Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl
coram
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2024
knauf  - do screena

aurora

Jak powiększyć optycznie łazienkę przy użyciu oświetlenia?

artykuł promocyjny

Oświetlenie łazienek z pozoru wydaje się zupełnie proste. Wystarczy wybrać plafon i odpowiednią żarówkę i po kłopocie. Tak właśnie wyglądały przez lata polskie wnętrza tego typu. Jednak wraz z upływem czasu stajemy się coraz bardziej świadomi w kwestiach aranżacji własnych mieszkań. Chcemy w pełni wykorzystać każdy aspekt nieruchomości, by była ona zarówno funkcjonalna, dopasowana do naszego gustu, jak i nietuzinkowa.

Jak powiększyć optycznie łazienkę przy użyciu oświetlenia?

Jakie modne lampy mogą zawisnąć w łazience w miejsce nudnych plafonów? Oto kilka pomysłów, dzięki którym twoje wnętrze stanie się nie tylko stylowe, lecz również zyska optycznie nieco przestrzeni.

 

Oświetlenie łazienki – od czego zacząć?

Urządzając łazienkę, należy pamiętać o wielu rzeczach. Kluczowe dla jej aranżacji są kafelki, armatura, lustra i akcesoria. Nie można jednak zapomnieć o oświetleniu. To ono decyduje o ostatecznym wyglądzie pomieszczenia. Dobrze dobrane podkreśli walory łazienki. Niepasujące natomiast potrafi odebrać stylizacji cały urok.

Oświetlenie należy zaplanować już na samym początku prac remontowych. W przypadku, gdy potrzebne są dodatkowe punkty świetlne, można dokonać niezbędnych zmian w instalacji bez uszkodzenia gotowych ścian. Są dwie możliwości wykonania takiego projektu. Możesz wskazać elektrykowi miejsca, w których chcesz zrobić oświetlenie. Lepiej jednak tę pracę powierzyć profesjonalnemu projektantowi, który wyznaczy strefy w pomieszczeniu i doświetli je, uwzględniając potrzeby wszystkich domowników.

Najczęstsze błędy dotyczące oświetlenia łazienki - infografika.

 

Jakie oświetlenie nad lustro do łazienki?

Zawieszone nad umywalką lustro jest niezwykle ważne podczas codziennego korzystania z łazienki. Poranny makijaż, wieczorna pielęgnacja czy imprezowa fryzura najczęściej są wykonywane właśnie w tym miejscu. Dlatego też musi być ono dobrze oświetlone. Brak odpowiednio dobranej lampy sprawi, że strefa ta nie będzie funkcjonalna oraz wydawać się będzie mniej przestronna.

Jak zatem dopasować odpowiednie lampy do strefy z umywalką? Wiele zależy od stylu całego wnętrza. Z pewnością nie warto montować jednej niedużej lampy nad samym lustrem. Nie da ona wystarczająco dużo światła oraz – co zdecydowanie ważniejsze w kontekście aranżacji wnętrz – znacznie zmniejszy optycznie przestrzeń. Wzrok użytkownika skupi się bowiem na jednej plamie światła, ignorując pozostającą w cieniu resztę.

Jeżeli zdecydujesz się na styl klasyczny, glamour, hamptons, mid century modern czy paryski, warto zastosować kinkiety umiejscowione po obu stronach lustra, które znajdziesz w dobrych sklepach z wyposażeniem wnętrz, takich jak Lazienkaplus.pl - znajdziesz wiele atrakcyjnych modeli – od tych prostych po bogato zdobione.

Jakie oświetlenie wybrać, gdy stylizacja jest nowoczesna, industrialna bądź nawiązująca do Pop Artu? Bardzo modnym rozwiązaniem są lustra z zamontowaną listwą LED. Pięknie podkreśla ona kształt samego lustra, rozświetla strefę wokół umywalki i sprawia, że wydaje się ona znacznie większa.

Jak optycznie powiększyć łazienkę

Oświetlenie punktowe do łazienki czy jedna lampa – co wybrać, by było przestronnie?

