coram
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2020

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Wybór stelaża - zabudowa sucha czy mokra

data aktualizacji: 19-08-2015, 07:54 – artykuł promocyjny

Spłuczki podtynkowe niemal całkowicie wyparły już tradycyjne kompakty. Dzięki temu rozwiązaniu znika zbiornik nad toaletą, wokół którego gromadzą się trudne do usunięcia zanieczyszczenia i bakterie. Kluczową kwestią przy urządzaniu łazienki jest wybór odpowiedniego systemu zabudowy podtynkowej. Czy postawić na stelaż z profili stalowych, czy może na blok do zabudowy „mokrej”?

Wybór stelaża - zabudowa sucha czy mokra

Systemy podtynkowe pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i w ciekawy sposób zaaranżować łazienkę.

Różnorodność dostępnych na rynku produktów pozwala w optymalny sposób wykorzystać przestrzeń i ciekawie zaaranżować pomieszczenie. Innowacyjne rozwiązania techniczne mogą zapewnić łatwiejszy montaż i wyższy komfort użytkowania. O czym warto pamiętać i jakie są główne zalety zabudowy „suchej“ i „mokrej“?

 

Szybki i łatwy montaż, wiele dostępnych wariantów

Zdecydowanie większą popularnością cieszą się dziś systemy do zabudowy „suchej”. Oparte są one na ramie z profili stalowych, którą mocujemy do ściany, a następnie służy nam ona jako stelaż do montażu płyt G-K. Ich podstawową zaletą jest szybki i łatwy montaż. Wystarczy kupić gotowy zestaw, nie potrzebujemy cegieł, ani zaprawy murarskiej. Firma Viega oferuje system Viega Eco Plus, którego podstawę stanowią samonośne malowane proszkowo ramy przeznaczone do montażu wiszących elementów ceramiki łazienkowej. Typowy stelaż do WC ma wysokość 1130 lub 830 mm. Osadzony jest na specjalnych stopach wspornikowych, których wymiary (50x75 mm) pozwalają na montaż w profilach blaszanych typu U bądź C (50 lub 75 mm). W ofercie są także elementy narożne, który idealnie sprawdzą się w małych łazienkach. Viega Eco Plus to także szereg przemyślanych rozwiązań niezwykle pomocnych podczas montażu. Na przykład wysokość zawieszenia ceramiki może być zmieniana już po przytwierdzeniu stelaża do podłogi i ściany. Zarówno w montażu szeregowym na szynie jak i pojedynczym Viega Eco Plus gwarantuje łatwą instalację. Dzięki pomocy nastawczej, oszczędzić można mnóstwo czasu przy montażu. Oprócz tego kolanko przyłączeniowe WC, o regulowanej głębokości, zapewnia komfortowe podłączenie do rury odpływowej. Zestaw pozwala też na płynną regulację wysokości stelaży w zakresie do 200 mm. Zabudowę stelaży wykonuje się dwuwarstwowo (2 x 12,5 mm) płytami karton-gips.

Stelaża do zabudowy „suchej” nie zabudujemy jednak w ścianie o grubości 12 cm (np. w ściance działowej), gdyż sam stelaż ma zwykle głębokość ok. 13 cm.

system zabudowy podtynkowej Viega Eco PlusViega - system zabudowy podtynkowej w rogu

Viega Eco Plus to uniwersalny system zabudowy podtynkowej oparty na stabilnych, malowanych proszkowo ramach. W ofercie są także elementy narożne, który idealnie sprawdzą się w małych łazienkach.

 

Oszczędność miejsca

Stelaże do zabudowy „mokrej” czyli bloki do obmurowania umożliwiają schowanie całej spłuczki w ścianie bez tworzenia dodatkowych półek. Schowanie zbiornika oraz wszystkich przyłączy jest tu niewątpliwą zaletą. Przyłącza wykonujemy w analogiczny sposób jak w przypadku stelaży do zabudowy „suchej”. Konstrukcje do zabudowy „mokrej” zapewniają większą dowolność, jeśli chodzi o wysokość. Blok z serii Mono firmy Viega można własnoręcznie obniżyć, tak by dało się go zamontować np. pod parapetem, przy zachowaniu odpowiedniej wysokości przyłączy do miski. Viega oferuje także bloki Mono Slim i Mono Tec o głębokości 8 cm, które bez problemów zabudujemy także w ściankach działowych. Zbiornik bloku do obmurowania jest schowany w specjalnej obudowie z twardego styropianu. Łatwo łączy się z zaprawą, tworząc w ścianie monolityczną wytrzymałą konstrukcję, na której możemy ułożyć płytki a następnie bezpiecznie zamocować miskę wiszącą. Szczególnie w małych łazienkach zamurowanie stelaża do zabudowy ciężkiej w ścianie pozwala uzyskać co najmniej 15 cm dodatkowej przestrzeni, którą tracimy przykręcając do ściany stelaż do zabudowy „suchej”.

system zabudowy podtynkowej na mokro Viega Mono system zabudowy podtynkowej na mokro Viega Mono

Viega Mono to sprawdzone rozwiązanie do zabudowy „na mokro”. Obudowa ze styropianu o regulowanej długości (od 980 do 1130 mm) zapewnia swobodę i elastyczność montażu. W przypadku wersji Mono Slim i Mono Tec, głębokość zabudowy wynosi jedynie 8 cm!

Zabudowa „na mokro” ma jednak także swoje wady. Do montażu będą potrzebne cegły, zaprawa do murowania oraz zaprawa tynkarska. Ponadto prace murarskie powodują, że wprowadzamy znacznie większe ilości wilgoci niż w przypadku zabudowy płytami G-K. Instalacja zajmie więc zdecydowanie więcej czasu, a remont będzie bardziej pracochłonny i uciążliwy niż w przypadku stelaża do zabudowy „suchej”.


 

Opracowanie: Redakcja
Żródło: Viega Sp. z o.o.


Podobne artykuły
Umywalka półblatowa - przegląd

ceramika sanitarna

Umywalka półblatowa - przegląd

Wybierając rodzaj umywalki do naszej łazienki kierujemy się funkcjonalnością oraz stroną wizualno - estetyczną.... więcej...

Umywalki blatowe

ceramika sanitarna

Umywalki blatowe

Dobrze dobrana umywalka jest ważnym elementem aranżacji nowoczesnej łazienki. Wybór umywalki to nie tylko... więcej...

Jak dobrać funkcjonalną deskę sedesową?

ceramika sanitarna

Jak dobrać funkcjonalną deskę sedesową?

Wybierając deskę sedesową, trzeb pamiętać, że strefa toaletowa jest miejscem użytkowanym niezwykle często. Z... więcej...