Plafony - jakie modele wybrać? Praktyczne i estetyczne oświetlenie

artykuł promocyjny

Lampy sufitowe to istotna kategoria oświetlenia, która znajduje zastosowanie we wszystkich pomieszczeniach, w tym w łazience. Jednym z rodzajów oświetlenia sufitowego są plafony. Co to jest plafon? Jak wygląda i jakie ma zastosowanie? W jakim miejscu najlepiej się sprawdzą i czym kierować się przy wyborze konkretnego modelu?

Plafony - jakie modele wybrać? Praktyczne i estetyczne oświetlenie

fot.: Aurora

 

Lampy sufitowe są montowane pod sufitem i najczęściej pełnią funkcje oświetlenia głównego. Zapewniają światło na całej przestrzeni pomieszczenia. Lampy sufitowe zapewniają więc bezpieczne, swobodne poruszanie się po pomieszczeniu. Dodatkowo stanowią ważny element aranżacji, podkreślają jego charakter i wydobywając walory. Oprócz tego lampy sufitowe bywają wykorzystywane w formie oświetlenia punktowego. Mogą stanowić dodatkowe oświetlenie blatu albo eksponować akcenty dekoracyjne. Rynek oświetleniowy oferuje różnorodne lampy sufitowe. Są to reflektory, spoty, oczka, lampy podsufitowe, żyrandole oraz plafony.

 

Co to jest plafon?

Lampy typu plafon sprawiają pewien definicyjny problem i są różnie pojmowane przez sprzedawców oświetlenia oraz ich klientów. Zwykle przez plafon rozumie się lampę sufitową montowaną na tynku z płaskim, okrągłym albo kwadratowym kloszem. Żarówka jest osłonięta przez klosz, dzięki czemu światło plafonu nie powoduje oślepienia, ale w równomierny sposób rozchodzi się po przestrzeni. Plafony mogą również być wyposażone w czujnik ruchu albo czujnik zmierzchu.

Plafon DakotaPlafon Denia

fot.: Aurora

 

Plafony - zastosowanie

Plafony to lampy kojarzone przede wszystkim z łazienką albo korytarzem, jednak można je wykorzystać w każdym pomieszczeniu w domu. Plafony mają płaską budowę, co czyni je dobrym źródłem światła w przypadku niskich pomieszczeń (sufit na wysokości 2,2-25 m). Plafon może być m.in. dobry w roli lampy sufitowej w salonie.

Klasyczny plafon utrzymany jest w uniwersalnej, dosyć minimalistycznej formie, co sprawia, że niezauważalnie wkomponowuje się w każde wnętrze, nie zmieniając stylu aranżacji. Warto jednak wiedzieć, że wśród plafonów można znaleć również lampy bardziej wyraziste, które mają ciekawy design i będą przyciągać wzrok. Dobrze sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach - będą dobrą propozycją zamiast dekoracyjnego oświetlenia wiszącego i innych lamp przysufitowych.

Plafon Taketa

fot.: Aurora

 

Plafon - jaki wybrać?

Głównym zadaniem plafonu jest optymalne oświetlanie pomieszczenia. Z tego powodu trzeba wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, które ma być oświetlane. Pokój trzeba zmierzyć, zsumować długość i szerokość, a sumę pomnożyć przez 2,5 cm. Wartość, którą otrzymamy, odpowiada optymalnej średnicy plafonu wykorzystanego w takim pomieszczeniu jako główne źródło światła. Przedstawmy to w formie równania:

Optymalna średnica plafonu = (długość + szerokość pomieszczenia) razy 2,5 cm

Pod względem wizualnym wszystko zależy od gustu i oczekiwań względem aranżacji. Plafon może przyjąć rolę dyskretnego oświetlenia pomieszczenia - tu sprawdzi się klasyczny model o płaskim kształcie - albo wręcz przeciwnie, przyciągać uwagę jako ciekawy punkt aranżacji - w takim wypadku można wybrać odważną, dizajnerską propozycję.

Do plafonu trzeba również zastosować odpowiednie źródło światła. Popularne są plafony LED-owe, które wyglądają nowocześnie i przekładają się na oszczędność energii. Dodatkowo niektóre plafony LED-owe są wyposażone w pilot do ustawiania mocy czy temperatury barwowej światła, dzięki czemu można lepiej uwydatnić walory i atmosferę wnętrza.

Plafon Mashiko ClassicPlafon Sabina Aurora

fot.: Aurora

 

Plafony to niezwykle użyteczne i wszechstronne źródła oświetlenia sufitowego, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu domu. Ich prostota, geometryczny kształt oraz neutralny styl stanowią jedne z wielu zalet, jednak warto zwrócić uwagę również na nowoczesne i dekoracyjne modele. Ich niebanalny design może zaskakiwać, a wysoka funkcjonalność przekłada się na duży komfort korzystania z oświetlenia na co dzień. Plafony to praktyczny i atrakcyjny wizualnie rodzaj oświetlenia.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: AuroraPartnerzy

GTV

logo Piramida     BISK

Magma

Aurora

logo Coram

 Cristalstone Luxum

Hafele      Defra

Mantes    partner serwisu Hettich

RihoElements


     Emako


    Sapho

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram