Kształty płytek do łazienki

artykuł promocyjny

Kształty płytek do łazienki dostępne na rynku są naprawdę różnorodne - od prostokątów, kwadratów i kafelków, przez płytki sześciokątne po płytki w kształcie rybiej łuski czy płytki arabeski. Taka różnorodność daje dużo możliwości zaaranżowania łazienki. Kształt płytek jest równie ważny, co ich kolor, wzór, faktura czy materiał z jakiego są wykonane. Poniżej prezentujemy popularne kształty płytek do łazienki.

Kształty płytek do łazienki

fot.: Colorimo

 

Prostokątne i kwadratowe płytki

Prostokąty, w tym kwadraty, to najbardziej tradycyjny kształt płytek, powszechnie spotykany w łazienkach. Mogą być różnych rozmiarów, począwszy od małych mozaikowych, aż do wielkich formatów. Płytki takie można stosować na podłodze lub na ścianach łazienki. Dłuższy bok prostokątnej płytki sprawia, że przestrzeń jest optycznie powiększona.

prostokątne płytki konkursowe

fot.: Konkurs Nasze Łazienki

Cerrad

fot.: Cerrad

 

Płytki cegiełki i kafelki

Rodzaj prostokątnych płytek, które zastosowane na ścianie mogą kojarzyć się z ceglanym murem. Świetnie sprawdzają się nawet jednokolorowe płytki-cegiełki. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie barwnych płytek, których powierzchnia przypominająca szkliwo efektownie błyszczy. Warto też pamiętać, że płytki cegiełki można zastosować nie tylko w orientacji poziomej - ustawienie ich w pionie również będzie ciekawie wyglądać. Do tego cegiełki/kafelki można układać na różne sposoby. A co decyduje o tym, czy płytki w takim kształcie nazywamy cegłami czy kafelkami? To bardziej kwestia umowna - zwykle drobniejsze płytki nazywa się cegiełkami, a nieco większe kafelkami.

zielone i białe kafelki

fot.: Konkurs Nasze Łazienki

Płytki cegiełki pionowe

fot.: Raw Decor

Płytki Look Ragnopłytki kafelki Ragno

fot.: Salonika

 

Płytki mozaikowe

Chętnie wybieranym rozwiązaniem do łazienek są mozaiki. Z drobnych kostek w różnych kolorach można stworzyć zarówno klasyczne, jak i bardziej nowoczesne wzory. Mozaiki można układać na podłodze i na ścianie.

Trufle Mozaiki

fot.: Trufle Mozaiki

 

Płytki łazienkowe - ciekawe pomysły

 

Płytka arabeska

Arabeska to bardzo charakterystyczny kształt płytek. Inaczej to kształt marokańskiej koniczyny. Nawet jednobarwne płytki o tym kształcie będą prezentować się na ścianie wyjątkowo i dodadzą łazience orientalnego charakteru. Arabeska znajdzie zastosowanie zarówno na ścianie jak i na podłodze. W zależności od koloru i wzoru płytek, może pasować do różnych styli aranżacyjnych - boho, glamour, a może nawet retro.

Arabeska

fot.: Raw Decor

Płytki w kształcie tarczy

Propozycją zbliżoną do arabeski są płytki w kształcie tarczy. Wzór ten również tworzą drobne płytki, jednak w porównaniu do oryginalnej arabeski mają mniej opływowy, a bardziej kanciasty kształt.

Płytki w kształcie tarczy

fot.: Raw Decor

 

 

Płytka w kształcie rybiej łuski

Płytka o charakterystycznym kształcie rybiej łuski to kolejny marokański wzór, który zawojował świat. Jest świeży, orginalny i budzi pozytywne skojarzenia z morzem i wakacjami. Z tego względu rybia łuska to wzór chętnie wybierany do łazienki. Najczęściej wybierane są płytki rybia łuska w kolorze białym, niebieskim albo zielonym. Warto wybrać ten wzór, jeśli chcemy odświeżyć naszą łazienkę - będzie dobrą alternatywą dla opatrzonych już płytek w innym formacie.

Płytki rybia łuska zielonePłytki rybia łuska granatowe

fot.: Raw Decor

 

Płytki diamenty / romby

Płytki diamenty mają kształt rombów i ułożone na ścianie faktycznie mogą budzić skojarzenie z diamentami. To kolejny ciekawy wzór, który jeszcze nie jest tak często spotykany jak prostokątne czy kwadratowe płytki. Jest więc z jednej strony nieopatrzony i świeży.  Z drugiej przez swoją geometryczną formę jest to wzór spokojniejszy i mniej dekoracyjny w porównaniu do arabeski czy rybiego oka -  dlatego wzór diamentów ma całkiem uniwersalne zastosowanie i będzie świetnie wyglądać w różnych aranżacjach.

Płytki diamenty

fot.: Kaflando

 

Płytki ułożone w jodełkę / we wzór chevron

Jodełka i chevron to sposoby układania parkietu i paneli podłogowych. Kto jednak powiedział, że w ten sposób nie można układać płytek w łazience? Do ułożenia takiego wzoru można wykorzystać podłużne, prostokątne płytki - niektóre warianty jodełki wymagają układania płytek na ukos i wówczas będzie trzeba ściąć je pod kątem. Wygodnym rozwiązaniem mogą być gotowe prostokątne płytki ze wzorem w jodełkę/chevron.

Chevron płytki

fot.: Dunin

Płytki w łazience w jodełkę

fot.: Marta Wanat

 

Sześciokątne płytki - heksagonalne w kształcie plastru miodu

Te płytki mają sześciokątny kształt, co daje ciekawy, geometryczny efekt na powierzchni. Może to się kojarzyć z plastrem miodu. Sześciokątne płytki są coraz bardziej popularne, szczególnie w aranżacjach nowoczesnych. Świetnie prezentują się zarówno gładkie, sześciokątne płytki bez wzoru, jak też bogato zdobione. Można łączyć różne kolory płytek w jedną całość. Efekty takich połączeń mogą być zdumiewające i bardzo atrakcyjne wizualnie. Co więcej płytki heksagonalne mogą świetnie się prezentować nawet jeśli zdobią niewielki fragment ściany.

Płytki heksagonalne szare

fot.: Flow Interiors

Sześciokątna mozaika

fot.: Raw Decor

 

Ośmiokątne płytki - oktagonalne

Płytki mogą mieć również kształ ośmiokąta - oktagonu. Najczęściej można zobaczyć je na podłodze w charakterystycznym ułożeniu - większe ośmiokątne płyty, np. białe, ułożone są w równych rzędach, a w niewielkich przestrzeniach między nimi umieszcza się mniejsze kwadratowe płytki w kontrastującym kolorze, np. czarnym. Taka podłoga z ośmiokątnych płytek wprowadza do przestrzeni porządek i elegancję. Będzie pasować do klasycznych i stylizowanych łazienek. Sprawdzi się w stylu retro, art deco czy glamour.

Płytki oktagonalnePłytki ośmiokątne

fot.: Kaflando

 

Nie bój się eksperymentować i łączyć wzorów i kształtów płytek!

 

Warto również zdawać sobie sprawę, że różne kształty płytek można ze sobą swobodnie łączyć, co może dać ciekawe i gustowne efekty - przykład poniżej.

Zielone akcesoria łazienkowe

fot.: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Raw Decor, Salonika, Cerrad, Trufle Mozaiki, Kaflando, Dunin, Marta Wanat, Flow Interiors, KODO, Colorimo


Polecamy
Płytki łazienkowe Zainspiruj się podłogi i ściany

Płytki łazienkowe Zainspiruj się

 
Panele winylowe w łazience porady łazienkowe

Panele winylowe w łazience

 
Mozaika na podłodze podłogi i ściany

Mozaika na podłodze

 
Nowości w ofercie Cerrad podłogi i ściany

Nowości w ofercie Cerrad

 
Dwa popularne gatunki kamienia w łazience podłogi i ściany

Dwa popularne gatunki kamienia w łazience

 

Partnerzy

  Cerramed  

  Weber  Rigips

Magma

   Elements   kaflando płytki ceramiczne

Sapho  

   logo Śnieżka    Logo MAGNAT

Luxum Cristalstone

logo Coram

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchniFacebook
Instagram