Pralka do małej łazienki - czym kierować się przy wyborze?

artykuł promocyjny

Na rynku dostępnych jest wiele pralek, które mają bardzo małe wymiary. Jednak należy pamiętać, że pralka musi być także funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Jakie rozwiązania proponują obecnie producenci pralek? Sprawdź jak znaleźć solidne urządzenie, które zmieści się w Twojej łazience!

Pralka do małej łazienki - czym kierować się przy wyborze?

Brak miejsca to jedna z największych wad współczesnych mieszkań. Niewielki metraż generuje problemy, szczególnie w pomieszczeniach, w których musisz zmieścić niezbędne wyposażenie. Na te potrzeby odpowiada rynek RTV i AGD, tworząc coraz mniejsze i bardziej funkcjonalne urządzenia. Przykładem jest pralka Gorenje WNEI82SDS, która w niewielkich rozmiarach kryje możliwości pełnowymiarowego sprzętu. Jakie funkcje powinna mieć nowoczesna pralka?

 

Pralka ładowana od góry czy tradycyjna?

 

Jedną  z decyzji, które trzeba podjąć, jest wybór sposobu ładowania pralki. Obydwa mają swoich zwolenników, warto więc zastanowić się nad uwarunkowaniami przestrzennymi. Pralka ładowana od góry będzie lepsza, jeśli łazienka jest zbyt mała, aby wygodnie otwierać drzwiczki standardowej pralki. Wiele osób uważa także, że ten sposób ładowania i wyciągania prania jest łatwiejszy. Takie sprzęty bywają zwykle nieco wyższe, przez co mogą zaoszczędzić kilka centymetrów szerokości lub głębokości. Z kolei najlepsze pralki ładowane tradycyjnie lepiej nadają się do zabudowy. Również w przypadku modeli wolnostojących uzyskasz dodatkową przestrzeń na przechowywanie, co jest niemożliwe w przypadku pralek ładowanych od góry. Niezależnie od tego, jaki rodzaj pralki wybierasz, koniecznie sprawdź również inne parametry.

Pralka do zabudowy do małej łazienki

 

Jaki sprzęt AGD i RTV jest niezbędny w domu? Podpowiadamy!

 

Ładowność pralki

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w pojedynkę, czy z rodziną – warto wybierać pralki o większej ładowności. W przeciwnym razie będzie trzeba nastawiać pranie więcej razy, co generuje wyższe zużycie energii elektrycznej i wody, a także wymaga więcej czasu. Częstsze pranie to wyższy koszt – zarówno dla portfela, jak i dla środowiska. Obecnie nawet niewielkie modele pralek posiadają ładowność zbliżoną do większych sprzętów, więc wybór jest bardzo szeroki.

Różne tryby prania

Bardzo przydatne mogą okazać się dodatkowe funkcje, w które wyposażone są współczesne pralki. Wiele z nich posiada np. możliwość wykorzystania pary wodnej. Dzięki temu masz pewność, że podczas prania usunięte zostały zarazki i roztocza. To bardzo ważne, szczególnie dla alergików, którzy muszą bardziej dbać o higienę otoczenia. Wiele pralek posiada także funkcję prania ubrań sportowych i materiałów outdoorowych. W ustawieniach prania warto także poszukać tych, które przeznaczone są do wyjątkowo delikatnych tkanin, takich jak wełna, jedwab czy satyna. Większość współczesnych pralek ma możliwość prania zarówno w niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach – upewnij się, że możesz je swobodnie dobierać do oczekiwanego efektu. Bardzo przydatna może być także opcja szybkiego prania – takie programy trwają czasami jedynie kilkanaście minut. Dzięki nim możesz błyskawicznie odświeżyć swoje ubrania. Rodziny z małymi dziećmi docenią też programy dostosowane do dziecięcych ubranek – są one na tyle intensywne, aby dokładnie je oczyścić, a jednocześnie delikatne i przyjazne dla tkanin. 

Cicha praca

Istotnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas wyboru pralki, jest emitowany przez nią hałas. To bardzo ważne w małych mieszkaniach, gdyż praca pralki będzie tam lepiej słyszalna z każdego miejsca. Poziom głośności pralki w dB jest oznaczony w specyfikacji każdego urządzenia. Głośność pracy jest ważna także dla osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych. Hałasy w późnych godzinach mogą być tam nie tylko niemile widziane, ale również zabronione.

Oszczędność energii i wody

Jednym z ważniejszych parametrów pralki jest to, ile energii elektrycznej potrzebuje do pracy. Takie dane umieszczane są na opakowaniu przez producenta, znajdziesz je także w specyfikacji urządzenia. Warto przeliczyć, ile kosztować będzie pojedyncze pranie i określić koszty eksploatacji w perspektywie np. roku. Może się wówczas okazać, że niektóre modele, mimo iż są droższe, to zużywają mniej prądu i pozwalają zaoszczędzić nieco pieniędzy. Jeśli nie masz ochoty na tak dokładne obliczenia, to zwróć uwagę, do jakiej klasy energetycznej przyporządkowana jest dana pralka. Dzięki temu dowiesz się, czy jest to urządzenie energooszczędne oraz jak wypada na tle innych sprzętów w podobnej grupie cenowej. Istotnym parametrem jest także ilość wody, która jest niezbędna do przeprowadzenia różnych cyklów prania. Warto także zwrócić uwagę, czy pralka posiada tryb eko. Dzięki niemu można zmniejszyć zużycie wody i energii – jednak takie programy wymagają zwykle nieco więcej czasu.

Opóźniony start

Jedną z najpopularniejszych funkcji nowoczesnych pralek jest możliwość zaplanowania prania. Dzięki temu możesz oszczędzić sporo czasu, nie musisz także pamiętać o nastawieniu pralki – wystarczy, że ustawisz odpowiednią godzinę nawet dzień wcześniej.

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Neonet.pl

Podobne artykuły
Kompaktowe odkurzacze Rapido - pomoc w codziennym sprzątaniu

sprzęt AGD

Kompaktowe odkurzacze Rapido - pomoc w codziennym sprzątaniu

Kompaktowe odkurzacze Rapido marki Electrolux są bezprzewodowymi urządzeniami, które pozwolą na szybkie i... więcej...

Raport specjalny - Pralki

sprzęt AGD

Raport specjalny - Pralki

Porównywarka cen Skąpiec.pl sprawdziła, jakimi kryteriami kierowali się polscy e-konsumenci poszukujący pralki... więcej...

Jak znaleźć idealną suszarkę do prania

sprzęt AGD

Jak znaleźć idealną suszarkę do prania

W Polsce okres zimowo-przejściowy trwa ponad 6 miesięcy, a to oznacza, że w tym czasie większość ludzi ma problem... więcej...


Facebook
Instagram