Kabiny prysznicowe - przegląd
artykuł promocyjny
Współczesny tryb życia w ciągłym pośpiechu, nieustanny brak czasu znajduje swoje odzwierciedlenie również we współczesnych łazienkach. Nowoczesne łazienki to niewielkie pomieszczenia mające służyć kilku domownikom. Obecność umywalki, miski ustępowej, szafki na kosmetyki oraz pralki wymusza rezygnację z tradycyjnej wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Szybki prysznic to nie tylko większa higiena, ale także duża oszczędność wody (30 - 70%) i mniejszy bałagan.

fot.: Oltens
Duże zapotrzebowanie na kabiny prysznicowe, spowodowało, że producenci i dystrybutorzy oferują szeroką gamę produktów. Dodatkowo dostępne są rozwiązania dzięki którym łatwo przystosujemy wanny do kąpieli na stojąco. Tradycyjne kabiny prysznicowe zwykle stanowią system złożony z brodzika - posadowionego na podłodze, przezroczystych ścian chroniących łazienkę przed rozpryskami wody z baterii, zestawu prysznicowego czy dyszy panelu.
fot.: Invena - kabina Kordoba
fot.: Sapho - kabina Zoom Line marki Polysan
fot.: Sapho - kabina Zoom Line Black
fot.: Oltens - kabina Trana 90x90 cm
fot.: Ceramed
Przy wyborze kabiny decyduje zasobność portfela. Najtańsze rozwiązania są tylko funkcjonalne, droższe łączą funkcjonalność z jakością oraz oryginalnym designem. Najdroższe to takie, w których nietuzinkowy design oraz niespotykane materiały i wzornictwo staje się najważniejszym kryterium.
fot.: Luxum
Brodziki do kabin prysznicowych
Popularne brodziki dla kabin prysznicowych wykonywane są z żywicy akrylowej, stali emaliowanej, stali nierdzewnej, drewna, syntetycznego granitu, drewna, szkła. Najczęściej dostępne są w kształtach umożliwiających montaż w narożniku pomieszczenia - wycinek kwadratu, koła, wielokąta. Najpopularniejsze wymiary to ok. 80 i 90 cm szerokości. Kształt i rozmiar brodzika determinuje kształt kabiny. Na rynku dostępne są brodziki płytkie - ok. 7 cm oraz głębokie - ok. 30 cm szczególnie przydatne w przypadku kąpieli dzieci lub ręcznego prania.
fot.: Novellini oferuje zarówno ultra płaskie brodziki o standardowych wymiarach, jak również odpływy liniowe montowane bezpośrednio na posadzce w eleganckich i nowoczesnych łazienkach
Ściany i drzwi kabiny
Najczęściej wykonane z przezroczystych tafli szkła, polistyrenu, poliwęglanu lub akrylu połączonych profilami aluminiowymi, lakierowanymi proszkowo, anodowanymi lub laminowanymi np. okleiną drewnopodobną. Posiadają pojedyncze lub podwójne drzwi przesuwne lub rozwierne poruszające się dzięki plastikowym tulejkom, łożyskom lub mosiężnym zawiasom. O trwałości i jakości kabiny decydują właśnie te elementy, najdroższe są kabiny szklane z powłokami zabezpieczającymi przed osadzaniem się kamienia, o drzwiach łożyskowanych z mosiężnymi uchwytami i mocnymi zawiasami.
fot.: Riho - nowoczesna kabina Lucid GD400 o konstrukcji ramowej posiada białe lub czarne matowe profile z aluminium malowanego proszkowo
Przeczytaj także >> Drzwi zamiast kabiny
Ściany kabiny, bez względu na materiał z jakiego są wykonane, dostępne są w wersjach przezroczystych jak również, o ograniczonej przejrzystości - od matowych i wzorzystych, po przyciemniane.
fot.: Besco - Drzwi wahadłowe pojedyncze Sinco; Massi - drzwi prysznicowe łamane Case 80/90 oraz kabina prysznicowa Cubic od Deante
Baterie, panele natryskowe, deszczownice
Najczęściej w kabinach zainstalowana jest bateria ze zintegrowanym zestawem prysznicowym. Coraz popularniejsze, droższe i bardziej efektowne stają się panele prysznicowe, które oprócz natrysku wody znad głowy posiadają zestaw dysz o zróżnicowanym przepływie. Zwolennicy unikatowych rozwiązań instalują deszczownice - wylewki ze swobodnie wypływającą wodą w formie delikatnego deszczu. Najdroższe rozwiązania łączą wszystkie powyższe elementy, zapewniając szeroki wybór zródeł, prędkości oraz kierunku wypływu wody.
fot.: Laveo
fot.: Corsan
fot.: Deante
Zarówno baterie, jak i panele prysznicowe występują w różnych kolorach powłok metalicznych (błyszczących i matowych), lakierowanych lub laminowanych, w wersjach naściennych jak i zabudowanych w ścianie.
fot.: KFA
fot.: Ceramed
Parawany nawannowe, zasłony
Osoby, posiadające tradycyjną wannę, które nie planują jej wymiany w najbliższym czasie mogą skorzystać z dostępnych na rynku przezroczystych parawanów nawannowych lub zasłon prysznicowych zainstalowanych na lub przy krawędzi wanny. Rozwiązanie to również nadaje nową funkcję wannie w łazienkach, w których rezygnacja z niej jest niemożliwa.
fot.: Riho
fot.: Besco
fot.: Zasłonki prysznicowe Coram oraz Adah
Szukasz praktycznych rad, przeczytaj również:
Kabiny bez brodzików
Kabiny bez tradycyjnego brodzika to rowiązanie, które cieszy się ostatnio dużą popularnością. Zaletą tego rozwiązania jest elegancki i estetyczny wygląd łazienki, możliwość aranżacji jej wnętrza w dowolny sposób a także ułatwienie korzystania z prysznica osobom starszym i niepełnosprawnym. W kabinach zamontowanych bezpośrednio w podłodze musi być zapewniony system odprowadzania wody z posadzki, co oznacza konieczność instalacji odpywów podłogowych: liniowych, punktowych i łukowych.
fot.: LAF Polska
fot.: CED'OR
fot.: Wiper
Kabiny szyte na miarę
Kabiny prysznicowe w znacznej mierze dopasowuje się do potrzeb osób korzystających z nich. Oprócz tego oczywiście zawsze należy uwzględnić warunki danego pomieszczenia. Spersonalizowane oczekiwania klientów to kolejny krok w produkcji kabin. Takie szycie na miarę potrzeb pozwala na idealne dopasowanie produktu również do aranżacji wnętrza. Program nowoczesnych kabin jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie tym produktem. Szczególne potrzeby wynikające z rosnącego zainteresowania komfortowym urządzeniem przestrzeni prysznicowej.
Prysznic dla osób niepełnosprawnych
Dla osób starszych i niepełnosprawnych kabina prysznicowa jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż wanna. Kabiny walk-in bez brodzika są w szczególności polecane dla osób, które mają problem z poruszaniem lub poruszających się na wózkach inwalidzkich. Aby uławić tym osobom korzystanie z łazienki, należy wyposażyć wnętrze łazienki w specjalne akcesoria łazienkowe, takie jak: poręcze, uchwty, siedziska oraz stołeczki.
fot.: Kabiny prysznicowe i siedziska pod prysznic dla osób starszych i niepełnosprawnych - Akcjum
Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w dziale >> łazienka dla niepełnosprawnych
Jak utrzymać kabinę prysznicową w czystości
Ściany kabin prysznicowych najczęściej wykonywane są z hartowanego szkła lub przezroczystego tworzywa (plexi, polistyrenu). Mogą różnić się formą wykonania - od przezroczystych po wzorzyste oraz barwą. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego jaki rodzaj kabiny wybierzemy, nie możemy zapominać o obowiązku ich pielęgnacji i czyszczenia. Na rynku dostępne są specjalne preparaty do czyszczenia kabin prysznicowych.
Zobacz również >> Czyszczenie kabiny prysznicowej - praktyczne porady
Besco Professional to środek, który dzięki nowoczesnej formule pianki do czyszczenia zapewnia skuteczną pielęgnację i ochronę kabin prysznicowych i parawanów nawannowych wykonanych ze szkła i tworzyw sztucznych. Błyskawicznie usuwa osady z mydła i olejków kąpielowych, tłuszcz, plamy po wodzie oraz lekki kamienny nalot.
Preparat Reflex KOŁO Odkamieniacz, przeznaczony zarówno do czyszczenia ceramiki łazienkowej, akrylu, jak i kabin prysznicowych. Dla ułatwienia, wiele kabin firmy KOŁO daje możliwość wyjęcia drzwi na czas czyszczenia. Reflex KOŁO Conditioner to z kolei preparat, który pomaga w regenerowaniu powierzchni Reflex na szkle kabin prysznicowych. W rezultacie łazienki z produktami KOŁO przez wiele lat utrzymują swoją świeżość, jednocześnie nie wymagając od właścicieli nadmiernego wysiłku przy pielęgnacji.
Szukasz inspiracji - zobacz koniecznie:
Żródło: Redakcja
Zdjęcia: Adah, Riho, Ceramed, Deante, Wiper, Grupa Armatura, Laveo, Luxum, Massi, Oltens, LAF Polska, CED'OR, Novellini, Invena, Besco, Sapho, Akcjum, Coram




