Nowa polityka prywatności i plików Cookies                                                                           nasze serwisy:    wentylacyjny.pl   |   instalacjebudowlane.pl   |   kuchenny.com.pl   |   poradybudowlane.com.pl

Automatyczna suszarka do prania - czy warto?

artykuł promocyjny

Suszenie prania może być kłopotliwe, zwłaszcza w okresie przejściowym. Może być też bezproblemowe i to przez cały rok. Jak to możliwe? Wystarczy, że wyposażymy się w automatyczną suszarkę do prania, która wyręczy nas z obowiązku rozwieszania, znacznie skróci czas oczekiwania na wyschnięcie i w końcu pozwoli pozbyć się stojących i wiszących suszarek w domu.

Automatyczna suszarka do prania - czy warto?

fot.: Electrolux - pralko-suszarka PerfectCare 900 series - tego typu urządzenie to wygodne i funkcjonalne rozwiązanie dla każdego kto ceni sobie wygodę i komfort

 

Suszenie prania w domu - to warto wiedzieć

 

Suszenie prania to konieczność. Im więcej osób w domu tym problem pojawia się częściej. Może zdarzyć się, że wspólnoty mieszkaniowe ogłoszą zakaz wywieszania prania na balkon, które psuje estetykę budynku. Suszarki mobilne w przedpokoju lub łazience również działają na naszą niekorzyść. Przede wszystkim mogą zawadzać przy codziennym funkcjonowaniu. Poza tym tak przebiegający proces suszenia może być niebezpieczny dla naszego zdrowia. Suszenie to zwiększenie wilgotności powietrza w domu, a jak wiadomo w niektórych okresach w ciągu roku wilgoć i tak jest wysoka. Jeśli ją jeszcze podniesiemy możemy spodziewać się problemów typu alergie lub zapalenie dróg oddechowych wywołane przez pleśnie i grzyby. Dodatkowo proszki do prania oraz płyny do płukania to chemia, która uwalnia się w trakcie suszenia i trafia do naszego układu oddechowego. Bardzo ważne jest zatem by w takim budynku sprawnie działała wentylacja, a i tak dodatkowo koniecznie należy wietrzyć pomieszczenia, w których często suszy się pranie.  
 

Jak przyspieszyć suszenie prania:

 • zawsze należ rozwieszać ubrania dobrze odwirowane (te cieknące, czyli np. z prania ręcznego można powiesić nad wanną, a najlepiej wynieść na zewnątrz, zwłaszcza w tej początkowej fazie)
 • nie należy suszyć prania na grzejnikach (ryzyko wnikania wilgoci w ściany) - można je w ten sposób dosuszyć
 • suszenie będzie szybsze jeśli rzeczy będą rozwieszone pojedynczo i z zachowaniem odstępów - tak by nic na siebie nie zachodziło
 • otwieraj lub rozszczelniaj okno w pomieszczeniu z suszarką
 • optymalna temperatura do suszenia to 18-22 stopni
 • sprawdzaj poziom wilgotności w pomieszczeniu, w którym najczęściej stoi suszarka - zbyt duża wilgotność znaczne wydłuży ten proces

 

Suszarka automatyczna - szybkie suszenie prania przez cały rok

 

Suszenie prania na dworze to atut, z którego możemy korzystać stosunkowo krótko w skali roku. Do tego pozostawienie prania, gdy wychodzimy na przykład do pracy zawsze obarczone jest ryzykiem - może chociażby zmoknąć. Oddzielne pomieszczenie w domu, w którym zorganizowana jest suszarnia to rarytas w niewielu gospodarstwach. Pozostaje więc suszenie na rozkładanej suszarce w domu. Jednak i to rozwiązanie nie pozbawione jest wad. Po pierwsze, gdzie taką suszarkę rozstawić by nie przeszkadzała? Po drugie suszenie trwa długo, a po trzecie nasz dom dostaje kolejną porcję wilgoci, którą trzeba usunąć. Rozwiązaniem wszystkich tych dylematów jest jedno urządzenie - suszarka automatyczna.

Zajmuje niewiele miejsca, wcale nie jest droga, a do tego sprawia, że wiele ubrań po suszeniu nie wymaga już prasowania. Suszarki są tak skonstruowane, że dbają nawet o delikatne tkaniny, dlatego to wybór bezpieczny.

Automatyczna suszarka do prania - czy warto?

fot.: Electrolux - bęben suszarki jest tak skonstruowany, że obraca się w obu kierunkach, co przeciwdziała splątywaniu się ubrań i prowadzi do rozluźnienia całego załadunku ograniczając ilość zagnieceń

Suszarkę bębnową możemy umieści w dowolnym miejscu w domu, nie tylko w łazience. Nie potrzebuje podłączenia do wody, dlatego z powodzeniem schowamy ją nawet w szafie na korytarzu. Zajmuje też mniej miejsca niż tradycyjna suszarka rozkładana - typowy model ma wymiary 60x60 cm i pozwala jednorazowo wysuszyć nawet do 9 kg wsadu.

