patron besco

Prysznic bez brodzika w bloku - jak go zamontować?

artykuł promocyjny

Kiedyś wszystkie polskie łazienki wyglądały niemal tak samo. Podobne kafelki, armatura czy dodatki nie wynikały z braku kreatywności naszych rodaków, lecz z niedostatków materiałów wykończeniowych. Na szczęście obecnie mamy dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań, a nasze wnętrza nie odbiegają od tych w mieszkaniach Paryżan czy Londyńczyków. Wśród mieszkańców polskich bloków – zarówno tych budowanych lata temu, jak i obecnie, powodzeniem cieszą się bezbrodzikowe prysznice. Podpowiadamy, jak zamontować kabinę prysznicową bez brodzika i na co zwrócić uwagę, by instalacja była estetyczna i bezawaryjna.

Prysznic bez brodzika w bloku - jak go zamontować?

 

Prysznic bez brodzika w bloku – czy to dobre rozwiązanie?

Prysznic w bloku to bardzo modne i praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w blokach z wielkiej płyty jak i nowoczesnych apartamentowcach. Ma wiele zalet, które warto poznać przed remontem bądź wykańczaniem swojego domu.

Przede wszystkim prysznic bez brodzika w bloku jest doskonałym sposobem, by ułatwić codzienność osób starszych i z niepełnosprawnościami ruchowymi. Nie posiada nawet niskiego progu brodzika, dlatego też nie wymaga podnoszenia nóg, by dostać się pod prysznic. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku – które dodatkowo zwiększy komfort owych osób – jest prysznic w bloku uzupełniony o składane siedzisko i uchwyty przyczepione do ściany.

Montaż kabiny bez brodzika to także świetne rozwiązanie, gdy w domu są maluchy, które zdobywają każdego dnia kolejne umiejętności. Codzienna higiena jest znacznie łatwiejsza, gdy nie trzeba pokonywać zbyt wysokich dla małych nóg progów.
Kafelki, którymi wyłożona jest podłoga pod prysznicem bez brodzika, bardzo łatwo jest umyć. Wystarczy do tego zwykły płyn, którym zwykle czyści się łazienkowe posadzki. Brak brodzika pozwala również uniknąć gromadzenia się w jego zakamarkach trudnych do usunięcia zanieczyszczeń.

Prysznic bez brodzika w bloku to również ciekawe rozwiązanie aranżacyjne. Co ważne, pasuje do łazienki w każdym stylu – nie tylko modern czy minimal, ale również świetnie wygląda np. w odsłonie boho, klasycznej bądź industrial. Montaż kabiny bez brodzika pozwala na optyczne powiększenie pomieszczenia, co jest istotne zwłaszcza w ciasnych łazienkach, które często można spotkać w blokach z wielkiej płyty. Jednolita podłoga oraz duże przeszklenie dodają bowiem wizualnie cennych centymetrów nawet bardzo niewielkim wnętrzom. Bezbrodzikowe kabiny prysznicowe, w tym kabiny walk in dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, więc bez trudu można wybrać model, który najlepiej podkreśli przyjęty styl aranżacji.

 

Zalety prysznica bez brodzika w bloku - infografika

 

Kabina bez brodzika w bloku – wymagania

Mieszkanie w bloku bez wątpienia ma swoje zalety, ale również ograniczenia. Wielu rzeczy nie można w nim zamontować ze względu na sąsiedztwo innych lokali czy grubość ścian i podłóg. Jak w tym przypadku wygląda montaż kabiny prysznicowej bez brodzika?
Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. O tym, czy można zainstalować odpływ w podłodze w bloku i zapomnieć o klasycznym brodziku, decydują warunki konkretnego budynku. Aby był możliwy montaż odpływu liniowego w bloku potrzeba przestrzeni sięgającej co najmniej 10 cm w głąb posadzki. Sytuacja jest idealna, gdy jest to 15 cm. Nie we wszystkich blokach grubość podłogi jest więc wystarczająca, by zmieścić całość instalacji. Wtedy niestety montaż kabiny bez brodzika nie jest możliwy i musisz pogodzić się z koniecznością zastosowania tradycyjnego rozwiązania.

Jeżeli chodzi o rozwiązanie jakim jest odpływ liniowy, błędy w montażu mogą nas sporo kosztować. Niewłaściwie wyprofilowana podłoga w przypadku prysznica bez brodzika w bloku może zakończyć się nie tylko wizualną katastrofą. Spadek w kierunku odpływu liniowego musi wynosić przynajmniej 2%. W przeciwnym razie woda nie będzie spływać, lecz formować się w kałuże i doprowadzić do zalania sąsiada z piętra niżej.