- Wyposażenie łazienki z Ceramed
- Płytki łazienkowe - nieograniczony wybór wzorów
- Konglomeraty TechniStone inspirowane marmurem
- Meble łazienkowe LEGACY od Elity
- Mozaika pod prysznicem
-
Wanny z konglomeratu od Massi
- Baterie wolnostojące Invena
- Bezramowa kabina Scandic Next
- Szuflada tak wyjątkowa jak Ty!
- Meble łazienkowe na wymiar
- Rocko Tiles - alternatywa dla płytek
- Bambusowy panel prysznicowy
-
WESTERN – meble z litego drewna
-
Podświetlane fugi do łazienki
- Jak wybrać suszarkę kieszeniową?
- Urządzenia WC z funkcją higieny IntimSpa
- Mini forma = maxi efekt
-
POLYSAN - wanny nieograniczonych możliwości
- Akcesoria łazienkowe EMAKO.pl
- Biel i grafit - kolory grzejnika Retto
- Suszarki elektryczne Electrolux
- Odwodnienia LAF z oświetleniem

![]() |
armatura łazienkowa
Kompleksowe rozwiązania i nowoczesny design |
![]() |
meble i akcesoria
Modne fronty w meblach łazienkowych |
![]() |
trendy w łazience
Wyposażenie na wymiar z Luxum |
![]() |
trendy w łazience
Blat w łazience |
![]() |
porady łazienkowe
Fototapeta w łazience |