konkurs fotograficzny nasze łazienki 2023

patron besco

Jak wykonać zabudowę g-k w łazience - instrukcja krok po kroku

artykuł promocyjny

Zabudowa łazienki z płyt gipsowo-kartonowych nie jest zbyt trudna czy czasochłonna, w porównaniu do innych metod wykończeniowych. Płyty dają dużą swobodę w aranżowaniu przestrzeni oraz pozwalają na łatwe ukrycie instalacji łazienkowych. By ułatwić sobie pracę, warto odpowiednio przemyśleć poszczególne działania i przygotować wcześniej niezbędne narzędzia i materiały.

Jak wykonać zabudowę g-k w łazience - instrukcja krok po kroku

 

1. Przygotowanie materiałów i narzędzi

 

Żeby wykonać zabudowę z płyt Rigips, trzeba wyposażyć się w zestaw narzędzi i materiałów. Przykładowo do zabudowy płytami impregnowanymi Rigips PRO Hydro typu h2 potrzebne będą:

  • profile RIGIPS CW/UW ULTRASTIL,
  • masę konstrukcyjną RIGIPS: Vario lub Q1 Zaczyna,
  • masę wykończeniową RIGIPS: Premium Light lub Q2-Q3 Kończy,
  • wkręty RIGIPS TN 25 i TN 35,
  • taśmę uszczelniającą piankową,
  • taśmę spoinową,
  • elementy mocujące dostosowane do podłoża (kołki, dyble),
  • wełna mineralna (w przypadku ścian),
  • hydroizolacja (folia w płynie np. folii w płynie weber.tec 822, taśmy uszczelniające np. UNI 120/70).


By wykonać przegrodę z płyt RIGIPS GLASROC X OCEAN, najlepiej wyposażyć się w masę szpachlową <ProMix Hydro i wkręty Aquaroc Interior. Przy wykonywaniu ścian z wodoodpornych płyt RIGIPS GLASROC X OCEAN nie ma potrzeby stosowania hydroizolacji na całej ich powierzchni, dzięki czemu instalacja jest szybsza i tańsza. Warto jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu miejsc łączenia ścian z podłogą, naroży czy przejść instalacyjnych i wypustów.

Masa szpachlowa Rigips

2. Rozplanowanie przebiegu zabudowy na stropach i sąsiadujących ścianach. Wytyczenie przebiegu

 

Zanim rozpoczniemy montaż profili obwodowych, podklejmy je taśmą uszczelniającą piankową. Do montażu wykorzystuje się przystosowane do podłoża łączniki. Odpowiedni rozstaw profili CW w ścianach wynosi około 60 cm. Główne profile sufitowe powinno się ustawiać w odległości nie większej niż 100 cm, a profile dolne co 40 cm i poprzecznie do długości płyty.

Montaż płyt regips

3. Rozstaw profili

 

Montując ściany, wewnętrzną warstwę płyt trzeba przykręcić do profili. Wykorzystuje się do tego wkręty rozmieszczone co 75 cm. Po zewnętrznej stronie odległość ta powinna wynosić 25 cm. Wkręty w sufitach w wewnętrznej warstwie opłytowania należy rozstawić nie rzadziej niż na 40 cm, a na zewnątrz co 15 cm. Warto pamiętać, że ściany działowe najlepiej wypełnić wełną mineralną, by uzyskać najlepsze parametry akustyczne.

 

4. Wykończenie ściany w łazience w zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych

 

We wszystkich warstwach poszycia połączenia w pionie i poziomie powinno się wypełnić systemową masą szpachlową. W warstwie zewnętrznej jako dodatkowe wzmocnienie połączeń warto zastosować taśmę spoinową.

Ściany działowe z podwójnym opłytowaniem to odpowiednie, równe podłoże, na którym można np. kłaść płytki ceramiczne. Obciążenie powierzchniowe wynosi tu 17 kg/m2 (dla standardowego rozstawu profili CW). Większe obciążenie - do 25 kg/m2 należy wzmocnić konstrukcję poprzez zagęszczenie rozstawu profili słupkowych CW (maks co 400 mm) albo zastosowanie zdwojonych profili. Przed przystąpieniem do klejenia płytek, powierzchnię trzeba zagruntować. W przypadku płyt RIGIPS GLASROC X OCEAN i kleju klasy C2 gruntowanie nie jest konieczne.

 

Zabudowa łazienki z regipsu - zalety

 

Stosując do zabudowy płyty g-k, zyskujemy dużą swobodę w aranżacji łazienki. Regipsy to szybki sposób na zbudowanie ścian, podwieszanych sufitów czy dekoracyjnej zabudowy. Uzyskujemy równe podłoże, które można pomalować farbami czy wykleić płytkami ceramicznymi, a ściany działowe z podwójnej, rozsuniętej konstrukcji z profili CW pozwalają łatwo rozprowadzić instalacje. Płyty to materiał łatwy i przyjemny we współpracy. Dają się bezproblemowo docinać nożykiem budowlanym, można mocować do nich lekkie elementy czy wiercić w nich otwory.

Kontakt w sprawie produktów:

RIGIPS - Saint Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o.
ul. Cybernetyki 21
02-677 Warszawa
tel. 800 163 121 (bezpłatna infolinia – Biuro Doradztwa Technicznego)
www: www.rigips.pl
mail: wyślij wiadomość
RIGIPS - Saint Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o.

 

RIGIPS od ponad ćwierć wieku do­starcza na polski rynek najwyższej jakości innowacyjne płyty gipso­wo-kartonowe oraz systemy suchej zabudowy wnętrz. Marka RIGIPS jest synonimem jakości płyt gipsowo-kartonowych w Polsce.

W ofercie RIGIPS można znaleźć między innymi okładziny ścienne, podwieszane sufity, ściany działo­we oraz systemy zabudowy pod­daszy. Produkty RIGIPS zapewniają nie tylko najwyższą jakość wykoń­czenia budynków, ale także wysoki komfort akustyczny i bezpieczeń­stwo przeciwpożarowe.

Systemy RIGIPS są chętnie wybie­rane przez architektów i wykonaw­ców do dużych projektów inwesty­cyjnych, a także budowy domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Na liście obiektów, do których stworzenia użyto rozwiązań RIGIPS znajdują się między innymi biuro­wiec Google Campus czy dworce kolejowe we Wrocławiu i Krakowie.

akcesoria do systemów suchej zabudowy » masy i mieszanki do szpachlowania » systemy profili ze stali » płyty gipsowo-kartonowe » wkręty » taśmy uszczelniające » kołki rozporowe

Podobne artykuły
Grzyb w domu - jak go usunąć

porady

Grzyb w domu - jak go usunąć

Główną przyczyną powstawania grzyba w naszych domach i mieszkaniach są zaniedbania budowlane. Grzyby występują... więcej...

Aranżacja nietypowych łazienek z Salonika

porady

Aranżacja nietypowych łazienek z Salonika

Szeroka oferta lubelskiego Salonu łazienek Salonika Design, posiadającego dostęp do zróżnicowanych... więcej...

Masz małą łazienkę? Zobacz triki, które pomogą Ci ją lepiej urządzić!

porady

Masz małą łazienkę? Zobacz triki, które pomogą Ci ją lepiej urządzić!

Mała łazienka wyzwala w nas poszukiwaczy praktycznych rozwiązań. Ograniczona przestrzeń wiąże się z koniecznością... więcej...Facebook
Instagram