Stelaż podtynkowy - rodzaje, montaż, jak wybrać
artykuł promocyjny
Zastanawiasz się jaki stelaż podtynkowy wybrać? Kupując stelaż podtynkowy, zwróć uwagę, co zawiera cena oraz ile lat gwarancji udziela producent. Po tych dwóch cechach możemy z łatwością odróżnić stelaż dobrej jakości od renomowanego producenta od tego typu no name, najtańszego, który z reguły wykonany jest z niskiej jakości komponentów. Zważywszy na fakt, że stelaż jest częścią instalacji, którą chowa się w ścianie, zadbanie o wysoką jakość produktu powinna być priorytetem.

fot.: Geberit
Zestaw podtynkowy - właściwości
Stelaże podtynkowe pojawiły się w naszych łazienkach w połowie lat 90. XX wieku i od tamtej pory sukcesywnie zaczęły podbijać ten rynek. Jak każda nowość na początku budziły wiele wątpliwości, ale z czasem stały się tak popularne, że obecnie trudno sobie wyobrazić urządzanie lub remont łazienki bez zestawów podtynkowych.
fot.: Grohe - zabudowa stelaża WC w łazience
Pojawiają się w małych i dużych przestrzeniach sanitarnych, w domach, blokach i lokalach użyteczności publicznej. A wszystko to ze względu na fakt, że pozwalają na wygodne i estetyczne wykończenie łazienki. Są bezpieczne i służą przez wiele lat. Powieszona na stelażu ceramika sanitarna prezentuje się lekko i funkcjonalnie, a przestrzeń wokoło łatwo utrzymać w czystości. Do tego optycznie znacznie poprawia walory wnętrza, bo uwalnia podłogę od elementów stojących. Stelaże doskonale sprawdzają się w przypadku chęci stworzenia dodatkowych półek, zabudowy na wzór wyspy itp. Każdy, kto widział i korzystał z zabudowy na bazie stelaży podtynkowych, wie, że jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne, a dodatkowo dodaje łazience uroku.
fot.: Geberit - stelaż podtynkowy pozwala ukryć instalację sanitarną w ścianie - widoczna jest bowiem tylko ceramika i przycisk spłukujący, cała reszta staje się niewidoczna
Stelaż podtynkowy i jego właściwości aranżacyjne - zobacz >> Zabudowa stelaża wc
fot.: Dunin - podwieszana ceramika w łazience często stanowi ważny element wystroju, który chętnie podkreślamy za pomocą dekoracyjnych płytek (Mini Arabesco Black z kolekcji DUNIN ARABESCO)
Stelaże podtynkowe mogą być wykorzystywane do:
- montażu misek WC (najpopularniejszy wariant - ich wytrzymałość to nawet 400 kg),
- pisuarów
- bidetów
- umywalek (głównie w toaletach publicznych lub przystosowanych dla osób niepełnosprwanych)
fot.: Werit - stelaże JOMOTech do wszelkich przyborów sanitarnych
fot.: Massi - stelaż Rino do podwieszania bidetów
Stelaż podtynkowy do suchej i mokrej zabudowy - jaki wybrać
Zasadniczo wyróżniamy podstawowe rodzaje stelaży - do zabudowy ciężkiej (mokrej) i lekkiej (suchej). Ich wybór uzależniony jest tym, na jakiej ścianie będzie odbywał się montaż.
- Stelaż do zabudowy ciężkiej (mokrej) - do ścian murowanych i wymaga obmurowania. Montaż jest nieco bardziej wymagający, zajmuje więcej czasu. Przy takim wariancie najlepiej wybrać model fabrycznie wypełniony styropianem. Są to stelaże znacznie tańsze od tych do zabudowy lekkiej.
UWAGA! Takim stelażem możemy zastąpić model dedykowany do zabudowy lekkiej, montując go przy ścianie murowanej. Rozwiązanie odwrotne nie jest możliwe.
fot.: Salonika - obudowa stelaża płytkami Porcelanosa z wykorzystaniem efektu świetlnego
- Stelaż do zabudowy lekkiej (suchej) - są najpopularniejsze, nadają się do montażu przy ścianie murowanej lub konstrukcji z płyt g-k. Wymagają obudowy za pomocą wodoodpornej płyty gipsowo-kartonową. Zasadniczo występują w 3 wariantach: do zabudowy niskiej (wysokość ramy nośnej to 80 lub 90 cm; ich konstrukcja często warunkuje również wyższą cenę rynkową), do zabudowy wysokiej (najbardziej popularne, a przez to i tańsze; wysokość ramy nośnej od 110 do 130 cm)
- samonośne - mają wzmocnioną ramę i profile o większym przekroju.
WAŻNE! Stelaż w zestawie podtynkowym to najważniejsza część, gdyż odpowiada za jego funkcjonalność.
PRZYKŁADOWA BUDOWA STELAŻA SAMONOŚNEGO VIEGA
- Zestaw pozwala na płynną regulację wysokości stelaża w zakresie do 200 mm.
- Zintegrowana we wszystkich stelażach Viega Eco Plus pomoc nastawcza
- Zamocowanie ceramiki można wyregulować indywidualnie i dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych
- Wyposażony w wodooszczędną spłuczkę podtynkową Viega Visign 2, do której pasują wszystkie płytki uruchamiające serii Visign
- Nowoczesna technologia uruchamiania. Dzięki cięgnom Bowdena lekkie naciśnięcie wystarczy do uruchomienia wielofunkcyjnego, 2-objętościowego układu spłukiwania
1. Stabilne, samonośne stelaże są wykonane z ramy lakierowanej proszkowo. Stelaż zabudowuje się dwuwarstwowo (2 x 12,5 mm).
