konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

Renowacja fug

data aktualizacji: 24-06-2019, 11:07 – artykuł promocyjny

Renowacja fug

Fuga jest nieodłącznym elementem niemal każdej ściany i posadzki wykończonej płytkami gresowymi, ceramicznymi lub kamiennymi. Wypełnia ona szczeliny między płytkami, ozdabia. Czasami maskuje ewentualne nierówności krawędzi płytek. Pozwala płytkom na swobodne odkształcanie.

 

Nowe życie starej fugi

Naturalnym wrogiem zapraw do spoinowania okładzin z płytek ceramicznych, gresowych czy kamiennych jest czas. Z upływem lat fugi tracą swoją barwę, pękają. Często także pojawia się na nich pleśń. I wtedy już nie zdobią okładziny, a szpecą. Skoro jednak płytki nadal wyglądają dobrze, może warto zmienić tylko spoiny?
Starą fugę możemy zastąpić nową, ale wymaga to sporo pracy. Wysiłek będzie jednak opłacalny, ponieważ koszt nowej spoiny jest niewielki w porównaniu z wydatkiem, związanym z położeniem nowej okładziny ceramicznej. Najpierw należy dokładnie usunąć stare fugi, uważając, by nie uszkodzić płytek.

KNAUF TIEFENGRUND środek gruntującyNa rynku dostępne są specjalne przybory tzw. rylce, ułatwiające tę dość niewdzięczną pracę. Gdy szczeliny są już puste, należy oczyścić je z pyłu i resztek starej spoiny przy użyciu np. odkurzacza. Gdy stara fuga zostanie już w całości lub w części usunięta, miejsce po niej należy zagruntować odpowiednim środkiem gruntującym np. Knauf Środek głęboko gruntujący Tiefengrund. Zredukuje on chłonność podłoża, a tym samym zagwarantuje prawidłowy przebieg procesu wiązania fugi.

Po zagruntowaniu podłoża można przystąpić do wykonywania nowej spoiny. W tym celu do odmierzonej ilości wody należy dodać zawartość opakowania zaprawy fugowania, w proporcjach określonych przez producenta. Po dokładnym wymieszaniu wypełniamy nią szczelnie wolne przestrzenie pomiędzy płytkami.

 

Przywracanie koloru

Jeśli fuga trzyma się dobrze podłoża i płytek, a jedynie jej kolor stracił na atrakcyjności, wystarczy wówczas odnowić samą barwę. Odpowiedniego rozwiązania dostarcza preparat do renowacji spoin Knauf FIX+FINISH Renowator do fug. Preparat ten doskonale odświeża przebarwione, zabrudzone oraz wyblakle spoiny, zarówno w ściennych, jak i podłogowych wykładzinach ceramicznych. Tworzy powłokę wodoodporną. Zabezpiecza przed powstawaniem pleśni.

Knauf Renowator do fug

Dostępny jest w trzech kolorach: biały, manhattan oraz srebrno szary. Knauf Środek do renowacji spoin oferowany jest jako gotowy materiał do malowania fug za pomocą dołączonej gąbki. Produkt jest bardzo wydajny. Dodatkowo renowator działa hamująco na rozwój grzybów i bakterii.

Od stanu fug zależy wygląd całej wyłożonej płytkami podłogi czy ściany. Z czasem tracą świeży kolor, przebarwiają się, kruszą. Jednak właściwie pielęgnowane posłużą znacznie dłużej. Zabezpieczenia fug ma na celu ułatwienie codziennej pielęgnacji, przedłużenie żywotności spoin oraz uniemożliwienie "wypłukiwania" fugi. W strukturze całej powierzchni spoiny pomiędzy płytkami są miejscem szczególnie podatnym na zabrudzenia. Zarówno ze względu na położenie (tworzą rowki na powierzchni), jak również chłonną strukturę. Ponadto w wielu przypadkach powierzchnia fug jest jedynym "wentylatorem" ściany czy podłogi.

 

Wymiana fugi na nowe

Wykruszona, popękana, czy zniszczona fuga nadaje się już tylko do wymiany. Wyszlifowanie starej spoiny jest zajęciem czasochłonnym. Ułatwić to mogą narzędzia z końcówką do szlifowania fug. Nie da się jednak idealnie usunąć spoiny mineralnej - nowa powinna więc być tego samego rodzaju lub dyspersyjna. Do szybkiego fugowania płytek podłogowych można użyć Knauf Elastic Fuga elastyczna.

