patron besco

Prysznic bez brodzika w bloku - jak go zamontować?

data aktualizacji: 21-09-2022, 12:57 – artykuł promocyjny

Kiedyś wszystkie polskie łazienki wyglądały niemal tak samo. Podobne kafelki, armatura czy dodatki nie wynikały z braku kreatywności naszych rodaków, lecz z niedostatków materiałów wykończeniowych. Na szczęście obecnie mamy dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań, a nasze wnętrza nie odbiegają od tych w mieszkaniach Paryżan czy Londyńczyków. Wśród mieszkańców polskich bloków – zarówno tych budowanych lata temu, jak i obecnie, powodzeniem cieszą się bezbrodzikowe prysznice. Podpowiadamy, jak wygląda ich montaż i na co zwrócić uwagę, by instalacja była estetyczna i bezawaryjna.

Prysznic bez brodzika w bloku - jak go zamontować?

 

Prysznic bez brodzika w bloku – czy to dobre rozwiązanie?   

 

Prysznic bezbrodzikowy to bardzo modne i praktyczne rozwiązanie – zarówno w łazience domu jednorodzinnego, jak i w bloku. Ma wiele zalet, które warto poznać przed remontem bądź wykańczaniem swojego domu.

Przede wszystkim jest doskonałym sposobem, by ułatwić codzienność osób starszych i z niepełnosprawnościami ruchowymi. Nie posiada podwyższonego brodzika, dlatego też nie wymaga podnoszenia nóg, by dostać się pod prysznic. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku – które dodatkowo zwiększy komfort owych osób – jest montaż składanego siedziska oraz uchwytów przyczepionych do ściany.

To także świetne rozwiązanie, gdy w domu są maluchy, które zdobywają każdego kolejne umiejętności. Codzienna higiena jest znacznie łatwiejsza, gdy nie trzeba pokonywać zbyt wysokich dla małych nóg progów.

Kafelki, którymi wyłożona jest podłoga pod bezbrodzikowym natryskiem, bardzo łatwo jest umyć. Wystarczy do tego zwykły płyn, którym zwykle czyści się łazienkowe posadzki. Brak brodzika powoduje też, że w jego okolicach nie zbierają się trudne do usunięcia zanieczyszczenia.

Prysznic bez brodzika to również ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Co ważne, pasuje do łazienki w każdym stylu – zwłaszcza modern czy minimal, choć świetnie wygląda też w odsłonie boho, klasycznej bądź industrial. Brak brodzika, zwłaszcza w białym kolorze, pozwala na optyczne powiększenie pomieszczenia. Jednolita podłoga oraz duże przeszklenie dodają bowiem wizualnie cennych centymetrów nawet bardzo niewielkim wnętrzom. Kabiny prysznicowe dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, więc bez trudu można wybrać model, który najlepiej podkreśli przyjęty styl aranżacji. Ciekawe warianty kabin oraz wszystkie części potrzebne do montażu prysznica bezbrodzikowego znajdziesz np. w świetnie wyposażonym sklepie lazienkaplus.pl.

Prysznic w bloku

 

Kabina bez brodzika w bloku – wymagania

 

Mieszkanie w bloku ma swoje ograniczenia. Wielu rzeczy nie można w nim zamontować ze względu na sąsiedztwo innych lokali czy grubość ścian i podłóg. Czy podobnie jest w przypadku prysznica bezbrodzikowego?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. O tym, czy można zainstalować odpływ w podłodze i zapomnieć o klasycznym brodziku, decydują warunki konkretnego budynku. Aby instalacja konieczna do montażu prysznica bezbrodzikowego zmieściła się w podłodze, potrzeba przestrzeni sięgającej co najmniej 10 cm w głąb posadzki. Sytuacja jest idealna, gdy jest to 15 cm. Nie we wszystkich blokach grubość podłogi jest wystarczająca, by zmieścić całość instalacji. Wtedy niestety musisz pogodzić się z koniecznością montażu brodzika.

Niewłaściwie wyprofilowana podłoga w przypadku prysznica tego typu może zakończyć się nie tylko wizualną katastrofą. Spadek w kierunku odpływu musi wynosić przynajmniej 2%. W przeciwnym razie woda nie będzie spływać, lecz formować się w kałuże. 