9. Kolanko PP z regulacją głębokości znacznie ułatwia podłączenie do rury odpływowej. |
![]() |
2. Zestaw mocujący można przymocować bezpośrednio do ściany, szyny montażowej lub pod kątem 45° w narożniku. 3. Pomoc nastawcza zapewnia szybki i prosty montaż. 5. Możliwość indywidualnej regulacji 6. Dobór przycisku spłukującego we własnym zakresie. 7. Nowoczesna technologia uruchamiania - cięgna Bowdena, 2-objętościowy układ spłukiwania. 8. Atest ochrony akustycznej zgodny z normą DIN 4109. |
WAŻNE! Stelaż w zestawie podtynkowym to najważniejsza część, gdyż odpowiada za jego funkcjonalność.
fot.: Obudowa stelaża może tworzyć równą, płaską powierzchnię (Geberit) lub być punktem wyjścia do stworzenia ciekawej zabudowy (Konkurs fotograficzny "Nasze łazienki")
Moduł sanitarny - alternatywa dla stelaża podtynkowego
Możliwość szybkiego i bezinwazyjnego odnowienia łazienki bez generalnego remontu ścian i podłóg, wymiana ceramiki sanitarnej lub dostosowania strefy WC do nowoczesnych rozwiązań — na te wszystkie potrzeby odpowiadają moduły sanitarne. Są to rozwiązania łączące zalety stelaży podtynkowych — elegancki, minimalistyczny wygląd — ale znacznie mniej wymagające, jeśli chodzi o montaż, zwłaszcza w przypadku łazienek już urządzonych.
fot.: Ideal Standard - moduł sanitarny NeoX z nowej kolekcji stelaży sanitarnych ProSys
Przemyślana konstrukcja zapewnia szybkie i bezproblemowe przyłączenie do istniejących instalacji wodno-kanalizacyjnych. Stylowy model Geberit Monolith standardowo został wyposażony w element mocujący, a w wersji do umywalek producent przewidział również szafkę boczna, która daje dodatkowe miejsce na podręczne kosmetyki.
Łazienkowa instalacja podtynkowa
Oprócz kwestii związanych z designem tego rozwiązania warto pamiętać, że stelaże umożliwiają zamontowanie spłuczek i toalet na dowolnej wysokości, co jest bardzo praktyczne. Do tego ich montaż wcale nie jest trudny. Zaletą tego typu produktów jest to, iż zajmują mało miejsca. Ich szerokość to zazwyczaj od 35 do około 50 centymetrów. Długość obudowy przeważnie jest regulowana, ale najczęściej wynosi od 10 do nawet 25 centymetrów. Choć sam stelaż stanowi najważniejszą część konstrukcji, to na tym nasz wybór się nie kończy. Dodatkowo konieczne jest podjęcie decyzji co do:
- opcji system spłukiwania – najkorzystniej jest wybierać modele z opcją podwójnego spłukiwania - duże spłuczki mają pojemność od 6-7 l, te małe od 2 do 3,5 l. Pozwala to na oszczędzanie wody.
- zbiornik - najlepsze są te jednolite, czyli wykonane metodą rozdmuchu. Dają gwarancję 100% szczelności.
- przyciski spłukujące - najczęściej można wybrać z podanej puli (w najtańszych modelach nie ma wyboru). Jest ich bardzo dużo i różnią się tworzywem, z jakiego zostały wykonane, kolorem, wielkością, kształtem, sprawdź koniecznie >> Przyciski spłukujące do WC - przegląd.
- co zawiera zestaw - powinny być dołączone elementy podłączeniowe oraz zestaw śrub i wkrętów montażowych
- gwarancja - na ile lat i na jakie części producent udziela gwarancji
Bezpieczeństwo instalacji ze stelażem podtynkowym - jaki wytrzymują ciężar
Część osób może też zastanawiać się nad bezpieczeństwem takiej instalacji. Po pierwsze, czy dostęp do podzespołów ukrytych w ścianie w czasie awarii będzie dostateczny oraz jaka jest maksymalna nośność takiego stelaża, czyli czy podwieszana toaleta może się urwać pod wpływem ciężaru osoby, która z niej korzysta.
Odpowiadając na pierwsze pytanie, możemy mieć pewność, że stelaże są przewidziane na długoletnie użytkowanie, a to, co niewidoczne nie powinno się psuć. Trzeba jednak pamiętać, żeby wybierać modele sprawdzonych i cenionych producentów. Elementy, które mogą wymagać naszej interwencji, dostępne są z poziomu przycisku spłukującego — wystarczy zdjąć przedni panel.
W drugiej kwestii również możemy być spokojni. Przeprowadzone testy potwierdzają, że stelaże — mimo że wiszą — mają bardzo dużą wytrzymałość. Potrafią unieść nawet 400 kg ciężar. W specyfikacji producentów podane są zazwyczaj tego typu informacje i należy je sprawdzić przed zakupem.
REDAKCJA POLECA RÓWNIEŻ:
Zdjęcia: SBS, Grohe, Massi, Ideal Standard, Geberit, WERIT, Dunin, Salonika
![]() Miski wc z wbudowanym rozdrabniaczem
Pomporozdrabniacze wbudowane w ceramikę to nowatorskie rozwiązania, które pozwalają umieścić toaletę w... więcej... Kolekcja Cristalstone – dopasuj umywalkę do swoich potrzeb
Umywalka w łazience wymaga przemyślanego wyboru. Jest to urządzenie, z którego korzysta się codziennie, dlatego... więcej... Bezdotykowe przyciski uruchamiające do WC firmy Viega - maksymalna higiena i unikalny design
Utrzymywanie wysokiego poziomu higieny i ograniczanie kontaktu z potencjalnie niebezpiecznymi drobnoustrojami jest w... więcej... |

