Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Umywalka ceramiczna czy z konglomeratu?

artykuł promocyjny

Umywalki ceramiczne i konglomeratowe stanowią dziś dwa najpopularniejsze rodzaje umywalek ze względu na materiał. Który z nich jest lepszy? Opinie są podzielone. Umywalka ceramiczna to tradycyjne i pewne rozwiązanie, podczas gdy umywalka z konglomeratu, czy inaczej dolomitowa jest bardziej nowoczesną propozycją, która może bardziej zadowolić miłośników designu. Jakie są zalety i wady umywalek z obu materiałów i którą warto wybrać?

Umywalka ceramiczna czy z konglomeratu?

fot.: Sapho

 

Umywalka to jeden z kluczowych elementów wyposażenia łazienki. Z jednej strony powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Z drugiej od razu po wejściu do łazienki rzuca się w oczy, dlatego warto wybrać atrakcyjny wizualnie model. Do tego umywalka powinna być wytrzymała i łatwa w czyszczeniu. Choć na rynku dostępne są umywalki z różnych materiałów, najczęściej wybierane są modele z ceramiki i konglomeratu. Trudno się temu dziwić - oba materiały spełniają wspomniane wyżej warunki.

Umywalka Elita

fot.: Elita

Umywalka ceramiczna

Ceramika to tradycyjny materiał, z jakiego od lat produkowane są umywalki. Początkowo wytwarzano je z wypalanej gliny, a dziś do produkcji ceramicznych umywalek używa się takich materiałów jak porcelit czy fajans. Poddawane są obróbce termicznej, a następnie pokrywane specjalnym szkliwem, dzięki czemu zyskują odpowiednią wytrzymałość i finalny wygląd.
 

Umywalka ceramiczna zielonaUmywalka Riho

fot.: Massi                                           fot.: Riho

 

Zalety umywalek ceramicznych

 • Dzięki szkliwieniu powierzchnia umywalki ma odpowiednią twardość. Trudno ją zarysować i jest odporna na działanie środków żrących. Dodatkowo dobrze znosi kontakt z wodą i jest odporna na działanie kamienia czy rdzy.
 • Łatwa w utrzymaniu czystości, można używać dowolnego środka czyszczącego.
 • Umywalki ceramiczne jako najpopularniejszy rodzaj umywalek są łatwo dostępne i najtańsze.
   

Umywalka ceramiczna OltensUmywalka Dokos Invena

fot.: Oltens                                         fot.: Invena

 

Wady umywalek ceramicznych

 • Umywalki z porcelitu czy fajansu mogą ukruszyć się lub pęknąć na skutek upuszczenia na nie ciężkiego przedmiotu. W najgorszym przypadku pęknięcie uniemożliwi dalsze użytkowanie umywalki.
 • W przypadku wyszczerbienia nie da się naprawić ceramicznej umywalki - można ją tylko wymienić
 • Choć technologia produkcji stale się unowocześnia, możliwości projektowania umywalek ceramicznych są ograniczone. Ich bryły mogą być nieco toporne, a krawędzie są zawsze odrobinę zaokrąglone, co nie każdy musi lubić.
   

Umywqalka ceramiczna Deante

fot.: Deante                                          fot.: Uptrend


Umywalka z konglomeratu

Konglomeraty są dziś chętnie stosowane w produkcji wyposażenia domu - m.in. właśnie urządzeń sanitarnych, takich jak umywalki. To ogólna nazwa materiałów powstających z mielonego kamienia naturalnego i spoiwa, najczęściej żywicy akrylowej. Umywalki z tego materiału są wytrzymałe i mają gładką powierzchnię.

Umywalka konglomeratowa BescoUmywalka wolnostojąca

fot.: Besco                                                      fot.: Massi

 

Zalety umywalek

 • Umywalki konglomeratowe ze względu na inną metodę produkcji i łatwiejszą obróbkę mogą być atrakcyjniejsze dla miłośników nowoczesnego designu. Choć to się powoli zmienia i umywalki ceramiczne wyglądają coraz lepiej, osoby poszukujące ostrych i prostych krawędzi powinny szukać wśród modeli z konglomeratu. Do tego umywalki dostępne są w różnych kolorach i w wykończeniu matowym lub połyskującym.
 • Ciepła, przyjemna w dotyku powierzchnia.
 • Wyszczerbienia czy drobne uszkodzenia można łatwo ukryć, używając np. pasty polerskiej.
   

Umywalka z konglomeratuUmywalka nablatowa z konglomeratu

fot.: Cristalstone                                                            fot.: Sanitti

 

Wady umywalek

 • Umywalka konglomeratowa nie jest odporna na działanie substancji chemicznych - środki na bazie chloru, amoniaku czy kwasów mogą zaszkodzić. Do czyszczenia powinno się używać delikatnych płynów i środków przeznaczonych specjalnie do konglomeratów.
   

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Sapho, Elita, Massi, Riho, Oltens, Invena, Deante, Uptrend, Besco, Sanitti


Podobne artykuły
Strefa łazienki w geometrycznym wydaniu

ceramika sanitarna

Strefa łazienki w geometrycznym wydaniu

Nasze łazienki już od dawna nie są miejscem wyłącznie użytkowym, oprócz funkcjonalności zaczynamy doceniać... więcej...

Umywalki dopasowane do Twoich potrzeb

ceramika sanitarna

Umywalki dopasowane do Twoich potrzeb

Pomimo bogatej oferty rynkowej wyposażenia sanitarnego, czasem i tak mamy problem z wyborem modelu umywalki, który... więcej...

Jaką umywalkę wybrać? Trendy 2020

ceramika sanitarna

Jaką umywalkę wybrać? Trendy 2020

Odpływ liniowy w umywalkach stał się synonimem luksusu w dobrze urządzonych łazienkach. Podążający za nowościami... więcej...
Facebook
Instagram