coram
konkurs fotograficzny nasze łazienki 2020

Cristalstone - awangardowe umywalki i wanny wolnostojące

Deska sedesowa - jaką wybrać

data aktualizacji: 17-01-2020, 12:15 – artykuł promocyjny

Wydaje się być mało istotnym dodatkiem do toalety. W rzeczywistości wpływa na nasz komfort oraz ułatwia sprzątanie. Jakie są rodzaje desek sedesowych oraz jak dobrać deskę do danej miski WC? Poniżej prezentujemy poradnik dotyczący zakupu deski sedesowej.

Deska sedesowa - jaką wybrać

fot.: Ideal Standard

Deska sedesowa ma za zadanie zabezpieczyć naszą łazienkę (ręczniki, blaty, kosmetyki itp.) przed przedostawaniem się bakterii poza toaletę, zwłaszcza przy spłukiwaniu wody. Deskę należy zamykać, gdy się nie korzysta z toalety.

 

Deski sedesowe - przegląd oferty rynkowej

 

Deski różnią się między sobą wyglądem, kształtem kolorem oraz funkcjonalnością. Przy zakupie warto sprawdzić sposób mocowania oraz wszystkie funkcje danego modelu. Generalnie możemy wyróżnić:

  • deski klasyczne - tradycyjne deski, które oferują nam jedynie klapę chroniącą łazienkę przed bakteriami z muszli. Są najtańsze i najbardziej rozpowszechnione. Składają się z dwóch części oraz mocowania. Mają zróżnicowaną kolorystykę - od białych, przez różne kolory po imitacje drewna oraz ze wzorami. Często w ekonomicznych zestawach stanowią integralną część WC.
  • deski wolnoopadające - posiadają dodatkowo mechanizm odpowiedzialny za powolny ruch. Taki wspornik ma przeciwdziałać generowaniu hałasu przy zamknięciu deski - taka deska nie chlapnie nam z wysoka.
  • deski elektroniczne - mają wbudowaną baterię bidetową i zastępują ten dodatkowy sanitariat w domu.
  • deski automatyczne z czujnikiem ruchu, które zamykają się same, gdy nie ma nikogo w pobliżu, tzw. toalety japońskie albo Washlet.


Przy dokupowaniu deski warto zwrócić uwagę na, czy pasuje do standardowych muszli. Trwalsze są zatrzaski ze stali nierdzewnej niż te plastikowe. A systemy typu Fix-Clip, One Button Easy-Off zapewnią prosty montaż i demontaż bez użycia specjalnych narzędzi.

miska bezkołnierzowa z łatwym montażem deski sedesowej

fot.: Cersanit - szybkie wypinanie deski, tzw. jednym przyciskiem ułatwia też kwestię sprzątania

Mechanizmy wolnego opadania (np. Easy-Close, CLICK) gwarantują ciche i delikatne opadanie deski. Kształt deski to kolejny aspekt, który może być brany pod uwagę. Generalnie dominują te owalne, ale oczywiście można spotkać też inne kształty. Trzeba jednak pamiętać by deska była idealnie zgrana z miską sedesową. Warto też sprawdzić czy producent daje gwarancję na dany model.

 

Duroplast czy MDF?

Duże znaczenie ma także utrzymanie deski w czystości. Najlepiej żeby jej powierzchnia była łatwa do czyszczenia i higieniczna, a wybrany model musi posiadać atest higieniczny EU. Najczęściej deski produkowane są z Duroplastu. Jest to tworzywo sztuczne wykazujące bardzo dobre właściwości na użytek sanitarny i to nie tylko w domu, ale również w hotelach, przychodniach i innych lokalach użytkowych. Jest on twardy, wytrzymały na stłuczenia oraz zarysowania.

deska Vista duroplast

fot.: Bisk - deska Vista duroplast

Solidna, stabilna i wytrzymała jest także deska wykonana z MDF, choć nie jest termoutwardzana jak Duroplast, przez co łatwiej je zarysować lub uszkodzić. Dla podniesienia względów wizualnych stosuje się także żywice poliestrowe dające możliwość wtopienia w deskę różnych elementów dekoracyjnych. Można spotkać też deski z drewna czy stali nierdzewnej Inox. Popularne są specjalne powłoki antybakteryjne, które dają nam poczucie większej sterylności.

Deska sedesowa z powłoką antybakteryjną

fot.: Armatura Kraków

 

Nowoczesna deska sedesowa

Dla osób poszukujących nowoczesnych rozwiązań producenci urządzeń sanitarnych przygotowali również coś wyjątkowego. Modele z wbudowaną baterią bidetową sprawiają, że możemy zrezygnować z montażu bidetu ciesząc się jednocześnie wszystkim tym, co on nam zapewnia. Takie deski kosztują znacznie więcej, ale zapewniają wyjątkowy komfort i wygodę przy zachowaniu najwyższych standardów higieny.

fot.: Marax - deska bidetowa Xime

 

Emako

Sklep internetowy Emako.pl w swojej ofercie posiada szereg ciekawych rozwiązań, które charakteryzują się m.in. łatwym montażem oraz zróżnicowaniem kolorystycznym - od typowych jednolitych modeli, po te w ciekawe, a nawet humorystyczne wzory. Do tego w asortymencie obecne są produkty wyjątkowe, jak na przykład deska świecąca w nocy (fluorescencyjna), czy przystosowane dla dzieci.

 

Superceramika

Sklep Superceramika.pl proponuje deski standardowe i wolnoopadające, w kolorze białym i czarnym oraz zróżnicowane pod kątem kształtu. Najtańszy model można kupić już za 40 PLN, a wszystkie dostępne egzemplarze wykonane są z wytrzymałego polipropylenu (PP).


 

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Ideal Standard, Emako, Bisk, Marax, Superceramika, Cersanit, Armatura Kraków


Podobne artykuły
Ceramika doskonała - ponadczasowy wygląd, nowoczesne rozwiązania

ceramika sanitarna

Ceramika doskonała - ponadczasowy wygląd, nowoczesne...

Urządzanie łazienki jest zadaniem wymagającym podjęcia ogromnej liczby decyzji. Rozplanowanie przestrzeni, wybór... więcej...

Umywalka schowana we wnętrzu szafki

ceramika sanitarna

Umywalka schowana we wnętrzu szafki

Firma Noclaf po raz kolejny zaskoczyła swoim nowatorskim podejściem do rozwiązań w łazience. W ofercie firmy znajdują... więcej...

Miski WC bez kołnierza RIMFREE® - wysokie standardy higieny

ceramika sanitarna

Miski WC bez kołnierza RIMFREE® - wysokie...

Czym jest Rimfree®, jak działa i co dzięki niemu zyskujemy? Określenie Rimfree® to... więcej...