Aby tego uniknąć, oprócz odpowiedniej różnicy poziomów, należy bezwzględnie zastosować izolację przeciwwilgociową. Chroni ona podłogę przed przenikaniem wody. Przygotowanie wodoodpornej warstwy, podobnie jak resztę prac, najlepiej powierzyć specjalistom. Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika nie jest łatwym zadaniem, a wszelkie błędy poczynione podczas instalacji mogą skutkować koniecznością wykonania gruntownego remontu – zarówno w Twoim mieszkaniu, jak i u najbliższych sąsiadów.

 

Montaż kabiny bez brodzika – o czym trzeba pamiętać?

Jak wspomnieliśmy już wyżej, montaż kabiny prysznicowej bez brodzika jest bardziej skomplikowany niż instalacja klasycznego prysznica w bloku. Choć zaleca się zlecenie tych prac fachowcom, dobrze jest znać najważniejsze kwestie związane z tą technologią.

 

Odpływ w podłodze w bloku

Aby umożliwić odpowiednie spływanie wody, należy wykonać spadek co najmniej 2% oraz dobrać jeden z trzech dostępnych na rynku odpływów.

  • Odpływ liniowy prysznicowy to grawitacyjna metoda odprowadzania wody w prysznicu bez brodzika. Ma on formę prostokąta, który znajduje się pod ścianą, na której zamontowany jest natrysk. Istnieją różne modele odpływów tego typu: klasyczne i bez ozdób, z wyciętymi wzorami czy z miejscem na wypełnienie płytką tak, by jak najmniej rzucały się w oczy. Poza wyglądem warto zwrócić uwagę na przepustowość odpływu liniowego. Należy dobrać odpowiedni model, tak by odpływ liniowy w bloku umożliwiał sprawne spływanie całości wody do syfonu, a następnie kanalizacji.
  • Odpływ punktowy różni się nieco od tego liniowego. Jest znacznie węższy – nie przypomina wydłużonego prostokąta. Ma różne kształty, które można z powodzeniem dobrać do konkretnego wnętrza: kwadratowy, okrągły czy trójkątny. Najczęściej stosuje się je w miejscach publicznych, jak np. baseny, ale z powodzeniem sprawdzi się również gdy zdecydujemy się na prysznic w bloku.
  • Odpływ łukowy (czasem też narożny) to najrzadziej spotykane rozwiązanie w polskich domach. Dzięki szerokiej rynience ten odpływ w podłodze w bloku może pomieścić znacznie wody niż dwa powyższe modele. Jest jednak najbardziej widoczny i zajmuje najwięcej miejsca.

 

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika a odpowiednia wydajność odpływu

Chcąc bez problemów korzystać z prysznica bezbrodzikowego, należy przede wszystkim zatroszczyć się o właściwą wydajność odpływu. W przeciwnym razie woda może nie odpływać wystarczająco szybko i zalegać na kafelkach. Jest to nie tylko niebezpieczne (posadzka jest śliska), lecz również niehigieniczne. Zanim dokonasz odpowiedniego wyboru, koniecznie sprawdź, czy na opakowaniu odpływu znajduje się oznaczenie normy EN1253. Co określa ta norma?

  • klasę obciążenia rusztu,
  • zasady samoczyszczenia syfonu,
  • szerokości minimalne kołnierzy,
  • odporność na nadciśnienie w instalacji kanalizacyjnej.

 

Prysznic bez brodzika w bloku a niezbędna hydroizolacja 

Jak wspomnieliśmy wyżej, hydroizolacja jest jednym z najważniejszych punktów montażu drzwi prysznicowych bez brodzika. Kabina bez brodzika musi być szczelna, aby nie doprowadzić do zalania całej łazienki oraz mieszkania sąsiada z piętra niżej. Dla pewności warto pokryć warstwą przeciwwilgociową zarówno podłogę, jak i ściany prysznica. Dobrze jest też zastosować izolację nawet do 50 cm wokół prysznica. Pamiętajmy również, by montaż drzwi prysznicowych bez brodzika był uzupełniony o cienką warstwę silikonu, umieszczoną w miejscach łączenia drzwi z podłogą lub ścianą.

 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: OBIPolecamy
Idealne drzwi do łazienki porady łazienkowe

Idealne drzwi do łazienki

 
Złote lustra w łazience ceramika sanitarna

Złote lustra w łazience

 
Grzejniki stalowe Diamond ogrzewanie łazienki

Grzejniki stalowe Diamond

 
Akcesoria aluminiowe Zobal meble i akcesoria

Akcesoria aluminiowe Zobal

 


Partnerzy

Magma    Electrolux  

 Imers       Tesa

Weber   Rigips

 Luxum Cristalstone

Ferdom     logo Piramida


Aurora

nVent   

logo Coram

logo Kuchinox   Laveo

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchniFacebook
Instagram