konkurs fotograficzny nasze łazienki 2021

patron besco

Układanie płytek na podłodze krok po kroku

data aktualizacji: 07-05-2021, 06:55 – artykuł promocyjny

Układanie płytek podłogowych to zajęcie dla cierpliwych i dokładnych osób. Trzeba pamiętać, że płytki to inwestycja na lata, dlatego warto by były ułożone zgodnie ze sztuką. I tu oczywiście zatrudnienie fachowca nie zawsze oznacza usługi na najwyższym poziomie. Dowiedz się, jak układać płytki ceramiczne. Pozwoli Ci to uniknąć wielu błędów oraz cieszyć się z ostatecznego wyglądu podłogi lub ściany. Kolejne kroki układania płytek, konieczne narzędzia oraz materiały pokazują na co zwrócić uwagę na każdym etapie - od przygotowania podłoża po prace związane z fugowaniem.

Układanie płytek na podłodze krok po kroku

fot.: Cerrad

 

Układanie płytek zaczynamy od ... wyboru płytek

 

Jeśli chodzi o wybór płytek to pole jest bardzo szerokie i z każdym sezonem pojawiają się nowości, które przykuwają naszą uwagę kolorystyką, kształtem. Bardzo ważna jest również jakość, bo to od nej zależy ostateczny wygląd oraz przebieg prac.

Rozważając wybór danej serii niezapomnijmy sprawdzić parametrów technicznych. Najtańsza glazura, nieznanego producenta będzie sporym obciążeniem dla nas i fachowca, któremu przyjdzie się zmierzyć z jej docięciem czy dopasowanie do podłóg, które nie zawsze są gładką i równą taflą. Warto również od razu zakupić odpowiednią ilość (z uwzględnieniem naddatków na ubytki), by w trakcie prac glazurniczych nie okazało się, że zabraknie nam płytek dokładnie z tej samej serii.

Układanie płytek zaczynamy od ... wyboru płytek

fot.: Dunin

Układanie płytek zaczynamy od przygotowania podłoża. Od tego zależeć będzie trwałość i estetyka naszej podłogi. Generalnie mówi się o dwóch sposobach układania płytek - bezpośrednio na betonie oraz na warstwie starych płytek. Ta druga wersja zawsze obarczona jest dużym ryzykiem związanym ze złą jakością starych płytek. Do tego należy pamiętać, że klej do płytek zawsze trochę będzie ściągał przez co układanie płytek będzie trudniejsze. Płytka na płytkę układana w jednym pomieszczeniu spowoduje również różnicę poziomów na sąsiednich posadzkach. Dlatego wybór tej metody powinnien być ostatecznością.

Płytki do łazienki - wystawa w Salonie BAWA

fot.: Salony Bawa Wnętrza - bogate wzornictwo oraz kolorystyka płytek to ozdoba każdego wnętrza

 

Układanie płytek na podłodze krok po kroku
 

  • Starannie przygotowane podłoże ułatwi i przyśpieszy prace glazurnicze. Dlatego trzeba je dokłanie oczyścić z wszelkich pyłów, tłustych plam, w miarę potrzeb wyrównać poziom (np. przy użyciu masy szpachlowej lub wylewki samopoziomującej).
  • Jeśli pozbędziemy się już powłok zmniejszających przyczepność możemy przejść do gruntowania. Jest ono istotną częścią tego etapu, bo prowadzi do zmniejszenia nasiąkliwości a wzrostu przyczepności zaprawy klejowej. Środek gruntujący wiąże również te najdrobniejsze cząstki zanieczyszczeń, które pozostają na podłodze.

        fot.: weber PG 212

  • W pomieszczeniach typu łazienka, gdzie podłoga narażona jest na ciągłą wilgotność dobrze jest użyć dodatkowo odpowiedniej izolacji podpłytkowej, np. folię w płynie lub zaprawę uszczelniającą. Taka hydroizolacja ochroni podłoże przed odspajaniem się płytek w wyniku wnikania wody. Bo trzeba pamiętać, że choć płytki wydają się odpornym na wilgoć materiałem to zostają jeszcze spoiny, które dają świetną drogę migracji wodzie.

weber.tec 882 - folia w płynie

fot.: weber.tec 882 

PCI LASTOGUM

fot.: BASF Polska - powłoka uszczelniająca PCI Lastogum

Dobrze jest jeśli izolacja zachodzi na ściany na wysokość ok. 10 cm. Układanie zaprawy wodoszczelnej jest łatwe i raczej szybkie - nanosi się dwie warstwy za pomocą pędzla (ewentualnie druga warstwa pacą stalową), ktróre stworzą 0,5 mm izolację. Bezpośrednio na tak przygotowane podłoże, po upływie ok 5 godzin można układać płytki dbając by na powierzchni nie doszło do żadnych uszkodzeń.

Hydroizolacja Wiper

fot.: Wiper - system do hydroizolacji podpłytkowej

  • Kolejny etap, czyli klejenie płytek dobrze jest zacząć od przemyślanego wyboru kleju. Od jego jakości dużo zależy. Stąd też może nie warto oszczędzać i wybrać klej dopasowany do naszych potrzeb. Rodzaj kleju warunkują typ, format, rodzaj podłoża, obciążenia eksploatacyjne a także warunki układania. Zawsze lepiej zasięgnąć rady ekspertów, którzy pomogą nam dobrać odpowiednie materiały. 

Uniwersalny, odkształcalny klej cementowy PCI Nanolight®Knauf K1 - uniwersalny klej do płytek

   fot.: BASF Polska                  fot.: Knauf  

weber  ZP  414 - zaprawa klejąca do płytekKlej cementowy weberfix EASYTS 54 - Elastyczny klej do płytek FLEX Tytan Professional - Selena

                      fot.: weber                     fot.: Selena       

Zanim przystąpimy do właściwych prac warto najpierw ułożyć i zaplanować sobie układ płytek "na sucho". Płytki, które trzeba dociąć najlepiej jest zostawić w miejscach najmniej widocznych. Sposób ułożenia płytek wynika z ich formatu oraz inwencji twórczej inwestora, czasem wykonawcy. Najczęściej stosowane wzory to: prosto z zachowaniem kąta prostego między poszczególnymi rzędami, karo, cegiełka, mieszany lub modularny, gdy łączymy płytki o różnych formatach.

Płytki Porcelanosa - Salonika

fot.: Salonika       

Rozprowadzanie kleju to również kwestia wyboru. Generalnie wyróżnia się dwie techniki. Nakładanie kleju na podłoże i dociskanie płytki z zachowaniem poziomu oraz druga, tzw. podwójnego smarowania, w której klej rozsmarowywany jest na podłożu i na płytce. Najważniejsze jest by klej szczelnie wypełniał całą powierzchnię, co osiągniemy dzieki pacy grzebieniowej oraz by grubość warstwy była zgodna z zaleceniami producenta. Oczywiście stosujemy krzyżyki dystansowe (usuwamy je nim klej całkowicie zastygnie) i pamiętamy by układać płytki od najdalszej części pomieszczenia w kierunku drzwi. Jeśli płytki układane są i na ścianie i na podłodze to najpierw lepiej jest zacząć od ścian.


Więcej na ten tamat znajdziesz tu: Kleje do płytek - przegląd oferty rynkowej producentów

  • Fugowanie wykonujemy po tym jak klej dobrze zwiąże. Płytki należy oczyścić z resztek kleju, pyłu i kurzu i przystąpić do spoinowania trzymając się zaleceń producenta co do przygotowania mieszaniny. Fugę nanosimy na całe płytki i kolistymi energicznymi ruchami rozprowadzamy ze szczególnym uwzględnieniem wolnych przestrzeni (masą do fugowania nie wypełnia się styków ścian z podłogą). Idelana do tego jest paca z gąbką. Nadmiar fugi ściągamy z płytek, a mycie można rozpocząć gdy spoina zacznie wiązać (zmienia kolor). Tempo wysychania fugi zależy od temperatury, dlatego zawsze lepiej jest podzielić prace na kilka partii. 
     

O fugi trzeba dbać, bo szybko się brudzą a przez to zmieniają kolor i pogarszają estetykę pomieszczenia. W sprzedaży możemy dostać specjalne preparaty służące do impregnacji spoin. Oprócz ochrony zyskamy delikatny połysk i większą pewność, że łączenia płytek nie będą przepuszczać wilgoci do podłoża. 

fot.: Trufle Mozaiki

Więcej na ten tamat znajdziesz tu: Dobór fugi - rodzaje, kolory, szerokości

  • Czyszczenie to również praca w ramach układania płytek. Pamiętajmy, że szybkie i sprawne posprzątanie podłogi to kwestia równie ważna. Ekipa powinna oddać nam podłogę w takim stanie byśmy mogli ocenić jakość wykonania oraz by nie doszło do zniszczenia powierzchni płytek w czasie czyszczenia.

 Płytki Sabbia Cerros Bianco - Cerrad

     fot.: Cerrad

Rzetelna firma zajmująca się pracami remontowo-budowlanymi powinna w ramach swoich usług świadczyć również pełne doradztwo w sprawie doboru płytek i wszelkich materiałów związanych z przygotowaniem do prac glazurniczych. Oczywiście kwestie estetyczne zawsze są w gestii klienta ale fachowe rady pozwolą unikąć wielu błędów i rozczarowań. Często też najpierw kupujemy materiały a potem szukamy fachowca. Może warto odwrócić ten proces i wybrać się do składu budowlanego z osobą odpowiedzialną później za przebieg prac.

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Trufle Mozaiki, Cerrad, Salonika, Wnętrza Bawa, BASF Polska, Dunin, Saint-Gobain Construction Products Polska, Selena, Wiper, Knauf

Podobne artykuły
Co położyć na lastryko w łazience

porady

Co położyć na lastryko w łazience

Jeśli lastryko w łazience znudziło nam się lub jest już zniszczone możemy na jego powierzchni ułożyć płytki... więcej...

Jak zaaranżować nowoczesną i funkcjonalną łazienkę?

porady

Jak zaaranżować nowoczesną i funkcjonalną łazienkę?

Łazienka jest jednym tych pomieszczeń, które powinno zostać urządzone w ten sposób, aby korzystanie... więcej...

Czy można obudować półokrągłą wannę

porady

Czy można obudować półokrągłą wannę

Półokrągłą wannę można zabudować zarówno gotowymi obudowami dopasowanymi do danego modelu, jak... więcej...