Jeżeli brud wniknął głęboko w strukturę fugi, to trudno będzie go usunąć. Natomiast zwykłe umycie gąbką nie pomoże - trzeba zastosować specjalne płyny do czyszczenia spoin. 

Lepszy efekt uzyskamy, czyszcząc małą szczoteczką, dzięki czemu możliwe będzie usunięcie brudu z głębokich porów. Knauf Środek do czyszczenia fug przeznaczony jest przede wszystkim do czyszczenia nalotów z zapraw oraz resztek fug, ale również dość skutecznie odświeża spoiny. Jeżeli, mimo wysiłków, nie uda się oczyścić fug, pozostaje jedynie ich usunięcie i wykonanie nowych spoin.

 

Renowacja fug

Fugi trwale zabrudzone lub spękane możesz pomalować. Do wyboru mamy kilka preparatów od markerów, przez barwniki, po masy renowacyjne. Można je kupić w kilku najpopularniejszych kolorach lub zabarwić na wybrany odcień dokupionymi pigmentami. Nakładamy je za pomocą pędzla lub gąbki po dokładnym wymyciu i wysuszeniu fug.

Knauf Fix+Finish Wypełniacz przeznaczony jest do szybkich napraw uszkodzonych fug między płytkami. Masę nakłada się na suche i wolne od pyłu podłoże. W przypadku uszkodzonych lub wyrwanych fug między płytkami masę należy nałożyć bezpośrednio z tubki i rozprowadzić do uzyskania gładkiej powierzchni. Nadmiar materiału usunąć i wypełnioną fugę wygładzić. Przed całkowitym wyschnięciem masy płytki wyczyścić wilgotną gąbką.

Jeśli odnawiamy fugi między płytkami gresowymi, należy uważać, bo preparaty mogą odbarwić ten typ ceramiki. Aby uniknąć takiego ryzyka, najlepiej dokładnie okleić krawędzie płytek taśmą malarską. Odnowione fugi muszą wyschnąć. Trwa to około 24 godzin.

Plamy po zaprawach klejowych i spoinowych są pozostałością prac monterskich. Powstają w wyniku wypełnienia porów płytki cząsteczkami zaprawy. Na powierzchni uwidaczniają się w postaci zmatowień fragmentów płytek. Stosowane powszechnie zmywanie wodą usuwa zaprawy tylko z powierzchni płytki pozostawiając wypełnione pory i zagłębienia. Dokładne usunięcie resztek zaprawy umożliwia Knauf Środek do usuwania pozostałości cementowych.

Knauf środek do usuwania pozostałości cementowych


Kontakt w sprawie produktów:

KNAUF Sp. z o.o.
ul. Światowa 25
02-229 Warszawa
tel. +48 22 36 95 200
www: knauf.pl
mail: wyślij wiadomość
KNAUF Sp. z o.o.

czyszczenie, ochrona, pielęgnacja » kleje » fugi » silikony i akryle » środki gruntujące i hydroizolacje » masy szpachlowe i gładzie » tynki wewnętrzne » tynki zewnętrzne » wylewki » płyty » profile, narożniki i akcesoria » narzędzia

poczytaj o produktach Knauf w portalu

Podobne artykuły
Płytki ceramiczne - najnowsze kolekcje

podłogi i ściany

Płytki ceramiczne - najnowsze kolekcje

Aranżacja wnętrza zawsze wiele mówi o jego właścicielu, w związku z tym odpowiednio dobrana paleta barw... więcej...

Kleje do płytek łazienkowych - ochrona zaczyna się pod płytką

podłogi i ściany

Kleje do płytek łazienkowych - ochrona zaczyna...

Klej, choć niewidoczny, ma w łazience kluczowe znaczenie dla trwałości i wytrzymałości ściany czy posadzki pokrytej... więcej...

Mozaika w łazience - zastosowanie, rodzaje, montaż

podłogi i ściany

Mozaika w łazience - zastosowanie, rodzaje, montaż

Mozaika to dekoracja artystyczna w formie obrazu bądź ornamentu, wykonana z niewielkich, różnokolorowych elementów.... więcej...