 

Suszarki elektryczne - rodzaje, parametry, funkcje

 

Wśród urządzeń AGD suszarki do prania zyskują coraz większą popularność. Przede wszystkim rozwiązują wiele problemów. Krótszy czas suszenia prania oraz ubrania, które są niemal wyprasowane po wyjęciu z bębna to tylko przykładowe atuty posiadania tego sprzętu we własnym domu. Kupując suszarkę automatyczną warto zwrócić uwagę na jej parametry oraz dostępne funkcje.

suszarka automatyczna Candy GVH 9913NA2

fot.: suszarka automatyczna Candy GVH 9913NA2 - w czasie użytkowania suszarki konieczne jest dbanie o filtr umieszczony w dolnej części urządzenia, w którym gromadzą się różnego typu strzępy i zmechacenia z ubrań


Suszarki, podobnie jak pralki mogą być:

 • ładowane od frontu (dominujące modele) lub od góry
 • w kwestii szerokości również występuje zróżnicowanie - 60 lub 40 cm.
 • dodatkowo, jeśli mamy mało miejsca, a suszarka do prania jest naszym marzeniem, warto przyjrzeć się modelom łączącym pralkę i suszarkę w jednym urządzeniu.
 • kolejny podział wynika ze sposobu montażu - tu wyróżnia się suszarki wolnostojące oraz do zabudowy
 • ważna jest także ładowność suszarki - przy wyborze warto uwzględniać ładowność pralki, z której będziemy suszyć załadunek (pamiętajmy, że do suszarki wkładamy mokre pranie, a do pralki suche)
 • w różnej klasie efektywności energetycznej - warto wybierać te z klasy A+++; w tym zestawieniu nieco gorzej wypadają urządzenia 2w1, które najczęściej dostępne są w klasie B


Funkcje suszarek automatycznych, na które warto zwrócić uwagę:

 • suszarka z pompą ciepła - modele wyposażone w pompę ciepła zużywają mniej energii niż te tradycyjne. Pracują też w niższych temperaturach, co pozytywnie przekłada się na jakość ubrań w długim okresie czasu.
 • suszarka kondensacyjna, oznacza, że wilgoć jest kondensowana w pojemniku na wodę, a zewnętrzna wentylacja nie jest wymagana. Konieczne jest tylko podłączenia do gniazdka. Zamknięty obieg powietrza powoduje, że większość powietrza jest schładzana, co powoduje uwolnienie skondensowanej wody. Następnie skondensowana woda jest gromadzona w zbiorniku lub odpompowywana.
 • efektywność suszenia - wybierając suszarkę do prania warto wybrać model posiadający system, który reguluje czas suszenia względem rodzaju i wielkości załadunku (np. OptiSense Electrolux). Dodatkową opcją jest także monitorowanie stanu wilgotności. Pomoże to optymalnie wysuszyć pranie, co oznacza, że będzie ono wysuszone, a nie przesuszone a cykl będzie trwał tyle co jest niezbędne, bez marnowania energii.
 • możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi daje dużą dowolność dopasowania do każdego wnętrza. Suszarki można montować nad pralką lub obok niej.
 • sensor - urządzenie automatycznie wyczuwa, kiedy ubrania są wysuszone do określonego poziomu
 • funkcja opóźnionego startu
 • programy do suszenia konkretnych tkanin - bawełny, syntetyków, wełny
 • typ wyświetlacza - ekran LCD, cyfrowy
 • wąż skroplin - umożliwia automatyczne usuwanie wody po suszeniu, bez konieczności ręcznego opróżniania pojemnika

 

Ile suszarka zużywa prądu

 

Wbrew obiegowej opinii, suszarki wcale nie są urządzeniami o dużym zużyciu prądu. Nowoczesne modele posiadają ekonomiczne pompy ciepła, dzięki czemu są oszczędne. Rzeczywiste zużycie wynika z rodzaju suszarki (dane dla każdego modelu są indywidualne), ale też od sposobu eksploatacji urządzenia. Jednak stwierdzenie, że suszarki zużywają duża prądu, można uznać za mit.

 

Suszarka i pralka w jednym urządzeniu

 

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku powstało połączenie pralki i suszarki w jednym urządzeniu. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce, gdyż całość ma wielkość klasycznej pralki. To co ważne w tego typu AGD to konieczność zachowania odstępu między kolejnymi praniami, który przewidziany jest na czas suszenia.

Pralko-suszarka Candy GVW 5107LWHC

fot.: Candy - pralko-suszarka Candy GVW 5107LWH


PRALKO-SUSZARKA - przykład


Pralko-suszarka do zabudowy Electrolux

 • pralko-suszarka - zalety i wadyMaksymalny wsad prania: 7 kg
 • Maksymalny wsad suszenia: 4 kg
 • Kontrola zrównoważenia wsadu
 • Zużycie energii - pobierana moc [W]: 2000 (klasa B)
 • Programy: wł./wył., bawełna, bawełna z praniem wstępnym, tkaniny syntetyczne, delikatny, tkaniny syntetyczne łatwe prasowanie, wirowanie, odprowadzanie wody, płukanie, jedwab 30, pranie ręczne, wełna, bawełna ekonomiczny, tkaniny syntetyczne - suszenie, bawełna suchySuszarka do prania - koszty

 

Kupując suszarkę do prania musimy liczyć się z wydatkiem od około 1 200 zł wzwyż. Cena zależy głownie od producenta, wielkości suszarki oraz zastosowanych technologii i funkcji. W przypadku pralko-suszarki ceny są podobne. Za najtańsze urządzenie tego typu zapłacimy w granicy 1 500 PLN, jednak jeśli chcemy mieć oszczędną opcję (co najmniej klasa A) to trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 3 000 PLN.


Może zainteresuje Cię również:Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Electrolux, Candy

.

Partnerzy


   Electrolux

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni


Facebook
Instagram