Jak urządzić łazienkę? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkownika, warto jednak zasięgnąć inspiracji z różnych źródeł. W galerii zdjęć "Aranżacje łazienek" znajdziesz wiele ciekawych propozycji, które być może zainspirują cię w zaprojektowaniu wnętrza własnej łazienki. Pozycje, które u nas zobaczysz, ukażą ci nie tylko konkretne produkty poszczególnych firm, ale także projekty i wizualizacje wykwalifikowanych projektantów i architektów, bądź nieco bardziej amatorskie zdjęcia łazienek, przysłane do nas w ramach konkursu fotograficznego „Nasze łazienki”. Jeżeli pragniesz, aby twój projekt łazienki był wyjątkowy, a co najważniejsze, dopasowany pod twoje potrzeby, zobacz, jak to robią inni i ustal, co najbardziej ci się podoba. A poniżej kilka pomysłów i podpowiedzi od nas :)
Ergonomia w łazience
Podstawowa zasada zakłada, że łazienka ma nam służyć na lata, a więc musimy zadbać, by była dopasowana do użytkowników, a także zmian, jakie czekają na nas w przyszłości. Powinna zawierać udogodnienia, które pomogą nam w różnych okolicznościach. Trzeba wziąć pod uwagę styl życia domowników oraz sposób ich korzystania z łazienki. Projektując łazienkę, powinniśmy również pamiętać, aby zostały zachowane właściwe odległości pomiędzy poszczególnymi sanitariami. Musimy porównać dostępną przestrzeń łazienki względem wielkości mebli i armatury, a także koniecznych odległości pomiędzy nimi. Wybierając konkretny model umywalki, miski WC, wanny lub brodzika, powinniśmy wszystko dopasować tak, aby zostawić odpowiednią odległość z przodu oraz zapas miejsca po obu bokach.
Zobacz także: Odległości w łazience
Jak urządzić wnętrze łazienki, aby było piękne i funkcjonalne?
Podczas urządzania łazienki, trzeba przede wszystkim uwzględnić, w jaki sposób chcemy korzystać z tego pomieszczenia. Łazienka ma nam służyć wyłącznie w celach związanych z higieną, aby szybko załatwić co trzeba i wyjść, czy może mamy zamiar spędzać w niej długie godziny i traktować ją jako własne domowe SPA? Zanim jeszcze ustalimy, co dokładnie ma się znaleźć w naszej łazience i jak chcemy, by wyglądała, warto zainspirować się ogólnodostępnymi pomysłami i aranżacjami.
Wanna czy prysznic? - wybór do małej i dużej łazienki
Tutaj sprawa nie jest wcale taka oczywista. Zarówno wanna, jak i prysznic mają swoje plusy i minusy. Wiele zależy także od metrażu łazienki, jednak nie jest on regułą. Wiadomo, że w przypadku małej łazienki, łatwiej będzie nam zastosować kabinę prysznicową, która zajmie mniej miejsca niż standardowa wanna. Mimo to, jeżeli marzymy o wannie, nie powinniśmy mieć zbyt wielkiego problemu w zastosowaniu tego rozwiązania – wystarczy dobra organizacja. Poza tym na rynku jest teraz naprawdę wiele modeli wanien, dedykowanych właśnie małym łazienkom. Będą to wanny o niewielkich rozmiarach, specjalnie dobranych kształtach, bądź po prostu funkcjonalne wanny narożne.
W łazience o większym metrażu zasadniczo problemu nie ma. Tutaj chodzi wyłącznie o preferencje użytkownika, ale nawet jeżeli myślimy o wannie, podczas gdy inni domownicy wolą prysznic – nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dużej łazience po prostu zastosować obie opcje.
Zobacz także: Wanna w łazience - jak urządzić strefę kąpielową
Wanna – wady i zalety
Wanna ma taką przewagę nad prysznicem, że może właściwie pełnić obie te funkcje. Korzystając z tego urządzenia, możemy sprawić sobie długą, relaksującą kąpiel w pianie, bądź stanąć na krótki orzeźwiający prysznic za zasłonką prysznicową, która uniemożliwi rozchlapywanie wody po całej łazience. Minusem jest fakt, że wanna stanowi jednak mniej ekonomiczne rozwiązanie niż prysznic, gdyż w trakcie zwykłej kąpieli w wannie zużywamy więcej wody. Z kolei, jeżeli i tak mamy zamiar brać tylko szybkie prysznice, to może lepiej po prostu postawić na kabinę prysznicową?
