Aranżacja oświetlenia w łazience

artykuł promocyjny

Sceny oświetleniowe są świetnym sposobem na dodanie wszechstronności i stworzenie klimatu w łazience. Stosując różne kombinacje i typy opraw oświetleniowych, można stworzyć odmienne oświetlenie nastrojowe i podkreślić wybrane obszary łazienki. Oto kilka wskazówek dotyczących oświetlenia łazienki za pomocą scen świetlnych:

Aranżacja oświetlenia w łazience

fot.: Kinkiet Ortona, klasa szczelności IP44, Astro

Po pierwsze zaplanuj swój układ oświetlenia: Zanim zaczniesz dodawać oprawy oświetleniowe, pomyśl o układzie swojej łazienki i o tym, gdzie najbardziej potrzebujesz światła. Na przykład, możesz skupić się na oświetleniu obszaru umywalki, prysznica lub wanny. Po określeniu obszarów, które potrzebują światła, możesz odpowiednio zaplanować rozmieszczenie opraw oświetleniowych.

Po drugie używaj wielu źródeł światła: Dobry schemat oświetlenia powinien zawierać wiele źródeł światła, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie i stworzyć efekt warstwowy. Może to być oświetlenie górne tzw. ogólne, które ma zastąpić światło dzienne i być tłem dla innych typów oświetlenia. Mogą to być kinkiety doświetlające lustro łazienkowe lub tworzące nastrojowy klimat przy wannie. Wreszcie mogą to być oprawy wpuszczane i oświetlenie zadaniowe.

Kinkiet Elena, IP44, wymienne źródło światła, Astro

fot.: Kinkiet Elena, IP44, wymienne źródło światła, Astro

Pamiętaj, aby wybrać odpowiednie żarówki: Rodzaj żarówki, którą wybierzesz, może mieć duży wpływ na atmosferę w Twojej łazience. Na przykład, ciepłe białe światło stworzy przytulną i relaksującą atmosferę, podczas gdy chłodne białe źródło światła zapewni jaśniejszą, bardziej energetyzującą atmosferę. Żarówki LED to świetny wybór do łazienki, ponieważ są energooszczędne i trwałe.

Ustaw sceny świetlne: Po zainstalowaniu opraw oświetleniowych można stworzyć różne sceny świetlne, łącząc różne źródła światła i przyciemniając je do różnych poziomów. Na przykład, możesz stworzyć scenę "relaksacyjną" przyciemniając światła wokół wanny i wyłączając oświetlenie górne. Można też stworzyć scenę "szykowania się", podkręcając oświetlenie zadaniowe wokół umywalki.

Kinkiet Tacoma, IP44, wymienne źródło światła i szeroki wybór kloszy, Astro

fot.: Kinkiet Tacoma, IP44, wymienne źródło światła i szeroki wybór kloszy, Astro

Regulację stopnia intensywności świecenia uzyskasz, montując oświetlenie podłączone do systemów inteligentnego zarządzania domem, wówczas zarządzać intensywnością światła będziesz z pozycji aplikacji, lub montując manualny ściemniacz.

Wpust sufitowy Vetro, IP65, Astro

fot.: Wpust sufitowy Vetro, IP65, Astro

Zastosuj inteligentne sterowanie oświetleniem: Aby ułatwić przełączanie między scenami świetlnymi, rozważ użycie inteligentnych sterowników oświetlenia. Dzięki inteligentnemu systemowi oświetlenia możesz sterować oświetleniem za pomocą telefonu lub komend głosowych, a także ustawić zaprogramowane sceny, które możesz aktywować jednym dotknięciem lub komendą głosową. Większość opraw brytyjskiego producenta Astro Lighting może być podłączona z systemem Casambi, czyli systemem typu smart home niewymagającym dodatkowego okablowania.

Stosując się do tych wskazówek, możesz stworzyć schemat oświetlenia łazienki, który jest funkcjonalny, wszechstronny i piękny.

Oprawa łazienkowa Zeppo, IP44, Astro

fot.: Oprawa łazienkowa Zeppo, IP44, Astro

Pamiętaj jednak, że wybierając oprawy oświetleniowe do łazienki, musisz zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych, które są kluczowe w przypadku opraw do tego wyjątkowego pomieszczenia. Oto kilka najważniejszych parametrów technicznych, o których należy pamiętać:

Klasa szczelności IP: (Ingress Protection) jest miarą tego, jak dobrze oprawa jest chroniona przed pyłem i wodą. W łazience, gdzie występuje wilgoć, ważne jest, aby wybrać oprawy oświetleniowe o wysokim stopniu IP, aby zapobiec przedostawaniu się wody do oprawy i powodowaniu uszkodzeń. Minimalny stopień IP dla oświetlenia łazienkowego to IP44, który chroni przed rozpryskami wody.

Plafon łazienkowy Aquina, IP44, Astro

fot.: Plafon łazienkowy Aquina, IP44, Astro

Szukając opraw łazienkowych o podwyższonych klasach szczelności np. IP44 lub IP65 warto zajrzeć do oferty marki Astro. To producent specjalizujący się w oprawach o tych klasach szczelności.

Ocena strefy: Łazienki są podzielone na różne strefy w oparciu o ich bliskość do źródeł wody. Każda strefa ma swój własny zestaw wymagań dla opraw oświetleniowych. Na przykład oprawy w strefie 1, czyli przy wannie lub prysznicu, muszą mieć minimalny stopień ochrony IP65 i być niskonapięciowe (12 V lub mniej). Oprawy w strefie 2, która znajduje się w promieniu 60 cm nad umywalką, wanną lub prysznice, muszą mieć minimalny stopień ochrony IP44. Osprzęt w strefie 3, która jest w powyżej 2,25 m, musi mieć minimalny stopień IP20 lub wyższy.

Oświetlenie znakujące Terra, IP67, Astro

fot.: Oświetlenie znakujące Terra, IP67, Astro

Temperatura barwowa: Temperatura barwowa światła może mieć duży wpływ na atmosferę panującą w łazience. Ciepłe białe światło (2700-3000 K) może stworzyć relaksującą i przytulną atmosferę, podczas gdy chłodne białe światło (4000-5000 K) może stworzyć jaśniejszą, bardziej energetyzującą scenę oświetleniową.

Regulowany zwis Ottavino, IP44, Astro

fot.: Regulowany zwis Ottavino, IP44, Astro

Ważne są także Lumeny: Jasność światła jest mierzona w lumenach. W łazience ważne jest, aby mieć odpowiednie oświetlenie do zadań takich jak golenie lub nakładanie makijażu. Dobrą zasadą jest dążenie do minimum 600 lumenów dla oświetlenia ogólnego i 1000 lumenów dla oświetlenia zadaniowego.

Biorąc pod uwagę te parametry techniczne, można wybrać oprawy oświetleniowe, które są bezpieczne, funkcjonalne i pięknie dopasowane do każdej łazienki.

Kontakt w sprawie produktów:

Aurora Technika Świetlna
Izbica, ul. Leszczowa 3
05-140 Serock
tel. (22) 872 55 10
www: www.aurorats.pl
mail: wyślij wiadomość
Aurora Technika Świetlna

oświetlenie łazienek  nowoczesne oprawy typu LED-LITE  oświetlenie wętrz  dekoracyjne oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne


Zobacz zdjęcia w galerii Aurora Technika Świetlna

 
Aurora Technika Świetlna Facebook
Partnerzy

GTV

logo Piramida     BISK

Magma

Aurora

logo Coram

 Cristalstone Luxum

Hafele      Defra

Mantes    partner serwisu Hettich

RihoElements


     Emako


    Sapho

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram