Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

patron besco

Jak zamontować lustro w łazience - lustro w płytkach i inne sposoby

artykuł promocyjny

Lustro w łazience to oczywistość. Trudno znaleźć aranżację łazienki, która byłaby tego elementu pozbawiona. Często stanowi dopełnienie projektu łazienki w określonym stylu i wizualnie powiększa przestrzeń. Jednak pomijając kwestie wizualne, lustro łazienkowe pełni też ważną rolę, bo umożliwia przejrzenie się w czasie codziennej toalety - podczas mycia zębów, golenia czy nakładania/usuwania makijażu. W przypadku łazienki mamy do wyboru różne sposoby zamontowania lustra - lustro wieszane lub lustro montowane w płytkach/zlicowane z płytkami -a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Poniżej wyjaśniamy, jak zamontować lustro w łazience krok po kroku.

Jak zamontować lustro w łazience - lustro w płytkach i inne sposoby

fot.: Aurora

 

Lustro w łazience - na jakiej wysokości powinno się znaleźć?

 

Montaż lustra łazienkowego nad umywalką to najczęściej spotykane rozwiązanie (właściwie nawet trudno przytoczyć jego alternatywę), bo w tym miejscu jest najbardziej funkcjonalne. Kwestią do ustalenia pozostaje jeszcze wysokość, na jakiej powinno być montowane. Po pierwsze ważne jest, by lustro nad umywalką nie ulegało ciągłemu zachlapaniu, stąd najlepiej, by dolna krawędź lustra znajdowała się w odległości przynajmniej 30 cm od umywalki. To na ile się będzie chlapać, zależy jeszcze od typu umywalki i baterii, które mogą mieć różną moc strumienia wody. Często spotykanym rozwiązaniem w nowoczesnych projektach łazienek jest umieszczanie lustra od razu za umywalką, bez zachowania wspomnianego minimalnego dystansu - to szalenie niepraktyczny wariant, o czym można się szybko przekonać, gdy na lustrze pojawią się pierwsze nieestetyczne plamy po zaschniętej wodzie - chyba, że za każdym razem będziemy wycierać krople do sucha.
 

Okrągłe lustro Saphpo

fot.: Sapho

 

Lustro łazienkowe powinno znajdować się na takiej wysokości, by wszyscy domownicy mogli komfortowo z niego korzystać. Najlepiej, kiedy środek lustra znajduje się około 165 cm od podłogi, co dla dorosłej osoby zwykle oznacza poziom oczu. W domu z dziećmi lub niskimi osobami warto pamiętać o zamontowaniu lustra nieco niżej lub wyposażyć łazienkę w dodatkowe lustra, np. stojące na nóżce, które można ustawiać zgodnie z własnymi preferencjami.

 

Lustro wieszane

 

Zalety i wady lustra wieszanego

Lustro wieszane na ścianie na przygotowanym wcześniej mocowaniu to popularny sposób montażu. Daje dużo swobody aranżacyjnej - m.in. lustro można wymienić, jeśli nam się znudzi itp. Wówczas wystarczy je zdjąć i powiesić inne. Do tego na rynku wybór luster do powieszenia jest naprawdę spory i można dobrać takie, które dopełni styl łazienki. Lustra mają różne kształty - są okrągłe, prostokątne czy kwadratowe. Coraz modniejsze są niestandardowe kształty luster, m.in. lustra w kształcie półokręgu, lustra w kształcie organicznym (nieregularnym) czy lustra składające się z kilku tafli szkła o różnych rozmiarach.

Lustro z łukiem z półką

fot.: GieraDesign

Lustro łazienkowe w ramie

Lustra mogą też być w różnych ramach - od luster bez ramy, przez te z delikatną ramą, po mocne grube ramy (np. czarne loftowe) czy bogato zdobione, stylizowane ramy pasujące do łazienek retro.

Lustro z oświetleniem

Oprócz tego wiszące lustra mogą być dodatkowo wyposażone w oświetlenie LED w różnej formie, co dodatkowo ożywi łazienkę i podkreśli walory lustra. Lustro do powieszenia można wybrać bez względu na format płytek, inaczej niż w przypadku lustra do montażu w płytkach, o którym więcej piszemy niżej.
 

Białe podświetlane lustro

fot.: GieraDesign

 

Jeśli chodzi o wady lustra wieszanego, trzeba wspomnieć, że jego utrzymanie w czystości może być bardziej pracochłonne niż lustra zlicowanego z płytkami - trzeba umyć nie tylko powierzchnię frontową, ale i górną krawędź, ramę, a czasem nawet tylną stronę lustra. Do tego trzeba zdawać sobie sprawę, że lustro może spaść i potłuc się na ostre fragmenty - warto o tym pamiętać, jeśli w domu są dzieci.
 

Podświetlane lustro o nieregularnym kształcie Hettich

fot.: Hettich

Jak powiesić lustro w łazience?