Aby nie doprowadzić do zalania mieszkania sąsiada z piętra niżej, należy bezwzględnie zastosować izolację przeciwwilgociową. Chroni ona podłogę przed przenikaniem wody. Przygotowanie wodoodpornej warstwy, podobnie jak resztę prac, najlepiej powierzyć specjalistom. Montaż prysznica bez brodzika nie jest łatwym zadaniem, a wszelkie błędy poczynione podczas instalacji mogą skutkować koniecznością wykonania gruntownego remontu – zarówno w Twoim mieszkaniu, jak i u najbliższych sąsiadów.

 

Montaż prysznica bez brodzika – o czym trzeba pamiętać?   

 

Jak wspomnieliśmy już wyżej, montaż prysznica bez brodzika jest bardziej skomplikowany niż instalacja klasycznego natrysku. Choć zaleca się zlecenie tych prac fachowcom, dobrze jest znać najważniejsze kwestie związane z tą technologią.

 

Kluczowe systemy odwadniające   

 

Aby umożliwić odpowiednie spływanie wody, należy wykonać spadek co najmniej 2% oraz dobrać jeden z trzech dostępnych na rynku odpływów.

  • Odpływ liniowy prysznicowy to grawitacyjna metoda odprowadzania wody w prysznicu bezbrodzikowym. Ma on formę prostokąta, który znajduje się pod ścianą, na której zamontowany jest natrysk. Istnieją różne modele odpływów tego typu: klasyczne i bez ozdób, z wyciętymi wzorami czy z miejscem na wypełnienie płytką tak, by jak najmniej rzucały się w oczy. Poza wyglądem warto zwrócić uwagę na przepustowość odpływu liniowego. Należy dobrać odpowiedni model, który umożliwi sprawne spływanie całości wody do syfonu, a następnie kanalizacji.
  • Odpływ punktowy różni się nieco od tego liniowego. Jest znacznie węższy – nie przypomina wydłużonego prostokąta. Ma różne kształty, które można z powodzeniem dobrać do konkretnego wnętrza: kwadratowy, okrągły czy trójkątny. Najczęściej stosuje się je w miejscach publicznych, jak np. baseny, ale z powodzeniem sprawdzą się też w domu.
  • Odpływ łukowy (czasem też narożny) to najrzadziej spotykane rozwiązanie w polskich domach. Dzięki szerokiej rynience może pomieścić znacznie wody niż dwa powyższe modele. Jest jednak najbardziej widoczny i zajmuje najwięcej miejsca.

 

Odpowiednia wydajność odpływu

 

Chcąc bez problemów korzystać z prysznica bezbrodzikowego, należy przede wszystkim zatroszczyć się o właściwą wydajność odpływu. W przeciwnym razie woda może nie odpływać wystarczająco szybko i zalegać na kafelkach. Jest to nie tylko niebezpieczne (posadzka jest śliska), lecz również niehigieniczne. Zanim dokonasz odpowiedniego wyboru, koniecznie sprawdź, czy na opakowaniu odpływu znajduje się oznaczenie normy EN1253. Co określa ta norma?

  • klasę obciążenia rusztu,
  • zasady samoczyszczenia syfonu,
  • szerokości minimalne kołnierzy,
  • odporność na nadciśnienie w instalacji kanalizacyjnej.

 

Niezbędna hydroizolacja   

 

Jak wspomnieliśmy wyżej, hydroizolacja jest jednym z najważniejszych punktów montażu natrysku bez prysznica. Kabina bez brodzika musi być szczelna, aby nie doprowadzić do zalania całej łazienki oraz mieszkania sąsiada z piętra niżej. Dla pewności warto pokryć warstwą przeciwwilgociową zarówno podłogę, jak i ściany prysznica. Dobrze jest też zastosować izolację nawet do 50 cm wokół prysznica.

Prysznic w bloku

Opracowanie: Redakcja
Żródło: lazienkaplus.plPodobne artykuły
Rynek pierwotny czy wtórny – co lepsze pod nową inwestycję?

porady

Rynek pierwotny czy wtórny – co lepsze pod...

Przez ostatnie lata udało Ci się odłożyć sporą sumę? Aktualna sytuacja na rynku lokat nie zachęca do ich zakładania.... więcej...

W jaki sposób dokonać naprawy lub regulacji zaworu napełniającego?

porady

W jaki sposób dokonać naprawy lub regulacji zaworu...

Jeżeli napełnianie zbiornika trwa zbyt długo, zawór wyłącza się bardzo powoli lub nie wyłącza się, należy... więcej...

Urządzamy łazienkowe cztery kąty

porady

Urządzamy łazienkowe cztery kąty

Rola łazienki na przestrzeni ostatnich lat uległa znaczącej zmianie. Pomieszczenie to przestało być wyłącznie... więcej...