Baterie czasowe i bezdotykowe do łazienki - przegląd
artykuł promocyjny
Bateria bezdotykowa, a inaczej bateria sensoryczna to proste urządzenie, które można spotkać w łazienkach publicznych. Taka bateria działa najczęściej na czujnik ruchu, który wykrywa obecność użytkownika (wystarczy zbliżyć rękę) i uruchamia dopływ wody, aby po określonym czasie go wyłączyć. Takie baterie sterowane gestem są doceniane za wyjątkową higieniczność oraz za oszczędzanie wody. Jeszcze inna ich nazwa to baterie elektroniczne. Alternatywą są dla nich baterie czasowe. Baterie bezdotykowe i czasowe kojarzą się z miejscami publicznymi, ale nie ma żadnych przeszkód, by zainstalować je również w domu i cieszyć się korzyściami płynącymi z ich użytkowania.

fot.: Deante
Bateria bezdotykowa - jak działa?
Baterie bezdotykowe, inaczej baterie sensoryczne albo elektroniczne to urządzenia, które można uruchamiać nie dotykając ich. Ich działanie opiera się na fotokomórce lub czujniku podczerwieni. Bateria uruchamia wodę kiedy zbliżymy ręce. Gdy rękę zabierzemy bateria odetnie wodę po kilku sekundach. To rozwiązanie często można spotkać w łazienkach publicznych ze względu na to, że zapewnia wysoką sterylność. Dodatkowo brak uchwytu (w takim typie baterii ma mało sensu) ułatwia utrzymanie baterii w czystości. Nie można też zapominać o korzyściach dla planety - baterie z czujnikiem ruchu zapobiegają marnowaniu wody i przyczyniają do oszczędzania jej zasobów. Odcinają dopływ wody, kiedy użytkownik już jej nie potrzebuje. Prócz walorów praktycznych, baterie sensoryczne wyróżniają się również estetyczną, oszczędną formą wizualną, która może łatwo wpisać się w charakter większości łazienek.
Bateria bezdotykowa - regulacja temperatury
Bateria z czujnikiem miesza zimną i ciepłą wodę, dzięki czemu strumień ma temperaturę optymalną dla użytkownika. W większości modeli mieszacz jest schowany w głowicy albo ma formę niewielkiego manilulatora na boku baterii.
Bateria bezdotykowa - jak podłączyć?
Bateria bezdotykowa działa na zasadzie komórki albo podczerwieni. Aby czujnik ruchu pracował, musi być zasilany prądem. Baterię można podłączyć do sieci elektrycznej lub zasilać baterią umieszczaną w głowicy. Ta druga opcja jest zdecydowanie bezpieczniejsza i bardziej popularna, a producenci gwarantują wieloletnią pracę urządzenia na jednej baterii - przykładowy producent zapewnia, ze jego abteria bezdotykowa będzie działać siedem lat na jednej baterii przy 150 cyklach włączania i wyłączania dziennie.
fot.: Sapho
Bateria czasowa - jak działa
Osobną grupę baterii stanowią baterie czasowe. Nie mają czujnika ruchu - uruchamia się je przyciskiem. Po pewnym czasie dopływ wody wyłącza się. Jeśli użytkownik nie skończył jeszcze korzystać z umywalki, może uruchomić strumień kolejny raz. Ten prosty mechanizm przynosi oszczędność wody. Choć nie zapewnia takiego poziomu higieny jak baterie zupełnie bezdotykowe, to wciąż w tej kwestii wygrywa ze zwykłymi bateriami sterowanymi za pomocą uchwytu - przycisk wystarczy nacisnąć przed umyciem rąk. czas wypływu wody w takiej baterii można regulować mechanizmem najczęściej ukrytym w obudowie baterii. Regulowana jest także moc strumienia wody.
Baterie sensoryczne - przegląd
Deante
Baterie sensorowe Hiacynt to gama baterii, które pozwalają na znaczne oszczędności wody. Sensor znajduje się tu w wylewce, a nie w korpusie jak w innych bateriach bezdotykowych. Dzięki temu bateria działa bardziej intuicyjnie i może szybciej reagować na gesty użytkownika.
Baterie podłączane są za pomocą zasilacza 230/6V lub bateryjnie (6xAA). Baterie dostępne są w klasycznym wykończeniu chgromowym albo w w czarnym macie, w wersji z regulacją temperatury z boku bądź ukrytą w korpusie.
fot.: Deante
KFA



Faneco


Sapho



Damixa






Laveo
Baterie bezdotykowe Plato dostępne są w wykończeniu chromowanym i czarnym, z zewnętrzną bądź zintegrowaną regulacją temperatury. Wypływ wody uruchamiany jest bezdotykowo po zbliżeniu dłoni. Po jej odsunięciu wyłącza się. Dodatkowo bateria ma wyłącznik bezpieczeństwa, który po 60 sekundach wyłącza wodę.
fot.: Laveo
Retrowoda



Baterie czasowe
Deante


Sapho



Faneco


Laveo

Zdjęcia: Deante, KFA, Sapho, Damixa, Laveo, Retrowoda




- Wyposażenie łazienki z Ceramed
- Płytki łazienkowe - nieograniczony wybór wzorów
- Konglomeraty TechniStone inspirowane marmurem
- Meble łazienkowe LEGACY od Elity
- Mozaika pod prysznicem
-
Wanny z konglomeratu od Massi
- Baterie wolnostojące Invena
- Bezramowa kabina Scandic Next
- Szuflada tak wyjątkowa jak Ty!
- Meble łazienkowe na wymiar
- Rocko Tiles - alternatywa dla płytek
- Bambusowy panel prysznicowy
-
WESTERN – meble z litego drewna
-
Podświetlane fugi do łazienki
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Urządzenia WC z funkcją higieny IntimSpa
- Mini forma = maxi efekt
-
POLYSAN - wanny nieograniczonych możliwości
- Akcesoria łazienkowe EMAKO.pl
- Biel i grafit - kolory grzejnika Retto
- Suszarki elektryczne Electrolux
- Odwodnienia LAF z oświetleniem

![]() |
trendy w łazience
Złoto, mosiądz, miedź - wyposażenie łazienki |
![]() |
armatura łazienkowa
Jak wybrać wannę akrylową? |
![]() |
armatura łazienkowa
Baterie w stylu loftowym |
![]() |
armatura łazienkowa
Prysznic w nowoczesnej odsłonie |
![]() |
armatura łazienkowa
Stwórz salon kąpielowy |