Umywalka ceramiczna czy z konglomeratu?
artykuł promocyjny
Umywalki ceramiczne i konglomeratowe stanowią dziś dwa najpopularniejsze rodzaje umywalek ze względu na materiał. Który z nich jest lepszy? Opinie są podzielone. Umywalka ceramiczna to tradycyjne i pewne rozwiązanie, podczas gdy umywalka z konglomeratu, czy inaczej dolomitowa jest bardziej nowoczesną propozycją, która może bardziej zadowolić miłośników designu. Jakie są zalety i wady umywalek z obu materiałów i którą warto wybrać?

fot.: Sapho
Umywalka to jeden z kluczowych elementów wyposażenia łazienki. Z jednej strony powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Z drugiej od razu po wejściu do łazienki rzuca się w oczy, dlatego warto wybrać atrakcyjny wizualnie model. Do tego umywalka powinna być wytrzymała i łatwa w czyszczeniu. Choć na rynku dostępne są umywalki z różnych materiałów, najczęściej wybierane są modele z ceramiki i konglomeratu. Trudno się temu dziwić - oba materiały spełniają wspomniane wyżej warunki.
fot.: Elita
Umywalka ceramiczna
Ceramika to tradycyjny materiał, z jakiego od lat produkowane są umywalki. Początkowo wytwarzano je z wypalanej gliny, a dziś do produkcji ceramicznych umywalek używa się takich materiałów jak porcelit czy fajans. Poddawane są obróbce termicznej, a następnie pokrywane specjalnym szkliwem, dzięki czemu zyskują odpowiednią wytrzymałość i finalny wygląd.
Zalety umywalek ceramicznych
- Dzięki szkliwieniu powierzchnia umywalki ma odpowiednią twardość. Trudno ją zarysować i jest odporna na działanie środków żrących. Dodatkowo dobrze znosi kontakt z wodą i jest odporna na działanie kamienia czy rdzy.
- Łatwa w utrzymaniu czystości, można używać dowolnego środka czyszczącego.
-
Umywalki ceramiczne jako najpopularniejszy rodzaj umywalek są łatwo dostępne i najtańsze.
Wady umywalek ceramicznych
- Umywalki z porcelitu czy fajansu mogą ukruszyć się lub pęknąć na skutek upuszczenia na nie ciężkiego przedmiotu. W najgorszym przypadku pęknięcie uniemożliwi dalsze użytkowanie umywalki.
- W przypadku wyszczerbienia nie da się naprawić ceramicznej umywalki - można ją tylko wymienić
-
Choć technologia produkcji stale się unowocześnia, możliwości projektowania umywalek ceramicznych są ograniczone. Ich bryły mogą być nieco toporne, a krawędzie są zawsze odrobinę zaokrąglone, co nie każdy musi lubić.
Umywalka z konglomeratu
Konglomeraty są dziś chętnie stosowane w produkcji wyposażenia domu - m.in. właśnie urządzeń sanitarnych, takich jak umywalki. To ogólna nazwa materiałów powstających z mielonego kamienia naturalnego i spoiwa, najczęściej żywicy akrylowej. Umywalki z tego materiału są wytrzymałe i mają gładką powierzchnię.
fot.: Besco fot.: Massi
Zalety umywalek
- Umywalki konglomeratowe ze względu na inną metodę produkcji i łatwiejszą obróbkę mogą być atrakcyjniejsze dla miłośników nowoczesnego designu. Choć to się powoli zmienia i umywalki ceramiczne wyglądają coraz lepiej, osoby poszukujące ostrych i prostych krawędzi powinny szukać wśród modeli z konglomeratu. Do tego umywalki dostępne są w różnych kolorach i w wykończeniu matowym lub połyskującym.
- Ciepła, przyjemna w dotyku powierzchnia.
-
Wyszczerbienia czy drobne uszkodzenia można łatwo ukryć, używając np. pasty polerskiej.
fot.: Cristalstone fot.: Sanitti
Wady umywalek
-
Umywalka konglomeratowa nie jest odporna na działanie substancji chemicznych - środki na bazie chloru, amoniaku czy kwasów mogą zaszkodzić. Do czyszczenia powinno się używać delikatnych płynów i środków przeznaczonych specjalnie do konglomeratów.
Zdjęcia: Sapho, Elita, Massi, Riho, Oltens, Invena, Deante, Uptrend, Besco, Sanitti
![]() Strefa łazienki w geometrycznym wydaniu
Nasze łazienki już od dawna nie są miejscem wyłącznie użytkowym, oprócz funkcjonalności zaczynamy doceniać... więcej... Umywalki dopasowane do Twoich potrzeb
Pomimo bogatej oferty rynkowej wyposażenia sanitarnego, czasem i tak mamy problem z wyborem modelu umywalki, który... więcej... Jaką umywalkę wybrać? Trendy 2020
Odpływ liniowy w umywalkach stał się synonimem luksusu w dobrze urządzonych łazienkach. Podążający za nowościami... więcej... |