Wieszanie lustra w klasyczny sposób wymaga wiercenia otworu, w którym będzie można umieścić haczyk utrzymujący lustro. Przed wierceniem warto sprawdzić, czy w ścianie nie ma żadnych przewodów gazowych, elektrycznych czy rur. Do tego najlepiej użyć wykrywacza przewodów. Jeśli w wybranym miejscu jest przewód, lepiej poszukać innego dogodnego punktu w ścianie na powieszenie lustra lub wybrać inną metodę montażu. W zależności od rodzaju płytek i podłoża trzeba dobrać odpowiednie wiertło oraz kołki. Płytki ceramiczne wymagają wiertła z diamentową końcówką, a w płytkach nieszkliwionych i w gresie można wiercić przy użyciu wiertła do betonu. Wiertło powinno mieć taką średnicę jak kołki rozporowe (6 mm - ściany ceglane i betonowe. W przypadku dużego lustra dobrze zastosować 8 mm).

Często spotykanym ostatnio rozwiązaniem jest montaż lustra na pasku. Pasy stanowią silny akcent, co sprawia, że takie modele są bardzo modne w ostatnim czasie. W zależności od preferencji i stylu dekoracyjnego, istnieje wiele różnych rodzajów luster z paskiem, które można wybrać. Jednym z popularnych stylów jest lustro z paskiem metalicznym lub miedzianym, które nadaje pomieszczeniu elegancki i nowoczesny wygląd. Inną opcją jest lustro z paskiem w stylu skandynawskim, gdzie pasek wykonany jest z jasnego drewna lub naturalnego materiału. Ciekawie wygląda też lustro z czarną ramą i czarnym pasem, które odnajdzie się aranżacjach loftowych i nie tylko.,

Czym najlepiej przykleić lustro? Montaż na klej / na taśmę / na zawieszkach

Jeśli nie chcesz wiercić w ścianie, istnieją też sposoby na zamocowanie lustra bez wiercenia.  Jednym z nich jest użycie specjalnych haczyków samoprzylepnych lub taśm dwustronnych. Są one dostępne w sklepach budowlanych i łatwe w użyciu. Jak przylepić lustro do ściany? Wystarczy odkleić folię z klejem i przykleić haczyk do ściany, a następnie powiesić na nim lustra. Jednak trzeba pamiętać, że takie rozwiązanie może nie być odpowiednie dla większych, cięższych luster, a także dla łazienek o wysokiej wilgotności, gdzie klej może z czasem tracić swoje właściwości i lustro może spaść. Najmocniejsze taśmy mogą utrzymać nawet 6 kg, a więc są w stanie udźwignąć lustro. Taśmy mogą mieć różną długość i szerokość. Ważne by taśma była odporna na działanie wilgoci.
 

Taśma montażowa dwustronna

fot.: tesa tape - taśma Powerbond nadaje się do montażu luster o wymiarach do 70x70 mm i grubości tafli 4 mm. Jest odporna na wilgoć i można ją stosować w łazience

 

Alternatywą może być klej do mocowania luster. Klej należy rozprowadzić na spodniej stronie lustra(ze srebrnym podkładem) i następnie przykleić przedmiot na ścianę - ściana powinna być należycie wyczyszczona, odtłuszczona i osuszona. Trzeba też pamiętać, by po montażu między ścianą a lustrem pozostała niewielka przestrzeń, która pozwoli na dobre związanie się kleju (jest to proces wymagający dostępu powietra.) Nowoczesne kleje są bardzo wydajne i zapewniają dobrą przyczepność luster.
 

Lustro Hafele

fot.: Hafele
 

Lustro w płytkach - zlicowane z płytkami

 

Jak zamontować lustro na płytkach? Lustro montowane w płytkach to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w projektach łazienek. Często stosowane jest wtedy, gdy chcemy uzyskać minimalistyczny efekt i uniknąć widocznych mocowań lustra. Takie lustra montuje się bezpośrednio w ścianie lub płytkach ceramicznych, dzięki czemu nie zajmują dodatkowej przestrzeni. Jak zamontować lustro
 

Łazienka z dużym lustrem

fot.: Konkurs ,,Nasze łazienki"

 

Montaż lustra między płytkami jest dość skomplikowany, ponieważ wymaga specjalistycznych narzędzi i wiedzy z zakresu montażu. W zależności od wymiarów lustra może być konieczne użycie mocnego kleju lub specjalnych uchwytów montażowych. W przypadku montażu lustra między płytkami ważne jest także dobranie odpowiednich formatów lustra i płytek, tak by końcowy efekt wyglądał spójnie i estetycznie.

Warto pamiętać, że lustro montowane w płytkach jest trudniejsze w demontażu i może wymagać specjalistycznej pomocy. Jednak zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że po zamontowaniu lustro zajmuje minimalną ilość miejsca i stanowi elegancką dekorację łazienki.


Opracowanie: Redakcja
Żródło: Aurora, tesa tape, Hafele, Sapho, GieraDesign, Hettich

Polecamy
konglomerat technistone w łazience trendy w łazience

Konglomerat, ceramika czy kamień naturalny?

 
Idealne drzwi do łazienki porady łazienkowe

Idealne drzwi do łazienki

 
Złote lustra w łazience ceramika sanitarna

Złote lustra w łazience

 
Grzejniki stalowe Diamond ogrzewanie łazienki

Grzejniki stalowe Diamond

 
Akcesoria aluminiowe Zobal meble i akcesoria

Akcesoria aluminiowe Zobal

 


Partnerzy

Magma    Electrolux  

 Imers       Tesa

Weber   Rigips

 Luxum Cristalstone

Ferdom     logo Piramida


Aurora

nVentlogo Coram

logo Kuchinox    Laveo

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchniFacebook
Instagram