Ręczniki łazienkowe - 5 rzeczy, które musisz o nich wiedzieć

artykuł promocyjny

Zastanawiasz się, dlaczego niektóre ręczniki są miękkie i puszyste, a inne wyjątkowo chłonne? Na co należy zwrócić uwagę, wybierając ręcznik kąpielowy? Czy tkanina na ręcznik i jej gramatura mają znaczenie? Jeśli chcesz kupić ręczniki łazienkowe, które będą służyć Ci przez długie lata, koniecznie zwróć uwagę na te 5 rzeczy!

Ręczniki łazienkowe AGMAR

Tkanina - czy bawełna to dobry materiał na ręczniki łazienkowe?

 

Jeśli planujesz wyposażyć swoją łazienkę w dobrej jakości ręczniki, pierwszą rzecz, której musisz się przyjrzeć to tkanina. Dlaczego tak ważne jest to, z czego został wykonany ręcznik? Ma to wpływ na wiele czynników - chłonność, zachowanie miękkości, czy wytrzymałość. Materiałem od lat uznawanym za najlepszy jest bawełna klasyczna. Ręczniki wykonane z bawełny są chłonne, niezwykle przyjemne w dotyku, a co więcej - polecane alergikom. Modne na rynku stały się również ręczniki z włókna bambusowego, gdyż cechują się dużą chłonnością i właściwościami bakteriobójczymi. Cieszą się też dużą popularnością wśród włosomaniaczek, ze względu na ich delikatną strukturę, która nie szarpie włosów podczas ich osuszania. Jednak jeśli zależy Ci na produkcie trwałym, służącym przez lata i prezentującym się dobrze i elegancko w Twojej łazience - stanowczo warto postawić na bawełnę. Ręczniki łazienkowe z bawełny. Jej włókno nie pilinguje się, co sprawia, że ręcznik nie staje się twardy po kilku praniach.

 

Gramatura, czyli ile powinny ważyć ręczniki bawełniane?

 

Gramatura ręcznika zależy od współczynnika GSM. Określa on dokładną wagę tkaniny, czyli gramy na metr kwadratowy. Rozmiar ręcznika nie zawsze ma tu znaczenie. Na wagę wpływ ma ilość użytej do jego produkcji bawełny. Im więcej bawełny, tym ręcznik jest cięższy.

Ręczniki możemy podzielić ze względu na wagę:

  • 300-400 gramów - takie ręczniki szybko schną oraz zajmują mało miejsca. Taka gramatura nadaje się najbardziej na ręczniki plażowe oraz te przeznaczone dla dzieci.
  • 450-500 gramów - jest to najczęściej spotykana gramatura ręczników. Są chłonne, miękkie i szybko schną.
  • 520-750 - jest to najwyższa dostępna na rynku gramatura ręczników. Ich plusem jest to, że są najprzyjemniejsze w dotyku i bardzo chłonne. Niestety posiadają też minusy - zajmują dużo miejsca i dłużej schną.

Ręczniki łazienkowe w różnych rozmiarach AGMAR

 

Ręczniki łazienkowe w różnych rozmiarach

 

Bez wątpienia ważnym parametrem przy wyborze ręcznika jest też jego rozmiar. Ręczniki nie powinny być za małe, wyjątkami mogą być jedynie ręczniki do twarzy i rąk. Średniej wielkości ręcznik powinien mieć wymiary 50 cm x 90 cm. Duże ręczniki kąpielowe posiadają wymiary 70 cm x 140 cm i 100 cm x 150 cm. Tak naprawdę od Ciebie zależy, jakiego ręcznika potrzebujesz i jakie ma być jego przeznaczenie. Liczą się też preferencje domowników - niektórzy preferują ręczniki o mniejszych rozmiarach zarówno do rąk, jak i kąpieli, inni zaś po wyjściu z wanny lubią otulać się dużym ręcznikiem kąpielowym.

Kolorystyka ręczników łazienkowych agmar-tekstylia

 

Wzornictwo - estetyczne wykończenie ręczników

 

Ręczniki oprócz tego, że są praktyczne, pełnią również funkcję estetyczną. Są one najłatwiejszym, najszybszym i najtańszym sposobem na zmianę wystroju Twojej łazienki. Zazwyczaj wybierane są te, które pod względem koloru pasują do pomieszczenia. Jeśli nie lubisz monotonii w łazience, ciekawym pomysłem jest zestawienie ręczników w kontrastowym kolorze lub wzorze. Ręczniki łazienkowe często ozdobione są tzw. bordiurami, ozdobnymi paskami biegnącymi wzdłuż krótszych boków ręcznika. Zdobienie może mieć formę tłoczenia, haftu na materiale bazowym, lub żakardowego oszycia (wzór tkany na materiale bazowym bez pętelek).

 

Kolory - ręczniki pasujące do każdej łazienki

 

Projektanci wnętrz doradzają, aby kolory ręczników dobierać do płytek w łazience. Do płytek, które posiadają duże wzory, warto dobrać ręczniki jednokolorowe. Natomiast żywe kolory ręczników, świetnie będą współgrać z płytkami w stonowanych barwach i bez wzorów. Ciekawi jesteśmy, jakie ręczniki łazienkowe należą do Twoich ulubionych?

Ręczniki łazienkowe wzory agmar-tekstylia.pl

Opracowanie: Redakcja
Żródło: agmar-tekstylia.pl