Łazienka na poddaszu - ciekawe rozwiązania

artykuł promocyjny

We współczesnym budownictwie jednorodzinnym, bardzo popularne jest projektowanie poddaszy użytkowych. Wynika to z rachunku ekonomicznego, poddasze użytkowe jest o 30% tańsze niż pełnowymiarowe piętro z dachem. Projekt parteru najczęściej zakłada do 5 m2 na łazienkę z ubikacją, kabiną prysznicową i pralką - tzw. łazienkę roboczą.

Łazienka na poddaszu - ciekawe rozwiązania

Drugą łazienkę - najczęściej o większej powierzchni projektuje się na poddaszu. Łazienka na poddaszu pełni rolę salonu kąpielowego w którym obok klasycznej ubikacji, jednej lub dwóch umywalek znajduje się wanna narożna z hydromasażem lub bez.

projekt łazienki na poddaszu

 

Powierzchnia użytkowa to taka, na której odległość do sufitu wynosi 1,9 m. Na powierzchni użytkowej na ścianach długich najczęściej montuje się umywalki, lustra i grzejniki łazienkowe. Natomiast na powierzchni nieużytkowej - przy ścianach krótkich, zwieńczonych skosami, montujemy miski ustępowe, bidety oraz wanny. Należy tylko pamiętać o podstawowej zasadzie: urządzenia, z których korzystamy, muszą być ustawione tak, by można było przed nimi swobodnie stanąć. Dodatkowo przy niskich ścianach dobrze jest postawić koszt na bieliznę, szafkę na ręczniki lub dowolny element dekoracyjny. W przypadku grzejnika warto wybrać modele poziome (np. Stick Level), które wymagają mniejszej wysokości ścian. 

Grzejnik poziomy

fot.: Instal-Projekt

Poddasze to często również projekty nietypowe, otwarte przestrzenie i dobre doświetlenie dużymi przeszkleniami. Jeśli możemy pozwolić sobie na łazienkę otwartą, warto urządzić ją w stylu pokoju lub salonu kąpielowego, w którym pojawią się również i inne elementy wyposażenia typowe dla strefy relaksu.

fot.: Elita

 

Okno dachowe

Bardzo funkcjonalnym elementem dekoracyjnym łazienki na poddaszu, jest oczywiście okno dachowe. Światło dzienne wpadające przez takie okno tajemniczo rozświetla pomieszczenie, tworząc cieniem barwne kontrasty. Dodatkowo przez takie okno wpada o 60% więcej światła niż przez tradycyjne umieszczone pionowo w ścianie. Kąpiel z widokiem na niebo na pewno będzie niezwykłym przeżyciem.

łazienka na poddaszułazienka na poddaszu

fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"

 

Pomysł na schowki

Aranżacja łazienki na poddaszu wymaga przemyślanego planowania. Trzeba pamiętać, że  powierzchnia poddasza nie jest tożsama z powierzchnią do aranżacji. Skosy, szczególnie te w przypadku mniej stromych dachów, są miejscami problematycznymi. Trudno jest w pełni zaadaptować przestrzeń o małym kącie nachylenia przy ścianie kolankowej. Jedną z możliwości jest zabudowanie mało komfortowych niskich skosów. Zyskamy w ten sposób dodatkowe schowki - tak bardzo przydatne w łazience lub miejsca do wypoczynku, na które nie zdecydowalibyśmy się w tradycyjnej łazience.

   fot.: Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki"  

 

Prysznic czy wanna

Gdy problemem jest wysokość ścian warto zastanowić się z jakich udogodnień skorzystać by wada stała się zaletą. Wśród trików aranżacyjnych są rozwiązania, które wykorzystują w projekcie zarówno wannę, jak i prysznic. W pierwszym przypadku możemy pokusić się o nowoczesne rozwiązanie - wannę wpuszczaną w podłogę. Brak możliwości komfortowego umieszczenia sanitariatów pod ścianami można zastąpić stylowym rozwiązaniem wykorzystującym środek łazienki, czyli montaż wanny wolnostojącej.

łazienka na poddaszu - Luxum

fot.: Luxum  

Aby obniżyć poziom prysznica można skorzystać z rozwiązań techniki sanitarnej opartych na odpływach liniowych. Wyeliminowanie brodzika, oprócz praktycznych cech, jest też bardzo ciekawe wizualnie.

CED'OR - Odpływ z serii STONE LINE z maskownicą z konglomeratuVabo

                   fot.: CED'OR                                                           fot.: Vabo              

  

fot.: Projektyw

Ściany ze skosami również można przystosować do montażu prysznica. Wystarczy zadbać o odpowiednie profile kabin z możliwością docięcia na wymiar. Bardziej ekonomiczny wariant to zasłony prysznicowe, które adapterom można montować również pod kątem.

Adah - adapter drążkaAdah - adapter drążkaAdah - adapter drążka

fot.: Adapter drążka do zasłon łazienkowych




Pomieszczenia adaptowane

Łazienki w pomieszczeniach adaptowanych (dawny strych lub pomieszczenie gospodarcze) mają jedną ogromną zaletę. Na ogół są większe niż te "standardowo" budowane w domu. Jednak wnętrza te mają nietypowe kształty, wysokości oraz ukośne stropy, belki i słupy podtrzymujące, podłogi o różnych poziomach. Wszystkie te nietypowe dla łazienki elementy możemy jednak znakomicie wykorzystać, by urządzić oryginalne i komfortowe wnętrze.

Deante - łazienka na poddaszu

fot.: Deante

Duże, masywne słupy stojące na środku pomieszczenia mogą pełnić różne role - wieszaków na ręczniki, miejsca do zawieszenia umywalki, miski ustępowej, a po obudowaniu ich lustrami bardzo ciekawie prezentują się we wnętrzu.

Aurora Technika Świetlna - łazienka na poddaszu

                                        fot.: Aurora Technika Świetlna                                      

Skosy i belki dachowe w połączeniu z płytkami - sięgającymi połowy ściany w kolorze cegły z białymi fugami - tworzą niezwykłe, rustykalne wnętrze. Murek oddzielający strefę sanitarną może posłużyć do zamontowania podwieszanej umywalki. Pozwala to na swobodniejsze korzystanie z niej niż w przypadku umiejscowienia pod ukośnym dachem. Ścianka zapewnia intymność korzystającym z różnych stref łazienki. Po drugiej stronie murku znajdzie się miejsce na podwieszenie bidetu i miski ustępowej.

fot.: Salony Blu - Łazienka na poddaszu, a w niej meble łazienkowe IÖ Modular

Szukasz inspiracji - zobacz koniecznie:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Aurora Technika Świetlna, Elita, Deante, CED'OR, Luxum, Konkurs fotograficzny, Vabo, Projektyw, Instal-Projekt, Salony Blu, ADAH


Przeglądy



Partnerzy

Riho     Manufaktura wanien

logo Śnieżka       Emako

Magma

Luxum Cristalstone



Sapho   kaflando płytki ceramiczne

BISK        logo Piramida

  Invena   

      Electrolux   

logo Coram

Zainspiruj się - aranżacje kuchni

aranżacje kuchni



Facebook
Instagram