Jeżeli jednak nie potrafimy zrezygnować z odprężających kąpieli, a nieco większy wydatek za wodę nam nie przeszkadza, to właściwie nie ma się nad czym rozwodzić. Poza tym zawsze można ustalić sobie grafik kąpieli i np. w tygodniu brać tylko szybkie prysznice, a w weekend pozwolić sobie na trochę rozpusty w trakcie długich, gorących kąpieli w pianie.
Prysznic – wady i zalety
Tu jak wyżej – jeżeli zależy nam na oszczędnościach, bardziej ekonomicznym sposobem okaże się prysznic. Jest to także świetna opcja dla małych łazienek, a do tego idealnie pasuje do nowoczesnych wnętrz. Stanowi to też dobre rozwiązanie dla osób starszych, gdyż o wiele łatwiej poruszać się pod prysznicem i brać kąpiel na stojąco, niż jak to jest w przypadku wysokiej wanny, z której wielu osobom niełatwo nawet wyjść. Jeżeli chodzi o minusy, to kabinę prysznicową trudniej jest utrzymać w czystości. Bardzo szybko na ściankach zbiera się osad z mydła, który trzeba regularnie usuwać.
Jeżeli chcesz zobaczyć przykładowe produkty i aranżacje, przejdź do katalogu „Wanny i kabiny”
Jaką umywalkę wybrać?
Zwykle dajemy sobie czas na wybór odpowiedniej umywalki, a to dlatego, że jest to rozwiązanie na lata, trzeba zatem poświęcić trochę czasu na zastanowienie. Zwłaszcza że dostępnych obecnie modeli jest mnóstwo. Gdziekolwiek nie pójść, znajdziemy umywalki w różnych kształtach, rozmiarach, kolorach i rodzajach, wykonane z rozmaitych tworzyw. Możemy przebierać w umywalkach nablatowych, podblatowych, ściennych, wpuszczanych w blat, wolnostojących i innych. Warto zatem podpatrzeć, jak niektóre umywalki prezentują się w różnych aranżacjach.
Umywalka do małej i dużej łazienki
Zarówno do małej, jak i dużej łazienki dobierzemy umywalkę bez problemu, ze względu na różnorodność tych produktów. W większych łazienkach warto zdecydować się nawet na dwie umywalki obok siebie lub ciekawą i mniej spotykaną opcję, jaką jest umywalka wolnostojąca. Warto, ale tak naprawdę wybór w przypadku łazienki o dużych wymiarach jest nieograniczony.
Mała łazienka to wprost idealne miejsce dla umywalki ściennej, nablatowej lub wpuszczanej w blat. A jeżeli w naszej łazience nie ma miejsca na szafkę pod umywalkę, świetnym pomysłem będzie zakup umywalki narożnej.
Jeżeli chcesz zobaczyć przykładowe produkty i aranżacje, przejdź do katalogu „Umywalki”
Jakie lustro do naszej łazienki?
Lustro to niezbędny element łazienki. Nawet nie chodzi o to, że jest niesamowicie funkcjonalne – a to się rozumie samo przez się, bo bez niego nie wykonamy porannego makijażu, a oprócz tego pomaga nam przecież w codziennej toalecie – dopełnia także wnętrze pod względem stylistycznym, a co najważniejsze, powiększa je optycznie, co w przypadku niewielkiej łazienki ma duże znaczenie.
W dzisiejszych czasach lustro nie stanowi już tylko zwykłego mało ozdobnego prostokąta, wspomagającego wykonywanie codziennych praktycznych czynności, bo z biegiem czasu zaczęliśmy je traktować jako element ozdobny pomieszczenia. Na rynku znajdziemy przeróżne modele w rozmaitych kształtach i kolorach, w wymyślnych i ciekawych ramach, ozdobione pięknymi wzorami, bądź podświetlane.
Jeżeli chcesz zobaczyć przykładowe produkty i aranżacje, przejdź do katalogu „Lustro w łazience”
Płytki do łazienki – jakie wybrać?