Standardem w wielu dawno nieremontowanych łazienkach jest jedno źródło światła, umieszczone na środku sufitu. Czy tak zaplanowane oświetlenie powiększa czy zmniejsza optycznie wnętrze?

Choć jest to proste do zastosowania rozwiązanie, niestety bardzo negatywnie wpływa na postrzeganie przestrzeni. Wiele osób, przyzwyczajonych przez lata do aranżacji tego typu, nie dostrzega, jak pozytywnie mogą zmienić się proporcje łazienki oraz panujący w niej nastrój, gdy wybierze się inne oświetlenie.

Czasem zmiany w instalacji elektrycznej wykraczają poza budżet projektu. Nie oznacza to jednak, że nie ma prostych i skutecznych metod, by nieco skorygować oświetlenie w łazience w tańszy sposób. Wystarczy zastosować lampę z kilkoma punktami. Jeżeli każdą z żarówek można skierować na inną strefę pomieszczenia, uzyskanie doskonałego efektu aranżacyjnego jest banalnie proste.

W przypadku łazienek, w których umywalka umiejscowiona jest na większym blacie, dobrym pomysłem jest też zakup stylowej lampy stołowej. Podobnie rzecz ma się w przypadku zabudowanego sedesu, nad którym w naturalny sposób tworzy się półka.

Oświetlenie łazienkowe – sufitowe aranżacje, które są w modzie - infografika.

 

Gdy istnieje możliwość montażu oświetlenia punktowego, warto zdecydować się na tę opcję. W ten sposób można odpowiednio wyeksponować wszystkie strefy, bez konieczności zastosowania wielu, często różnych stylistycznie lamp.

Rozproszenie światła doskonale wpływa na wyznaczenie wyraźnych granic pomiędzy poszczególnymi strefami pomieszczenia. Pozwala na doświetlenie każdego zakątka łazienki, dzięki czemu powiększa optycznie przestrzeń. Sprawia to, że nawet ciasne wnętrze zyskuje wrażenie przestronności.

W sklepie lazienkaplus.pl znajdziesz wiele produktów oświetleniowych. Dostępne są zarówno lampy podsufitowe i żyrandole, jak i modele do zabudowy i akcesoria. Duży wybór stylowych dodatków do wnętrz doda charakteru każdej, choćby najmniejszej łazience i wpisze się w nawet najbardziej wysublimowany gust.

 

 

Wąska łazienka z oknem i bez – sprytne triki

Co się stanie, gdy umiejętnie rozmieści się łazienkowe oświetlenie i lustrzane tafle? To niezawodny przepis na dużą przestrzeń i stylową aranżację! Wystarczy tylko wiedzieć, w którym miejscu powinno zawisnąć lustro, by uzyskać efekt spektakularnej głębi i podwójnie oświetlonego wnętrza.

Lustro umiejscowione jest najczęściej nad łazienkową umywalką. Nie warto jednak ograniczać się jedynie do tego konkretnego miejsca. Choć w strefie mokrej jest oczywiście niezbędne, można je umieścić także na innych ścianach.

W łazience pozbawionej źródła dziennego światła, można powiesić je bądź oprzeć na ścianie naprzeciwko umywalki. W ten sposób nie tylko tworzy się wrażenie przestrzeni, lecz również zwielokrotnia oddziaływanie światła umieszczonego w tej strefie.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem łazienkowego okna, zamontuj również sztuczne oświetlenie nieopodal okiennych ram. Naprzeciwko natomiast umieść taflę lustra tak, by w ciągu dnia odbijało ono światło naturalne, po zmroku natomiast – sztuczne.
 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Lazienkaplus.pl

aurora

alfarm

elitameble

riho

luxum

edaxo
Partnerzy

GTV


logo Piramida   Riho

Magma

Aurora
logo Coram

 Cristalstone Luxum

Hafele    Edaxo

Mantes     partner serwisu Hettich

    Sapho

Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie 2024 - XII edycja - aranżacje kuchni

Konkurs fotograficzny Nasze kuchnie 2024 - XII edycja

Facebook
Instagram