konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

patron besco

O czym mówią normy na płytkach

data aktualizacji: 12-02-2014, 06:48 – artykuł promocyjny

O czym mówią normy na płytkach

Klasyfikacja płytek ceramicznych


Załącznik N (informacyjny) do normy PN-ISO 13006:2001 odnośnie płytek ceramicznych szkliwionych podłogowych wg odporności na ścieranie informuje nas o:


Klasa 0 - płytki ceramiczne szkliwione tej klasy nie są przewidziane do wykładania podłóg
Klasa 1 - płytki ceramiczne do pokrycia powierzchni podłóg, po których chodzi się w butach o miękkiej podeszwie lub boso i które nie są narażone na działanie materiałów ścierających ( np.łazienka i pokój bez bezpośredniego wejścia z zewnątrz )
Klasa 2 - płytki ceramiczne do pokrycia powierzchni podłóg, po których powierzchni chodzi się w obuwiu z podeszwami miękkimi lub normalnymi i które bardziej narażone są na niewielkie ilości brudu oraz materiałów ścierających( np.pokoje mieszkalne w mieszkaniach, jadalnie Płytek  ceramicznych tej klasy nie można stosować tam, gdzie chodzi się w butach nietypowych z zelówkami metalowymi lub podkutych.
Klasa 3 - płytki ceramiczne do pokrycia powierzchni podłóg, po których chodzi się w butach z normalnymi podeszwami, z niewielkimi ilościami brudu i materiału ścierającego( np.kuchnie,hole,korytarze,balkony,logie, style="margin-bottom: 0cm; font-weight: medium tarasy.Płytek tej klasy nie można stosować tam, gdzie chodzi się w butach nietypowych, np.z zelówkami metalowymi lub podkutych.
Klasa 4 - płytki ceramiczne do pokrycia powierzchni podłóg, po których odbywa się ruch normalny, na które wnoszone są niewielkie ilości materiału ścierającego tak, że warunki są bardziej surowe niż dla klasy 3 (np.wejścia,kuchnie,pomieszczenia handlowe, hotele,salony wystawowe i salony sprzedaży) W domach jednorodzinnych mogą być stosowane we wszystkich rodzajach pomieszczeń.
Klasa 5 - płytki ceramiczne pokrycia powierzchni podłóg na narażanych na wzmożony ciągły ruch pieszy, gdzie wnoszone są cząstki materiału ścierającego (np.miejsca publiczne, takie jak: centra handlowe, korytarze, lotniska, sale hotelowe, przejścia publiczne i hale przemysłowe ) Klasyfikacja ta ważna jest tylko dla wymienionych przykładów i w warunkach normalnych ( przy czym za warunki normalne uważa się sytuację, gdy schody i wejścia do pomieszczeń jak i chodniki przed budynkami są często zmywane, a obuwie normalne oznacza obuwie z gładką powierzchnią i nie podkute

Przy doborze płytek ceramicznych należy brać pod uwagę typ ruchu oraz metody i możliwości czyszczenia. Wejścia do budynków należy zabezpieczyć przed przedostawaniem się materiału ścierającego przez położenie na podłodze wycieraczek. W ekstremalnych przypadkach ruchu o bardzo dużym natęzeniu z dużą ilością zanieczyszczeń ścierających muszą być brane pod uwagę płytki nieszkliwione z rodziny gresów. Dla płytek nieszkliwionych nie wprowadza się klas ścieralności.Tam gdzie istnieje realna możliwość występowania czynników mogących powodować uszkodzenia powierzchni - niezamiatane i niekonserwowane posadzki, po których przesuwane są sprzęty domowe o ostrych krawędziach (typu stoły lub krzesła) dla bezpieczeństwa i aby zapobiec uszkodzeniu wykładziny, na posadzki należy zawsze stosować płytki o jedną klasę ścieralności wyższą niż podana w załączniku, a także kilka razy dziennie zamiatać podłogę, a przed wejściem montować wycieraczki.


Zobacz więcej Kupujemy płytki 

Opracowanie: Redakcja

Podobne artykuły
Zestaw Fala Świetlna - oświetlenie do zastosowania profesjonalnego

porady

Zestaw Fala Świetlna - oświetlenie do zastosowania...

Oświetlenie to bardzo ważny element wnętrza. Buduje nastrój, dba o odpowiedni klimat, a także, odpowiednio... więcej...

Proste i skuteczne sposoby na wilgoć

porady

Proste i skuteczne sposoby na wilgoć

Jednym z najprostszych i jednocześnie najbardziej efektownych sposób na odświeżenie czy kompletną metamorfozę... więcej...

Zamierzam położyć płytki na ścianie na wysokość 150cm a później do sufitu gładź. Co pierwsze płytki czy szpachlowanie?

porady

Zamierzam położyć płytki na ścianie na wysokość...

Zależy jak Pan chce wykończyć krawędź płytek. Jeśli klei Pan na ścianę i wykańcza plastikową listwą to można... więcej...