Jeżeli pragniemy, aby płytki łazienkowe służyły nam wiele lat, powinniśmy wybrać te dobrej jakości. Warto na początku zainwestować trochę więcej, zwłaszcza że nie będzie trzeba za chwilę płytek na nowo wymieniać, gdy szybko się zniszczą. Decydując się na konkretne płytki, najlepiej kierować się tym, aby były ponadczasowe i uniwersalne. Nie ma sensu wybierać jedynie pod względem najnowszych trenów, żeby za kilka lat narzekać, kiedy moda się zmieni. Kolorystyka oczywiście jest kwestią wyboru – ważne, w jakim wnętrzu my się najlepiej czujemy. Oczywiście warto zasięgnąć inspiracji, a może znajdziemy coś, co od razu nas zainteresuje i nie będziemy już chcieli niczego innego.
Jeżeli chcesz zobaczyć przykładowe produkty i aranżacje, przejdź do katalogu „Płytki ceramiczne i gresy”
Jakie meble łazienkowe wybrać?
W wyborze mebli do łazienki powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, aby były kompaktowe i wielozadaniowe. Meble łazienkowe powinny być maksymalnie funkcjonalne, gdyż niewielkie wnętrze łazienki nie pozwoli na ich nadmiar, a zatem muszą pomieścić wszytko to, czego najbardziej potrzebujemy. Szafka pod umywalkę przykładowo będzie służyć nie tylko do umiejscowienia umywalki, ale będzie także idealnym miejscem na przechowywanie środków czystości. Ważne jest także, aby meble łazienkowe były wytrzymałe oraz trwałe, a co najważniejsze, odporne na wilgoć.
Jeżeli chcesz zobaczyć przykładowe produkty i aranżacje, przejdź do katalogu „Meble łazienkowe”
Oświetlenie łazienki – czym się kierować przy wyborze?
To, na jakie oświetlenie w łazience się zdecydujemy, jest bardzo ważne. Z tego względu, że w łazience najczęściej brakuje okien lub są one zasłonięte, niełatwo jest dopasować odpowiednie źródło światła, a dobre oświetlenie jest konieczne, zwłaszcza w łazienkach o ciemniejszych barwach. A w jaki sposób dziewczyna ma nałożyć make-up po ciemku? To istny koszmar! W takim wypadku poza standardowym źródłem świata przyda się także podświetlane lustro.
Najważniejsze będzie oświetlenie ogólne tj. plafon, zwis lub żyrandol, które powinno dostarczać rozproszone światło o neutralnym kolorze, mające zastąpić światło dzienne. Można tu zastosować także wypusty sufitowe o intensywnym działaniu, ale ograniczy to możliwość dostosowania zależnie od pory dnia lub nastroju. Warto wziąć pod uwagę, że im więcej punktów świetlnych, tym łazienka będzie jaśniejsza i sprawi wrażenie większej niż w rzeczywistości.
Jeżeli chcesz zobaczyć przykładowe produkty i aranżacje, przejdź do katalogu „Oświetlenie łazienki”
Jakie kolory do łazienki?
Właściwie jest to kwestia indywidualna. Ważne jest kto, wśród jakiej kolorystyki czuje się najlepiej. Warto jednak wiedzieć, że niektóre barwy bardziej pasują do łazienki niż inne. Przykładowo zieleń oraz niebieski koją zmysły, wyciszają, są relaksujące i mają pozytywny wpływ na pracę mózgu. W takim otoczeniu bardzo łatwo o odprężenie, zwłaszcza w trakcie zażywania długiej, gorącej kąpieli w pianie. Używając jasnych kolorów, powiększymy optycznie pomieszczenie. Mała łazienka stanowczo zyska przy wykorzystaniu w niej bieli, beżów, pasteli czy delikatnych brązów. Im łazienka jest jaśniejsza, tym sprawia wrażenie większej. Poza tym o wiele łatwiej zrobić perfekcyjny make-up w jasnym, a nie ciemnym wnętrzu.
Jeżeli chcesz zobaczyć przykładowe produkty i aranżacje, przejdź do katalogu „Farby i dekoracja ścian”
Style w łazience
Łazienka to pomieszczenie na tyle elastyczne, że można je zaaranżować na wiele sposobów. Niektóre style łazienkowe są ponadczasowe i uniwersalne, inne co jakiś czas wychodzą z mody, by powrócić z wielką pompą, ale faktem jest, że wybór mamy spory, dlatego każdy niewątpliwie znajdzie coś dla siebie. W naszej galerii znajdziesz aranżacje łazienek w stylu boho, nowoczesnym, klasycznym, minimalistycznym, loft, rustykalnym, industrialnym, skandynawskim, retro, glamour i wielu innych. Zainspiruj się!
Jeżeli chcesz zobaczyć przykładowe produkty i aranżacje, przejdź do katalogu „Style w łazience”