łazienki od jednego producenta, co gwarantuje spójność jakościową i harmonię stylistyczną. 

 

Umywalki uniwersalne, wpuszczane w blat czy nablatowe?

 

Jaki rodzaj umywalek najlepiej sprawdzi się w rodzinnej łazience? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i zależy od potrzeb domowników. Małym dzieciom i starszym osobom łatwiej będzie korzystać z umywalek wpuszczanych w blat i meblowych, bo zazwyczaj są zamocowane nieco niżej. Z kolei dla wysokich osób lepszym wyborem będą umywalki nablatowe.

Na wygodę korzystania z ceramiki składają się także wysokość jej montażu, głębokość i wyprofilowanie umywalki oraz zamocowanie baterii. Zbadajmy wcześniej, jak konkretne modele pasują do potrzeb domowników i które najlepiej sprawdzą się w naszej łazience. Często takie praktyczne dopasowanie potrafi zupełnie zmienić pomysł na urządzenie wnętrza. Warto poświęcić temu nieco więcej uwagi, bo wybór rodzaju umywalki rzutuje na komfort korzystania z niej na co dzień.

Podczas wyboru umywalki zastanówmy się też na jej otoczeniem. Przy modelach meblowych mocowanych na szafce miejsce na kosmetyki pozostaje wyłącznie na krawędzi umywalki. Aby mieć je pod ręką, trzeba pomyśleć o dodatkowych półkach. W przypadku ceramiki stawianej na blacie sytuacja jest inna. Umywalki nablatowe GEBERIT są dostępne w różnych wymiarach, dzięki czemu z łatwością można wygospodarować i zaplanować sporo miejsca na blacie. Owalne, kwadratowe lub prostokątne – pozwalają na optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Przed wyborem konkretnego rodzaju umywalki zastanówmy się, jak ma wyglądać jej otoczenie i ile miejsca potrzebujemy na kosmetyki, które powinny znaleźć się w zasięgu ręki.

Sposób na rodzinną łazienkę - podwójna umywalka oraz wisząca i pojemna szafka na akcesoria kosmetyczne

 

Dwie umywalki czy jedna dwustanowiskowa umywalka łazienkowa?

 

Poranne i wieczorne „korki” łazienkowe potrafią znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Już przy kilkuosobowej rodzinie trudny dostęp do łazienki w tych newralgicznych porach potrafi generować sporo zamieszania. Rozwiązaniem jest montaż dwóch umywalek lub jednej dużej ceramiki, z której może jednocześnie korzystać dwie osoby.

Dwie osobne umywalki wymagają osobnych podejść wodnych i odpływów. Jeśli technicznie jest to trudne do wykonania, warto zastanowić się nad opcją jednej dużej (np. o szerokości 120 lub 140 cm) umywalki, z której mogą korzystać jednocześnie dwie osoby. Na rynku są dostępne modele z możliwością montażu dwóch osobnych baterii, nawet przy jednym odpływie. Przy takiej umywalce dzieci mogą wspólnie np. umyć zęby bez ryzyka rozchlapywania wody.

Mając problem z wyborem optymalnej wysokości montażu ceramiki, rozwiązaniem jest zamocowanie dwóch umywalek na dwóch różnych poziomach. Standardowa wysokość montażu ceramiki to około 75-80 cm, licząc od górnej krawędzi umywalki do posadzki. Dla wysokich osób wartość tę można zwiększyć nawet do 95-100 cm. Umywalki mocowane na różnej wysokości to nie tylko odpowiedź na potrzeby użytkowników, to też dobra baza do stworzenia ciekawego efektu aranżacyjnego.

 

Umywalka łazienkowa dla dzieci – jak dobrać?

 

Nauka samodzielnego korzystania z łazienki to dla maluchów spore wyzwanie. Aby pomóc najmłodszym w zdobywaniu nowych umiejętności, warto zamontować modele umywalek i misek WC przystosowanych do ich potrzeb.

Istnieją konkretne wytyczne prawne i ogólnobudowlane regulujące wysokość montażu ceramiki w żłobkach i przedszkolach dla dzieci w określonym wieku. W warunkach domowych nie mamy obowiązku ich ścisłego przestrzegania, jednak stanowią dobrą wskazówkę jak zorganizować toaletę dla dzieci w domu. Dla maluchów do 3. roku życia miska WC powinna być zawieszona na wysokości 28-35 cm, zaś umywalka na poziomie około 50 cm. Dla starszych dzieci (3-6 lat) muszla WC powinna znaleźć się na wysokości 32-35 cm, zaś umywalka w odległości 55-65 cm od podłogi. Dla starszych dzieci szkolnych umywalkę należy zamocować na poziomie 65-75 cm, zaś miskę WC – na ok. 35 cm.

Pomysł na łazienkę dla dzieci - umywalki dla dzieci z kolorową armaturą

 

Umywalka do łazienki dla osób z niepełnosprawnościami

 

Szerokie i płaskie modele ze specjalnie dobranym odpływem pozwalają na łatwy dostęp do ceramiki, nawet osobom na wózku inwalidzkim. Szerokie krawędzie dają możliwość wygodnego podparcia i zwiększają bezpieczeństwo przy samodzielnym korzystaniu z łazienki. Koło umywalki i miski WC warto zamontować specjalne uchwyty, pomocne szczególnie dla osób z problemami motorycznymi.

 

Ceramika do łazienki a baterie umywalkowe

 

Na wygodę korzystania z umywalek w rodzinnej łazience ma wpływ też rodzaj i sposób montażu baterii. Modele jednouchwytowe z mieszadłem są łatwe w obsłudze i poręczne, nawet dla najmłodszych. Ułatwiają też ustawienie optymalnej temperatury wody, zmniejszając ryzyko poparzenia się.

Do umywalek podwieszanych i montowanych na szafkach wygodną opcją są baterie ścienne. Nie zajmują przestrzeni na krawędzi umywalki. Pamiętajmy jedynie, aby zawiesić ją na takiej wysokości nad ceramiką, aby każdy miał do niej łatwy dostęp. Z kolei do umywalek stawianych na blacie zazwyczaj dobiera się albo niskie baterie montowane na ceramice albo wyższe modele, stawiane na blacie obok misy. W obu przypadkach kluczowy jest dobór odpowiedniej wysokości do parametrów umywalki i długości wylewki, aby móc wygodnie korzystać ze strumienia wody.

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Geberit


Podobne artykuły
Kolorowe umywalki Ipalyss

ceramika sanitarna

Kolorowe umywalki Ipalyss

Ideal Standard poszerza gamę umywalek Ipalyss – modeli o supercienkich rantach, wykonanych z trwałego tworzywa... więcej...

Umywalki w kolorze - przegląd

ceramika sanitarna

Umywalki w kolorze - przegląd

Łazienkowe aranżacje przechodzą prawdziwą rewolucję. Tradycjonalizm i sprawdzone rozwiązania coraz częściej... więcej...

Łazienka, która pomaga w codziennym życiu

ceramika sanitarna

Łazienka, która pomaga w codziennym życiu

Jaka powinna być współczesna łazienka? Na pewno piękna, bezawaryjna i odpowiadająca potrzebom właścicieli.... więcej...